Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Narxis

    nagyúr

    válasz WonderCSabo #11 üzenetére

    Egyetértek.

    btw.
    Látjátok mennyire alkalmazza a Google a don't be evil szlogent? Segíti a Microsoftot termékeinek tökéletesítésében. :)

    Thanos was right.

  • x007

    tag

    válasz WonderCSabo #11 üzenetére

    Az elsőt leszámítva nem feltétlenül kommunista elemeknek nevezném őket.

    [ Szerkesztve ]

  • #16820480

    törölt tag

    válasz WonderCSabo #11 üzenetére

    az állami tulajdon nem tudom miért olyan nagy baj. azért van az állam, hogy bizonyos dolgokat biztosítson a közösségnek, és az ilyeneket (energiaügy, egészségügy, közigazgatás, stb) nem szabad kiadni/eladni egy nem a közösség érdekeit képviselő egyénnek. ebben szerintem jobb az a gyakorlat, ami náluk van. az más kérdés, hogy ott is rengeteg problémát okoz a bürokrácia, de ne felejtsük el, hogy a bürokráciát is a kínaiak találták fel pár ezer éve... :P
    a diktatórikus vezetés megint érdekes, és ez szerintem egyszerűen ázsiai sajátosság. Kínában soha nem volt más rendszer, és általában jól működött a történelem során a dolog. de ha megnézed a fejlettebb országokat, akkor Koreában és Japánban is lényegében egypárt rendszer van, mert ha jól tudom mindig ugyanazok nyernek. másrészt pedig a diktatórikus módszerek hatékonyabban működnek (lásd például, hogy hány hajón van/volt demokrácia). a hátulütője, hogy egyértelműen a közösség érdekeit helyezi fölé az egyénnek (és itt vissza is jutottunk az emberi jogok kérdéséhez lényegében). ott ha egy autópálya épíéséhez ki kell sajátítani néhány telket, akkor nem tökölnek hónapokat/éveket azzal, hogy a területi önkormányzat nem engedi, aztán a megyei önkormányzat nem engedi, aztán a tulajdonos nem engedi, és végig kell perelni mindegyiket rengeteg pénzből, hanem felbecslik az értékét, és kisajátíják annyiért. viszont több ezer embernek lesz útja, míg egy-két ember kicsit rosszabbul járt.

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz WonderCSabo #11 üzenetére

    az állami tulajdonnak ehez semmi köze. A rendszer maga kapitalista sött Keynesi szinten szélsőségesen kapitalista. Többek közt ezért is ennyire versenyképes.

    "az egyéni szabadságjogok sárba tiprása...."
    Ez meg a diktatúrák sajátossága. Nem a komunizmusé.

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz WonderCSabo #17 üzenetére

    Sztálini vezetés kapitalizmussal.....

    amúgy dehogynemlehet.

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • Depression

    veterán

    válasz WonderCSabo #11 üzenetére

    Bárcsak itthon is maradt volna néhány állami cég. Ugye, hogy nekünk mennyivel jobb, hogy eladták őket külföldi pénzhajhász cégeknek!

    Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz WonderCSabo #17 üzenetére

    úgy gondoltam, hoyg vannak dolgok, aminek szinte kötelező állami kézben lennie, egy működőképes államhoz. az, hogy ezen felül még más dolgok is vannak állami kézben, az nem olyan nagy gond. egyrészt péládul az általad emlíŧett bevásárlóközpontok, nos Kínában is van Carrefour, Walmart, Auchan és Tesco is, meg még egy rakás hasonló is. az, hogy ezek mellett állami is van, az egyrészt elfér, másrészt pedig az állam így is tud például beavatkozni a versenybe, ami a szabad kapitalizmusban elharapózhat. az egyik eszköz arrafelé a hamis lemezek visszaszorítására például az, hogy a boltokban is nyomják le az árat, hogy megérje megvenni az embereknek. egy műsoros cd ára hivatalos forrásból olyan 15-20rmb (1rmb = 27huf), dvd is haosnló áron van, vagy ha nagyon népszerő, akkor esetleg 30-40. jól látszik az éles különbség, hogy ezt az üzletpolitikát nem alkalmazzák Hong Kongban, ahol sok más szempontból is szabadabb a piac, és ott egy sima vcd 40-50hkd (1hkd = 23huf), egy dvd meg 80-100 körül indul...

    a diktatórikus vezetés valóban nem ázsiai vonás, de inkább arrafelé maradt meg divatban úgy, hogy közben lényegében fejlett országokról beszélhetünk (hogy kizárjam a gondolatmenetből a harmadik világbeli rezsimeket). mindent összevetve azért nem mondanám sztálini diktatúrának, mert az nem működött, itt pedig sokkal megfontoltabban, és ésszerűbben vezetnek, ezért fejlődik őrült tempóban az ország. illetve nincs meg az a személyi kultusz, stb (és ez csak még többet fog változni a jövőben szerintem).

    qwertly: a 18-19-ik században a nyugatiak sikerének ára a kínai birodalom bukása volt. most fordult a kocka. (amúgy megyek is :P )

    Dare2Live: nyilván minden hatalmon levő érdeke, hogy ott is maradjon. legendaszámba megy, ha valaki önként feladja a pozícióját. a jó vezetés viszont a saját érdekei mellett kellő figyelmet tud fordítani a közösség érdekeire (és elsősorban a saját közösségének érdekeire).
    jó, Japánnak nem néztem utána, nem nagyon foglalkozom velük, csak valahol olvastam, hogy sorozatban azonos párt szokott nyerni. ezek szerint nem így volt.
    nálunk is van választás, mégis mire megyünk vele? ;] de hogy tovább menjek: sok nyugati országban is az nyer, akinél a nagyobb lobbi van. az emberek érdeke nem sokat számít a hatalom megszerzésekor.

    moonman: szerintem sem fognak, már a másik topicban írtam, hoyg miért. amúgy az MS valóban jobban áll náluk, de szerintem elsősorban nem a keresőpiacon. inkább ugye az oprendszereknél (még ha rengeteg kalóztermék van piacon), illetve email és messenger téren. állítom, hogy azok közül a kínaik közül, akik külföldi IM-et használnak, 90% körül van az msn használók tábora, 9% skype, és 1% a maradék összes többi. emailből meg nagyon nagy százalékban hotmail és yahoo. a gmail nagyon ritka, és még aki használja is, az sem hallott a gtalk-ról.
    a baidu ellen nagyon nehéz szerintem versenyezni. még akkor is, ha akár az ms, akár a kugli teljesen lokalizált portálrendszerrel vonulna be. és még ezen felül is az ms-nek szerintem jobb a megítélése, mert ahhoz már hozzászoktak a tömegek. igaz ehhez az is hozzájárul nagyon, hogy nem veszik komolyan, hogy azokért a termékekért fizetni is kellene. ezen meg jelenleg nem tud változtani az anyacég, mert nem képes diktálni azon a piacon. szerintem még ha mondjuk hatékonyan képesek is lennének fellépni a kalóz szoftverek ellen egy teljesen idegen országban (amikor még a nyugati világban is komoly nehézségekbe ütköznek ezek a próbálkozások), akkor sem biztos, hogy az erőfeszítés egy fillért is hozna vissza a cégnek, mert nem sokan tudnák/akarnák megvenni a szoftvereiket. ezért "jobb" a google-nek, mert ők nem pénzben szedik a sarcot, hanem más területen (reklámok, adatok), és szerintem ezt nem akarja engedni a kínai kormány, ahogy a facebook-ot sem látják szívesen az országban.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz WonderCSabo #34 üzenetére

    persze, túlzás, csak megfordítottam a mondatot, hogy lehessen látni a hasonlóságot :)
    egyébként azért azt tudni kell, hogy azt a sikerességet a nyugat egyrészt katonai fölénnyel, másrészt pedig az egyes győzelmek után kikényszerített gazdasági előnnyel (a pénzbeli jóvátételen kívül például még ilyen külföldiek számára területen kívüliséget biztosító rendelkezések, és a többi). ha érdekel a dolog, akkor kiváló olvasmány erre Jacques Gernet: A kínai civilizáció történelme.

    ja, egyébként én nem mondtam, hogy ez a kínai módi a lehető legjobb és tökéletesebb megoldás, csak azt mondom, hogy elég hatékonyan működik, és nem olyan rossz az embereknek sem. illetve azt is, hogy szerintem nem szerencsés, ha egy olyan külső hatalom próbálja megmondani, hogy mit csináljanak, akinek leginkább az fáj, hogy most nem ők vannak a csúcson.

  • #40553216

    törölt tag

    válasz WonderCSabo #11 üzenetére

    csak 1 friss példa
    állami tulajdon vs. magántulajdon
    és
    magánbank (pénzügyi világválság) vs. bank államosítás (a válság "megoldása>a köz pénzéből)
    ez utóbbi nem Kínában, nem Kína miatt.
    arról már nem is beszélve, hogy a világ ipari termelésének nem kis része ott folyik, és az ott termelt áruk után befolyó adókból finanszírozzák az államok a saját működésüket (és nem kis részt közvetlen kínai kölcsönökből, pl. amely állampapír eladásban testesül meg).

    (#18) qwertly
    kik vitték oda a termelést? (amit így persze mérhetetlenül könnyebb lemásolni, mint a 19. századi módszerrel, amikor nyugatra küldtek embereket, hogy eltanulják a nyugati technológiát.)

    (#26) Dare2Live
    az összes közüzem (víz, villany, fűtés, gáz) mind magyar volt, sok mg-hoz kapcsolódó ipari cucc (legutóbb pl. cukorgyárak) szintén, stb., stb.

Új hozzászólás Aktív témák