Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz Mercutio_ #11435 üzenetére

    Írtam, hogy ha nem költesz rá, nem ruházol be (tatarozni kell, szigetelni kell, festeni kell, tetőt javítani kell, csöveket cserélni kell, különben 100 év alatt rádrohad, rádomlik az egész. Ez mind-mind növeli a bekerülési értéket, emellett még jó, hogy megtartja az ingatlan az értéke jó részét. Szép is lenne, ha nem. Próbáld ki, hogy ezeket nem csinálod meg... ) ... tényleg ennyire nehezen érthető amit írok?

    [ Szerkesztve ]

  • Ringman

    nagyúr

    válasz Mercutio_ #11435 üzenetére

    van pár dolog, ami kinyitja a bicskát a zsebemben, az öröklés és ajándékozás (családon belüli) illetékkötelessége (visszterhes vagyonátruházási ~, nyilván nem az átírás költségére gondolok) az egyik ezek közül.
    ha a családot (bizonyos mértékben szinte minden esetben anyagi közösség/"társaság" is, családja válogatja) közösségként fogjuk fel, akkor ott már semmi joga (erkölcsi értelemben) az adózott jövedelmek mozgásának lesápolásához.

    ingatlanadó meg szerintem elég bonyolult kérdés - lehet jogos (pl infrastruktúra-fejlesztés okozta értéknövekedése miatt) és jogtalan is- elég sok változóval, szerintem megtárgyalása még off-ban sem e topicra tartozik.

  • brd

    nagyúr

    válasz Mercutio_ #11435 üzenetére

    Azt se értem miért büntetés az, hogy egy értékesebb ingatlan után magasabb az adó összege. Ha aki megdolgozott érte az is annyit fizetne, akkor aki örökölte annak miért kellene kevesebbet fizetni?
    Kicsit olyan ez, mintha azt mondanád, "megvettem/kaptam egy 7-es BMW-t de nincs pénzem a kötelező szervizekre valaki engedje már el nekem a díját, mert most nem futja rá"

    Kicsit sántít a példa, egy autónál a működőképességhez szükség van a szervizekre, egy ingatlannál az adó pedig egyszerű lopás. (Ha csak azért szednék, mert létezik az ingatlan, az más, ha az üzemelése magas környezetterheléssel jár, pl. egy pláza...)
    Egyébként is, milyen erkölcsi alappal szed(ne) bárki adót azért, mert mondjuk a szüleim megtakarítottak, és az adózott jövedelmükből vettek (amely tevékenység mellesleg újabb büntetéssel jár az állam részéről) egy házat, amit én örököltem? A pofám leszakad.

    The only real valuable thing is intuition.

  • Fecow

    aktív tag

    válasz Mercutio_ #11435 üzenetére

    Nem, kérlek felejtsétek egy pillanatra már el azt az örökléses dolgot. Direkt kértem, hogy ne foglalkozzatok vele, sokadszorra írom. Bár egy elég jelentős kivételt írtam, de inkább alapvető problémákat vetettem fel és szerettem volna, ha arra koncentráltok. Ha egy pillanatra nem próbálnátok kisarkítani, "viccesíteni" a dolgot azt is megköszönném.
    BMW-s példára: Aki ténylegesen kapta, annak valószínűleg nincs pénze BMW-t fenntartani (legalábbis nem hinném, hogy közvetlen saját pénzét költi), hiszen valószínűleg az finanszírozza akitől kapta (cég, tehetősebb ismerős/rokon), de ez aztán tök off, és fejtegetés.
    De nézzük a vagyon adót a BMW-re:
    Mennyit ér a 7-es BMW?
    A válasz az, hogy egy csomó mindentől függően (életkor, felszereltség, műszaki állapot, ritkaság, széria különlegességek, stb.) néhány százezertől több tízmillió forintig. Ki állapítja meg, hogy éppen mennyit ér? Milyen gyakorisággal történik az értékbecslés? Persze lehet mondani, hogy kötelező szerviznél felmérik, de erre jelenleg nincsenek berendezkedve, na meg ahány szerviz annyi érték.
    Majd emelkedjünk egy kicsit felül ezen és ezt az értékbecslést megfelelő (már elve ez is értelmezhetetlen és gumi kifejezés) gyakorisággal végezzük el minden vagyon tárgyra (ez is megint egy gumi dolog).
    Mi számít majd adóköteles vagyontárgynak? Egy többmilliós ékszer, bunda vagy műtárgy már az, (hogy most az ingatlannal ne foglalkozzunk)? Akkor egy pár tíz/százezres, miért nem az? Mert sávhatárok lesznek? Hol lesznek a sávhatárok, ki állapítja meg, milyen alapon, vajon nem igyekeznek majd sávhatár alá/fölé értékeltetni magukat? Vajon minden vagyontárgyat bevallanak majd az emberek, ahogy teszik a jövedelemmel (khm, nem).
    Nem mondom, hogy a vagyonadó eleve az ördögtől való ötlet. Csak lássuk be semmivel sem egyszerűbb, kikerülhetetlenebb, megkockáztatom, hogy nem is a priori igazságosabb, mint a jövedelem adó. Ettől függetlenül be lehetne vezetni, más adó terhek rovására, csak én szkeptikus vagyok azzal szemben, hogy akkor huss ettől minden jóra fordul.
    Az eredeti hozzászólásom is ebben a szellemben íródott, hogy a vagyonadót nem hinném önmagában sokkal jobbnak, mint a jövedelemadót (papíron a jövedelemadó is nagyon szépen mutatott).

    Nyergeld meg a nagyot

Új hozzászólás Aktív témák