Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz quailstorm #19468 üzenetére

    Elsőre inkább a csatlakozó erősítővel vagy PC-vel (vagy amivel használod) kellene összetestelni.

    Kettős szigetelésű készüléket hivatalosan egyébként nem szabad barkácsolt védőfölddel ellátni, mert az lerontana egy jobb érintésvédelmet rosszabbra. Elvileg ugyanis előfordulhatna, hogy máshol keletkezett hiba miatt feszültség jelenik meg a konnektor védőföldjén.

    Gyakorlatilag viszont, ha egy földelt PC-hez vagy egyébhez csatlakozik például, akkor már úgyis mindegy.

    Másik módja ennek az lenne, hogy eleve védőföldes tápot használni, mert azoknál a kimeneti GND (negatív) direktben megy a védőföldre. De akkor a biztonság kedvéért méréssel is ellenőrizném, hogy itt a táp negatív vezet-e a fémházhoz, illetve RCA GND-hez:

    Viszont ezek a nagyobb teljesítményű lapotop és hasonló tápok általában, aminek a feszültsége is több. Hacsak nem kötsz utána egy step down konvertert. A kisebb teljesítményű kategóriában a kettős szigetelés a jellemző, noha ez nem a teljesítménnyel van összefüggésben.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz quailstorm #19470 üzenetére

    Ezt sokan félreértik, fázisceruza jelezhet a laptopon is, ha annak tápegysége, hálózati dugója nem védőföldes.

    Kettős szigetelésű tápegységekben vannak beépítve kis kapacitású zavarszűrő kondenzátorok, ami a fázist és nullát is átvezeti a kimeneti GND-re.

    Feszültségosztót létrehozva így épp 115 V állhat elő, de ez terhelésre leesik, még a multiméter is kevesebbre méri. Mindez normális és az emberre ártalmatlan.

    Normális esetben a HDMI-csatlakozókra is ártalmatlan, mert bedugáskor először a shell / GND érintkezik, ami két készülék között a feszültségkülönbséget megszünteti.

    Tehát a tervezés hot plug, más kérdés, hogy a gyakorlatban mégis mennek tönkre HDMI-bemenetek, áram alatti dugdosás miatt.

    Ilyen szempontból biztonságosabbnak tartom a védőföldes rendszerű készülékeket, mert azoknál a GND / fémváz a konnektorban találkozik, azonos szintre kerülnek. Így nincs különbség a jelcsatlakozók között sem. Földhurok lesz ugyan, ami az analóg jelátvitelt megzavarja, a digitális, szimmetrikus / földfüggetlen átvitel érzéketlen erre.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • MrDerekas

    addikt

    válasz quailstorm #19687 üzenetére

    Jól gondolod, mehet úgy. A védelem a pdaban van elvileg (roszabb esetben a szivargyújtó adapterben, de ezen meglepődnék) ezért mehet a gyújtónak a 12V.

    www.derekas.webnode.hu --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- https://logout.hu/bejegyzes/mrderekas/a_szkeptikus.html

  • Kernel

    nagyúr

    válasz quailstorm #19687 üzenetére

    Mehet, sőt elvileg 10,5-14,4 vagy akár 16 V-ot is elbírhat, persze ezt nem ajánlom feszegetni, jó a 12 V is.

    Csak 5 A-rel nem tudod megkínálni, majd annyit vesz fel, amennyit akar. Labortápon az áramkorlátot tudod állítani, amit nem illik a kelleténél nagyobbra venni, mert akkor egy zárlat vagy bármilyen hiba esetén nagyobb a kár. Javításoknál épp az áramkorlát előnye, hogy megvédhet bizonyos problémáktól.

    Szivargyújtó-dugók belsejében szokott lenni egy olvadóbiztosíték, amit a táplált eszközhöz méreteznek, ugyanis az autóban lévő biztosíték 20 A körül szokott lenni, ami viszont már sok egy olyan eszközhöz, amiben ennyi áram vezetéket, alkatrészeket izzíthat fel.

    Optimális lehet a dugóban lévő biztosítéknak megfelelően állítani az áramkorlátot (gyári eredetit feltételezve), ami persze nem zárja ki, hogy kevesebb is elég.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák