Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cog777

    senior tag

    válasz Ricardo #21 üzenetére

    Pontosan ez jutott az eszembe. Vajon miert lehet olyan allapotban az adott orszag gazdasaga es burokraciaja, hogy jelentosen alacsonyabb arakkal lehet venni ugyanazt a kulfoldi termeket.

    Bar a paradicsom es az elektronikai eszkozgyartas mas es kozvetlenul nem osszehasonlithato, de a kerdest fel lehet tenni, es minden esetben az jon le hogy a Aprosolyom altal emlegetett "szeleslatokoru es az orszag hosszutavu erdekeit kepviselo politikusok" bizony nagyon is csak a sajat rovidtavu erdekeiket kepviseltek szuklatokoru modon (lasd legfrissebb pelda a Brexit) es nem foglalkoztak tenylegesen az orszag hosszutavu erdekevel.

    Lehet mutogatni Kinara, de nem o a fobunos ebben a tortenetben, es foleg nem a kisember aki orul hogy olcsobban meg tud valamit venni.

    HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

  • Aprósólyom

    addikt

    válasz Ricardo #21 üzenetére

    Egy paradicsomot is el lehet darabolni. Eléggé beszűkült ezt a példa. Sőt, tovább megyek, nem kell paradicsomot venni ha drága. Vehet helyette más, olcsóbb zöldséget, gyümölcsöt.

    A nagy lényegi kérdés még mindig az, bármiről legyen is szó, hogy az hogy külföldre küldöd a pénzt, vagy veszel kevesebbet, de teljes mértékben itthon hagyod dolgozni a pénzt. Vagy vehetsz más, alacsonyabb áru terméket, élelmiszert, ami szintén haza vagy haza termelői és/vagy kereskedelmi (pl. tartós fogyasztási cikk) láncon ment keresztül.
    Pl a divattá vált külföldi rendelgetés megint ide tartozik. Nevetséges árelőnyökért divattá válik a kínai rendelgetés, miközben ha jól körbenézek itthon, akkor alig drágábban vagy néha olcsóbban vehet meg valamit, ha nem aliról vagy ebayről veszem meg (persze vannak kivételek, de jól látni a tendeciát, hogy az ali-s eladók is nagyon jól kihasználják a tendeciát...)

    A hétköznapi ember választásnak sokkal nagyobb jelentősége és felelőssége van (független attól hogy szegény vagy gazdag), mint ahogy gondoljuk.
    Egy esetet vizsgálva nincs nagy hatása, de nap-mint nap, emberek milliói és még több milliónyi tranzakciójával (vásárlásával) döntenek a saját gazdaságuk ellenében vagy amellett, aminek a hatása ráadásul csak évekkel később jelentkezik.

    Ugyan ezen oknál fogva emlegetik ma egyre többször, a rendszerváltás utáni, privatizációs problémákat, hogy nem csak az volt a probléma, hogy olcsón vettek meg cégeket, hanem a többség csak nyerészkedésből vette meg a vállalatokat és nem történt valódi befektetés, vállalatépítés, innováció, hosszú távra tervezés.
    (Persze tisztelet a kivételnek, mert vannak. Amerre lakom, vannak olyan cégek, amik a privatizációból nőtték ki magukat és még ma is versenyképesek és az egyik legmeghatározóbb céggé váltak a városban. Na az a szellemiség az, ami nagy mértékben hiányzott a privatizációból és a hétköznapi ember pénzköltése, amiről beszéltünk, ugyan ezt a mentalitást teszi boncasztalra. Kérdés, hogy jövőbe tekintünk, vagy csak máról-holnapra vagyok képes gondolkodni?! Mert ha ez utóbbi, akkor nem csak anyagi problémák vannak, hanem szellemi és mentális rendrakás is szükséges.)

    Jevons paradox

Új hozzászólás Aktív témák