Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dabadab

    titán

    válasz bambano #27 üzenetére

    "Mivel úgy látom, nem tiszta a kérdés, ezért ismétlésre szorul: szerzői jogvédelem alá eső szellemi termékeket ellenszolgáltatás nélkül élvezni az lopás."

    Mivel ugy latom, nem tiszta a kerdes, ezert ismetlesre szorul: szerzoi jogvedelem ala eso szellemi termekeket ellenszolgaltatas nelkul elvezni nem utkozik semmifele torvenyi tiltasba.

    A szerzoi jogi vedelem ugyanis nem foglalkozik a muvek elvezetevel, egyedul azok sokszorositasaval, azt meg, ha eppen jogellenesen tortenik, szerzoi (es szomszedos) jogok megsertesenek hivjak, nem lopasnak (gondolom te is jol tudod, hogy mi a kulonbseg a cp meg az mv kozott).

    DRM is theft

  • Loha

    veterán

    válasz bambano #27 üzenetére

    szerzői jogvédelem alá eső szellemi termékeket ellenszolgáltatás nélkül élvezni az lopás. Csűrheted, csavarhatod, a lopás attól még azt jelenti, hogy elveszek vmit vkitől, amit az a vki utána nem tud használni, és kénytelen újra megvenni ha használni akarja.

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #27 üzenetére

    "szerzői jogvédelem alá eső szellemi termékeket ellenszolgáltatás nélkül élvezni az lopás"
    Ez jogi kategória, vagy a te erkölcsi megítélésed? Előbbi esetre lszi jogszabályi hivatkozást adni.

    "Ha letöltöd, neked jobb lesz."
    Ezt kategorizálni se tudom, talán a "valótlan állítás" áll hozzá legközelebb. :) Mitől lenne nekem jobb? Egyrészt talán a meghallgatás okozhat valami örömet, nem a letöltés, másrészt ha ismeretlen zenét letöltök, semmilyen garancia nincs rá, hogy az nekem jó lesz. Ez igaz lehet akár egy olyan albumra, amiről tetszik egy szám, majd az összes többi egy rakás kakának bizonyul. Mekkora kárt okoztam (jogilag semennyit, de a te erkölcsödnek), mekkora kártérítést kellene szerinted fizetnem (újfent morálisan)?

    "Te letöltöd, több leszel tőle. Nem fizetsz érte, loptál."
    Ismétled a fentieket, én pedig ismételten paragrafusokat várok.

    A per nem a lopásról szólt, talán nem véletlenül. Anyagi kár okozásáért perelnek. Amit szerintem normális jogrendben illene bizonyítani is. Mármint a kár nagyságát. Ha én letöltök egy zeneszámot csökkentett minőségben (neten általában 192 kbps mp3 van), azzal semmiféle bizonyítható kárt nem okoztam (még csak nem is a hazai viszonyok között, mert ott elméletben jogdíjat fizettem az eszköz árában, amire rámásolom).
    Ebben a hírben teljesen másról van szó, a hölgy visszaosztotta a zeneszámokat, ami viszont kishazánkban is tiltott.

    Még egy apró technikai részlet is bezavarhat a képbe, ha már nagyon hasogatjuk a szőrszálat. Bittorrent alapú feltöltésnél nem zeneműveket, hanem azok apró darabkáit (néha olyan darabkákat, amelyek önmagukban már nem is zenerészletek többé) adom át másoknak. Legtöbb esetben sokadmagammal teszem ezt, így a tőlem kapott foszlányok élvezeti értéke erősen közelít a nullához. Egészen pontosan mennyivel lesz jobb az én darabkáimtól az új "tulajdonosnak"? Azaz nagyon pontosan mennyi kárt okoztam a jogtulajdonosnak?

    A legjobb aláírás a héten

Új hozzászólás Aktív témák