Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Molydeus

    senior tag

    Sziasztok!
    Két kérdésben kérném a segítségeteket.
    1. KVM vásárlás előtt állok. Fixen egy asztali PC-t és a céges ill. a saját notebookomat szeretném közös perifériákra kötni. A monitor displayporton menne.
    A kinézett KVM az Aten CS782DP. Több kérdésem is lenne, hátha van velük tapasztalat:
    - Ugye jól gondolom, hogy ha céges noti támogatja a DP over Type-C-t, akkor egy ilyen átalakítóval gond nélkül fog működni a KVM?
    - Lehet-e gond a KVM-en keresztül a bill. és az egér háttérvilágításával vagy a gépekhez kapcsolódó USB-B megoldja a tápot is?
    Ha nem, akkor működhet-e az, hogy egy saját tápos USB hub-ot kötök a KVM és a perifériák közé?

    2. A másik kérdés egy távolabbi tervvel kapcsolatos és kevésbé off-topic.
    Meguntam a céges Dell számomra agyzsibbasztó layout-ját. A saját HP 75%-os kiosztással jól használható. A Dell-en a Home és az End az Arrow-kra van rakva FN-nel, az Insert pedig a Sleep-pel közösködik. Mivel jobbkezes Ctrl+Ins/Shift+Ins-tel másolok ezért ha szövegkijelölés után véletlenül nem időben oldom fel ballal az Fn-t, akkor máris csináltam magamnak egy soklépcsős bejelentkezési tortúrát.
    Ideiglenesen egy CK530-ot és bal oldalon a játékra használt ControlPad-ot (NumPad layerrel) osztanám meg a KVM-en.
    Viszont a CK több szempontból sem ideális. Egyrészt a párom érzékeny a hangjára, amin az o-ringek sem segítettek. Nem nagyon megy a touch typing, rendszeresen bottom out-olok, emellett a Gateron Brown felengedéskor is hangos. Acél plate + vékony kupak vagy a rugó peng? :F
    Másrészt rájöttem, hogy a tactilis bump-ja nekem lehet, hogy túl erős. A visszajelzés OK, de nem döccenésként érzékelem inkább mintha érdesen futna ott a stem, ami sokszor zavar.
    Elkezdtem keresni egy halk(abbá tehető), TKL-nél kompaktabb ISO bill.-t, dedikált Arrow, Ins, Del, Home/PageUp és End/PageDown gombokkal. Az Algr+I/J-t nehezen tudnám megszokni.
    Átrágtam magam a topikon meg az elérhető kínálat jórészén. Kiestek a Group Buy-ok, az ANSI meg az összes olyan, aminél pl. a jobb felső sarokban fixen valami dedikált fény/hang gomb van. Jelenleg két konkrét vonal maradt.

    Egyrészt a CK530-ról próbaképpen leszedném az F-sor és Page Up/Down kupakjait, 65%-osként FN-nel makróznám őket a számokra ill. a Home/End-re és kipróbálnám, hogy tudok-e ezzel a korlátozással élni.
    Ha igen, akkor megfelelhetne egy Miya vagy Cypher forma (a magyarítást beterveztem a kprepublikos PBT-kre), de készen ezekből nem találtam taktilis silent switches verziót, Cherry Silent Red se mindig van.
    Kit-ben hot swap socketes megoldásokat kerestem, mert nem tudok/szeretnék forrasztani, a forgalmazóknál összeszerelt kit meg elég drága mulatság ahhoz, ha mégsem tetszik kiválasztott switch vagy layout.
    - Jól gondolom, hogy ISO 65%-osból csak a BM65 kit érhető el jelenleg, ami hotswap-os?
    Át kellene szoknom a balkezes shift és ctrl használatra is.
    - Mennyire lenne a BM65 elfogadható alap a halkításhoz ha feltételezzük a (pre)lube-olt silent switcheket és stabokat ill. a PBT kupakokat?
    Tudom, hogy soktényezős téma a halk billentyűzet, és az is világos, hogy ez még bőven belépő szint ezzel a vázzal, de Usert sajnos nem tudok cserélni, úgyhogy a vasból kellene kihozni, amit lehet.
    - Van esetleg másik PCB és vele kompatibilis ház ami megfelelhet?

    A másik véglet, hogy belevágnék egy ortholineáris bill. építésébe. Játékra mindig a Nav clustert vagy a Numpad-ot használtam, a WASD zavar és a csúsztatás miatt fájnak tőle az ujjaim. Ezért lett a ControlPad (Gateron Red-del), ami nagyon bevált (tudom, túlárazott, de akkor még nem ástam bele magam a témába). Azt tippelem, gépelésre is jó lenne a négyzetrács. A layer használatról is van némi fogalmam a ControlPad révén, és fapados formában egy Minix légegéren is használom a HTPC mellett (bár az inkább régi nokia "N"akárhány érzés).
    Az 5x15-ös mátrixban gondolkodom, a 12 oszlop kevés volt, ahogy excel-ben tervezgettem a fő layert. A Hot Swap socket itt is feltétel. Az XD75re-t és az Idobo és/vagy Idobao (ez vajon ugyanaz?) 75-ös kittet találtam.
    - Hogyan oldható meg ezeken egy 2u vagy 3u-s space (képek szerint lehetséges)?
    Ha jól látom, se a PCB-n se a plate-en nincs hely a staboknak. Két switch megy a keycap alá?
    - Létezik-e olyan cherry profile-os PBT készlet, ami 1u mod-okat tartalmaz és 2u-s space-t vagy ezeknél eleve blank-ban gondolkozzak?

    Van esetleg hír arról, hogy a 65% ISO-hoz vagy orthok-hoz is terveznek USB + BlueTooth-os verziót?

    Switch-ek terén maradnék a taktilis verzióknál, de silent stem-ekkel. A Gateron Silent Brown bumpja érzetre hasonló a Brown-nhoz? Milyen ezekhez képest az Outemu Silent Grey?
    Tetszik, hogy gyorsabban kapcsol, de tartok tőle, nem lenne nagyon kemény a Gateron után (az megfelelt)?
    Cherry-től nem láttam Silent Brown-t. Van más opció, ami elérhető és nincs nagyon túlárazva?

    Elnézést, hosszú lett.
    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz dqdb #64029 üzenetére

    Köszönöm, mindenképpen várom a részleteket! :)
    Akkor az IKKI68 visszatér a pályára. Ez a Miya pro féle különálló nav blokk, tetszett amikor először belefutottam, de nem volt elérhető, úgyhogy tovább léptem.
    Nem mindennapi színekkel dolgoznak, az biztos. :)

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz nyunyu #64032 üzenetére

    KVM:
    A világítást el tudnám engedni, ha külső tápos hubról sem működne. Így belegondolva hub mindenképpen kellene, mert a bill., a controlpad és az egér már több, mint a CS782DP 2 usb kimenete.
    Viszont jó ötletnek tűnt egyetlen mozdulattal bill.-ről kapcsolni az asztali és a noti között. Tartottam tőle, hogy az átalakító probléma lehet. :F
    A Dell megy az irodai KVM-mel Type-C-n, de oda meg nem kell átalakító és a fene se tudja, hogy az vajon milyen típust használ a cég, utánajárok. A HP-t én is DP->HDMI átalakítóval használtam bent.
    Nézhetnék HDMI-s KVM-et is, de akkor meg a HP-nél jön elő ugyanez a probléma az átalakítóval. Bár tény, hogy az sokkal ritkábban kerül az asztalomra.
    A monitor source váltogatást kizártam, mert a hátán lévő kis joysticktól nem várnék élettartamot rendszeres használat során.
    A külön USB switch (ebből lenne külső tápos is) + HDMI switch kombót meg azért zártam ki, mert amit találtam, az nem megy hotkey-vel, a két gombnyomás meg kartávolságból már lassú lenne és kényelmetlen.

    Billentyűzet:
    Sajnos az építés max hot swappal opció nálam, viszont a taktilis silent kapcsolók meg, ahogy írod is, a kész billentyűzeteket zárták ki. Ezért szűkült le a végén a 2-3 kitre a listám. Egyszerűbb lenne a helyzet, ha biztosan jó lenne nekem egy lineáris gépelésre is, már meg is rendeltem volna egy Miyát.
    A magyarítás és a hang fontosabb a világításnál, úgyhogy azt elengedtem. Persze nem bánom, ha a mostani halvány zöld vagy akár egy fix fehér háttér meglenne a kupakok között, ha éjszaka az ölembe kerülne a bill. Egy Miya féle layout-nál akár vissza is térhetnék a CK világítós kupakjaira. Lehet, hogy ebből a szempontból szerencsés vagyok, 2 év alatt sem oldottam fel az ABS-t, csak minimálisan fényesedik. Csak hát a hangjuk...

    A csendes taktiliseknél, akkor azért van egy kis tér a próbálgatásra. A Gateron S Brown ha segít a visszaérkezést tompítani, akkor a bottom-out miatt mehetne alá az o-ring, ahogy most is. Nem bánom, ha rövidebb a teljes út és ha puhábban csapódom bele a platebe. :D
    A Grey-be meg esetleg lehetne puhább rugókat rakni, ha már úgyis szétszedném a lube miatt.
    Ami aggaszt, az a bump milyensége. Gépelésnél jó, ha megvan a visszajelzés, de a Gateron stemje mintha nem egy huplin jutna túl, hanem egy reszelőn, ami vicces, mert előtte és utána simán jár a stem. A kép alapján a Grey erősebb huplinak tűnik. Az is lehet egy jó irány.
    Lehet, hogy nekem az Cherry Brown féle alig érzékelhető taktilitás lenne jó. Ha ki lehetne venni a Miyából a kapcsolókat, hogy meg lehessen kenni...
    Vagy akár egy lineáris kapcsoló, progresszíven keményedő rugóval, ha van ilyen.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz nyunyu #64042 üzenetére

    Beforrasztott switchen is szoktál stemet cserélni próbaképpen?
    Tapasztalat nélkül mennyire lehet kockázatos így kinyitni egy kapcsolót? Mondjuk addig nincs gond, amik nem teszem tönkre a forrasztást vagy az érintkezőket, tetőt, stemet, rugót meg lehet cserélni, ha muszáj.

    Keresek valami testert, amin rajta vannak a csendes taktilisek, hátha van.
    Meg az jutott még eszembe, hogy ha ideiglenesen megcsonkítom a CK530-at, akkor ControlPad-dal is lehetne tesztelni gépelést, végül is egy split ortho egyik fele egy oszlop híján. :D Plusz lenne némi képem arról, hogy milyenek lennének a lineáris alfák.

    Azt már látom, hogy az ortho-knál a KPRepublicos magyarítás miatt az 1u-s cherry mod-ok beszerzése nehézkes. A legtöbb készletben az alsó sor rendben van, akad 1u-s Shift is, de utóbbiból kettőt még nem találtam egy készletben. A többire maradnának a blank kupakok, de enyhén szólva is pazarlásnak tűnik megvenni egy komplett blank cherry készletet 8-10 db, különböző sorban lévő kupak miatt.
    De szép is lenne mondjuk egy magyar DSA kiegészítő... :)
    Persze valahol megmosolyogtató, hogy egy alapvetően kötetlen filozófiát feltételező orthora próbálok ráhúzni egy ISO-HU-t, de az AltGr+I/J és közös gombra mappelt Ins/Del gyakorolgatása meggyőzött, hogy az ékezetes betűk és a nav .-ok nekem kell alaphelyzetben layer vagy mod nélkül is.

    M.

    [ Szerkesztve ]

  • Molydeus

    senior tag

    válasz dqdb #64055 üzenetére

    Köszönöm mindenkinek a segítséget! :)

    KVM:
    Ha ennyire kompromisszumos és esetleges az Aten is, lehet, hogy érdemesebb lenne megkockáztatni valami olcsóbb megoldást, hátha bejön.
    A hotkey-ről nem mondanék le, de a DP-t elengedhetem. HDMI-hez nem kellene az átalakító a céges notihoz (a sajáthoz meg már van).
    Jó lenne, ha nem kellene külön USB hub sem, 3 port kell a bill + ControlPad + egér kombóhoz.
    HDMI-s KVM-ekből szélesebb a kínálat, de van néhány visszatérő probléma:
    - Van ugyan hotswap, de csak usb1.1-es portról (pl. uGreen, Pway), vagy pl. a Caps Lock-ra mappelve.
    - Fel van tüntetve a támogatott felbontások listája, akár 480-tól 4K-ig, de valahogy a WQHD, amire kellene (75Hz-en), az mindenhol kimarad, pedig pl. a HD-t említik. Talán egy kommentet találtam, ahol a vevő jelezte, hogy megy az adott doboz megy 1440-en is, ami amúgy logikus is lenne, de az ördög nem alszik.
    - Nagy részüknél nincs külső táp, bár a CK530 elmegy 2.0-ról is, ennél "komolyabb" világítással meg nem tervezek, sőt ebből is csak egyszínű zöld megy. Két kábelessel biztosan nem (nem is tudtam, hogy van ilyen, köszi, hogy szóltatok!).
    - Micro és mini(!) usb bemenetek a gépekből... alig vártam, hogy Type-C után kihaljanak.
    - A legtöbb esetben bazári külső, persze kitalálhatok valami felfüggesztést az asztal lap alá.

    Layout:
    Alapesetben az ortho-t is az ISO 65% mintájára raknám ki és így az "Í" maradna a LShift mellett. A ControlPaddal majd kipróbálom, de a QAÍ-vel szerintem kevesebb problémám lenne, mint QAY-nal.
    Az AltGr I/J-t próbáltam megszokni, de nem ment. Elkülönül a fejemben a szöveg gépelés, a számok bevitele és műveletek. Szövegnél kellenek a dedikált billentyűk a helyükön, megakaszt ha modot kell nyomva tartanom valamelyikhez.
    Számoknál elvagyok a felső sorral is, de ott van baloldalon a ControlPad egy kibővített NumPad profillal. Műveleteknél nem aggódom az Fn+F miatt, mert TC-ben meg pár alkalmazásban használom őket, de nem gépelés közben, mint pl. a navokat. Ezt majd kipróbálom a csonkított CK-val.
    A bal felső nálam alapértelmezésben a "0" lenne, az ESC mehetne Fn-nel (ha lehet így) vagy a CapsLock helyére - engem is meglepett, de alig használom őket -, a Caps pedig vagy Fn-nel vagy az innen ellesett LShift+RShift kombóval, de meglepne, ha hiányozna.
    B verziónak az ortho-nál elkezdtem kirakni semi-split layereket, ahol a mobilokhoz hasonlóan az ékezetes betűk az anélküliek alá/fölé kerülnének (A-Á, E-É, stb, az Ő és Ű még kérdés), de ez már necces lenne szöveggépelés közben a layerváltás miatt. Egy ControlPad-os próbát ez is megér, ha a profilváltást a görgő helyett egy gombra rakom. Vicces lenne az aimpad-et úgy beállítani, hogy a köztes mélység másik betűt jelentsen, de az én nehéz ujjaimmal sosem érném el, játék közben is oda kell figyelnem rá, hogy alkalmazni tudjam. :)

    Keycap-ek:
    Az XD75 lapos, de az Idobonál szerintem van felcsavarozható láb, az ID75v1 döntött. Megnézem, hogy írnak-e dőlésszöget. Ezen amúgy én is gondolkodtam egy sort, vízszintesen biztosan nem lenne jó, hogy a középső sor mélyebben van, mint az alatta lévők.
    Viszont magyarítás csak Cherry-ben és OEM-ben van. Pedig amúgy nekem jó lenne egy teljesen lapos verzió is DSA-kal.

    Switch-ek:
    Szóval a taktilisekkel touchtyping nélkül csak megnehezítem az életem a felesleges hupli miatt, a kopp bőven elég visszajelzés. Az meg, hogy szétverem-e az ízületeimet, a PCB+plate felfüggesztésén múlik. Ez a másik gondom a Dell-lel a kiosztása mellett, 2-3 hét túlórázás után legalább 1 mire regenerálódik a kezem.
    Az o-ringen azért gondolkodtam, mert nyunyu említette, hogy a Gateron minimális tompítást alkalmaz a silent stem-en. Emellett a CK-n bejött a rövidebb út is, ha már a hangján nem sokat segített.
    Próbáltam nem rég egy 60%-os Ducky-t Silent Red kapcsolókkal. Tetszett és az mintha rövidebb úton járna és korábban kapcsolna mint pl. a ControlPad Gateron Red-je.
    A nehéz ujjaim mellé érdemes néznem a silent lineáros kapcsoló spec.-ekben az aktuációs pontot, vagy ez is olyan, mint a taktilis bump kérdés? Hiába kapcsol gyorsabban, ha ettől még bottom-outig ütöm? A rövid út viszont tényleg jó lenne.

    M.

    [ Szerkesztve ]

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Kasya #64068 üzenetére

    Kár, hogy a robbantott ábra alapján csak a foam ISO-s, mert amúgy tetszene.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz nyunyu #64102 üzenetére

    Én a 68-as és a 71-es kit-jeiket néztem. A 68-as PCB elvileg tudna ISO-t, látszik mindkét oldalon és a LED-ek is bent vannak. A 71-esnél az ISO Enter-t megkockáztatnám.
    Vajon ki lehetne cserél(tet)ni a hot swap socket-eket?
    Persze kellene még a kiosztásnak és a 71-esnél még a blocker-nek is megfelelő ISO plate, amin a rögzítés is passzol... :F
    A stabok plate-mounted-ak mindkettőnél?

    A 71-es meg pont az ízlésemnek megfelelő lenne.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz dqdb #64104 üzenetére

    Csak elvi szinten gondolkodtam rajta, ennyi módosítást én nem vállalnék be. :N
    Midenképpen kivárok egy olyan kittet, ami alapból tudja a legtöbb elvárásomat.
    Mindenesetre furcsa, hogy az EU sem elég nagy piac a gyártók szerint, hogy megérje az ISO vagy közös verziókat gyártani.

    Nekem amúgy egy hibrid megoldás is megfelelne, egy soros Enterrel és LShift melleti Í-vel, de a 3 hot swap socketnek nem jönne ki a hely. Règebben évekig használtam egy ilyen kiosztású gumidómos billencset, nem zavart, az Ű helye. Sőt a Controlpad előtt a cursor blokkal játszottam teljes kiosztáson, jól is jött a plusz egy gomb az Enter felett.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Alan[HUN] #64197 üzenetére

    Ilyesmi van a feleségem pár éves HP Pav. 15-jén. "Í" a jobb Ctrl helyén... plusz meg van verve felezett magasságú fel/le nyilakkal. Önmagában az ANSI Enter, felette az "Ű" és rövid bal Shift +"Í" hibrid engem nem zavarna. Évekig használtam egy ilyen gumidómos bill-t és mivel akkor még a cursor blokkal játszottam, jól jött plusz egy gomb az Enter felett.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Ramoskaa #64248 üzenetére

    Nálam az első verziós (Gateron kapcsolós) 550 és 530 is gyárilag kenve van. Szerintem kicsit túlzásba is vitték. Rendszeresen takarítom őket, de így is mindenféle beleragad.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Molydeus #64041 üzenetére

    Olcsó (a vásárláskor még az volt), kínai KVM élménybeszámoló:
    Néhány óra keresgélés után, megrendeltem egy [ilyen] kütyüt (a 102-est) még augusztus végén, ami a héten meg is érkezett. Amit ígért és nekem számított, röviden:
    - HDMI 2.0a, legfeljebb 4K60Hz: a WQHD/75Hz reményében
    - Gombos és főleg hotkeys váltás Ctrl és Scroll Lock-os formában: plusz IR távot is ad, de nekem ez nem volt fontos
    - 3 USB kimenet: bill. + egér + ControlPad
    - Saját táp: hogy biztosan ne legyen gond a háttérvilágítással
    Lehet, hogy azóta javult a helyzet, de a fentieket egyszerre ez az egy KVM ígérte az Alin.
    Volt még egy két USB kimenetes és egy olyan, ami Caps Lock-kal kapcsolgatna...

    Pozitívumok:
    - megy akkor is, ha nincs mind a két gép rákötve csak az egyik: ez elsőre triviálisnak tűnik, de olvastam olyan panaszt keresgélés közben, ami arról szólt, hogy csak két bekapcsolt géppel ment a KVM... :F
    - gombbal és IR-rel megy a váltás, akkor is ha USB3.1-es portba dugom: ez is magától értetődőnek tűnik, de több KVM-nél is írja a forgalmazó, hogy csak 2.0-n működik, sőt a hot key csak a KVM 1.1-es portjába dugott bill.-en megy :Y ... igen, 2021-ben 1.1-es port és még dedikált is. Értem én, hogy a tápon kívül nem érdekes a szabvány, mert nincs érdemi sávszél követelmény (világítás nélkül még a táp se), de akkor is...
    - viszonylag gyors, az USB gyakorlatilag azonnal, a HDMI 3-4mp alatt vált, nem villog, nincs fekete képernyő
    - megeszi a WQHD felbontást 75Hz-en: amitől egy kicsit azért tartottam, mert sehol sem említik, és hát a fentiekből kiindulva nem vehető biztosra
    - nem zavarja, ha a két gép eltérő felbontással küldi a jelet, sőt az se ha az egyik oldalról (mondjuk a notebookról) nincs bekötve a HDMI, vagyis mehet tisztán USB switchként is
    - gond nélkül megy a világítás... kihúzott táppal is, de lehet, hogy ez a CM érdeme, hogy elég neki az egyetlen USB2.0-n kapott táp mindhárom eszközre
    - a ControlPad megy a nyomtatónak fenntartott porton: mondjuk ezt azért várható volt. :)

    Furcsaságok:
    - maga az IR távkapcsoló: kb 8-10 cm és két félcentis gumigomb van rajta, formatervezési remekmű. :D de legalább működik
    - folyamatosan adja a tápot a bill.-eknek és az egérnek, világítanak akkor is, ha a gépek ki vannak kapcsolva, áramtalanítani kell a KVM-et, ha nem akarom a fényt
    - nem is tűnt fel, de gépenként 3 állapotjelző LED van, plusz egy Power és egy Link is...
    nem erős a fényük, de azért...

    Negatívumok:
    - ha az egyik gép kikapcsol, nem vált át a másikra: igaz nem is ígérte a forgalmazó, de lenne benne logika
    - megjegyzi, hogy melyik gépet szolgálta ki utoljára: ez akár előny is lehetne, ha éppen nem a másikat kapcsolnád be előbb és rögtön nyomnod kell egy váltást, különben marad a fekete képernyő
    - most vettem észre, hogy a forgalmazó szerint nem megy Raspberry Pi-kkel, igaz, szerinte mechákkal sem, aztán mégis, szóval ha megérkezik a megrendelt RPi-m, akkor azért kipróbálom.
    - és a lényeg: próbáltam minden kombinációt (másik KVM-nél leírtakat is), de sehogy sem tudtam működésre bírni a hotkey-s kapcsolást: futok még egy kört vele, meg a supportnál (elvileg van...), mert ha nem megy, akkor ez váló ok.

    Kicsit tovább gondoltam ezt a kérdést és lehet, hogy lesz egy második, kisebb monitor a Pi-nek és a notebooknak és akkor elég lenne egy 3-4 bemenetes USB switch is... ha tud működő hotkey-s váltást.A saját táp sem követelmény a CM-ekkel legalábbis. Ha valaki esetleg tud ilyenről, kérem ne fojtsa magába. :)

    M.

    [ Szerkesztve ]

  • Molydeus

    senior tag

    válasz dqdb #64417 üzenetére

    Kezd olyan érzésem lenni ezekkel, mint a Dűne adaptációkkal:
    "De jó, van új! :) Majd ez végre jó le... még se jó. :( "

    Az Ins biztosan azért ilyen, amit írsz, mehet majd a helyére a potméter vagy a füstölőtartó...
    Még ha el is tekintünk ettől, még mindig hiányzik róla egy End. Ennyit szerintem nem ér, hogy lejjebb hozták a cursor blokkot. Elég lenne a blocker az Fn mellett és akkor esztétikailag sem lenne gond az End a Home alá... Ez így zavaros nekem.

    Szoktatom magam a bal Ctrl és Shift használathoz a kivágás/másolásnál, hogy ne legyen akadály, ha alul jobb oldalon egy AltGr és Fn megoldás lenne végül a befutó.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Kasya #64425 üzenetére

    Van valakinek tapasztalata az osztott Space-szel? Próbálta már esetleg valaki azt, hogy a Backspace-t lehozza a Space mellé?
    Szinte kizárólag a bal szélét ütöm a gépelés közben a Space-nek, a jobb hüvelykem alá mehetne más is.

    Amikor még nem vetettem el az ANSI-t, nézegettem pl. az Epomaker féle megoldást. Ott úgy gondoltam, hogy Space és Backspace egymás mellett és az AltGr balra lép egyet, így lett hely FN-nek és Menu-nek az 1U-s RCtrl mellett, fent pedig lenne Ins a 2u-s Del előtt.
    Ennél csak annyi a különbség, hogy a normál szélességű AltGr és RCtrl mellől az Fn beköltözne a Space és a Backspace közé, fent pedig a Backspace-t osztva megint lenne Ins, Del...meglenne minden a nav cluster-ből.

    Nekem a szürke/ezüst tetszett meg, sötétkék és fehér kupakokkal.
    Meg kellene tanulni forrasztani.

    M.

    [ Szerkesztve ]

  • Molydeus

    senior tag

    válasz dqdb #64435 üzenetére

    OK, ez tényleg megbonyolítja a kérdést. :D
    Az epomakereknél valószínűleg azért nem gondoltam ebbe bele, mert nem a kittet néztem akkor még, hanem a teljes billt. és ott a split-Space modulhoz járnak stabok és a blank kupakok. Az volt a terv, hogy a mod-okból a gyáriakat használom, az alfákat megpróbálom magyarítani, de azzal a profillal nyilván nem ment, úgyhogy elvetettem az egészet.

    Amióta átrágtam magam a profil témán, egyértelműnek látszik, hogy kötve vagyok a cherry-hez és azóta alapvetően olyan kitteket nézek, ahol szabvány az alsó sor (1.25u-s modok és 6.25-ös space), hogy legalább ezzel ne vesződjek, elég a sorhelyes nav clustert megoldani.

    A Backspace lehozásnak az alsó sorba - ha kitt engedi a slit-Space-t- az a kiindulópontja, hogy megoldható-e vele a nav claster 6 gombja. Felül a 0 megy az ESC helyére (az meg Fn-nel marad), így a 9-es és Backspace között megvan az Ö, Ü, Ó trió helye. A Ű adott akár ANSI, akár ISO az alap, úgyhogy az Ins, Del és Backspace kérdés marad, amit egy split-BS meg is oldana. Ha nem megengedett a BS osztása, akkor nekem okafogyottá válik a mozgatása és marad a 4 gombos nav cluster a jobb oldalon 2x2-es tömbben vagy oszlopban.

    Pár napja nézegetem az aprón azt az mx blue-s va109m-et kupak donornak, mert a teljes kprepublicos magyar készlet sem olcsóbb szállítással...csak hát az egy jó bill. amúgy, én meg a többi részével nem kezdenék semmit. És még így is keresnék hozzá egy sötét mod készletet.:/

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz dqdb #64437 üzenetére

    GK68X vagy XS volt a konkrét modell, amit néztem, de ezt már elvetettem pár hónapja. Volt egy népes xls-esem amiből kiszórtam a legtöbb ötletet. Az egyik szempont az volt, hogy legalább a bill. saját memóriájába menthető legyen a megváltoztatott elsődleges kiosztás, de még jobb a QMK szintű programozhatóság.
    Amikor tisztult a kép, akkor jöttem ide tanácsért, és milyen jól tettem, mert különben most lenne egy közbülső, még mindig hangos és karcos valamim, amit cserélhetnék. Pl. rossz switchet választottam volna, ha nem tárgyaljuk ki a taktilis inkompatibilitásomat és nem javaslod a gasket mount+silent lineáris megoldást a puha és halk bottom out-ért.

    Azt gondoltam, hogy a VA alfa kupakjai és akár a modok egy része jók lennének az IKKI 68 és a GinkGo 65 féle ISO kiosztásokra is. Valamit elnézek?
    Az osztott Space és BS ill. a GinkGo65-ön a jobb shift és jobb szélén a 2. és 3. gomb persze probléma, de mivel amúgy is szeretnék sötét kék vagy szürke modokat, így mindenképpen keresnem kell egy bővített készletet is. Biztosan nem költséghatékony megoldás...

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Domonkos #64434 üzenetére

    Nem vagyok ellene az Fn-nek, de szeretném lehetőleg a teljes nav clustert (minimum Ins, Del, Home, End) a nyilakkal és a BS-t az alap layeren elérni. GinkGo-n valószínűleg a Space és a BS közé tenném az Fn-t, hamár úgyis 3 felé osztódik, és akkor még mindig meg van a többi layer gyors elérésének a lehetősége.

    M.

    [ Szerkesztve ]

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Molydeus #64416 üzenetére

    Rájöttem, hogy a KVM nem fogadja a hotkey-ket, csak ha NumPad-on ütöm be a számot. Rákötöttem a CK550-et és NumPaddal gond nélkül ment vele elsőre is. Aztán próbaképpen megnéztem, hogy mit szól az Auto Scan-hez a dupla Scroll lock + S-re, mit a gyártó nem jelez ugyan, de a több hasonló kínai kütyünél írják. Az is ment, és utána az 550-esről működött az alfa-numerikus számokkal is a váltás, Ctrl-lal viszont továbbra sem.
    Visszaraktam az 530-at, de azzal továbbra sem megy.
    Fel mappeltem a Scroll Lockot a ControlPad Numerikus profiljára, de nem ment vele. Lehet, hogy itt is dedikáltak a hotkey-t fogadó portok, mint az uGreen KVM-jein. Holnap átkötöm a bill. helyére egy tesztre.
    Illetve még kipróbálom, hogy vajon lehet-e macrózni a váltást (mondjuk a Pause/Break-re).
    Ha sehogy se megy TKL-ről, akkor megválok tőle.

    A másik, hogy bekapcsolás után nem megjegyzi, hogy melyik gépen használtam utoljára, hanem pont, hogy elfelejti és nem számít, ha a notebook nincs is rádugva, akkor is ki kell választanom a desktopot.

    @nyunyu:
    Neked megy az Aten váltás alfáról nyomva a számokat?

    Előre is köszi!
    M.

    [ Szerkesztve ]

  • Molydeus

    senior tag

    válasz nyunyu #64460 üzenetére

    OK, akkor nem hasonlít az enyémre ebből a szempontból sem. Ez ScrLk+ScrLk+1 vagy 2-vel vált, feltéve, hogy a számokat a NumPad-ról ütöm be. Elvileg a Ctrl+Ctrl+1 vagy 2 is kellene hogy kapcsoljon, de az a CK550-nel sem ment.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz nyunyu #64568 üzenetére

    Valahol azt olvastam, hogy a Keychron K-knál a dedikált lámpa és a dupla Fn sem módosítható. Ez valóban így van? Próbálta valaki átmappelni őket?
    A másik kérdés, hogy a K6 (és K14) is olyan magas, mint a K2?

    Szerintem a Keychron ott szúrja el a 65%-os billentyűzeteit, hogy kényszeresen próbálja megtartani az egyedi vonásait. A "lámpa" gomb szerintem csak a nagyobb méreteknél van elfogadható helyen, 65%-on ezzel csak a baj van, a K14-nél is... Érdekes módon 60%-on meg tudták oldani Fn-nel a kérdést... :F
    A K14-nél nekem a jobb Ctrl helye is furcsa, mehetett volna a nyilak mellé inkább. Pedig ez egy szuper alternatíva lenne a Drevo Calibur v2/Royal Kludge Rk71 párosra.

    Kár, mert amúgy látszik, hogy próbálják lefedni az igényeket. Láthatólag jobb a minőség, a paraméterezhetőség és amúgy a funkcionalitás is. Megfizethető közép kategóriát kínálnak plusz nyitnak felfelé is a Q-kal. Bár biztosan úgy gondolkodnak, hogy a hozzám hasonló Insert függők majdcsak megtörnek. :D

    M.

    [ Szerkesztve ]

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Mr K #64576 üzenetére

    Lehetséges. Nekem a legfrissebb Maces élményem is vagy 20 éves és akkor is rém idegen volt minden rajta. :)

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz ribizly #64598 üzenetére

    Nem semmi. :Y
    Nagyon egyén függő ez a jelenség. Nekem a CK550 több, mint másfél éves, napi sok órás használat után így néznek ki a kupakok (időközben váltottam 530-ra, de a kupakokat átraktam az 550-ről, elég ha egy készlet kopik):

    Persze fényesedik, de száraz a bőröm és komoly kézmosásfüggőségem is van :D , így elfogadható mértékben kopnak. Nekem nem is ez a bajom velük, hanem a vékonyságuk és a hangjuk.

    Még annyi CM-es furcsaságot tapasztaltam a napokban a kínai KVM bűvölés közben (van workaround rá :) ), hogy ha bizonyos gombokat a ControlPad egyik profiljára is rárakok, akkor az az 530-on mintha ki lenne kapcsolva. Eddig a ScrLk és az ESC volt ilyen. Fura, mert még csak nem is ugyanazt a szoftvert használják és memóriába mentenek.

    M.

    [ Szerkesztve ]

  • Molydeus

    senior tag

    válasz ribizly #64600 üzenetére

    Szintén IT területen dolgozom, bár tény, hogy kevesebbet kódolok mostanában, cserébe rengeteg más gépelni valóm lett.
    Nem akarom a CM-et védeni. Szerintem megvannak az erényeik és a gyengéik is. Azzal egyetértek, hogy a jelenlegi árukon én sem tőlük vásárolnék, de amikor vettem még 24k volt az 550, annyit simán megért.

    Más kérdés, hogy 30k körül mit lehet kapni helyette...persze a Miya Prot az apróról, ha nem mx black switchekkel jönne, hanem mondjuk silent reddel. :)

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz MaxxDamage #64911 üzenetére

    A V2-ben nem csak a csuklótámasz az újdonság, amit korábban külön meg lehetett venni, hanem lecserélték a Gateron switcheket TTC-re. Hogy ez mennyire más, azt majd a hozzáértők megmondják, de mivel az áruk, amikor utoljára láttam még közel azonos volt, azt tippelem, hogy a TTC visszalépés lesz, így fér bele kárpótlásul a csuklótámasz.
    Nekem a régi van Gateron Brown kapcsolókkal, enyhén taktilis (nekem reszelős érzés, nem határozott hupli), puha rugókkal és sima járással.

    Biztos létezik külön borítás is, de akár a csomagoláshoz adott átlátszó műanyag takaró lemez is jó lehet, ami egyedül a nyilaknál van kivágva, hogy a vásárlók ki tudják próbálni az adott switchet.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz MaxxDamage #64928 üzenetére

    Valószínűleg a fentiek bármelyike észszerűbb választás, mint a CM saját csuklótámasza. Nem mintha bármi gond lenne vele, de nálam az egységesítő mánia döntött mellette. A CK550 mellett az MM530-as egerük is egy jó ár/érték arányú eszköz volt (ha a méret és a súly megfelel), amikor vettem őket és az egéralátétük is teljesen jó, így jött a csuklótámasz is, de utóbbi nem ugyanaz a minőség, pl. nincs elvarrva a szövet a habon.

    Amúgy ez a mánia később olyan döntésekhez vezetett, mint a ControlPad és az MH752, amiket viszont imádok, még ha előbbi nyilvánvalóan túl is van árazva. Szerencsére a fülestartóról és a notebook hűtőről időben lebeszéltem magam. :D

    Gyanítom, hogy ha a CK721-esből lenne ISO mondjuk Gateron Red kapcsolókkal és a potméter helyett egy Insert, bepróbáltam volna. Így marad a vadászat, meg az apró lesése.

    Érdekes, hogy az asztali gépemben és igazából előtte se volt semmim a CM-től. Szóval nem kifejezetten márkahűségről van szó, nálam csak a perifériáknál találtak be. :)

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz MaxxDamage #64938 üzenetére

    Passz, ilyesmit nem kerestem, de mefelelhet, amit a bill. mellé csomagolás részeként adnak.
    Én őszintén szólva nem takarom le, csak hetente egyszer portalanítom, vagy ha valami nagyon meglátszik, akkor nekiesek egy törlőkendővel.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz nyunyu #64944 üzenetére

    Engem nem az ára lepett meg, hanem a létezése. :D
    Ipari felhasználásra szánják, gondolom, de akár egy garázsba, otthoni műhelybe is jó. Mindenesetre jó tudni, hogy ilyesmit itthon is be lehet szerezni és még ISO is.

    MaxxDamage,
    Fentiek alapján én a helyedben kivételesen a gombhoz keresném a kabátot. :)

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz dqdb #64945 üzenetére

    Ez biztos, minden asztalon elképzelhető piszok bemegy alá. Plusz az én CK-imon még a stabok kenése is elég bőséges, szóval bele is ragad. Muszáj rendszeresen takarítani, különben hamar vállalhatatlan lesz.

    Egyszer valami makacs szöszt próbáltam kipiszkálni a space alól. Zavart a látómezőm alján, végül benéztem a kupak alá és kiderült, hogy a plate rögzítő csavar alsó szélét látom, de azóta is bosszant, hogy megtöri az alu felületet. :)

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Rick4 #65259 üzenetére

    Mennyire lenne fontos, hogy lapos és kicsi legyen?
    Azért kérdezem, mert éppen ma jött meg egy rapoo 9300m, amit ilyen másodlagos, vezeték nélküli bill.-nek szántam, ami BT és 2,4GHz révén mindenféle eszközhöz jó, de igazság szerint meglepett.
    Kb. mint egy jobb notebook ollós bill. egészen értelmes kiosztással (pl. van dedikált Insert és nem is rossz helyen). Próbaképpen ma ezzel dolgoztam és a Latitude saját billentyűzeténél sokkal jobb.
    Ha a nyilakat el tudták volna különíteni, szinte ideális lehetne mindenkinek, aki mindenáron egy vaslapon akarja napi szinten szétverni az ujj izületeit. ;]
    De ezzel együtt is egészen jónak tűnik így egy nap után, egyáltalán nem vállalhatatlan.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz alpihun #65429 üzenetére

    Rapoo 9300M vagy egér nélkül a E9100M?
    Alu ház, slim, valamivel szélesebb a 3 numerikus oszlop miatt, de könnyebb és normál magasságúak a cursor gombok (ha ez számít). Szintén ollósak a kapcsolók. 3 BT eszközhöz és egy 2.4GHz vevős csatlakozás.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz alpihun #65447 üzenetére

    Még ezeket találtam:
    [E6080]
    [9000M]

    60%-os változatok, num. blokk nélkül és összetorlódott jobb oldali alsó sorral, félmagas nyilakkal. Az E6080-asnál mintha nem lenne 2.4GHz csak BT és akkus. Itthon nem találtam webshopon, de a 9000M van pl. MM-ben is. Az egér, ha hasonlít a többi "silent" rapoora, akkor halk, mély hanggal kattan.
    Egy ilyet szerintem beszerzek az emeletre.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Champipi #65455 üzenetére

    Köszi!
    Alpihun ANSI-t keres, ha jól emlékszem, ezért nem is néztem az ISO verziókat.
    A 9000M-ből a magyar ISO olyan, amit írtál, egy soros Enter és felette Ű. Volt régebben ilyen kiosztásom, engem nem zavart, de ezzel a rapooval biztosan nem fogok dolgozni, csak tv, tablet és egy htpc mellé tervezem, ezekhez akár az ANSI is megfelelne. (Most egy minix légegér 4 soros billentyűzetét használom a htpc-hez, de az azért felér egy kínzással, még a backspace is csak FN-nel érhető el).
    A 9300M ISO verziója viszont rendes kiosztással bír. Másodlagos billencsként használom, RPi, tv és notebook mellé. Mivel időnként dolgozom is vele, ennél fontos is volt, hogy a helyén legyenek a billentyűk.

    Az E6080-hoz írtam, hogy nincs 2.4GHz-es csatlakozás. Ebből még nem láttam ISO verziót, de mintha még nem is forgalmaznák itthon.

    M.

    [ Szerkesztve ]

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Kasya #65494 üzenetére

    Ne is mondd, az indulás óta próbálom kitalálni, vajon melyik teknő illene jobban a fekete alu kerethez. Egyszerűen nem tudok kibékülni ezekkel az áttetsző case-ekkel, sehogy se illik az íróasztalomra. Már a vizipisztoly kék készlet + navy blue alu top kombón is elgondolkodtam. Vagy megtanulok festeni... :)
    Úgy tűnik nem egyezik az ízlésem a potenciális vásárlók döntő többségével. :D
    Pedig muszáj lesz döntenem, mielőtt kiszaladok az időből.

    A staboknál mennyire érdemes követni az ajánlást?

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz copass #65887 üzenetére

    Kövezzetek meg, de kb. 15 éve én nagyon szerettem az a4tech indukciós egereit. Az utolsót addig használtam, amig a festék teljesen lekopott az amúgy áttetsző műanyag hátáról. Baromi könnyű volt, se kábel, se elem, se aksi...
    Persze láttam, hogy azóta merre tartanak.

    #65884 Lokids
    Érzésre ennyire magasan kapcsol a Kaihl red?
    A Controlpadben Gateron Red-ek vannak nálam, ahhoz képest elvileg csak 0.2mm a különbség és ugyanúgy 45gf, de tudom pihentetni az ujjaim rajta véletlen kapcsolások nélkül.
    Ha nem box kaihl, akkor nem lenne megoldás, ha O-ringeznéd? 1.8-nál kapcsol, 2mm-nél vége, halkabb is lenne.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz ooloo #65923 üzenetére

    Nemrég pont ebbe szaladtam bele. Az LG WebOS felülete nagyon nem ette meg bluetooth-on a Rapookat (9300M, 9000M). 2.4GHz-en viszont gond nélkül mennek.
    A felület az LG saját billencsét ill. a Logitechből párat, pl. a K400-at ajánlja.

    Szerencsére minden más eszköz gond nélkül megy BT-vel, úgyhogy a tv-k megkapták a dongle-ket.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz ooloo #65949 üzenetére

    Fene, akkor a 2.4GHz sem garancia. :F
    Nem lehet, hogy a két dongle egyidejű használata kavar be a tévének?
    A rapook egy sticket használnak a bill-hez és az egérhez is, eleve kombót kerestem, amikor kiválasztottam. Mondjuk a hatótáv fél méterrel kisebb, mint nekem ideális lenne.
    Ezek szerint nagyon is komoly az az ajánlás a WebOS-en, hogy mivel próbálkozzon az ember.
    Csak érteni nem értem ezt a korlátozást.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz dqdb #65951 üzenetére

    Ahogy írod, nincs gond az 550v1-nél az egyidejű leütésekkel, 530v1-nél sem.

    Viszont a korábban Throme által említett O-ring nálam csak részleges megoldást hozott a halkítás terén. Nyilván a fém plate, a lebegő design + vékony ABS kupakok is eleget rontanak a hangon.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Csandi #66027 üzenetére

    + #66025 Teasüti

    A Loginak és a Rapoonak is vannak ollós billentyűzetei, többféle kompakt méretben.
    Nekem az utóbbiból van kettő, vezeték nélküli másodiknak ill. mindenféle eszközökhöz társítva használom (rpi, tablet, tv-k).
    A gépelési érzet olyan, mint a notebookoké, annak minden előnyével és hátrányával.
    A szokott rövid úton jár és viszonylag halk is, de a fémváz miatt iszonyat merev, szóval én munkára biztosan nem használnék ilyet hosszabb távon, épp elég, amit a notin muszáj időnként gépelni. Játszani sem ezen fogok, de egyébként nem rosszak általános felhasználásra. Talán egy kicsit nagyobb hatótáv jól jönne, de amúgy stabil a jel BT-n és 2.4GHz-en is.

    M.

    [ Szerkesztve ]

  • Molydeus

    senior tag

    válasz nyunyu #66039 üzenetére

    Úgy rémlett, hogy valamelyik hordozható, vezeték nélküli billentyűzetük is az (3xx-4xx?), de régebben nézegettem ezeket, lehet, hogy rosszul emlékszem.
    A K860 nem is rossz elképzelés így első ránézésre.

    Viszont ránéztem a cherry stream 3.0-ra. Ez is szép lassan a duplájára drágult.:/
    Mielőtt elkezdtem volna a méretcsökkentésen gondolkodni, beszereztem volna egyet tartaléknak, de ezzel a retro szürkével nem tudtam megbarátkozni.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    Tudtok esetleg ajánlani kifejezetten sima járású, lineáris, silent stemes kapcsolót 45gf körüli rugóval a gateron silent red alternatívájaként? Sokkal könnyebbet nem szeretnék, nehezebbet meg biztosan nem. Ha lehet, nem dust proof-os verziót keresnék és nem szeretnék rugót sem cserélni.
    A rövidebb kapcsolás tetszett az MX Pink-kel szerelt duckyban, amit próbáltam, de az reszelt, nem kockáztatnám meg, hogy rossz szériából kapok egy rendelésnél.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz dqdb #66044 üzenetére

    Igen, ez a része rendben is van. A Controlpad-ban is Gateron Red van, könnyű, sima járású. Ebből indultam ki, azt tippelve, hogy a silent verzió sem lehet sokkal másabb. Csak nem szerettem volna, ha elsiklanék valami felett, ami akár még jobb lehet.
    Köszi, még egyszer!

    M.

    [ Szerkesztve ]

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Teasüti #66048 üzenetére

    Pont egy ilyen 9300-as az egyik, amit használok. Eredetileg a 14-es Dell notebookom agyzsibbasztó kiosztását akartam csak kiváltani vele, és erre amúgy tökéletes. Régi módszerrel másolok és vágok ki (ctrl+ins/shift+del aztán shift+ins), a rapoon jó helyen van az Ins és legfőképpen nincs Fn layerre száműzve. Nekem a nyilak elhelyezése sem okoz gondot, mert felette és balra a nagyobb Enter, Shift és Ctrl miatt könnyebb megtalálni, mint elsőre tűnik. Emellett nem félmagasak, ami szintén jó pont. Aztán ott van az is, hogy az F-sort szerencsére nem áldozták fel a multimedia vezérlők oltárán és nem került Fn-re. Ez amúgy hasznos felismerés volt, mert mechában sokáig 65%-on gondolkoztam, de úgy tűnik, hogy a 75% mégiscsak jobb lesz.

    dqdb és nyunyu jól összefoglalta a merevség problémáját.
    A merev ház arra jó, hogy ne hajoljon meg az egész billenytűzet, illetve nyilván ennek is köszönhető, hogy tényleg szép vékony, elegáns a megjelenése, minőségérzetet ad az alu ház.
    Viszont ha nehezebb ujjaid vannak, mint pl. nyunyunak vagy nekem és emiatt mindig tövig ütöd a billentyűket, akkor a merevség hátulütője a rugalmatlanság lesz. Hosszabb-rövidebb idő alatt az ujjízületek elfáradnak és fájni kezdenek, mintha egy vaslapot püfölnél.
    Ha notebookon vagyok kénytelen dolgozni (és a rapoo lényegében ilyen), akkor nekem ez egy mozgalmasabb release alatt a 3. hét után jelentkezik és utána minimum egy hétig tart, mire regenerálódnak.
    Úgyhogy az lett a vége, hogy a notit inkább a CK530-cal használom egy KVM-en keresztül megosztva a desktoppal, a rapoo meg maradt arra, amire szerintem kitalálták, mindenféle kütyühöz társítva BT-n vagy 2.4GHz-en keresztül.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Teasüti #66062 üzenetére

    Addig jó, mert ha az ember beleássa magát a téma, akkor jöhet még képbe sok-sok egzotikus kifejezés és indulhat az unikornis vadászat... meg malacpersely feltörése.:)

    És ezt úgy mondom, hogy én még el sem kezdtem építeni a custom billentyűzetem. :D

    M.

    [ Szerkesztve ]

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Teasüti #66065 üzenetére

    Itt a topikban is akadnak, akik mondjuk dvorakot használnak, régebben olvastam itt ilyesmiről. Ha jól értettem, akkor ha a billentyűzet firmware-je támogatja, akkor át tudod kapcsolni és ki tudod próbálni.
    Tőlem ez már nagyon messze áll, az ötletelésben az ortholineáris split kialakításokig jutottam, meg arra, hogy a megálmodott kupakkészletek kompatibilitása rendkívül alkalmas a légvárak lerombolására. :)

    A Redragonok népszerűek errefelé, mert ha hotswap cserélhetők benne a kapcsolók, akkor sok mindent lehet rajtuk javítani. De ha jól láttam, a vishnu pont nem az. A dust proof kapcsoló miatt o-ringet sem tudsz rá rakni, ha rövidítani akarnál az úthosszon vagy halkítani, lágyítani a bottom-out-on. Szerintem fognak ajánlani ennél jobb megoldást, ha módosításokban is gondolkodsz.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Throme #66071 üzenetére

    Igen, CM CK530-at használok, v1-et Gateron Brown kapcsolókkal. Úgy működik a CapsLock, ahogy írod, kisbetűnél nem világít, nagynál igen. A ScrollLock is ilyen.

    Szerintem most leginkább a verziótól és az ártól függ, hogy érdemes-e megvenni. Újonnan a v2 a mostani emelt árakon (25-30 között láttam) nem biztos, hogy ez a legjobb vétel. Ugyan kapsz mellé egy csuklótámaszt, de a v1-es Gateron helyett TTC kapcsolókkal szerelik, ami többek szerint sajnos visszalépés. Egy v1 mondjuk innen az apróról szerintem jobban megéri.
    Amit érdemes még figyelembe venni, hogy kevés dolgot tudsz rajta javítani.
    A kupak a szokásos vékony, festett ABS, ami részben sajnos a hangjára is kihat. Kérdés, hogy nálad mennyire fog kopni. Én szerencsés vagyok, lassan két éves, de csak kicsit fényesedik. A csere lehetősége szerencsére adott, teljesen szabvány méretűek a kupakok minden sorban.
    Az O-ring a bottom-out hangján javít és csökkenti az úthosszat is. Cserébe sokan nem szeretik, hogy felpuhul a mechanikus érzet, de ha tudsz touch-type-olni, akkor az mindegy.
    Viszont azzal nincs mit kezdeni, ahogy a stem visszatéréskor a kapcsolóház tetejének csapódik. Szerintem ettől és a fém plate-től van hangja.
    Nagy mennyiségben switcheket cserélni akkor is egy rémálom lehet, ha tudsz forrasztani. Az RGB LED-ek switchenként négy lábbal csatlakoznak a PCB-hez, nem smd-k.
    Egyszóval modolni nem jó választás. Ha a gyári állapotában megfelel, akkor egy tisztességes, jól összerakott billentyűzet.
    Szoftveres oldalon én kedvelem a CM-et, talán annyi zavar, hogy a CK-k csak a CM Portal-on keresztül setupolhatók, a MasterPlus-on nem, de amúgy kb. mindent elvárható dolgot be lehet állítani és mindent a bill. memóriájába ment.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Throme #66082 üzenetére

    Bakker, tényleg, még az O-ringet is megvitattuk...elnézést a walloftext-ért. :D

    A v1-es 530 és 550 között én nem érzek különbséget a méretet és a két említett gombot leszámítva. Ha elégedett vagy az 550-nel, akkor az 530 is jó lesz. :)
    Engem igazából nem zavar a kikapcsolt világítás alapállapotban, mert az 550-nél úgysem láttam az állapot ledeket abból a szögből, ahogy használtam. Így meg legalább egyértelmű.

    Nekem ez inkább egy átmeneti választás volt, kellett a hely az asztalomon és a ControlPad miatt úgyis felesleges volt numpad, adta magát. meg úgy voltam vele, hogy legalább lesz két cserszavatos keycapsettem.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Throme #66085 üzenetére

    Alin simán megy a paypal, minden rendelésem így fizettem.

    Én is egy az egyben lecseréltem az 530-as kupakjait az 550-esére O-ringekkel együtt, így csak az egyiket koptatom. Viszont korábban egyszer, amikor átmostam a kupakokat valamilyen indíttatásból leszedtem a gyűrűket egy csipesszel, nem tartott sokáig.

    A CapsLocknál engem jobban zavarna egy olyan megoldás, ahol fixen egy adott színnel jelzi, hogy ki vagy be van-e kapcsolva. Valahol láttam ilyet és azt írták a reviewban, hogy nem is lehet megválasztani a színt, hiába címezhető egyébként minden led külön-külön.

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz Teasüti #66126 üzenetére

    Ha jól értem, egyetlen billentyűzettel oldanád meg a HTPC használatot és a játékot is.
    Azt nem tudom, hogy milyen késleltetéseket, hatótávot, wireless üzemidőt, stb. tudnak, de bluetoothos mecháknak ott vannak a keychronok is. Akár itthonról is beszerezhetők ISO verzióban, mindenféle kompakt méretben (K8: TKL, K2: 75%, K6: 65%). Ezek ugyan nem, hogy nem low profile-ok, sőt elég magasak is, de ha ölben használnád őket, akkor talán nem vészes, asztalnál meg kell hozzájuk egy csuklótámasz.
    Aztán a store-jukban elvileg kapható a lowprofile-ban a 75%-os K3v2 német ISO kiosztással, hotswap cserélhető barna optikai kapcsolókkal. A többiek kijavítanak, ha hülyeséget írok, de az optikai switchek jók játékra is. Ha nagyon zavarnának a német feliratok a gombokon, talán értelmesen össze lehetne kombinálni a külön kapható (+20$) angol ANSI készletükkel.

    K400+:
    Ha lesz kézközelben egér, akkor biztosan szükséges a tapipad?

    M.

  • Molydeus

    senior tag

    válasz nuke7 #66148 üzenetére

    + #66154 janosibaja

    Keyboard Video Mouse kapcsoló, egy kis doboz, ami révén kiviteltől függően fizikai gombbal, távirányítóval vagy billentyűkombinációval (az egeret akár gesztus vezérléssel is láttam) lehet két/négy gép között váltogatni a perifériákat, amiket rákötöttél. Magyarán egy asztalon elég egy bill, egér és monitor és a két bekapcsolt gép között tudsz váltogatni.
    Ha homeofficeban dolgozol és az egyik gép notebook, de szeretnél normális billentyűzeten gépelni, akkor szerintem nagyon hasznos kütyü. Az átkapcsolás 2-5mp között szokott lenni.

    Pár hónapja én végig vadásztam a lehetőséget KVM témában.
    A nyunyu által javaolt displayportos Aten egy minőségi megoldás, de ha el tudod fogadni a kínai noname kütyüket, akkor van más lehetőség is. Vannak 2 vagy 4 gépes HDMI-s verziók (sőt elvileg még kapni d-sub és DVI portosokat is néhol), amik egészen 4K60Hz-ig támogatják a felbontásokat. USB oldalon jellemzően USB-C vagy B be- és kimenetek vannak, de érdemes nézni, hogy milyen verzió támogatnak, illetve, hogy usb-ről kapják-e a tápot vagy van sajátjuk. Az Ugreen KVM-je nálam pl. azért esett ki, mert a bill.kombót csak egy USB1.1-es bemeneten tudta, ami egy RGB-s billnél már nem biztos, hogy elég delejt ad. Viszont ha csak a bill. egér váltás a cél, akkor egy USB switch teljesen jó megoldás, amit dqdb is ajánlott.
    Szerintem olyat érdemes keresni, ami tud egy értelmes billentyű kombinációt, pl. a nyunyu által említett scroll lock+scroll lock+entert, vagy mondjuk a ctrl+ctrl+1 vagy 2 (3, 4, a gép sroszáma). Én pl. ez utóbbit makróztam F11 és F12-re a CK530-on (ezket már pont nem hazsnálom munkában sem), így nem is kell kombót nyomni.

    M.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák