Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Fecow

    aktív tag

    Hát pedig az összes nagyobb IT cég cloudosít, sőt bizonyos vélemények szerint az IT evolúció következő lépcsője (IT közmű).
    Egy dolgot felejt el Stallman, bár kétségtelen, félelmei nem alaptalanok, hogy a Privacy az jogi kategória. Azt technológiailag csak segíteni lehet, de szabályozni jogilag kell.
    Az sem új probléma, hogy az adatok kiszolgáltatottak másik félnek, és hogy ne tehessenek meg bármit, nyom nélkül, kitalálták az auditálást.

    [ Szerkesztve ]

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz Fecow #11 üzenetére

    Ja azt el is felejtettem, chromeOS ráadásul pont annyira "veszélyes", mint az, hogy valaki bármilyen böngészőt használva, ugyanazokat a webes szolgáltatásokat venné igénybe, vagyis a probléma már eddig is létezett, ha létezett.

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz Rickazoid #63 üzenetére

    Pont itt van a lényeg, a privát szféra egy egyénenként és koronként változó fogalom, nincs egzakt definíciója. Hogy a példádnál maradjak, a szexuális forradalom előtt (kb 40-50 évvel ezelőtt) bizony a nyilvános helyen való csókolózás sem volt olyan természetes, mint ma. És akkor most a másik végletet nem is említeném.
    Az e-mailt miért ne keverjük ide? Vagy a postát? Vagy a telefont? Mind 3 szolgáltatás esetében kiszolgáltatod magad a szolgáltatónak (ugye milyen érdekes a nyelv :) ).Vagy mi van a banknak adott pénzzel, az állami, egészségügyi adatokkal, az internetes szolgáltatók által eltárolt forgalom naplózással? Vagy bármilyen egyéb érzékeny adatokat kezelő vállalattal? Simán visszaélhetnének adataiddal, információiddal, pénzeddel legtöbbször még sem teszik, mert vannak törvények, szabályzások, hogy ezt jól meggondolják, hogy visszaéljenek-e a hatalmukkal. Nem azt mondom, hogy nincsenek problémák a cloud felhasználással, azt mondom, a problémák egy része már eddig is létezett, és kezelték valahogy, és ezután is lesznek és kezelni fogják valahogy.

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz Rickazoid #65 üzenetére

    Nem igazán értem a hozzászólásod, azt mondod, hogy telefon, sms, email, bank, aztért oké mert hasznos. Akkor a Cloud egyáltalán nem hasznos? Én azt hittem, vannak esetek amikor hasznos. Nem szeretnék részletekbe belemenni, de mivel a bankoknál elég mélyen belementél kénytelen vagyok a készpénz hívők egyik fő érvét mondani, a bankkártya, illetve a számlán tárolt pénz ellen. Mi van akkor, ha valamilyen oknál fogva zárolják a bankkártyád, mert mondjuk gyanúba keveredtél. Miből élsz amíg fel nem oldódik a zárlat? Kvázi nem tudsz élni pénz nélkül, társadalmon kívüli leszel, mégis afelé megyünk, hogy egyre jobban a bankok kezeljék a pénzügyeinket. Vagy, hogy a mostani "átmeneti" korszakról beszéljek, mit csinálsz ha nem tudsz valahol kártyával fizetni, de nincs nálad készpénz, automata meg sehol. A bankok csődbe is mehetnek tehát nem minden esetben kapod vissza a náluk hagyott pénzed.
    Házi Pc-re kisebb eséllyel törnek be mint cloudra? Honnan a statisztika? Vírusok, férgek, botnetek malware-ek, keyloggerek? Ismerős?
    Miért veszi el a cloud az adatmegsemmisítés lehetőségét? Hol van az leírva, hogy már pedig te belepusztulhatsz mi akkor is megtartjuk, az adataid? (Nem, nem azt mondom, hogy ki van zárva a visszaélés lehetősége, de a másik oldal sincs törvényszerűen benne.)
    Ismét csak azt akarom jelezni, a kiszolgáltatottság már létező probléma, és kezelve van így vagy úgy. Problémák mindig is vannak és mindig is lesznek. Azt kell megnézni, hogy az előnyök és a hátrányok milyen arányban állnak. Biztos vagyok benne, hogy a Cloud esetében is kezelve lesznek előbb, vagy utóbb.

    szerk: privátszféra: Én úgy látom ez a bűntethetőség egyre kevesebbeket zavar, hogy csak egy aktuálisat mutassak [link], de lehet, hogy hallottál a Hősök terés esetről, ahol konkrétan ott voltak a rendőrök és nem csináltak semmit.

    [ Szerkesztve ]

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz bambano #68 üzenetére

    Ez valóban igaz, de kimondta, hogy nem a szolgáltatás felé mozdul(t) a világ. Ki mondta, hogy az ő szolgáltatásaikra nincs vagy nem lesz igény? Ki mondja, hogy akik igénybe veszik azok mind rosszul járnak?

    Az is igaz, hogy nem az első próbálkozás. Bár ez ugye egy érdekes dolog, mit hívunk a cloud korábbi próbálkozásának, a mainframe-eket? A network Pc-t? A cloud egy elméleti architektúra, soha sehol nem hallottam még, hogy ez elméletileg rossz, és az eddigi próbálkozások, ha nevezhetőek annak, nem a gyakorlati, technológia problémák miatt buktak volna meg. Arra viszont nem emlékszem, hogy valaha is ilyen jól állt volna a szénája (most minden szempontból, szoftver, hardver,hálózat, ipari támogatottság, marketing hype, stb, stb). Ha valahova nagyon el akar az ember érkezni, és nem ütközik valami alapvető törvényszerűségbe, akkor oda előbb utóbb el is érkezik.

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz #06658560 #75 üzenetére

    A józan paraszti ész sokat segít, csak épp nem bizonyít semmit. Az egy dolog, hogy a cloud szolgáltatót többen támadják, de nagyságrendekkel jobb védelme is van mint az átlag pc usernek, így annak hiába kisebb a támadási valószínűsége, ami számít az a sikeres támadási valószínűség. Írtam, hogy sokféle módszerrel támadhatóak a PC-k, és bizony itt a user hülyeség is jóval vaskosabban benne van, így már akár az sem biztos, hogy a támadási valószínűsége kisebb mint a cloud hostoknak. Szóval majd, ha látok megbízható adatokat arról, hogy a cloudban külső támadó miatt jelentősen nagyobb veszélyben van az adat, akkor elfogadom, addig nem, ha nem haragszotok, legalábbis nem kezelem tényként.

    Visszakérdezek, honnan tudod, hogy nem teszik meg?

    Bár én az egyéb szolgáltatások általi kiszolgáltatottságáról beszéltem, nem az otthoni pc-n tárolt adatok kiszolgáltatottságáról, azért erre is tudok mondani valamit. Ki vagy szolgáltatva a saját informatikai tudásodnak, bár tudom ez itt a legkevésbé probléma, de az átlag felhasználónak nagyon nem az, de gondolom ti is hallottatok már elveszett családi képekről, fontos dokumentumok véletlen letörlés felülírása, több felhasználós gép esetén illetéktelen félhez került adatok, ellopot notebook, elhagyott CD, HDD, stb. stb, pusztán a tudatlanság, figyelmetlenség miatt. Illetve ki vagy szolgáltatva az általad megfizethető eszközöknek. Egy cloud rendszer pusztán a méret gazdaságosság miatt, jóval komolyabb eszközöket biztosíthat ugyanazért az árért. Nagyon nem akarjátok látni, hogy bizony a mostani világ sem tökéletes.

    [ Szerkesztve ]

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz bambano #81 üzenetére

    Bocs, de ez így eléggé elnagyolt. Mi a vaskos drót fogalma? 15 éve kb 56kbit volt, ma ez mennyi néhány Mbit? néhány tíz? néhány száz? Milyen sávszélesség kell, hogy egy cloud alkalmazás működjön? A válasz az, hogy attól függ, milyen alkalmazást akarunk használni. Akkor mi marad még a rendelkezésre állás, ma már egy három kilences rendelkezésre állás nagyon nem álom kategória, akinek ennél több kell az olyat vesz borsos áron. Ide kapcsolódóan, ne csináljunk úgy, mintha ma nem létezne az a probléma, hogy elkapálják a tisztelt "T" egyik fővezetékét, és az ország egy része nem tud dolgozni,bevételtől esik el, mert már az internet a munkaeszközük vagy abból élnek. Ismét kénytelen vagyok azt mondani, a probléma már létezik, és egyre jobban hozzászokunk. Ugyanakkor mivel ilyen kritikus elem kezd lenni, növekednek a minőségi mutatók is.
    Igazából a Magyarországi viszonyok abszolút nem tudom, hogy jönnek ide, főleg az a része, hogy Pesten kívülre is kell szolgáltatni. Ez elég messze vinné el a témát, úgyhogy szerintem én erre nem reagálnék, komolyabban.

    Szolgáltatás alapú informatika mindig drágább? Mindig? Ezt levezethetnéd nekem, egy nem IT központú cégnek, miért is éri meg jobban IT részleget fenntartani? Akiknek a szaktudása kétséges, a motivációjuk sem feltétlen a legjobb. Miért éri meg jobban komoly gépparkba beruházni, amit karban kell tartani, menedzselni kell, ami amortizálódik, áramot fogyaszt, helyet foglal, amire van egy minimális beruházási költség ami alá nem mehetünk, ha nincs is rá szükségünk és fejleszteni is csak ugrásokkal lehet, tehát felesleges költségeink vannak. Miért éri meg olyan szoftvereket is megvenni ami üzleti szempontból a cégnek nem fontos?
    Ezzel szemben bemegy a cloud szolgáltatóhoz "Csókolom x szoftver licenszt kérnék, ilyen SLA-val, - deal". Ennyi, a cloud szolgáltató, jobban tudja skálázni a kínálatot, érdekelt, hogy betartsa az SLA-t mert különben irgumburgum (Egy belső IT-nál mit csinálsz, ha valami hiba van, elküldöd az egészet a fenébe? És utána ki viszi az IT részleget?), olcsóbban tudja kihozni az egységre jutó költségeket, a méretgazdaságosság miatt. Nem mellesleg nekik ez az elsődleges profiljuk ebben érdekeltek, ebben a legjobbak, ha nem akkor majd mindenki megy a másik szolgáltatóhoz, megy de a belső IT-vel megint nem tudsz mit csinálni. Ja és ugye most csak felsorolás szinten vannak megemlítve a költségek, azok mértéke nem, ami korántsem mindegy.

    Arról most ne beszéljünk, hogy amikor "magadnak" csinálod az IT-t akkor elég körülményes kiszámolni a valós Total Cost of Ownershipet, így könnyen váratlan költségekbe verheti magát a cég, míg cloudnál elég egyszerű a havidíj, és az igénybevett hónapok számából kijön.

    Nem állítom azt, hogy a cloud szolgáltató ezzel rosszul jár, vagy szeretet szolgálatot játszik és non-profit módon üzemel. De biztos, hogy soha semmilyen körülmények között nem éri meg soha senkinek? Szerintem az elvek nagyon nem ezt mutatják.

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz bambano #107 üzenetére

    Értem, szóval azért mert Magyarországon("vidéken") olyan állapotok vannak amilyenek, ezért életképtelen már maga az ötlet. Továbbra is mondom,hanyagoljuk a magyar vidéki net ellátottságot.
    Rendelkezésre állásról az internet hozzáférés rendelkezésre állásról beszéltem nem a cloud szerveréről, ami érdekes az igazából a kettő együttes rendelkezésre állása. T-atyánk is közel 99,9%-os rendelkezésre állással árulja még a lakossági internetet is ami évenként, csak 8,7 óra sok vállalkozás simán megengedhet ilyen kiesést, sőt adott esetben akár most is rosszabb lehet az éves rendelkezésre állásuk egyéb tényező miatt.

    30MB-os ppt nem tudom minek az etalonja, de 10 Mbites sávszéllel már 30 sec alatt fent van a szerveren, ez már elfogadható kategória mind sávszél mind várakozási idő szempontjából, de nem hiszem, hogy a 30 MB-os ppt lenne az átlag.

    Már bocs, de a példád elég légből kapott, én szándékosan nem írtam számokat, mert nincs kedvem most költségbecslést csinálni, pláne az időmbe se férne bele. De honnan veszed, hogy ezek az arányok? Mi van ha a nekem 100 pénzbe kerülő költségű IT, a cloudosnak csak 50, és akkor még mindig röhögve rá teheti a 30 hasznát, és én meg így is jobban jártam 20-szal. De szerintem hanyagoljuk a konkrét számokat, mivel ilyet egyikünk sem tud felmutatni, pláne nem az összes lehetséges esetben. De visszakérdezek, neked talán nem kell visszahoznod a beruházási költségeid? Csak a "mocskoskapitalistaimperialista" cloudosnak?
    Te magadnak csinálod a kenyeret is, meg a cipőidet, ruháidat mert az "olcsóbb"? Hiszen megspórolod a pék, cipész, varrónő, ruhatervező profitját...
    Ne legyünk már ennyire demagógok.

    "Miért érné meg olyan szoftvereket megvenni, amik az üzlet szempontjából nem fontosak? megmondom, mit csinálnak ilyenkor: nem veszik meg. ennyi." Igen Cloud esetében nem is teszik. De saját IT-nál muszáj megvenni a tevékenységi körhöz szorosan nem kapcsolódó szoftvereket is, mondjuk operációs rendszer, és egyéb működtetéshez szükséges szoftver.

    A vidéki "valóságot" megint ugranám.

    "Miért éri meg saját pc-t venni? mert a cloud szolgáltató is rádhárítja a hardver költségeit, mivel ő sem terézanyu bt, tehát ami költsége van, azt rádvési. meg ráteszi a profitmarginját erre is." Erre már részben itt is reagáltam, meg az előző hozzászólásomban is írtam, de a kedvedért még egyszer:
    Semmi nem bizonyítja, hogy a cloud szolgáltató által rád hárított hardver, szoftver, munkaerő költségek és a profitja magasabb, mint a te általad kiépített IT rendszer TCO-ja. Sőt, az elmélet a cloudosnak kedvez.
    Kulcsszavak méretgazdaságosság, specializáció.

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz bambano #114 üzenetére

    Aha értem, tehát azért, mert nektek nem éri meg ma, itt Magyarországon (vidéken) jelen általatok elérhető piaci szereplőkkel, ezért eleve ostobaság az egész, vagy hogy is volt ez?

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz Integra #124 üzenetére

    Kimondta, hogy szórják? Ha elolvastad a hszeim, akkor többek közt leírtam, hogy azért nyomják a cloudot, mert elvileg olcsóbban jönnek ki a felhasználók, és a cloud üzemeltetők is keresnek rajta. Most a kényelmi szempontokat meg sem említve.
    Adatbiztonsággal már leírtam a véleményem. Többet nem tudok mondani csak máshogy, igen létezik a probléma, és igen kezelhető. És igen már ma is vannak olyan szolgáltatások ahol nagyon hasonló problémák vannak és vígan használjuk. [link][link]
    A sávszélesség tipikusan a gyakorlati problémák egyike, többek között ezért is buktak el az eddigi próbálkozások. Azért abban megegyezhetünk, hogy vannak olyan területei a világnak és egyre nagyobb számban, ahol mai szemmel elég tisztességes sávszélességet tudnak nyújtani valahogy meglehetősen alacsony áron. Dél-Korea, nagy városok, stb.

    Ja még valami eszembe jutott, ha én külső biztonsági szolgálatra bízom a vállaltom őrzését akkor az blődli? Ha külső könyvelőcég vezeti a könyvelésem az is blődli? A belső emberekben miért kell sokkal jobban megbízzam? A cloudban sem a gépek lopják el az adatot, ha ellopják. Az elmúlt években bármilyen rendszerbiztonsággal kapcsolatos előadást hallottam, mindig arról volt szó, hogyan korlátozzuk a rendszergazdát, usereket, hogyan szeparáljuk a felelősséget, és korlátozzuk jogosultságot. OMG a saját rendszeremben meglop a saját emberem, hát hogy van ez, mégsem olyan szipiszupi biztonságos a saját rendszer?

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz Integra #128 üzenetére

    Jó akkor hagyjuk, nem akarom ezek szerint megérteni. Ti tudjátok, hogy mi életképes és mi nem. Te kijelentheted kerek-perec, hogy ez csak nekem éri meg, másnak vagy a vállalatoknak meg nem. Csak az a tény, hogy egyre több az Amazon EC2 előfizető , a Google apps előfizető, a Microsoft Azure előfizető stb stb, nem épp téged támasztanak alá. De örülök, hogy te így átlátod a piacot és ilyeneket kinyilatkoztathatsz, leidiotázhatsz egy iparágat.

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz bambano #130 üzenetére

    Jaja nulla értelme van, meg nem is cloud, meg nem is spórolnak meg költségeket, csak a sok hülye meg használja...

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz bambano #132 üzenetére

    Ugye most nem keverjük a chrome-ot az ingyenes gmail, gdocs-t, a havi előfizetéses rendszerű marketplace-szel rendelkező vállalati ügyfeleknek nyújtott google apps szolgáltatást ugye nem.

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz #06658560 #134 üzenetére

    Oké, úgy látszik nemcsak én nem értem amit ti mondotok (by Integra), de ti sem akarjátok megérteni amit én mondok. Nem azt mondtam, hogy már ma mindenre használható, azt mondom, már ma vannak dolgok amire használható. Az elveket meg korábban leírtam.
    Miért adná ki a cloud szolgáltató a te adataidat a piaci ellenfeleidnek? De úgy látom itt mindenki hosting cégnél tartott webszolgáltatásának adatait is folyamatosan lenyúlják.
    Másrészt,ez miért nem cloud? Amazon EC2 miért nem cloud, talán nem vehetsz igénybe számítási kapacitást a szoftvereid számára? Gondolom megláttad, hogy google aztán eszedbe jutott, hogy milyen szarul megy ie8-on vagy régebbi böngészőn és az mondatja veled. Azért mert kell valamennyi számítás igény, ami legfőképp a megjelenítéshez kell, és az is legfőképp a javascript miatt? Komoly vas? Mi a komoly vas? Ismerjük a Moore törvényt ugye, ami komoly ma az holnap már fabatkát sem ér kis túlzással. Mellesleg mint írtam a javascripttel vannak, voltak teljesítmény gondok, amit egyesek szoftveresen is jócskán tudnak gyorsítani, és nem úgy néz ki, hogy a későbbiekben ne tudnának még gyorsítani.
    De tényleg hagyjuk, szemlátomást egyikünk sem akarja megérteni a másikat, szerintetek használhatatlan marketing bullshit, szerintem meg egy jó ötlet, ami a gyakorlatban is lehet életképes, és bizonyos dolgokra már ma is az.

    Nyergeld meg a nagyot

Új hozzászólás Aktív témák