Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • stevve

    nagyúr

    válasz WonderCSabo #157 üzenetére

    A H.264 a szabvány, amit lassan licence díj megfizetésével lehet használni, implementálni. Ezt teszi az x264 codec (mert az, még ha hihetetlen is), aminél viszont nagyon remélem, nem jelenik majd meg a díj a felhasználói oldalon, mert akkor nem tudnánk a codec segítségével mkv konténerbe tömöríteni kedvenc filmjeinket. :)

    Az aláhúzott rész megjegyzendő. Többször ne kössön bele senki, nem írom le megint. :P :DDD

  • julius666

    addikt

    válasz WonderCSabo #157 üzenetére

    Ahhoz hogy videót tudj nézni (egyéb dolgok mellett) 3 dolog szükséges: egy szabvány, ami alapján a videót tárolhatod, egy enkóder, ami a nyersanyagot a szabványba kódolja és egy dekóder, ami a szabványból megtekintésre alkalmas nyersanyagot csinál.

    Enkóder pl. a már írt x264.exe, de ilyen még az XviD tömörítő is, vagy a DivX (habár az ezek által tömörített videót szokták az enkóder nevével fémjelezni - tehát DivX avi meg stb. - ez téves szóhasználat, az x264.exe H264-be, a DivX, XviD Mpeg-4 Visual-ba tömörít valójában - mivel a kettő (DivX, XviD) ugyanabba a szabványba nyomatja a videót, ezért tudod pl az egyiket lejátszó asztali DVD-lejátszóval a másik "típust" is megnyitni).

    Szabvány a tárgyalt H264, az előbb írt Mpeg-4 Visual (tehát az XviD, DivX még 1× nem szabvány!), de a H262 is (más néven Mpeg-2 Part-2 [link], amit pölö a DVD-Video lemezeken használnak).

    Dekóder pl. a CoreAVC, az ffdshow, a DivX is készített egy dekódert, aminek az újabb változatai nem csak a "DivX-videókat" (amit - mint írtam az előbb - pontosabban Mpeg-4 Visualnak kéne hívni, csak úgy nem értené senki), hanem H264-et is képesek dekódolni, ráadásul jelenleg a leggyorsabb hardveres gyorsítás nélküli H264-dekóder, és még ingyenes is.

    Ennek a kodek-témának meg utánanéztem wikipédián is, hogy ne mondjak hülyeséget, ([link]), és az alapján az enkódert és a dekódert is hívhatjuk úgy. Én eddig úgy tudtam, hogy a kodek "fő profilja" a dekódolás, de ezek szerint az x264 is az. Én mindenesetre a félreértések elkerülése végett az x264-et tömörítőnek, a CoreAVC-t kodek-nek hívnám.

    Egyébként konkrétan az ffdshow is tud konvertálni, de pl. a CoreAVC nem (legalábbis nem tudok róla h tudna).

    Ennek az izének a nagyon jó voltát most mi adja? A szavbány vagy a tömörítő?

    Jelenleg a legjobb tudású, már véglegesített (tehát még nem a tervezőasztalon lévő) videótömörítési szabvány a H264. Mivel nem létezik tömörített videó tömörítő nélkül, így nehéz megmondani melyik szabvány jobb (mivel a videót a tömörítő minősége, a tömörítési beállítások egyaránt befolyásolják, illetve nincsen tökéletes definíciónk a videó "minőségére" sem, legalábbis számokban nehezen kifejezhető fogalom), viszont a H264 feature-i alapján a fentebbi állításom gyak. helytálló, az a legnagyobb tudású szabvány jelenleg.

    Mint fentebb is írtam, az hogy a te számodra 2 videó közül melyiknek jobb a minősége (azonos méret mellett) 3 dologtól függ: a szabvány tudása, a tömörítő "optimálissága", illetve a szemed (ezt a megjelenítő is befolyásolhatja).
    A H264-hez létezik egy Opensource tömörítő, amit x264-nek hívnak. Ez jelen pillanatban messze a legjobb tömörítő alkalmazás, minőség/tömörítési idő arányban verhetetlen (azonos fileméret mellett). Ez igaz mind nagyon alacsony, mind nagyon magas bitrátákra is.

    Egyebek mellett ezért is lenne szomorú, hogy ha a H264 licenszökörségei miatt nem lehetne használni, mert akkor a világ legjobban optimalizált, teljesen nyílt forráskódú videótömörítő alkalmazását b*sznánk egy laza csuklómozdulattal a kukába.

    Remélem így már érthetőbb vmivel, bár visszaolvasva kicsit katyvasz lett :DDD

Új hozzászólás Aktív témák