Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dartagnanx

    újonc

    Sziasztok!

    Mivel már régen nem írt senki, gondoltam beszámolok a saját tapasztalataimról. Nagyon kevés írást találtam arról, hogy milyen a műtét maga és utána milyen tapasztalatai vannak/voltak az alanynak.

    Így aki unja az ilyen beszámolókat, tovább is görgethet. :)

    Pont egy hete (19-én) műtöttek az Optik-Medben, notouch-PRK módszerrel. Ezt választottam, mert nem tetszett a lebenylevágás semmilyen formája, meg a szemem is elég mélyen ülő, elmondásuk szerint jól megszívták volna a FEMTO eljárással. Mindegy is, ezt választottam, ez is lett.
    -6, -4,75-ös szemüveggel 1,20-as és 1,10-es korrigált vízus volt elérhető. Szemüveg nélkül nem láttam kb semmit. A nyers távoli vízus 0,05 és 0,03 volt. :)

    A gyengébbik szememre 0,8 (+-20%), a jobbra pedig 1,00 (+-20%) eredményre vállaltak garanciát. Ami annyira nem sok, de a 0,05 és a 0,03-hoz képest jelentős lenne.

    A műtét napja:
    A műtét maga nem sok szót érdemel. Annyira semmi tényleg, hogy csak az hiszi el, aki már túl van rajta. A műtőben vagy 3 percet töltöttem. Egyből utána kitágult a világ, de rémesen homályos volt minden. Kifelé menet még elsütöttem valami kiváló humort a következő műtétre várakozó hölgynek, aki biztosan nagyon örült neki. Hazamentem, aludtam 3 órát (a műtéthez kapott Xanax megteszi a hatását). Este hangoskönyv hallgatás, nagy nézelődésre nem volt lehetőség. A szemem nem fájt, de kellemetlen volt.

    +1 nap:
    Reggel 4:30-kor ébredtem arra, hogy a bal szemembe mintha beleállítottak volna egy izzó villát. Sikongatva szedtem be a Cataflamot, majd a hatásra várva egy fél órán keresztül partra vetett halként vergődtem. Reggel 11 körül éreztem, hogy talán mintha megint erősödne a fájdalom, bevettem még egyet a biztonság kedvéért. De ezután többé nem volt szükségem fájdalomcsillapítóra.
    A kontrollon 0,5 és 0,6 volt a látásom. Ami számomra egyet jelentett a rémessel. De normális.
    A doktornő azt mondta, hogy "próbálgassam, nézzek közelre, távolra, nézzem a tévét, a számítógépet, mobilomat". Feleslegesen, mert úgysem láttam.

    +2 nap
    Hangoskönyv hallgatás napközben. Estére valamivel már jobban láttam, néha szinte élesen, bár iszonyat nagy szellemképekkel. Egy filmet is megnéztem, bár nem sokat láttam.

    +3 nap
    A 3 napos kontroll napján reggel meghökkentően jól láttam. Reggel a könyvespolcon lévő könyveim címét maradéktalanul láttam, bár még mindig szellemképesen. A kontrollon levették a védőlencsét.
    Ezt érzéstelenítő cseppek adása után szedik le egy csipesszel. Nem érezni semmit, de azt igen, hogy anélkül összeszarná magát az ember a fájdalomtól. Gyakorlatilag belenő a sebbe a lencse.
    A levétel után kiderült, hogy sokban hozzájárult az éleslátáshoz. Ezután ismét minden homályos lett.
    hazamentem, aludtam megin majdnem 3 órát (talán az érzéstelenítő cseppek is álmosítanak, nem tudom). Este alig láttam, kellemetlen volt eléggl. A szemem érzékenyebb volt, a kép a szokásos homály. Közelről nehezen tudtam olvasni, távolra nagyon gyengén láttam.

    +4 nap
    Hajnalban felriadtam valamire, ennek örömére hirtelen kinyitottam a szemem. Olyan érzés volt, mintha kapával levágták volna a retinámat. Megtanultam, hogy ilyet sosem csinálunk. A szememet reggel inkább kézzel nyitottam ki lassan, kissé leragadt.
    Enyhe idegentest érzés volt, a látásom változatlan.

    +5 nap
    Minden változatlan. Ez már kezdett idegesíteni, úgyhogy írtam is a fórumról egy sorstársnak, hogy biztasson. Biztatott! :D
    Estére egész jó lett - néztem a vizes vébét és még a legkisebb betűket is el tudtam olvasni a tévén, egész meghökkentő volt. Nem volt éles a kép, meg különösebben jó sem, de mégis ment. Optimista hangulatban feküdtem le.

    +6 nap
    Ma már muszáj volt dolgozni mennem. Reggel ismét szarul láttam. Kollégákat csak azért ismerem meg 6 méterről is, mert az irodában vagyunk, az utcán már nem menne.
    A monitort nagyon szarul látom, általában fél szemmel nézem (hol az egyik, hol a másik az élesebb). Mindent felhúztam öregember betűtípusra (150% méret). De elég hamar el is fáradok.
    Estére ismét jobb lett. Este hat körül már szinte oké. Este ismét néztem vizilabda meccset - merem állítani, hogy néhány szerencsésebb pislogás után tűélesen láttam. Ennek az is oka lehet, hogy este már sötét van és a tévének nagyon erős a kontrasztja.

    +7 nap
    Egy hét a műtét óta. Az első kontrollon a dokinő azt mondta, hogy egy hét alatt tisztul ki a látásom. Túlzott. Ismét szar reggel. Talán kicsit jobb mint tegnap, de ebben sem vagyok biztos.
    Az idegentest érzés már nagyon nagyon minimális, a szemcseppet azért kedvelem. A szél, az erős fény zavar.
    Jelenleg 0,7-0,8-asra tippelem a látásomat. De se közelre, se távolra nem éles. Igazából este látok csak élesen (néha), napközben nincs olyan távolság, amit élesnek neveznék.

    Pénteken megyek vissza a 10 napos kontrollra, kíváncsi vagyok mi lesz.

    Egyelőre úgy van, hogy néha nagy kedvem lenne felvenni a szemüvegem és jól látni vele.

  • Dartagnanx

    újonc

    válasz ingalls #2777 üzenetére

    Köszönöm a biztatást! :)

    10. napi kontrollon voltam ma. 0,6 és 0,65 a két szemem. Ami nem valami vidám, de azt mondta a doki, hogy nagyon sokat fog még javulni.
    A szemem állapotáról elmondta, hogy mostanra bezárult a seb és ahol összeértek a "szélek", ott kialakult egy kiemelkedés, ami szépen lassan majd kisimul.
    Próbálgatott különböző alacsony dioptriákat is, de azokkal sem sikerült elolvasni az aktuálisan mutatott betűket. - bár élesebb lett a kép, mégsem lettek olvashatók a betűk.

    A Tobradex szemcseppet elhagyom ma, helyette egy másikat írt fel, amit ismét napi ötször kell majd szórni.

    A látásom szubjektíve: reggelente szar, estére viszont érzésre sokkal jobb a 0,6 és 0,65-nél. Néha kimondottan élesen látok dolgokat. Fene tudja, hogy miért van így.
    Dolgozni tudok, tehát látom a monitort és az olvasás is jól megy, bár fárasztó, hogy minden kissé szétesett.

    3 hét múlva megyek újra. Bizakodó vagyok, de nem teljesen nyugodt. :)

  • Dartagnanx

    újonc

    Helló ismét!

    Pont három hete volt a műtét (no touch PRK, ha valaki nem olvasna vissza:) ).
    A helyzet mostanra sokkal jobb. Bár elégedett még nem vagyok.

    Azt látom sok hozzászólásban, hogy mindenki csak az eredményeket mondja, de nem sokan mondják el, hogy milyen állapotról indultak.
    Az én -6-os szemem biztosan máshogy reagál egy kezelésre, mint valakinek a -1-es dioptriával kezelt szeme.
    Feltételezem, hogy a lézer által kezelt terület mélysége és nagysága is egészen eltérő ezeknél.

    Mivel én szemüveggel kb. semmit sem láttam a műtét előtt (0,05 és 0,03 volt a két szemem... érthető). Ahhoz az állapothoz képest egészen lenyűgöző az, ami most van. De még nem közelíti meg a szemüveggel korábban elért látásélességet (1,2 és 1,1 volt).
    Este a nagy kontrasztos dolgokat mulatságosan messziről ki tudom olvasni, persze hunyorogva, mert még mindig baromi szellemképesen/kettőslátással látok.
    A közeli látásom nagyon változó. Egyik órában kényelmesen tudok olvasni, a következőben csak hunyorgok és vergődök az elmosódó, széteső betűk láttán.

    Lassú a változás, de egyelőre napról napra úgy érzem, hogy egy kicsit mindig jobb.

    [ Szerkesztve ]

  • Dartagnanx

    újonc

    Ismét itt. Egy hónapos kontroll volt ma.
    Nálam nincsenek ilyen varázslatos eredmények, mint másoknál látom. De hát ez van.

    Bal szemem 0,8 lett mostanra, a jobb pedig 0,9.
    A hétköznapokban ezzel nincs igazán bajom. Mondta, hogy van még egyenetlenség a szememen, még egy hónapig napi 5x csöppentem emiatt az Efflumidexet.

    Nagyon hunyorogva ment ballal is az 1,00-ás sor elolvasása. Néhány pislogás és szemforgatás után az 1,25-ösből is volt, amit láttam. Mondjuk az tök véletlen volt. Alapállapotban valóban a 0,8 az megy (hunyorgás nélkül).

    A bal szememnél jobban zavar, hogy kettős látásom van (vagy hogy mondják ezt), emiatt nem éles a kép.

    A definíciókhoz: én a műtét előtt szintén nem tudtam, hogy mik ezek a számok (0,1 0,8 1,2 stb.). Az 1,0 az a normál látás, gondolom a legtöbb ember azt a sort (itt van a vonal a táblán) kényelmesen el tudja olvasni. Az 1,25 a normál látásnál már jobb. Ahogy most érzem, az 1,0ával elégedett lennék. Amit most el tudok olvasni jobb pillanatokban, arra már volt olyan szemüvegtelen ismerősöm, aki azt mondta, hogy ő nem tudja elolvasni. Ami vicces, mert én úgy érzem, hogy elég szarul látok még mindig.

    Hát remélem, azért szépen felkúszik 1,0-ára vagy akár fölé is idővel. Nyilván hiányzik, hogy szemüveggel 1,2 körül láttam mind a két szememmel, ami egészen csodás volt. Viszont a szemüveg nagyon nem hiányzik. A minap felvettem (csukott szemmel persze, csak a feeling miatt), és egészen megrázó volt, hogy ezzel a szarral a fejemen kellett minden éber percemet tölteni.
    Ezért is szeretném, hogy az 1,0-át elérjük, nem szeretnék még gyenge szemüveget sem ezután. :(

  • Dartagnanx

    újonc

    Sziasztok!

    No-touch PRK utáni 2 hónapos kontroll szerint állati jól látok.
    Mondjuk valóban már elég jól vagyok. A gép/tábla szerint 1,1 és 1,2 a látásom. Viszont a furcsa az, hogy nem éles. Tehát elolvasok számokat meg betűket, de nem látom őket élesen.
    Egyébként napon belül is változik, néha tök homályos a látásom, néha pedig röhejesen éles lesz.

    Most egy hónapig napi 4 Efflumidexet cseppentek (eddig napi 5 volt). Szemnyomás oké.
    A szememet néha száraznak érzem, de napi max 1-2 alkalommal cseppentek műkönnyet.

    Összességében azért elégedett vagyok, de azért reménykedem, hogy amit látok az ki is élesedik majd. :)

  • Dartagnanx

    újonc

    válasz TothBan #2968 üzenetére

    Szia!
    Nekem több mint három hónapja volt no-touch PRK a Sasszemklinikán. Nekem a vizsgálaton nem zárták ki a Femtót (én ennek ellenére a no touch PRK-t választottam), viszont a műtéthez készülődésnél mondta a doktornő, hogy még jó, hogy nem FEMTOra jöttem, mert a mélyen ülő szemeim miatt nem tudták volna megcsinálni. Tehát van ilyen.

    A vizsgálat utáni pupillatágító már csak ilyen, én is két napig vergődtem utána - egyéni érzékenység kérdése.

    A no-touch PRK után én nem tudok csodálatosan gyors gyógyulásról beszámolni, mint néhányan itt a fórumon. Nekem igen lassan állt be a szemem, az első 1-2 hónapban nem voltam elégedett. Az első hetekben kimondottan pánikban voltam, hiszen mások úgy számoltak be, hogy már két nap után repülőgépet is vezetnének vagy éppen a Citadelláról ellátnak az esztergomi bazilikáig. Hát én elég szarul láttam.
    De mostanra stabilan jól látok, a rosszabb pillanatokban is kényelmesen - a jobb időszakokban pedig mulatságosan éles minden.
    Pár hete még volt olyan, hogy elfáradt a szemem, akkor homályos lett kicsit minden - ez részben abból is fakadt, hogy kiszáradt a szemem, a műkönny sokat segített ilyenkor is. Mostanra ez ritkán fordul elő, ha egyáltalán.

    Simán ajánlom a dolgot, -5 volt az én dioptritám is, összehasonlíthatatlan élmény az, hogy most szemüveg nélkül is mindent látok. Megérte a szenvedést (és a pénzt is).

    Persze ki tudja, lehet, hogy a következő 3 hónapban visszaromlik, akkor majd írok újra :D (Ez egyáltalán nem jellemző az adatok alapján)

Új hozzászólás Aktív témák