Új hozzászólás Aktív témák

  • julius666

    addikt

    válasz pete_21 #64 üzenetére

    Az irodalomnak és a nyelvtannak szvsz a fő célja az lenne (a nyelvtané természetesen az is, hogy segítse az idegen nyelv tanulását, ezért kell a kül. nyelvtani szerkezeteket pl. ige-főnév, alany-állítmány megtanulni), hogy az embereknek kifejlődjön az a kompetenciája, hogy ha eléraknak egy szöveget/beszélnek hozzá azt megértse, ki tudja emelni a lényeget, minnél rövidebb idő alatt kialakítsa a saját álláspontját róla és el tudja mondani/le tudja írni a véleményét értelmes, kerek magyar mondatokkal. Azaz úgy hogy más is megérthesse.

    Sajnos a dolog nagyon elcsúszott abba az irányba, hogy lexikális tudást kérnek számon. Ami pedig nagy hiba, mert amellett hogy egyre kevésbé van rá szükség manapság (lassan eljutunk oda, h mindenkinek lesz nettopja/böngészős mobilja, amin ha nagyon kell, rá tud keresni bármire), ezen tudásforma gyakorlására lennének ennél sokkal jobb tárgyak. Teszem azt a tanuló eldönti, hogy reálos/humános vonalon akar mozogni, és az emelt szintű tantárgyakon kérnének számon nagyobb mennyiségben bemagolandó anyagot, amire esetleg később szüksége is lehet a diáknak.

    Gondolom abban mindenki egyetért, hogy az, hogy éppen Ady vagy József Attila mikor kit/mit d*gott, teljesen haszontalan információ. A legtöbb embernek az is (itt beleértve magamat is) felesleges, hogy az erről írt verseiket elolvastassák/bemagoltassák velük. Most lehet jönni alapműveltséggel meg hasonló dumákkal, de egyszer feltettem a következő kérdést az irodalomtanáromnak:
    "- Elnézést, de ezt mire tudom használni majd az életben?"
    fél perc csönd, majd megszólalt a tanárnő:
    "- Ha egyszer meghívnak a Vágó műsorába" - akkor még ment a Legyen Ön is milliomos - "akkor ott lehet h pont ezt kapod kérdésként."
    Mondtam is neki hogy köszönöm tanárnő, csak ennyit akartam kérdezni.
    Ezzel legfeljebb azt érik el, hogy megutálja a nem "irodalombuzi" ember az olvasást. Mint pl. én (pedig messze nem is volt véreskezű a tanárom, csak megpróbálta elhitetni a nebulóival, hogy ők igazából szeretik az irodalmat. Persze sikertelenül).

    Az hogy ezek érdekelnek vkit, az nagyon szép dolog: bármikor elolvashatja őket, elmehet irodalomszakkörre/emelésre, ahol tanulhat róluk ha akar, de nem értem miért kell mindenkibe részletesen beleverni felesleges dolgokat. Engem pl. a vizuális művészet érdekelt (rajz/festmény/stb.), jártam is külön grafikaórára, nem sírtam hogy alap rajzórán adják le azt ami engem izgat.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák