Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Thrawn

    félisten

    A javaslatból egy dolgot már biztosan le lehet szűrni: a kitalálóiknak fogalma sincs egy drón működéséről, annak működtetéséről és korlátairól. Csak hogy ne a levegőbe beszéljek:
    Hogy a viharba tudna egy drón észrevétlenül követni valakit mikor egy elég hangos szerkezetről van szó és az a pöttöm akksi ami működteti igencsak bekorlátozza a hatótávolságát? Nem lehet vele követni senkit 5 percnél tovább, mert a visszaútra is kell energia és akkor még nem említettem, hogy a le- és felszállás is energiába kerül. Ugyancsak probléma a drónnal való kommunikáció is. A játékra való egyszerűbb szerkezetek kábé 10 méterre tudnak eltávolodni az azt irányító embertől a Wi-Fi korlátai miatt. A komolyabbak akár egy kilométerről is vezérelhetők megfelelő időjárási és légköri viszonyok mellett, cserébe külön videojelet kell sugározniuk, hogy biztonsággal irányíthatóak maradjanak. Hacsak nincs valakinek sasnál is jobb szeme, képtelenség egy száz méterre lévő drónt enélkül irányítani. Az ehhez szükséges felszerelés nem az a tipikusan lopakodó és kémkedő cucc, bárkinek feltűnik, hogy ha valaki egy tripodra szerelt antennával, hozzá csatolt képernyővel vagy szemüveggel és egy böhöm távirányítóval a kezében ücsörög az útszélen.

    Félreértés ne essék, az aggályokat én is látom és megértem, de az efféle szabályzás oda vezet, hogy senkinek nem lesz drónja a hivatalos szerveken kívül. Ráadásul mert gondolkodtam is egy kicsit miközben ezt a hszt megírtam, már ki is találtam, hogyan lehet mégis felvételt készíteni egy drón fedélzetéről úgy, hogy ha megjelenik a szerv ('potkivánok, szálljon le lesszíves, megnézzük van-e a gépen góprókamera mert hátha ugye többrendbeli megfigyelési ügybe tetszett éppen keveredni) akkor se kerüljön bajba senki. Végtelenül egyszerűen megoldható a dolog és már feleslegessé is vált a törvény, mert nem betartható és nem ellenőrizhető.

    Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

  • Thrawn

    félisten

    válasz Rive #11 üzenetére

    Aham. És akksi nélkül hogy marad fent? Benzinmotoros lesz? Annak benzintartály kell. Napelem? Hány négyzetméter kellene belőle egy 50 cm-es drónra? Leszedni nehezebb lesz, de fellőhetsz mellé egy EMP gránátot, akkor majd biztos leesik.
    A párbeszédünk máris befolyásolt valamit, felszökött a vérnyomásom és némi keserűség érzetet vélek felfedezni magamon. Pedig nincs is drónom és most már nagyon úgy néz ki, hogy nem is lesz.

    Cathfaern: ez mind szép és jó, csak az a baj, hogy mindegy mit csinálsz, ha repteted a drónod bármikor bárki bármilyen indokkal leszedetheti veled. Ettől fogva pedig magánember számára nincs értelme tartani otthon egyet semmilyen célra.

    MaCS_70: Ha te személyesen de mondjuk üveg mögül vagy a háztetőn hasalva csilliószoros nagyítású objektívvel fotózol a kutya sem venne észre, hogy őt fényképezed, tehát ebből kiindulva tilcsukbe a fényképezőgépeket vagy legalább vezessünk be korlátozást a méretesebb objektívekre?

    ALBY: Neked csak egy linket adok arról, mennyire nincs fogalmam arról, hogy mit tud egy drón: [link] Tovább nem is olvastam. Bocs.

    Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

  • Thrawn

    félisten

    válasz Rive #16 üzenetére

    Nekem is eszembe jutott az üzemanyagcella, de ugyanaz a bajom vele mint a többivel: a súlya és a mérete nem összeegyeztethető egy átlagos drónnal. Az akksi sem könnyű, de elég nagy az energiasűrűsége, hogy egy másfél kilós cuccot 10-12 percre a levegőben tartson vagy akár 100 km/h-val hajtson 5-6 percig.

    Nem is mi fogjuk ezt megvitatni, majd eldöntik a fejünk felett és slussz. Ahogy írtam, ezzel azt érik el, hogy senkinek nem lesz drónja, hacsak nem hivatalból űzi majd ezt a tevékenységet. Mi a baj a hozzáállásommal egyébként? Már előre nem tetszik ez a túlszabályzás. Ennyi. Azt nehezményezem, hogy ellehetetlenítik a hobby szintű vagy sportcélokból reptető esetleg marketingtevékenységet folytató kreatív embereket. A hangnemembe nem ér belekötni, nem véletlenül írtam indulatosabban a megszokottnál, de úgy gondolom nem írtam semmi sértőt vagy bántót.

    Cathfaern: Amit linkeltem videót talán jól mutatja azt a célt, hogy mire használnám. Részben saját magam szórakoztatására részben pedig a közért. Azt az aszfaltfestést nem lehet máshogy bemutatni. Vagyis be lehet, van itt akinek saját helikoptere van, na persze nem távirányítós hanem igazi, mezőgazdaságban használják permetezésre, de emellett légifotózást is vállal. Csak "kicsit" többe került volna őt felkérni. Mi megcsináltuk ingyen, a felvétel meg bent van a helyi TV-nél is, honlapjukra is felkerült. Senki nem jelzett eddig, hogy szedjük le mert ő is rajta van a képen. Bár ezután lehet meg fog történni ez is.

    MaCS_70: Nem olcsó egy épkézláb drón és egy jó objektív sem. De itt az elvről van szó. Lehet megfigyelő tevékenységet folytatni velük? Lehet. Mindkettővel? Igen.

    .mf: Na végre valaki aki érti miről beszélek.

    BlackPriest: A rádiófrekit zavarni nem elég, a GPS-t is meg kell bolondítanod valahogy. Ezek a fránya drónok maguktól visszajönnek ám a kiindulási pontra, ha elveszik a vezérlőjel. A jelzavarásért meg nagyon csúnyán megütheted a bokádat, elég komolyan veszik.

    [ Szerkesztve ]

    Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

  • Thrawn

    félisten

    válasz Jack@l #29 üzenetére

    Drónváz + 4 motor a rotorokkal + vezérlő + jeltovábbító antennák + GPS + 2 kamera + akksi= 2 kg. Ha gimbal is kell az még úgy 20-30 gramm.

    [ Szerkesztve ]

    Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

  • Thrawn

    félisten

    válasz Rive #62 üzenetére

    Oda fel is kell jutni valahogy, ami egy városban nem egyszerű időnként. Ehhez kisméretű gép kell, nagyon nem ideális ha 2-3 méter a fesztávja. Manőverezni is jóval pontosabb lehet egy kopterrel, mint egy siklóval, utóbbit például nem tudod megállítani egy helyben a levegőben. Erre sem használható: [link]

    Cathfaern: Ha leszállok vele egy négylépcsőházas tízemeletes épület tetejére (merthogy onnan is engedtem fel kiküszöbölve a tereptárgyak okozta problémákat) akkor máris nem olyan egyszerű beazonosítani kié a cucc. Gondolom ilyenkor minden egyes lakásba becsöngetnek az illetékesek és házkutatnak drónt keresve.

    A végleges szabályozásra csak egy pár kérdés ami bennem felmerült:
    - mikor szerződik le a Magyar állam például a DJI-vel, hogy nekünk magyaroknak külön szoftvert írjanak a GPS-hez?
    - mikor fejlesztik ki és tesztelik le a kereskedelmi változatát egy SIM-kártyát fogadó GSM modulnak és a hozzá tartozó szoftvernek?
    - Ki fogja ezt megfizetni a DJI-nek? Az állam mint megrendelő vagy az a magánszemély, aki drónozik?
    - Akinek jelenleg van drónja, hogyan tudja majd kiegészíteni ezekkel a modulokkal és szoftverekkel? Gondolok itt arra, hogy az alaplap amin a drónt vezérlő áramkörök vannak már nem rendelkezik szabad ki- és bemenetekkel. Alaplapcsere? Ezt ki téríti meg?
    - Melyik szolgáltatóval kell leszerződni ahhoz, hogy drónhoz való SIM-kártyát és előfizetést vehessek? Ez mennyibe fog kerülni? Egyszeri vagy havi díjas lesz a szolgáltatás? Esetleg adatforgalom alapú számlázás lesz? Vagy x forint/repülés?
    - Használhatom e jogszerűen a drónomat olyan területen, ahol bizonytalan a mobilinternetes kapcsolat és ebből adódóan a real-time helyzetjelentés nem megoldható?
    - Számolnom kell e vele, hogy a külön modulok jelentette többletsúly miatt nagyobb teljesítményű motorokat és nagyobb rotorokat, ezáltal pedig nagyobb kapacitású akkukat kell vennem? Ráadásul ugye egyből legalább 5 darabot.
    - ésatöbbi

    :(

    Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

  • Thrawn

    félisten

    válasz mikromanus #87 üzenetére

    Tök jó, hogy mutatsz egy katonai modellt, de valami linket is adjál hol rendelhetek belőle :P
    Amit írsz azt nagyrészt kiveséztük, plusz ezzel a lódarázzsal az én eszmefuttatásomat támasztottad alá. Thx :)

    Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

Új hozzászólás Aktív témák