Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kukipapa_rr

    tag

    válasz Stanlee #14851 üzenetére

    Részemről többször nekifutottam, hogy rávilágítsak a sok lufipukkanást és válságot várónak, hogy ha ez eljön, kisebb gondjuk is nagyobb lesz, mint hogy épp ingatlant vegyenek, de hiába. Elég hamar eljött az élő demonstráció ideje.

    Van a helyzetnek jó oldala is. Több éve halasztott felújítást tudtam épp elkezdeni, mert egyszer csak ráért a vállalkozó, és kezdeni tudott másfél hét múlva. Lassan a fizető ügyfél újra érték lesz, ez pedig már nagyon kellett, mert tele volt a hócipőm, hogy még nekem kell kuncsorognom, hogy fizethessek, és a dupla árra is visszautasítanak (túl kicsi munka).

    Az a szemléletváltás is ráfért már sok emberre, akik eddig a munkaerőhiány miatt szörnyülködtek. No, itt az alternatíva.

    Sok szempontból kijózanító időket élünk.

  • Qtya123

    őstag

    válasz Stanlee #14851 üzenetére

    Én igazából minél többet gondolkodom annál bizonytalanabb leszek és annál több forgatókönyv jut eszembe az árakkal kapcsolatban. :(

    Mondjuk a mi esetünk sajnos nem annyiról szól, hogy itt a kp és mikor szálljak be a budapesti lakásvásárlásba. Már maga a helyszín kiválasztása is nehéz volt, de a pár nappal ezelőtti itteni tanácskozások alapján le van szűkítve 3 területre.

    Pécs belvárosában van egy lakásunk, amit 2017-ben nagyon piaci ár alatt sikerült megvenni. A megvétel után még A-Z-ig fel is lett újítva, közben kívülről beszigetelték, tehát 2022-ig elég szép adót kellene fizetni eladáskor az árkülönbözet miatt. Ettől függetlenül jövő évben már lehet megválnánk tőle.

    Annak az árából és a megtakarításunkból vennénk a budapesti ingatlant. A vírus előtti piac árkülönbsége úgy nézett ki, hogy a budapesti lakás kb 8-10 millió Ft-al került volna többe a kinézett területeken.

    Amit nagyon bizonytalanság, hogy a két város árai a jövőben hogyan fognak viszonyulni egymáshoz. Marad? Pécs jobban esik? Budapest jobban esik? Pécs stagnál-Budapest emelkedik? Pécs esik-Budapest stagnál? Pécs esik-Budapest emelkedik?

    Mindegyikre van elméletem. Pl mi van, ha Budapesten sok nép vett úgy hitelre lakást, hogy majd fedezi a 140ezres bérleti díj/vagy airbnb a törlesztőt. Akiknél most az albérlő kiment még megvédi a moratórium. De ha sokan vannak így, jövő év elején, mikor el kell kezdeni fizetni a törlesztőket már nem biztos, hogy bírni fogják és az eladás lejjebb viheti kicsit az árakat, míg Pécsen szerintem lényegesen kisebb a bérlő fizeti a hitelt lakások aránya. Emiatt talán nem húz el jobban Budapest.

    Persze lehet az is, hogy Budapesten az oroszok/kínaiak árgus szemekkel figyelik, hogy mikor csapjanak le a piacra kerülő lakásokra, ezzel fenntartva a keresletet és az árakat. Mindeközben Pécs finoman szólva nem a munkahelyek fellegvára, a bérlők nagy része diák. A diákok száma idén igen erőteljesen csökkent a felsőoktatásban. Ráadásul, ha esetleg jön a járványnak egy újabb hulláma, mi van, ha megnyitnak az egyetemek szeptemberben, aztán novemberben meg már be is zárnak. Ebben az esetben meg nőhet a különbség.

    A pécsi lakásunkban lévő albérlők távoznak jövő hónapban. Januárban végeztek a főiskolán, azóta nem sikerült munkát találniuk. Nem tudom mekkora eséllyel fogunk albérlőt találni egy júniusban meghirdetett pécsi albérletre. Szóval fogalmam sincs, hogy mikorra időzítsük az eladást (néhány ingatlanos mondta, hogy jelenleg full befagyott a pécsi lakáseladás piac).

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák