Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • attiati

    veterán

    válasz |AP| #6335 üzenetére

    a) 5 millió önerővel nem vásárolsz 22 milliós lakást. Ez tuti.
    b) 20 éves lakáshitelnél szerintem alapból nem szokás nézegetni a 3 és 6 hónapos kamatperiódusú hiteleket. Nézzük a 20 éveset, ahol 132e a törlesztő. Az olcsóbb verziónál is 85e. Szóval kb ugyanannyi, mint a bérleti díj.
    Az igazán csalóka pedig az idő. Nézhetnél 50 éves hitelt is, ahol még kevesebb lenne a havi törlesztőd.

    Hozamokat kell nézni %-osan, nem abszolút értékű összegeket.
    Igazából az számít, hogy hányszorosát fizeted vissza. Felvett és visszafizetett hitelből számolsz egy éves hitelköltséget (vagyis THM?). Ehhez jön hozzá az önerőd feláldozott hozama (ami jelenleg édeskevés).

    önerő lemondott kamata + hitel kamata = tulajdonlás pénzügyi költsége
    ez áll szemben a bérleti díjjal

    valószínű ott tévedek, hogy átlagos költséget kell számolni a tulajdonlásra
    Mondjuk 60% önerő 2,5%-os lemondott kamata + 40%-os hitelrész 7%-os THM-jéből lesz egy 4,3%-os teljes pénzügyi költség (ha örökre így maradna, bár a hitelrész fixnek tekinthető). Ez jobb, mint a bérleti költséged 5-6%-a.

    Azért manapság egészségesebbek a hozamviszonyok, mint régen. Évekig alacsonyabb hozamot lehetett elérni lakáskiadással, mint bankbetéttel. A kockázatért nem járt semmi hozamtöbblet, sőt...
    Ez most fordulni látszik 1-2 éve.

    [ Szerkesztve ]

  • vzozo

    senior tag

    válasz |AP| #6335 üzenetére

    tényleg azt mondjátok itt többen is, hogy még mindig inkább megéri bérelni?

    Szigorúan a saját véleményem: ha belefér a vásárlás, és látsz benne fantáziát a következő 10-20 évre, akkor vegyetek.

    Mit jelent a belefér? Hogy kb. kerekítési hiba a havi törlesztőrészlet a költségvetésedben. Na ekkor nyugodtan.

    De persze akkor sem mindegy, hogy mit és hol. Pl. zsákfaluban, eleve gettósodó környéken, ipari szennyezés gyanús helyen én nem adnék egy fillért sem ingatlanért. Illetve keresd ki a kerület, város, falu fejlesztési tervét, mert ha a következő 5-10 évben autópályát, akarnak építeni oda, az szopó. Ha normális beruházásokat terveznek, az viszont érték- és kényelmi szint növelő.

    Aztán a következő: minél nagyobb az ingatlan, fajlagosan annál alacsonyabb a nm ár. Én pl. egy 70 nm-es lakást vettem annak idején, mert "olcsó" volt. És habár akkoriban simán elvoltam 20-30 nm-en is, egy dolgot tanulj meg: minden rendelkezésre álló helyet be lehet lakni. Namármost bérlemény esetén továbbálltok... Saját kis lakás esetén pedig veritek a fejeteket a falba.

    A felújítás, gépészet, amortizáció külön terület. Hacsak nem tíz évnél fiatalabb az ingatlan, lehet érdemes egyből szőnyegbombázással, és nulláról minden újraépítéssel kezdeni. Különösen igaz ez az elektromos, fűtési, víz és gáz vezetékezésre. Ezek részben a falban futnak, ha ráfestesz, tepétázol, csempézel, etc. akkor utána lehet káromkodni, ha mégis szét kell verni mindent. Tudom, nem látszik mi van a falban, de kb. ez az egyik legfontosabb egy ingatlannál. Újrafesteni bármikor lehet. Fullra újratervezni-építeni a gépészetet, na azt inkább hagyjuk...

    Amortizáció: lesz. Akár hiszed, akár nem, lesz. Most nem tudom fejből mi a sarokszám, de az ajánlások szerint az ingatlan értékének néhány százalékát el kellene tenni minden évben a leendő felújításokra.

    Adók: eleve van egy vásárláskor. Hogy aztán van-e ingatlanadó (bárhogy is nevezik) az adott helyen, annak is nézz utána, mert szintén költség.

    Közös költség, rezsi, felújítási alap (társasház esetén), biztosítás: ezekre is gondolj, bérlemény esetén lehet nem láttál bele mindenbe...

    Gondoljatok végig mindent, aztán hajrá dönteni.:)

  • viharhozo

    addikt

    válasz |AP| #6335 üzenetére

    Ebben az egyenletben altalaban tul sok a valtozo ahhoz, h egyertelmu valaszt lehessen adni. Kiszamolo dolgaiert nem mindig vagyok oda, az o nezetei a legtobb kerdesben a vallasossaghoz allnak kozel, de ettol fuggetlenul meg erdemes kicsit mokolni a kalkulatoraval.

    Nagy altalanossagban akkor eri meg vasarolni, ha

    - max. tiz ev alatt ki tudod fizetni a lakast (most felveheted 25 evre is a hitelt, mert alacsonyak a kamatok, de tiz ev alatt zarni kell tudni a pozit)
    - a futamido alatt nem akarsz kulfoldre pattanni
    - bizol abban, h a futamido alatt az ingatlanarak az inflaciot meghalado mertekben nonek (es kozvetve abban is bizol, h nem jon szelsoseges kormany, ami bedonti az ingatlanpiacot)

    Durvasága miatt töröltem - moderátor.

Új hozzászólás Aktív témák