Új hozzászólás Aktív témák

  • con_di_B

    tag

    Én nem tudom olyan szakszerűen megfogalmazni a gondolataimat, mint több előttem szóló, de a fő témához hozzászólva, onnan nézve, ahonnan én látom:

    1) Magánál a 16bit vs. 24bit összehasonlításnál nem értem, hogy miért kezditek el a dinamika szemszögére korlátozni a kérdést néhányan. A PCM az egy hullámösszeg kétdimenziós "képszerű" ábrázolása, attól még, hogy éppen a "dinamikához tartozó" tengelynek növeljük meg a felbontását, attól még igaz lesz, hogy amikor spektrumon nézzük ugyanazt (ahogy halljuk) akkor más komponenseket fogunk kapni, mintha 16bit-en tennénk ugyanezt. Szóval ilyen értelemben a frekvenciahűségen is javít(hat).

    2) A másik kérdés, hogy ki lehet-e hallani. Nagyon nem jellemző az átlagháztartásokban, hogy olyan hangcuccok hevernének halmokban, amikkel akár egy natúr CD-ből is "mindent" ki lehetne hozni. Ebből a szempontból lehetne azt mondani, hogy akkor minek a 24 bit. Nade.

    Érdekes módon pont a technológiai mélypontnál (10eFt-os asztali DVD lejátszó, PC alaplapi integrált Ac'97 codec-el) nagyon sok a hardver(vagy a DAC, vagy az "ütemező", vagy a DSP a hiperszuper effekteknek), ami natívan egyáltalán nem is tud 44.1kHz/16bit-et, csak 48kHz/24bit-et, ezért előbbieket upsampling után hajlandó lejátszani (AC97 mindenképpen, többiek meg azért, mert így olcsóbb). A normális upsampling pedig mindenképpen nagyon teljesítményigényes dolog, tehát ezekben az implementációknál kifejezetten rossz minőségű.

    Így jutottunk el oda, hogy ezeken a cuccokon hallgatva nagyon is valószínű, hogy a 48kHz/24bit érezhetően jobban fog szólni. Világos, hogy ez nem az a szint, és főleg nem az az ok, amiért szeretnénk a magasabb felbontást, de a többség ilyeneken hallgat... zenét, tv-t, zajt, akármit.

    3) A komolyabb kategóriákban meg ha kifejezetten nem keffentenek el valamit, akkor sokkal erősebb korlátozó tényező az, hogy konkrétan mit és technikailag hogyan vesznek fel, mint az, hogy hogyan kódolják el. De erre nincs bizonyítékom, csak így a magam kommersz szintjén is hallok ég-és-föld különbségeket két 44.1kHz/16bit-es szám között, ergo valószínűleg nem az a szűk keresztmetszet. (A domináns szűk keresztmetszetnek pont az a lényege, hogy akárhogy erőlködsz a többi részegységgel, akkor se nagyon változik semmi.)

Új hozzászólás Aktív témák