Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dabadab

    titán

    válasz bambano #27 üzenetére

    "Mivel úgy látom, nem tiszta a kérdés, ezért ismétlésre szorul: szerzői jogvédelem alá eső szellemi termékeket ellenszolgáltatás nélkül élvezni az lopás."

    Mivel ugy latom, nem tiszta a kerdes, ezert ismetlesre szorul: szerzoi jogvedelem ala eso szellemi termekeket ellenszolgaltatas nelkul elvezni nem utkozik semmifele torvenyi tiltasba.

    A szerzoi jogi vedelem ugyanis nem foglalkozik a muvek elvezetevel, egyedul azok sokszorositasaval, azt meg, ha eppen jogellenesen tortenik, szerzoi (es szomszedos) jogok megsertesenek hivjak, nem lopasnak (gondolom te is jol tudod, hogy mi a kulonbseg a cp meg az mv kozott).

    DRM is theft

  • Loha

    veterán

    válasz bambano #27 üzenetére

    szerzői jogvédelem alá eső szellemi termékeket ellenszolgáltatás nélkül élvezni az lopás. Csűrheted, csavarhatod, a lopás attól még azt jelenti, hogy elveszek vmit vkitől, amit az a vki utána nem tud használni, és kénytelen újra megvenni ha használni akarja.

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #27 üzenetére

    "szerzői jogvédelem alá eső szellemi termékeket ellenszolgáltatás nélkül élvezni az lopás"
    Ez jogi kategória, vagy a te erkölcsi megítélésed? Előbbi esetre lszi jogszabályi hivatkozást adni.

    "Ha letöltöd, neked jobb lesz."
    Ezt kategorizálni se tudom, talán a "valótlan állítás" áll hozzá legközelebb. :) Mitől lenne nekem jobb? Egyrészt talán a meghallgatás okozhat valami örömet, nem a letöltés, másrészt ha ismeretlen zenét letöltök, semmilyen garancia nincs rá, hogy az nekem jó lesz. Ez igaz lehet akár egy olyan albumra, amiről tetszik egy szám, majd az összes többi egy rakás kakának bizonyul. Mekkora kárt okoztam (jogilag semennyit, de a te erkölcsödnek), mekkora kártérítést kellene szerinted fizetnem (újfent morálisan)?

    "Te letöltöd, több leszel tőle. Nem fizetsz érte, loptál."
    Ismétled a fentieket, én pedig ismételten paragrafusokat várok.

    A per nem a lopásról szólt, talán nem véletlenül. Anyagi kár okozásáért perelnek. Amit szerintem normális jogrendben illene bizonyítani is. Mármint a kár nagyságát. Ha én letöltök egy zeneszámot csökkentett minőségben (neten általában 192 kbps mp3 van), azzal semmiféle bizonyítható kárt nem okoztam (még csak nem is a hazai viszonyok között, mert ott elméletben jogdíjat fizettem az eszköz árában, amire rámásolom).
    Ebben a hírben teljesen másról van szó, a hölgy visszaosztotta a zeneszámokat, ami viszont kishazánkban is tiltott.

    Még egy apró technikai részlet is bezavarhat a képbe, ha már nagyon hasogatjuk a szőrszálat. Bittorrent alapú feltöltésnél nem zeneműveket, hanem azok apró darabkáit (néha olyan darabkákat, amelyek önmagukban már nem is zenerészletek többé) adom át másoknak. Legtöbb esetben sokadmagammal teszem ezt, így a tőlem kapott foszlányok élvezeti értéke erősen közelít a nullához. Egészen pontosan mennyivel lesz jobb az én darabkáimtól az új "tulajdonosnak"? Azaz nagyon pontosan mennyi kárt okoztam a jogtulajdonosnak?

    A legjobb aláírás a héten

  • rii

    nagyúr

    válasz bambano #39 üzenetére

    bizonyísd be

    piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

  • Loha

    veterán

    válasz bambano #39 üzenetére

    A bevétel _egy részét_ valszeg elveszem valakitől, ha ingyenesem megosztom az ő munkája gyümölcsét. Természetesen ez nem helyes és elitélendő. Konkréten a nő esetében az itélet úgy lenne arányos, ha tényekre alapozva megállapítanák, hogy kb. hányan töltötték le töle az mp3-akat, annak kb. vennék a 33 vagy 50%-át, mert biztosan nem vette volna meg mindenki az adott számokat, vmint hozzáadnák a gépén lévő mp3-akat, és az adott számok piaci értékét szabnák ki mint kártérítést + az eljárás valós költségeit és egy kisebb összegű büntetést (havi fizetésének mondjuk 25%).

  • corlagon

    senior tag

    válasz bambano #43 üzenetére

    hogy ami minden más terméknél működik, az nálatok az mp3-ak és filmek esetén miért nem

    Ha van 1 autod, es odaadod nekem, akkor nekem lesz 1 autom, neked 0. Azaz nekunk osszesen lesz 1 autonk.
    Ha van 1 mp3-ad, es szinten odaadod (azaz en lemasolom), akkor nekem is lesz 1, neked is 1. Osszesen lesz 2 mp3-unk.

    ennek érdekében kitalálni nyakatekert igazolásokat

    Bizonyos nem anyagi javak minimalis anyagi es ido befektetessel tokeletesen tobbszorozhetoek, a jog probalja ezt tudomasul venni, ennyirol van szo

  • rii

    nagyúr

    válasz bambano #43 üzenetére

    " ............... Nem annak kell bizonyítania, hogy valami lopás, aki az átlagos módon akarja kezelni a kérdést .............. "

    pont hogy ezt a kérdést nem lehet átalogs módon kezelni .. mert a klasszikus lopás megtestesítője a tyúktolvaj.

    " ......... az nálatok az mp3-ak és filmek esetén miért nem ......... "
    ha DVD-t töltök le akkor elfogadom, hogy meg kellene vennem ... no de DiVX és veszteséges MP3 tömörítésnél amit én megnézek az nem az, amit a boltok polcán levehetek, hanem kb negyed olyan minőségű flilmek esetében.

    LOSSLESS AUDIO
    és DVD ISO-k esetén lehetne azt mondani, hogy fieztehettem volna érte.

    piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #39 üzenetére

    Van neki joga olyanoktól kapni ellenértéket, akik nem élvezték a munkája nyújtotta előnyöket? Sőt, akik esetleg nem is zenét írtak a jogdíjas lemezre? A kérdés visszafelé is érdekes...
    Maradjunk annyiban, hogy őt olyanok is kárpótolják, akiknek nem kellene, miközben egyesek többet élveznek a műből, mint amennyi kárpótlást fizetnek.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #54 üzenetére

    Vissza is értünk a hír alapkérdéséhez: A jogszerűen letölthető mp3-ak piaci árának megfelelő mértékű károkozásban találták felelősnek a hölgyet?

    A legjobb aláírás a héten

  • dabadab

    titán

    válasz bambano #53 üzenetére

    "Konkrétan az egy példányra eső bevételhányadot veszed el a szerzőtől, kiadótól, terjesztőtől, ha letöltöd."

    Az a baj, hogy ezt a logikat konnyu kiterjeszteni abba az iranyba, hogy azzal is lopok, ha nem veszem meg Britney Spears komplett eletmuvet (es le se toltom), mert igy is beveteltol esik el.

    Raadasul eleg egyszeru olyan helyzeteket felvazolni, ahol nyilvanvalo, hogy az a penz, amit nem kapott meg az alkoto, az egyaltalan nem is letezik. Pl. mi van, ha (a konkret technikai reszleteket nagyvonaluan atugorva) vmi ehezo afrikai gyerek torrentezi le mondjuk az AutoCAD-et? Ha egyszer egesz eleteben nem keres 4000 USD-t, akkor hol az a penz, amit ilyenkor elbukik az AutoDesk? Vagy eleg megnezni par gyujtogeto hajlamu warezelo gimnazista HDD-jet: annyi cucc lehet ott, amit egy kisebb orszag GDP-jebol nem lehetne kifizetni, nem hogy a zsebpenzebol.

    Mindezeken tul, az ingyen letoltott cuccoknak pozitiv hatasa is lehet a szerzokre, pl ezt talalta mondani egy MS fejes: "If they're going to pirate somebody, we want it to be us rather than somebody else". Ezt a hatast hol jelenik meg a "letoltes=lopas" modelledben? Vagy emlithetnem itt a neten felfutott eloadokat, Uhrin Benedek egeszen konkretan annak koszonheti, hogy konnyuzenei palyafutasa nem csak veszteseget termelt, hogy boldog-boldogtalan toltotte a muveit - anelkul a kutya nem hallott volna rola.

    Szoval lehet, hogy az ugy valamivel bonyolultabb annal, mint ahogy itt beallitod.

    DRM is theft

  • Loha

    veterán

    válasz bambano #53 üzenetére

    Konkrétan az egy példányra eső bevételhányadot veszed el a szerzőtől
    Azért azt te sem gondolod komolyan, hogy mindenki aki illegálisan letölt vmit, az ha nem tehetné ezt meg, megvásárolná azt a vmit. Szóval badarság minden egyes illegális letöltést veszteségnem beállítani még az 50% is nagyon túlzó.

    No, tehát te azt mondod: "nem helyes és elitélendő". Én meg azt, hogy lopás. Ezzel egy elvi jogi, etikai kérdést egy megfogalmazási, szemantikai kérdésre redukáltunk (mármint azzal, hogy szerinted sem helyes), ami innen kezdve nekem már mindegy (hogy mi a neve).
    Azt akarom kihangsúlyozni, hogy nem helyes, de nem egyenértékű ez a nem helyes cselekedet a lopással. Nehogy már úgy legyen megitélve és büntetve egy illegális szoftverletöltő vagy feltöltő mint egy kocsitolvaj vagy bankrabló. Egy igazi tolvaj esetén kézzelfogható a károsítás mértéke, ellopott x összeget vagy értékű árút, amíg egy mp3 megosztó esetén csak feltételezni lehet csak az esetleges károkozást, konkrét mértéke nem megállapítható, és még senki nem bizonyította be az illegális zeneletöltés zeneipart károsító hatását sem, elsősorban maguknak köszönhetik, a jelenelegi helyzetet nem a p2p-nek. Az egész kiadók jogait védő bagázsnak az a célja, hogy olyan bűncselekménynek állítsa be az egészet, amiért bilincsbe verve viszik el az embert, mint vmi gyilkost, és sajnos egész jól működik a dolog ahogy nézem.

  • ngabor2

    nagyúr

    válasz bambano #83 üzenetére

    és ebből a bruttó 4%-ból jogvédőék adóznak is, vagy jóól zsebrevágják?

  • #53246592

    törölt tag

    válasz bambano #82 üzenetére

    A zenepiac a letöltesek nelkul is eleg torz, mivel a kiadok kvazi monopol helyzetben vannak. Ha a kedvenc zenekarom CD-je egy adott kiadonal tul draga, nem fogok egy masik kiadonal kiadott, olcsobb, szamomra erdektelen zenet megvenni.
    Ha nem lenne letöltes, akkor a kiadok sokkal inkabb annyit kerhetnenek amennyit nem szegyellnek.

  • dabadab

    titán

    válasz bambano #81 üzenetére

    "A melós kaphat bér a munkájáért, a programozó meg nem?"

    Tulegyszerusited a dolgokat, raadasul ilyet nem is mondtam (tekintve, hogy nem esztergalyos vagyok, hanem programozo, nem is mondanek :) ).

    "szoftver vagy zene digitálisan másolható, az esztergált munkadarab nem, de ilyen alapon nem helyes megkülönböztetni őket"

    Pedig nem artana. Ugyanis ahhoz, hogy mind a hatmilliard embernek legyen egy esztergalyt bizbasza, annak nagyon is valos es kezzelfoghato akadalyai vannak: kellene hozza rengeteg alapanyag, rengeteg eszterga meg rengeteg esztergalyos, ezzel szemben a digitalisan masolhato javakbol szinte trivialis hatmilliard peldanyt eloallitani (itt talan helyenvalo a Gutenberg project filozofiajat elohozni). Pontosan ez az a problemakor, amire igazan nem sikerult meg jo megoldast talalni. Regebben ugyanis a szellemi javak is valamifele fizikai formaban jelentek meg, amiknek az eloallitasa valoban koltseges, komoly infrastrukturat igenylo feladat volt, vagyis nem volt olyan tul nagy szakadek az esztergalt bizbasz meg egy konyv kozott.
    Mostanra viszont ujra egy olyan ugrasnal allunk, mint amit annak idejen Gutenberg nyomdaja hozott: a szellemi javaknal egy ujabb peldany eloallitasi koltsege (elsoeves kozgazdaszoknak: marginal cost) radikalisan csokkent (az elobb emlitett kozgazos palantak nyilvan azt is tudjak, hogy normalisan mukodo piacokon az eladasi ar a MC fele tendal).
    Azt talan nem kell komolyan reszlezetnem, hogy a szellemi javakhoz valo univerzalis hozzaferes alapvetoen komoly tarsadalmi erdek (valamint azt sem, hogy a tarsadalom szabalyzorendszereinek elsosorban a tarsadalom erdekeit kell szolgalnia), igy ilyen szempontbol a szerzoi jogi vedelem teljes megszuntetese lenne az optimalis megoldas.
    Masreszt viszont talan azt se kell magyarazni, hogy ahhoz is komoly erdeke fuzodik a tarsadalomnak, hogy ujabb es ujabb muvek jojjenek letre, marpedig ezt illene valahogy osztonozni, erre mondjuk remek modszer az, ha a szerzok a muveik utan penzt kap(hat)nak, vagyis ez a szerzoi jog dolog meg sem teljesen hulyeseg.
    Namarmost, a klasszikus szerzoi jogi szabalyzas ezekben a kerdesekben tobbe-kevesbe jo es mukodo megoldast kinalt a regi vilagban (bar pl kevesse mainstream eloadok nagyon csunyakat tudnanak mondani az Artis Jusrol), a digitalis masolas koraban viszont komolyan ujra kellene gondolni az egeszet. Ennek az ujragondolasnak viszont a nyomat sem latom, az olyan tulzottan egyszerusito (es vegso soron hamis) kijelentesek, hogy "letoltes=lopas" v "mindent le lehet warezolni, hehe" pedig egyreszt elszomoritoak, masreszt meg hatarozottan karosak, mivel gatoljak a tema normalis megvitatasat es igy hozzajarulnak a jelenlegi szuboptimalis rendszer konzervaciojahoz.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

Új hozzászólás Aktív témák