Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • justmemory

    senior tag

    Sziasztok!

    Az elején még csak követtem a kommenteket, de aztán úgy 200-tól már nem, szóval bocsesz, ha már valaki felvetette...
    Szóval gondolkoztam a dolgon, megnéztem egy párszor a videót és nem is feltétlenül egyből a hibáztatás jutott eszembe, hanem a jelenlegi morál. Ezt már többen is jelezték, és akkor induljunk messziről: ma, ahhoz, hogy valaki autót vezethessen, jogosítvány kell. Ehhez el kell végezni egy tanfolyamot, melynek során elvben a megfelelő készségek elsajátítása megtörténik. Aztán tudjuk, hogy ez tényleg csak arra jó, hogy a papírt megadja, a gyakorlatot úgyis a megtett kilométerekkel szerzi meg az ember. Aztán van az, hogy mindenkinek egy kicsit más affinitása van ehhez, mások a reflexei, stb. Ezt egyezményesen elfogadjuk, hiszen nem vagyunk egyformák, és ezt igazolja az is, hogy "húú, ezt simán le lehetett volna reagálni" vs. "tutira nem lehetett volna csinálni semmit". Szóval vannak is balesetek rendesen, de ezt elfogadjuk, hiszen az ember már csak tökéletlen. Tehát: vajon tudunk-e tökéletes rendszert készíteni; elvárhatjuk-e azt, hogy bármi, amit megépítünk, az mindig és minden körülmények között tökéletesen működjön...? Ez lenne a cél, de a történelmünkön végigtekintve ez szinte soha nem volt így, tehát lássuk be, hiú ábránd. Törekedni persze kell rá. Ezzel csak azt szeretném jelezni, hogy lehetséges persze, hogy a rendszer volt a hibás, de vajon milyen mennyiségig vagyunk megengedőek egy gépi rendszerrel és meddig a sima "humánossal"? Statisztikai alapon persze a gépek eddig elvileg jobban vezetnek (vagy legalábbis fognak) - na nem úgy önmagukban, hanem nyilván forgalmi adatok és egyéb okán -, de ha az emberi sofőröktől kvázi elfogadjuk a hiba lehetőségét, akkor a gépitől miért nem, vagy milyen mértékben?
    Ezzel persze párhuzamos probléma a felelősségre vonás kérdésköre, mert nyilván ha engem hoznak ki vétkesnek, akkor egy az egyben felelősségre vagyok vonható. Önvezető autónál jelenleg hogyan állnak hozzá ehhez? Gondolom teljes szabályozása még nincsen, hiszen a technológia még fejlesztés alatt áll, de annak fejlődésével a jogi dolgokat is úgy gondolom, hogy fejleszteni szükséges; akár már most is, hogy ilyen tesztelések folynak. Sőt, mondok egy vadabb dolgot: a jövőbeni szabályozások értelmében vajon újratárgyalhatóak lesznek-e ezek a balesetek (akár a jelenlegi is)?

    A konkrét esetnél maradva szerintem most még találgatni kár, meg kell várni, hogy kijöjjön a hivatalos anyag arról, hogy a baleset pillanatában és az azt megelőző percekben pontosan mi és hogyan működött az autón, mit látott/láthatott (volna), stb.

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

  • justmemory

    senior tag

    válasz laszlohu #482 üzenetére

    nem ugyanazt várjuk el egy humán, és nem ugyanazt egy gépi sofőrtől
    Ez tiszta sor, természetesen, hiszen más az "alaptermészet", mások az inputok, a lehetőségek, stb. Ugyanakkor a gépet is emberek készítik... Még egy dolog, és akkor bele lehet lépni a dolog "lélektanába" - van, aki ösztönösen jó sofőr, van aki nem. Ez nem tanulható, tanítható... Sok minden igen, de nem minden.

    mivel az embernél max legrosszabb esetben elveszik a jogsiját
    Legrosszabb esetben szerintem minimum sittre vágják :) ;]

    de a gépi pl. egy szoftverfrissítéssel 2 x nem követi el ugyanazt a hibát
    Vagy de. Vagy elkövet majd másik 3-4-N-et... Ezért olyan piszkosul nehéz ez...

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

  • justmemory

    senior tag

    válasz MaCS_70 #483 üzenetére

    Igen, ez kb. olyan, mint a vadjelző táblák esete... ha 20-al megyek is országúton, verőfényes napsütésben, de nekem jön a vad, akkor is én vagyok a hunyó... Szép dolog a jog, meg minden, de azért a ló túloldala... hát, nem tudom...

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

  • justmemory

    senior tag

    válasz Alchemist #490 üzenetére

    Ezért is lenne hasznos, ha végre kiforrná magát az önvezető technológia
    Vagy lenne lehetőség ingyen/kötelezően/akárhogyan folyamatosan karban tartani a tudást és mondjuk mindenféle tesztpályákra járni, ahol lehet gyakorolni a vészhelyzetekre való felkészülést, mert a gépektől elvárjuk, igyekszünk felkészíteni őket erre, de az embereket kevéssé. Tudom, hogy van lehetőség, de szerintem többen rendelkeznek jogosítvánnyal annál, mint amennyien ezt ki tudnák fizetni, rendszeresen...

    [ Szerkesztve ]

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

  • justmemory

    senior tag

    válasz MaCS_70 #491 üzenetére

    a mögöttem ülő két bíró elég felindultam vitatta meg, hogy akkor ők hány embert ítélhettek el ártatlanul
    Ennek nem volna szabad megtörténnie... És az a szomorú, hogy gondolom nem lehet újratárgyalni vagy ilyesmi. Remek hír, hogy ugyan a bírók sem tudnak megfelelő döntéseket hozni, de azért az ember programozta géptől elvárjuk a tökéletességet... Hmm...

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

  • justmemory

    senior tag

    válasz MaCS_70 #495 üzenetére

    Akkor azt hiszem itt veszítettem el az igazságszolgáltatásba vetett "hitemet", vagy inkább bizodalmamat... Ez minimum megengedhetetlen... És ezek döntenek emberek sorsáról adott esetben... Szégyen...

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

Új hozzászólás Aktív témák