Új hozzászólás Aktív témák

  • Darmol

    senior tag

    válasz CPT.Pirk #7 üzenetére

    Sajnos ez nem olyan egyszerű. :(
    Tízből kilenc szén-dioxid elnyelő technológia (és szinte kivétel nélkül a hájpolt technológiák) úgy működik, hogy lúgos vízben (általában nátrium-hidroxid oldatban) elnyeletik a levegő CO2 tartalmát (lásd cikk képe is ilyesminek látszik). A keletkező karbonátból fel kell szabadítani a CO2-t, hogy földalatti tározókba, tipikusan kimerült szénhidrogén mezőkbe (na kinek a tulajdonában vannak, akiknek a használatért fizetni kell) belepréseljék. A felszabadítás tipikus módja a hevítés. A hevítési hőfokot célszerűen szén vagy szénhidrogén elégetésével érik el (hiszen az elektromos áram jóval drágább). Gondolom érthető a probléma lényege.
    Másik gyakori megoldás, az, hogy meszet használnak az elnyeletéshez, mert azt nem szokás regenerálni mivel viszonylag olcsó. A mészgyártás azon alapul, hogy karbonátot hevítenek.
    És ezekről halál komoly dokumentumfilmeket is készítenek. :W
    Az óceánok igazi problémája a CO2 kilégzés jelensége. Amíg azt a pontot nem éri el, addig azonnali leállás esetén a CO2 felesleg szépen eltűnne. Ha eléri, onnantól... Nos... Nem teljesen lehetetlen a helyzet, hiszen van néhány század (akár tized) százalék esélyünk.
    Az Oláh György féle (szénhidrogének egyensúlyi termodinamikáján alapuló metanolszintézis) megoldás ott bukik el, hogy egyszerűen nincs elég atomerőmű (megújuló pláne) még ahhoz sem, hogy a fosszilis erőműveket kiváltsák, nemhogy még szintézishez használják.
    Olvastam cikkeket nanotechnológiás katalitikus technológiákról. De mostanában baromi nagy a kuss abból az irányból is.
    Nem mintha a fentiektől függetlenül nem lehetne megoldani a problémát (még csak jelentős életszínvonal csökkenéssel sem járna), de azzal át kellene alakítani a gazdasági struktúrát, ami jelentős profitcsökkenést hozna maga után. Gondolom itt is érthető a probléma lényege.

    Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

Új hozzászólás Aktív témák