Új hozzászólás Aktív témák

  • Én3

    újonc

    Sziasztok!

    A "mennyire használhatók a gyorstalpalót végzettek a munkaerőpiacon" kérdést szerintem az ilyen embereket alkalmazó cégek munkatársainak, vezető programozóinak, projektvezetőinek érdemes feltenni. Ők azok, akik a tényleges alkalmazhatóságot a legjobban meg tudják ítélni. Persze meg lehet közelíteni elméletben is a kérdést, vagy meg lehet hallgatni a képzők "marketingdumáit" is, de az félrevihet.

    Illetve magukat az ilyen helyeken végzetteket is érdemes lehet megkérdezni, hogy mit ad egy ilyen és hogy mi a helyzet utána a munkaerőpiacon. Nekem ebből az irányból vannak tapasztalataim. 40 éves múltam, tavaly végeztem el egy ilyen gyorstalpalót, és most fél éve dolgozom egy nagyobb cégnél Java-alapokon, nagyvállalati szoftverfejlesztésen, ismert nevű kliensek programjain.

    A képzésről. Ezekre a helyekre nem csak úgy besétálnak random emberek az utcáról. Szűrik a jelentkezőket, kell tudni angolul, megfelelő logikai készségekkel kell rendelkezni, stb. A képzés remek volt, a tanárok profik, a tananyag felépítése és tartalma igen célravezetőnek bizonyult. A 4 hónap után le tudtuk tenni a belépő szintű Oracle vizsgát (1Z0-808), ami ugyan csak egy vizsga, de mégis elmond valamit arról, hogy 4 hónap alatt milyen szintre lehet eljutni a Java elméleti hátterében, milyen területekre terjed ki és milyen mélységben a tudás, és ez mennyire lesz rendszerezett. Ezen a képzésen Javascript-alapokon közelítettük meg a programozás alapjait, változók, vezérlési szerkezetek, adatszerkezetek, ilyesmik. Javára rátérve rögtön Maven, Git, IDEA, JUnit stb., tehát egy csomó olyan gyakorlati dolgot is megtanultunk használni, ami nem a Java nyelvi alapokat érinti, hanem a tényleges munkához szükségesek. Majdnem minden héten vizsga, reggelente papíron metódusírás, egyre komplexebb egyéni vagy csoportos projektfeladatok minden hétvégére - szóval igencsak "a Javában élnek" a tanulók ilyenkor.

    A képzést követően eltelt néhány hónap, mire munkát kezdhettem keresni, közben majdnem minden nap tanultam és gyakoroltam, hogy szinten tartsam magam és továbbfejlődjek (OCP könyv, HackerRank, tutorialok, stb). Így összesen kb. 1400 órányi Java tanulás volt bennem, mire az első állásinterjúra eljutottam. Ami egyben az utolsó is volt, mert rögtön felvettek (több körös felvételi folyamat). 1400 óra nem tudom, mennyi a programozós felsőoktatásban egy tárgyból, de gondolom több évnek felel meg.

    A cégnél rögtön egy néhány hetes belső képzéssel kezdtünk. Ha jól gondolom, ez olyan, amit egy kisebb cég nem feltétlenül engedhet meg magának, illetve ami nem feltétlenül van kidolgozva a cégeknél, tehát ez egy szűk keresztmetszet lehet a gyorstalpalósok alkalmazásánál. Érdekes volt egyébként hallani, hogy a cég tapasztalatai alapján pl. PLSQL-ben ugyanolyan felkészületlenek a friss diplomások, mint a gyorstalpalósok, tehát ebben a témában minden juniornak intenzív továbbképzést kell tartani. A belső képzést követően persze továbbra is szükségem volt egy mentorszerűségre, aki már a projekten élesben haladva is "tudta fogni a kezem". Itt ez is adott volt, és talán ez is egy olyan, amit egy kisebb cég nem feltétlenül engedhet meg magának. (Nem tudom persze, csak lehetségesnek tartom, hogy ez is egy szűk keresztmetszet lehet a gyorstalpalósok alkalmazásánál. Persze nem tudom, hogy ez mennyiben különbözik a friss diplomás juniorok esetétől.) Én úgy tapasztalom, hogy elégedettek a munkámmal, egyre több dologba vagyok bevonva, egyre inkább vagyok önjáró. Van néhány szintén tavaly végzett gyorstalpalós, akik szintén stabilnak tűnnek. Nyilván lassabban tudok pl. egy-egy hibajelenséget visszanyomozni, mint az adott környezetet régebb óta ismerő munkatársak, de szerintem ez nem jelent nagy eltérést pl. egy friss diplomáshoz képest. Kódírásnál, azaz pl. az ilyen megtalált hibák kijavításánál vagy új funkciók implementálásánál ugyanolyan jó megoldásokat készítek, mint bárki más, tehát semmiféle FavágóWordPressesPistike-effektusról szó nincs. Rossz, idejétmúlt, vagy nem hatékony megoldások nem is mehetnének ki, hiszen vezető programozóknak kell review-zniuk a kódjaimat. Nyilván van jó pár olyan téma, amihez gyorstalpalósként hozzá se szagolok, mert pl. nem a szűken értelmezett programozáshoz, hanem az elég összetett nagyvállalati környezet valamelyik olyan összetevőjéhez kapcsolódik, amihez egyáltalán nem értek. Ezért van jó pár olyan feladattípus, ami nekem még nem kiadható - ez pl. lehet, hogy hátrány az egyetemet végzettekhez képest (bár nem tudom, mire terjednek ki a programozós egyetemi képzések). Itt a cégnél amúgy fizetik pl. az Oracle vizsgákat, ami elég motiváló és így mindenkinek megéri, hogy továbbképezzem magam.

    Hát ilyesmi.

Új hozzászólás Aktív témák