Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz philoxenia #95 üzenetére

    "Ezt gyakran a valódi rendőrök sem tudják, de azért teljesen más a kettő."

    A kamu rendőr és a kamu Apple rendszerüzenet, ami az adataid megadását kéri szerintem nem sokban különbözik. Mindkettő arra apellál, hogy az áldozat a külsőségek miatt bekapja a horgot. Ráadásul lehet ezt a végtelenségig finomítani, nem is kell közvetlenül kérni a belépési adatokat.

    Volt olyan srác a középiskolámban, akit azért csaptak ki, mert kamu rendszerüzeneteket gyártott (IWIW, Gmail, Freemail, stb), amihez kamu login oldalakat is készített. Az eredeti rendszer emailekre tökéletesen hasonlító levelekben gyanús fiók tevékenységről írt és kérte a felhasználót, hogy lépjen be a fiókjába (de lehetett ezt fotó-megjelölésre vagy barát jelölésre is átalakítani). Egy kamu linket is kirakott, meg egy üzenetet, hogy soha senkinek, még a szolgáltatónak se adja ki a jelszavát. Aki a linkre kattintott egy kamu belépési oldalon találta magát, ami tökéletes másolat volt, aki nem nézte, hogy milyen URL-re érkezett éppen (ami hasonlított az eredetire), be is dőlt. A szerencsétlen beírta a belépési adatokat, kapott egy hibaüzenetet, hogy bizonyára elgépelt valamit, majd az oldal látszólag lefrissült, de már átdobott a valódi belépési oldalra, ahol ismét megadva az adatokat gond nélkül beléphetett.

    A felszínes szemlélő semmit nem vett észre, de a belépési adatait a hülyegyerek már lenyúlta. Többnyire az iskola jó csajainak küldözgette őket, de kaptak ilyet tanárok is. Na ezt egy 15 éves gyerek dobta össze unalmában. Kb 5-6 hónappal később bukott le. A büntető feljelentés elmaradt (a tanároknak ez baromi égő volt, mert ráadásul a suli mind a négy informatika tanára és egy szem rendszergazdája is bedőlt), de azért kicsapták.

    Nem védek senkit. Aki ennek bedől, az is hibás, mert hagyja magát megvezetni és nem figyel az árulkodó részletekre, de amikor a hírekben olyat olvasok, hogy valaki kamu emailekkel csalt ki belépési adatokat az áldozatokból, akkor nekem soha nem az jut eszembe, hogy valaki egy ócska emailben kéri a jelszavakat és azok meg még meg is adják. Nekem az jut eszembe, hogy egy 15 éves gyerek unalmában ki tud találni ennél sokkal kifinomultabb trükköket (még a fenti példánál is szívatósabbakat).

    Mégis mindig azon megy a rugózás, hogy "há' milyen hülye má' aki csak úgy odaadja a jelszavát, mindenki tuggya má' azt, hogy azt nem szabad".

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz philoxenia #101 üzenetére

    Arról volt szó mennyire könnyű bedőlni és engedelmeskedni csak azért, mert valami hivatalosnak tűnik. Az, hogy kamu rendőrt alakítani sokkal rizikósabb, maximum csak a csalás előfordulási esélyeit csökkenti. De nem erről volt szó.

    Az itt fórumozók azt felejtik el, hogy ami nekik triviális, az másnak nem az. Ahogy az itt fórumozókat is egészen biztosan át tudják verni az élet más területein. Átverheti egy kereskedő, átverheti egy ingatlanos, átverheti egy szerelő. Az is lehet, hogy egy valódi rendőr is átverheti (van, hogy nem is szándékosan) és egy igazoltatás során többet megengedhet magának, mint ami a hatásköre.

    Most hirtelen ez is eszembe jut: [link]

    Több ismerősöm is inkább fizetett. A barátnőm is kapott ezekből a fenyegető levelekből és rögtön fizetett volna, mire én állítottam le azzal, hogy a BKV követelése jogtalan, végrehajthatatlan és az egész hemzseg az eljárási hibáktól. Szomorú, hogy ez a csalási forma ráadásul legális, fizetés esetén el is ismered a követelés jogszerűségét.

    Van aki ennek dől be, van aki annak. Engem is biztosan szedtek már rá úgy, hogy észre sem vettem.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz philoxenia #103 üzenetére

    "Kezdjük ott, hogy a legtöbb ember profiját megszerezve (pl. az enyémet) szinte semmire nem mennél."

    Az átverés mechanizmusa szempontjából irreleváns a zsákmány értéke, sőt még az is, hogy valaki éppen a Facebook, iCloud, Steam, közmű vagy a banki fiókodhoz szerez hozzáférést.

    "Ellenben simán nyomat bárki egy Deák igazolványt, ha egy rendőr elkezdi szívatni az úton."

    Ez már inkább a korrupció esete. Az is teljesen életszerű, hogy valaki inkább befizeti a helyszíni bírságot, mert megijed, fogalma sincs arról, hogy igaza van-e és fél attól, hogy ha szabálysértési eljárás alá vonják, akkor bírósági hercehurca következik, amit esetlegesen elveszítve a helyszíni bírság dupláját kell megfizetnie. El tudom képzelni, hogy egy túlbuzgó rendőr indokolatlanul ad bírságot és a beszari áldozat meg inkább penget, amivel ráadásul azt is automatikusan elismeri, hogy vétkes.

    "Nem is beszélve arról, hogy több tízszeres az esély a rendőr intézkedésére Mari néninél és Pista bácsinál, az online visszaéléshez képest.."

    Ennek megint semmi köze az átverések mechanizmusához, ahol egy hivatalosnak tűnő személy, levél, rendszerüzenet formájában próbálják kicsalni az adataidat vagy csak fizetésre rábírni. Ennél szörnyűbb az, amikor valóban egy hivatalos személy, levél vagy rendszerüzenet követel hasonlót.

    "A linkelt eset meg abszolút más, ebben a vitában irreleváns."

    Szerintem meg nem. Amit a BKV és a követelések behajtásával megbízott ügyvédi irodák művelnek, az gyakorlatilag a zsarolás fogalmát merítik ki és szégyen, hogy legálisan művelhetik. Olyan jogkövetkezményekkel és összegek megfizetésével fenyegetnek, melyek a törvény szerint végrehajthatatlanok.

    Csak azért nem mondja rá egy kicsit is hozzáértőbb ember, hogy egy ócska, álhivatalos, átverős csalásról van szó, mert ezt történetesen tényleg a BKK (illetve a megbízott ügyvédi irodák) küldték. Sajnos legálisan.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz philoxenia #110 üzenetére

    Továbbra is azt mondom, hogy a csalás mechanizmusáról (vagy pszichológiájáról, ha így jobban tetszik) beszéltem. Nem azt mondtam, hogy a kétféle bűncselekménynek ugyanaz a súlya, hiába akarod erre kiforgatni a szavaimat.

    Jön egy hivatalosnak tűnő levél vagy személy és kér valamire. Ha nem tudod, hogy az ilyen kérés szabályos-e vagy mi alapján győződsz meg a levél/személy valódiságáról, akkor hajlamos vagy engedelmeskedni. Ennyi volt a párhuzam.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz philoxenia #115 üzenetére

    Én csak azt nem értem, hogy miért győzködsz továbbra is olyan miatt, amit nem mondtam. Nem mondtam, hogy ugyanaz. Csak az erre épülő csalások pszichológiájáról beszéltem. Ugyanazért engedelmeskedsz kamu rendőröknek, mint amiért a kamu Apple rendszerüzenetnek. Mert egyrészről elhiszed, hogy ami történik az valódi, másrészről meg nem vagy tisztában vele, hogy mire vagy kötelezhető és mire nem.

    Épp ezért tud valódi hatóság is packázni azokkal, akik nem tudják mire kötelezhetők és mire nem. Lehet, hogy utóbbi törvényes, de morálisan erősen megkérdőjelezhető és pszichológiájában nem különbözik sokban a fenti csalástól. Választás elé állít, vagy fizetsz most ennyit, vagy próbáld megvédeni az igazad, de akkor lehet, hogy háromszor ennyit kell. Nem kérdés, hogy sokan még ártatlanul is inkább befizetnek egy bírságot, mert félnek a súlyosabb következményektől.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák