Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz #86564352 #114 üzenetére

    Egyébként én azt hittem amikor az Apple bejelentette évi 1 millió dollár bevétel alatti fejlesztőknek csak 15% a jutalék és ezt követi majd a Google is, akkor elmúlik a minden fejlesztő csináljon külön áruházat hiszti.

    Engem nem lep meg. Mert a kiadó jellegű cégek hisztiznek elsősorban, nem pedig a fejlesztő stúdiók. A hagyományos kiadó cégeknek konkurenciája az apple.
    Korábban, amikor szinte minden játék csak úgy tudott piacra kerülni, hogy egy kiadó azt lehetővé tette, akkor markukban tarthatták a stúdiókat / fejlesztőket. Igaz, hogy a kiadó kockázatot vállal azzal, hogy pénzt fektet egy projektbe, de egyúttal a profitot is ő kapja meg, nem pedig a stúdió / fejlesztő. Amíg a kiadó megkerülhetetlen volt, addig simán kizsarolhatta azt, hogy olcsón vállaljanak el fejlesztéseket a stúdiók, különben tönkreteszik őket, többé nem engedik piacra kerülni más projektjüket.

    Aztán jöttek ezek az online áruházak, ahová bárki feltöltheti a termékét, nem szól bele a kreatív munkába, nem viszi a profit 100%-át. S nagyon olcsó a 30% (hát még a 15%) jutalék a terjesztésért tokkal vonóval. Ugyanis forgalom alapon egy bukó projekt nem tud generálni óriási számlákat a terjesztés miatt. Bátrabban, kreatívabban lehet próbálkozni újításokkal.
    Játékokban annyira nem vagyok jártas, de például sci-fi könyveknél is hasonló a helyzet. A best seller toplistákon sokszor van olyan független szerző műve, amit előtte a hagyományos kiadók visszautasítottak. Régen ez ment a fiókba, ma meg simán ki tudja adni saját maga az ilyen jutalékos platformokon.

    És ez nem csak azt változtatja meg, hogy már elkészült művet könnyebb kiadni és nincs ráutalva a kiadók kegyére a készítő. A készítés szakaszában is jobb alkupozíciót ad készítők kezébe. Nem kell elfogadnia, hogy 5-10% jutalék marad a készítőnek, már ha nem csak fix díjat ajánlanak csak érte. Hanem mondhatja azt, hogy annyiért nem adja oda a kiadónak, hiszen, ha vesz fel némi hitelt, akkor 70% saját jutalékosan saját maga kiadhatja a platformokon. A kiadóknak jó hogy fáj ez, hiszen sokkal jobban le tudják húzni a készítőket, ha tönkreteszik az alternatívát.

    Másrészt a kis jutalék a platformos boltoknál pont az új belépők megjelenését lehetetleníti el. A régi nagyok még úgy-ahogy kigazdálkodják méretgazsaságosság miatt a költségeket. De új belépőnem elindulni nem elég a aprópénz, óriási befektetések kellenek egy új kiadó / közvetítő platform elindításához. Látszik, hogy az epic is veszteséges a levert jutalékú rendszerben. Nem az a célja, hogy a jutalékos biznisz jól menjen, hanem az, hogy hagyományos kiadóként rajta keresztül kelljen hogy dolgozzanak a készítők. Ott az ő nagy profitja. Közben lehet a saját üzletüket is aláássák, de a mohóság nagy úr.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák