Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rycki

    csendes tag

    Jó a kivitelezés. Szép és igényes lett. :C
    Jó pár éves szakmai tapasztalattal a hátam mögött a következőket javasolnám annak aki a közeljövőben ilyen ledezésre adja a fejét.
    Ad1: Miden csatlakozásnál forrasztás ajánlott. Ahogy írtad, hogy nehéz forrasztani és még a réz forrpontok is elégnek és ilyenek... Úgy kell csinálni, hogy a szilikon borításos ledszalagnál szikével a szilikont eltávolítani, a forrpontokat szabaddá tenni, ezután a forrpontokat óvatosan meg kell kapargatni a szikével, hogy a felesleges szilikont leszedjük. És mivel a szilikonban levő anyagok minimális reakcióba lépnek a rézzel így az oxid réteget is le kell kicsit kaparni hogy az ón egyből elterüljön rajta. Nem kell évekig ott tartani a pákát ha rendesen meg van tisztítva a felület, megfelelő hőfoknál 2 sec alatt elterül rajta az ón.
    Ez után célszerű a kész csatlakozási pontot meleg ragacs pisztollyal vissza nyomni és akkor nem marad szabadon.
    Ad2: Az 5050 ledek termelnek hőt. Ezért célszerű alumínium ledprofilba rakni, még akkor is ha rejtve van. Maga az hogy jól szellőző helyen van az vajmi kevés ha a szilikon réteg miatt sem tud távozni a hő.
    Az 5050 ledek maximális áramfelvétele a fehér színnél van. Ilyenkor működik a három alapszín egyszerre.
    1 méter 5050 szalag áram felvétele fehér színnél ~ 800mA - 1A. Célszerű jóval nagyobb táppal működtetni a szalagokat, hogy ne menjen szét a táp.
    Ad3: A szilikon borítás több esetben nem a ledek miatt sárgul be, hanem maga a szilikon miatt ahogy öregszik. Ha gagyi minőségű a szilikon akkor 1 év alatt az állásban, a saját csomagolásában képes besárgulni és megkeményedni. (tapasztalat).
    Ad4: Ilyen toldó elemeket én személy szerint nem használnék mert képes elolvadni és zárlatot okozni.
    Azokon a vékony kis szar tüskéken rosszabb esetben 5A körül áram is mehet és vussss volt nincs. :R

  • Rycki

    csendes tag

    válasz #28752640 #72 üzenetére

    Kínában is ezer és egy féle gyárban nyomatják a ledeket. Nehéz rátalálni arra a pár cégre akik minőségi anyagokkal dolgoznak. Volt olyan nagy tételű rendelésem ahol majdnem minden második csomag RGBben nem világítottak 3 darabos szakaszok. Ezeket utólag cserélni "nem esztétikus".
    Rengeteg hiba fenn áll ezeknél. Led silány minősége, a gép szarul forrasztja fel a ledeket és ahogy melegszik a szalag elengedi a forrasztást. És akkor ne is beszéljünk a szilikon rétegről stb stb stb.

    A lényeg 5050es RGB ledszalag és 5050es RGB ledszalag között is annyi különbség szokott lenni hogy az embernek nem elég hozzá a két keze hogy összeszámolja a különbségeket.

    Az olyan cégek akik itthon ledszalagokat árulnak, valószínűleg úgy mint én rengeteg próba rendelést csináltak, hogy felmérjék a minőségi eltéréseket. Ezután aki a legjobb volt, tőlük kezdték el rendelni a cuccokat.

    Alibabán, ebayon, stb stb oldalakon nem fogják megnézni minden egyes embernek hogy amit megrendel az nem-e hibás. Vagy hogy nem fog-e 2 hónapon belül tönkre menni.

    A vibrálás több dolog miatt is lehet, én elsőre a Szinuszos 230V ra tippelnék.
    A ledszalag 12V on is tud vibrálni ha nem kapcsolóüzemű tápegységre van kötve.
    Nem tudom pontosan hogy van nálad kötve a ledszalag, de ha megtudod tenni hogy kiveszed az áramkörből és csak simán 230V ba bedugod akkor próbáld le úgy. Úgy ki tudod zárni az áramkör hibáját.
    A ledszalag nem érzékeny az alacsony feszültségre.
    Volt hogy biciklire szereltem 12Vos szalagot és 7V-al működtettem és nem vibrált.
    Szóval a vibrálást valami olyan dolog okozza szerintem ami rajta ül a feszültségen. :R

  • Rycki

    csendes tag

    válasz ZTE_luky #74 üzenetére

    A kérdésedre a választ te tudod, mármint a hangulat világítással kapcsolatban. Ha csak fehéret szeretnél akkor fehér. Ha színeset akkor csak is az RGB jöhet szóba. :R

  • Rycki

    csendes tag

    válasz tDr1v3r #82 üzenetére

    Ha a gép nem forrasztana szarul akkor mindenhol ugyan olyan forrasztások lennének...
    De van ahol kevesebb az ón van ahol több.

  • Rycki

    csendes tag

    válasz #28752640 #78 üzenetére

    Mit szólsz Németországhoz ahol sokkal sokkal többe kerülnek a sima boltokban a ledszalagok :DDD

    Amúgy itthon azért kötik mindenféle feltételhez a garanciát mert köztudott hogy a magyar nép szeret barkácsolni... És ha nem megfelelő cuccokkal használják a ledszalagot ugyan úgy tönkre megy.
    Volt anno olyan vásárlóm aki Spot lámpa trafóra kötötte a ledszalagot...Váltó feszre :O .

    OFF: Mint riasztó szerelő szeretem amikor kihívnak egy helyre ahol villanyszerelő rakta fel a rendszert és azt mondják hogy nem működik...Mindig elcsodálkozom azon amikor kinyitom a központot és tele van szórva "csokikkal". A vezetékek összesodorva leszigetelő szalagozva, persze nem forrasztva mert azt nem ismerik...
    (Tisztelet a kivételnek)
    Mindenki maradjon a kaptafánál.. Én sem szerelek klímát, vagy épp turbo gáz kazánt.

  • Rycki

    csendes tag

    válasz ZTE_luky #80 üzenetére

    Sok mindentől függ mekkora fényerőt szeretnél a kiegészítő világításnak meg ilyenek. Ha más szint is szeretnél rajta kikeverni mint fehér akkor csak is RGB.

  • Rycki

    csendes tag

    válasz ZTE_luky #86 üzenetére

    Itt egy kis segítség:

    [link]

    Őszinte leszek annyi szar ledszalag van már a piacon hogy alig lehet nyomon követni.
    Kezdetben volt a 3528 és az 5050 aztán jöttek a nagyobb fényerővel rendelkező COB (chip on board) technológiás ledek nagyobb fényerővel. stb stb stb.
    Anno vettem ilyeneket is megnézni, tesztelni, kipróbálni... Mivel tudtam hogy jobban fog melegedni mint a rendes led így alapból aluprofilba raktam, de tök mindegy volt neki..15 nap nonstop világítás mellett elkezdték megadni magukat a ledek rajta. Az volt a tapasztalatom még akkor hogy kell nekik jó pár év mire kiküszöbölik a széria hibákat. Pont akkor dobták őket a piacra mikor a 3528 és az 5050 ben nagyjából "kiküszöböltek" a hibákat. Gondolok itt az elrendezésre, gyártás technológiai hibákra, szóval mindenre.
    A lényeg a Shenzeni meg a GuhangDong-i gyárakban nincs akkora termék fejlesztési háttér mint mondjuk egy Philips vagy egy Osramnál. Ott van pénz hogy fejlesszenek. Ezeknél meg csinálnak valamit eladják és ha sok a negatív tapasztalat akkor abba fejezik. Pl. hogy amikor a villanykörtébe raktak ilyen vékony Led szálakat és elkezdték önteni a piacra. Majd amikor az első vásárlók megkapták szóltak, hogy ez még sem olyan fasza mert a sugárzási szög lófa*z és pont oda nem megy fény ahova kéne....

    Szóval én a helyedben ha fehéret szeretnél 3528 as szalagot vennék, ha erősebb fehéret szeretnél akkor is 3528as szalagot de 120led / méter sűrűségűt... Ha meg RGB-t akkor 5050; 30 vagy 60 led/m amilyen erőset szeretnél.

  • Rycki

    csendes tag

    válasz Teasüti #92 üzenetére

    Ott van a ~ jel a 800mA és az 1A előtt. És nem hasra ütés mivel azért már felpattintottam pár km szalagot hogy tisztában legyek a számokkal. Azért írtam ezt az értéket, mert minden RGB ledszalag más és más... Más gyártja a ledeket és ahogy melegszik a ledszalag úgy változik az áramfelvétel ez okoz bennük ekkora szórást. Mindezt a fehér színnél ahol mind a 3 alapszín egyszerre ég, tehát az áramfelvétel maximális.

    Ha más színt használunk értelemszerűen az érték az kisebb.

    Az értéket 1 méterre írtam, igaz elfelejtettem oda írni hogy ez a méterenkénti 60 ledes RGB szalagoknál van.
    Az 1 méteres szakaszon 20 darab 3 ledes szakasz van. ~1000mA / 20= ~50mA. (hozzávetőlegesen).
    Egy 5 méteres RGB szalaghoz szettben adott 5A-es tápegység ha folyamatosan fehér színnel megy hamar kifingik.

    Sajnos volt dolgom már szar tervezésű szalagokkal.
    Én már ott fogtam a fejem amikor kínaiak az olcsóság jegyében kihozták a 3528-as "RGB" szalagot. Amikor minden szín kapott egy különálló ledet. Most el lehet képzelni hogy míg az 5050RGB ben minden kis 3 ledes szakaszban mind a 3 led pirosan világított, úgy a 3528-ban szakaszonként csak pl. 1 piros led kapott helyet, így elég szarul terítette az adott színeket. És a kevert színekről már ne is beszéljünk.

    A WRGB-vel személyes tapasztalatom nem volt.
    Pl ez a WRGB ahogy a képen is lehet látni egy ledben tartalmazza az RGB alapszíneket plusz egy COB (chip on board) ledet. Valószínűleg nagyon erős fehér fénye van. És szerintem marhára melegszik pont a COB miatt. Minden led külön ellenállás kört kapott. Ugyan annyit fogyaszt mint a normál 5050-es.
    Annyi a különbség hogy itt a fehér szín is állítható úgy mint hideg, meleg, vagy éppen naturális színhőmérséklet. Jah igen és ehhez minden képen WRGB vezérlő kell a plusz fehér kör miatt.

  • Rycki

    csendes tag

    válasz Teasüti #93 üzenetére

    Megbízható kínai eladó :DDD :DD
    Ez jó. Minden kínai megbízható. Csak az nem amit csinálnak :D

    Komolyra fordítva, sajnos a régi kontaktom már nincs meg. Ott is változások voltak és elszarták a minőséget.
    Amikor jön egy 500 méteres pack és minden második szalag hibás vagy sérült ott azért megrendül a bizalom főleg ha nincs egy köztes portál mint mondjuk az alibaba és nem lehet refoundolni. Akkor elég szar utólag futni a pénzért ami már yuanban manifesztálódik.
    Szóval már sajnos nincs meg.
    Mostanában meg kicsit offoltam a szalagokat, így nem rendelgettem. :R

  • Rycki

    csendes tag

    válasz #28752640 #99 üzenetére

    Oldal falra ragasztva simán hajlítható, akár szembe is hajlíthatod a ledeket, csak az nem egészséges.

  • Rycki

    csendes tag

    válasz Teasüti #100 üzenetére

    Amit írtál az akkor lenne igaz ha nem COB chipekkel lenne megoldva a fehér kör.
    De mivel ezeknél már a fehér színhőmérsékletét is lehet állítani, így itt csak a COB jöhetett szóba, és annak sokkal nagyobb a fogyasztása mint mondjuk egy sima 3528 as fehér led.

    Itt jelzem hogy még nem mértem ilyen WRGB szalag fogyasztását. :R

  • Rycki

    csendes tag

    válasz ZTE_luky #107 üzenetére

    Kinek mi, és milyen sűrűn, mire használja. Ezt így nehéz megválaszolni.
    Mivel én heti szinten többször is forrasztok így nekem Pl a Dremel forrasztó páka nem jön be. Egy kézzel nehéz begyújtani. Nekem Weller Portasol Super Pro van.

    Ragasztópisztoly az szinte teljesen mindegy mindegyik ugyan olyan.
    Bár nekem ebből is piezo gázos van, mert munka közben szar úgy ragasztani hogy lóg belőle a 220as vezeték.

    Ón ból a Fahrenheit az jó szokott lenni. Illetve ami made in germany..
    Ilyet viszont soha ne használjon senki. Ez valami rettenet. Teljesen mind egy mit csinál az ember, legurul a forr felületről. Tök mindegy hogy mennyire tisztítják meg előtt, használnak egy forrasztó zsírt, vagy gyantát...
    Ez az ón még a páka végéről is legurul... Munkatársam kibaszásból adott egy ilyet hogy nézzem meg :C

    [ Szerkesztve ]

  • Rycki

    csendes tag

    válasz ZTE_luky #109 üzenetére

    Aki a közeljövőben hobbi célra kíván pákát venni annak javaslom a Dremelt.
    Főleg hogy Nov. 25 Blek Frájdéj lesz, tavaly akkor is olyan 6e pénz körül lehetett venni dremel készletet.

  • Rycki

    csendes tag

    válasz ZTE_luky #127 üzenetére

    Jó lenne mondjuk 1-2 kép a tápról, dimmerről, vezérlőről és mondjuk a kötésről is.
    Én arra gyanakszom, hogy egy feszültség stabilizátor felmelegszik és az okozza a hibát...
    Ez lehet a dimmerben is, vezérlőben is. Az hogy a feszültség meg van nem jelenti azt hogy az áramerősség is ugyan annyi mint a bekapcsolás pillanatában.

  • Rycki

    csendes tag

    válasz Kernel #130 üzenetére

    Nem feltétlen értem a szarkasztikus kérdésed :R
    Én tisztában vagyok vele hogy rengeteg dimmer létezik, rengeteg felépítéssel és megoldással.
    Ezért is írtam feljebb hogy jó lenne 1-2 kép az összeállításról.

    De hogy a te kíváncsiságodat kielégítsem. Pl. egy PWM típusú 12V 8A dimmerben ott lapul egy 7805-ös feszültség stabilizátor ami biztosítja az 5V-ot egy LM358 műveleti erősítőnek, és az 555 IC-nek. :R

    https://www.circuitlab.com/circuit/c8m48y/screenshot/540x405/

  • Rycki

    csendes tag

    válasz ZTE_luky #131 üzenetére

    Azt hogy mi a szar a dimmer vagy a vezérlő csak méréssel tudod meghatározni.
    Célszerű lenne egy multimétert bekötni először a táp és a dimmer közé addig amíg fel nem melegszik és produkálja a hibát.
    Majd következőleg a dimmer és a vezérlő közé. Minden esetben mérj feszültséget és áramot is, hogy hogyan változnak az értékek.

    Nekem Németországban rengeteg dimmerem ment tönkre abból adódóan, hogy egy időben folyamatosan kapcsolgatták az áramot (értsd: út felújítás volt a városban és reggel illetve esete más hálózatról jött az áram), és a vissza kapcsolás pillanatában levő "rúgást" nem bírták a dimmerek. És nem 230V os dimmerek voltak hanem 12V-os dimmerrek amik előtt ott volt a tápegység. De még is a dimmerekben ugrott le a panelről a fesz.stab.
    Ez csak egy példa volt. :R

  • Rycki

    csendes tag

    válasz Kernel #135 üzenetére

    Azért írtam mert nem tudom, nem láttam hogy milyen eszközökből van összeszerelve az egész rendszer...
    Csak a hiba leírásból tudok következtetni, találgatni arra hogy mi lehet a baj...

    Nincs szó sehol sem, hogy a rendszerben PWM vagy analóg dimmer lenne... (hozzá teszem rengetegszer találkoztam silány kínai dimmerrel ahol ugyan olyan kinézetű dimmerben PWM míg egy másikban analóg elektronika lapult).
    Nem szeretek elsőre olyat mondani egy rendszerre ami "eddig" működött, hogy dobjon ki belőle dolgokat, mert ismétlem nem láttam, nem tudom miből épül fel a rendszer.
    És mivel az elmondottak alapján a rendszer működik bekapcsolásnál amíg el nem kezd bemelegedni, uram bocsá, hogy próbálom körbe járni a hibát... :C
    Ezért írtam hogy rakjon majd fel képeket.

  • Rycki

    csendes tag

    válasz ZTE_luky #141 üzenetére

    Nem tudom hogy megszólalhatok-e vagy ismét kapok egy két ironikus megjegyzést....

    Ha azt az egy darab vezérlőt használod amit a képeken is láttam az összeállításnál akkor vedd ki az áramkörből.. Az a vezérlő csak maximum 5A vagy 5méter RGB-t tud elvinni. Teljesen mindegy hogy több helyen táplálod meg a ledszalagokat, az a vezérlő gyenge.

    Nekem olyan vezérlőből több tucat ment tönkre úgy hogy csak 5 méter RGB volt rákötve, de még azt sem bírta.

    Ha kivetted a vezérlőt akkor kösd össze a ledszalagoknál levő R-G-B szálat és kösd rá a táp negatívjára, a fekete +12V os szálat pedig a táp pozitívjára, ekkor fehér színt kapsz az egész ledszalag hosszon.
    És letudod tesztelni, hogy 10-15 perc után ugyan úgy világít-e fehéren a ledszalag.

  • Rycki

    csendes tag

    válasz ZTE_luky #146 üzenetére

    Akkor ott a szalag a ludas.
    Ha esetleg van még maradék szalagod, akkor csinálj egy kisebb 1 méteres szálat és kösd rá a vezérlőre. Az volna a legjobb ha abból a tekercsből, rendelésből származna amiből a rendszert építetted.
    Előfordulhat hogy hibás volt egy az egybe a szalag.
    Ilyenbe is futottam már nem is egyszer.

    Vissza térve nekem attól mentek szét a vezérlők, hogy folyamatosan kapcsolgatta egy időben a szolgáltató az áramot és ilyen 2-3 másodperces áramszünetek voltak és ahogy vissza jött az áram maga a táp is el hullott és a vezérlő is.

  • Rycki

    csendes tag

    válasz ZTE_luky #148 üzenetére

    Más nincs csak kínai...
    A minőségi ledszalag is kínai csak éppen nem az éjszakai műszak szereli 2 tál rizs ért, hanem a nappali műszaki 3 tál ért.
    Sokszor futottam bele én is silány minőségbe, ezzel sajnos nem lehet mit csinálni.

  • Rycki

    csendes tag

    válasz ZTE_luky #160 üzenetére

    Hát igen ez sajnos előfordul.

    Erre csak az első hozzászólásomat tudom idézetként beszúrni. Viszont örülök hogy megoldódott a probléma. Sajnos az ilyen kis nüansznyi hülyeségek szokták a legbosszantóbb és legnagyobb hibát okozni.
    És ezeket a hibákat a legszarabb megtalálni egy ekkora rendszerben. :R

    (#70) Rycki
    Jó a kivitelezés. Szép és igényes lett. :C
    Jó pár éves szakmai tapasztalattal a hátam mögött a következőket javasolnám annak aki a közeljövőben ilyen ledezésre adja a fejét.
    Ad1: Miden csatlakozásnál forrasztás ajánlott. Ahogy írtad, hogy nehéz forrasztani és még a réz forrpontok is elégnek és ilyenek... Úgy kell csinálni, hogy a szilikon borításos ledszalagnál szikével a szilikont eltávolítani, a forrpontokat szabaddá tenni, ezután a forrpontokat óvatosan meg kell kapargatni a szikével, hogy a felesleges szilikont leszedjük. És mivel a szilikonban levő anyagok minimális reakcióba lépnek a rézzel így az oxid réteget is le kell kicsit kaparni hogy az ón egyből elterüljön rajta. Nem kell évekig ott tartani a pákát ha rendesen meg van tisztítva a felület, megfelelő hőfoknál 2 sec alatt elterül rajta az ón.
    Ez után célszerű a kész csatlakozási pontot meleg ragacs pisztollyal vissza nyomni és akkor nem marad szabadon.
    Ad2: Az 5050 ledek termelnek hőt. Ezért célszerű alumínium ledprofilba rakni, még akkor is ha rejtve van. Maga az hogy jól szellőző helyen van az vajmi kevés ha a szilikon réteg miatt sem tud távozni a hő.
    Az 5050 ledek maximális áramfelvétele a fehér színnél van. Ilyenkor működik a három alapszín egyszerre.
    1 méter 5050 szalag áram felvétele fehér színnél ~ 800mA - 1A. Célszerű jóval nagyobb táppal működtetni a szalagokat, hogy ne menjen szét a táp.
    Ad3: A szilikon borítás több esetben nem a ledek miatt sárgul be, hanem maga a szilikon miatt ahogy öregszik. Ha gagyi minőségű a szilikon akkor 1 év alatt az állásban, a saját csomagolásában képes besárgulni és megkeményedni. (tapasztalat).
    Ad4: Ilyen toldó elemeket én személy szerint nem használnék mert képes elolvadni és zárlatot okozni.
    Azokon a vékony kis szar tüskéken rosszabb esetben 5A körül áram is mehet és vussss volt nincs. :R

  • Rycki

    csendes tag

    válasz ZTE_luky #164 üzenetére

    Megpróbálok minden kérdésedre, észrevételedre választ adni.
    Én nem használok folyasztószert, pedig javítások esetén amikor ilyen 3-as szakaszokat kell javítani azt több esetben is a helyén végeztem függőlegesen vagy éppen a fejem felett elég kellemetlen helyzetben.
    Ha kicsit meg van kaparva a forrasztási pont akkor a megfelelő ÓN normálisan elterül, anélkül hogy átégne a szalag.

    A fogyasztást nagyban befolyásolja a használat. Az 5050es RGB 60led/m szalagnál a 800mA - 1A fogyasztás az a maximális fényerő és fehér színnél van amikor a Kék, Zöld, Piros ág egyszerre világít.
    Függ még attól hogy a ledszalagon milyen RGB led van, mert RGB led és RGB led között is van különbség.
    Ha nem használod teljes fényerőn és mondjuk csak Piros vagy Kék színnel világít akkor kevesebb a fogyasztás.
    Neked 18 métered van. Ha a papírforma szerint számolunk akkor 18méter X 12Watt = 216Watt papíron maximális fényerőn fehér fénynél megközelítőleg ennyit eszik a rendszered.
    Ha mondjuk csak a piros színed világít maximális fényerővel akkor 18 méter X 4Watt = 72Watt, ha lejjebb veszed a fényerőt akkor ez is csökken.

    És akkor még figyelembe kell venni hogy amíg bemelegszik a led addig nő a fogyasztása.
    Anno még az elején mértem a ledszalagokat. 5 méteres RGB szalag feltekerve a tekercsre Fehér fénynél maximális fényerőnél 4,4 A-t vett fel a bekapcsolás pillanatában 5 perc működés után 4,7 A-nél állt meg.

    Ez abból a szempontból rossz hogy amit lehet kapni kínában SZETTet 5 méter RGB szalag, 5A táp és vezérlő, ha itt folyamatosan fehér színnel működik maximális fényerővel a szett akkor igen gyorsan feladja a harcot a táp, mivel jócskán maximumon van használva és azt nem szeretik.
    A tápokat 15-20%-al túl kell méretezni a maximális fogyasztáshoz képest.

    A kábellel kapcsolatban én a lapított verziót ajánlanám, mivel a szalagoknál könnyebb őket szerelni.
    Kép alapján én is vastagabbnak látom a lapítottat főágnál ez javallott.

    Forrasztáshoz aki nem napi szinten forrasztgat annak bőven megfelel szerintem egy Dremel páka. :R

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák