Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Samus

    addikt

    Üdvözletem minden építő-szépítő topiklakónak.

    Ide lettem irányítva.

    Szükségem lenne némi ötletre.
    A ház, amit vettünk, 71es építésű, kisméretű tégla (el sem tudom képzelni mennyi tégla lehet benne, a 3 soros főfalak nyelték rendesen). Lényeg, hogy a szobákban az aljzat parkettás, de nem a beton-kátrányos, hanem a homok-párnafa megoldású. Egyrészt recseg-ropog, néhol 5mm hézag van egy egész oszlopban (halszálka), de a legnagyobb gond, hogy a szobák külső fele (kb. 2/4 részük, ami külső falak felé néz) borzasztó hideg lent. Úgy kell elképzelni, hogy fűtűnk rendesen, de ha a szobák ezen pontján vagy, érzed, hogy lentről jön a hideg, a padlón pedig túlzással ugyan, de lefagy a lábad. A másik 2/4 rész, ami a belső falak felé néz, komfortos lent és hőérzetre is.
    Majd a jövőben (értsd, úgy 10 éven belül) padlófűtést szeretnénk, de már második tél óta borzasztóan zavar, hogy hiába fűtők, reggel lefagy a lában, mikor kiszálok az ágyból, a nappali hidegburkolata is melegebb.
    Valami kompromisszumos megoldás kellene, amiből olcsón ki lehet hozni az aljzatot (a burkolás így is, úgy is drága lesz, az mindegy), a szabályos zúzottkő+szerelőbenton+vízszigetelés+10cm lépésálló+aljzatbeton helyett.
    Esetleg a homokra készített aljzatbeton (10cm hálóval), rajta vízszigetelés (párazáró fólia), rajta 3-4cm XPS ragasztva, rá pedig a padlóburkolat (mondjuk klikkes laminált)? Működhet?

    Valami nem túl drága megoldás kellene. Gondolkodtam padlószőnyegen is, de a vastagabb kivitelek ára simán vetekszik a jobbfajta laminálttal, a 7-9mm verziók pedig nem tudom, mit segítenének.

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    A padlófűtés és a laminált/vinyl padló mennyire jó barát? Elég sok negatív tapasztalatot olvastam erről.

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    Sziasztok,

    egy kollégáimmal beszélgettünk lakásfelújítás témáról, és említettem a belső padló rétegrendjét, a jelenlegi homokba rakott parketta felszedése mekkora bontással jár (kitermelni 30 centit, szerelőbeton, víz és hőszigetelés, aljzatbeton, burkolat), erre mondták, hogy miért nem csinálom úgy, mint az angolok, a döngölt földre vízszigetelés, OSB lap és burkolat. Járható lenne ez, vagy arrafelé miért így készülnek az aljzatok?

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    Srácok/Lányok. Elakadtam. Komplett gépészeti felújítás lesz esedékes, egy épületgépész már volt kint, hétvégére árajánlat is lesz.

    A gondot a gázkazán okozza. A gépész nem dolgozik gázzal, de természetesen van gázos embere, aki szintén kint volt a szemlén. Cirkulációs HMV lesz a melegvíz, és a gázkazán mellett (jelenleg is van, azzal fűtűnk) vegyes is van a rendszeren (néha azzal is bedurrantok, egy rakás faanyagom van, ami épületbontásból maradt, az előző tulaj asztalos volt, minden mellépület fa volt, csak 50 év alatt az aljuk már nem állta a sarat, némelyik meg is indult eldőlni). Szóval a gépész kolléga a vegyes kazánt (Sárkány 32kW) hőcserélővel kötné az osztó-gyűjtőhöz, hogy előbbi maradjon nyitott rendszerű, és így a két kazán vize is szeparált lesz. A gond a kazánnal van, vagyis az ajánlottal. Westen-re kaptam ajánlatot, hogy az milyen jó, milyen prémium (helyi szerviz van, a gázos kolléga). Rákérdeztem KömKel-nél (a rutinosabbak ismerik biztos), hát, szerinte a Westen a kínálat alja, 8-10 év maximum.

    Nézegettem, ki milyen kazánt ajánl, igazából mindenki mindent. Egy dologban van egyetértés, az pedig, hogy az olaszokat kerülni kell. KönKel Hajdú HGK-ra cserélte a Westen-t (8 év után, azt mondta, akkorra minden baja volt már), na most ebből viszont nincs, csak átfolyós kombi. Nekem váltószelepes kellene HMV-hez.

    Teljes tanácstalanság van...

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    válasz csababarca #125485 üzenetére

    Lassan a vas drágább lesz az aranynál, szóval még bármire IS jólehet (egyébként tartóoszlop, valami szerkezet váza, stb.). Nem írtad, mekkora csövekről (vagy szelvényekről) beszélünk. Levágod 2.6 méterre (a leeső darabokat össze lehet hegeszteni, nem lesz hulladék), 60 centit leásol, csövet belerakod, a gödröt betonnal kiöntöd (ásó x ásó méret elég), másnapra kész (azért olyankor csináld, mikor éjjel sem megy 5 fok alá a hőmérséklet), mehet rá a horganyzott kerítésháló. Későbbiekben, (attól függen, milyen oszlopokról beszélünk) ez a szerkezet el fog bírni komolyabb kerítést is, az alapja legalábbis.

    diegho Leinkább a ragasztó a problémás a pára miatt. Én PVC panelban gondolkodnék, nem tudom, mennyi kell, de az biztos nem fog lejönni, ha jó alapra (nem pergő-máló festést/falazat) ragasztod (a kék T-Rex ragasztó az ajánlott hozzá).

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    válasz Narxis #125494 üzenetére

    Továbbá Köműves Kelemen blogját és a hozzá tartozó facebook oldalt is. Illetve utóbbin van még egy Építőipari szégyenfal csoport, ott leginkább azt látod, hogyan NE csináld (vagy ha így csinálja a szaki, jelezni, javíttatni, elzavarni). A csoportban nagyrészt fizetős munkákról vannak elrettentő képek, sajnos minden nap látni valami cifraságot. Néhány posztoló a szomorú történetét is leírja, valami hihetetlen pénzek is szóbajönnek azokért a trehány munkákért...

    Nagyobb volumenű felújításnál, építkezésnél érdemes egyébként független felelős műszaki ellenőrt (mint Péter is az említett csatornán) fogadni. A jelenlegi elszállt építőanyagárak mellett jobban megéri, mint utána a drága anyagot bontás miatt kukázni...

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    válasz 7Sony7 #125498 üzenetére

    A szigetelőanyagokat mindenképp védeni kell fóliával (sima geotextil is megteszi), mert ezeknek a lényege, hogy a bennük lévő levegő adja a hőszigetelő képességük. A bennük lerakódó por és egyéb szennyeződések (víz a lecsapód pára miatt, porhó, ha befújja a szél) rontják a szigetlőképességüket, idővel emiatt össze is esik a szigetelőanyag (vékonyabb lesz, kevesebb levegő lesz benne, a többit már tudod).

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    válasz mm00 #125525 üzenetére

    Aztán milyen csavarral és tiplivel vagyon felrakva?

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    válasz mm00 #125529 üzenetére

    Nem opció 5 centivel feljebb vagy lejjebb fúrni az egészet? Akkor elvileg minden furat téglába kerülne. Én ugyanúgy jártam, így oldottam meg. Kisméretű tégla.

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    válasz diegho #125575 üzenetére

    Sok sikert a pult dekopirral vágásához. Brutál kemény anyag, nekem negyed órám és két lapom ráment a gáz főzőlap bevágásához, pedig csak 28 millis volt a pult. Aztán láttam az asztalost, aki a mosogatót (három évvel később a ráépített rozsdamentes lemez mosogató helyett egyedi építésű, beépített mosogatógépes, gránit tálcás mosogatószekrényt csináltattunk, mert nálunk a konyhaszekrény sortól különálló a mosogató) fél perc alatt beszabta merülőfűrésszel...szóval ha nincs merülőfűrész, akkor körfűrésszel állnék neki, ha az sincs, akkor vennék egy merülőt, jó az a háznál.

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    válasz razorbenke92 #125583 üzenetére

    Pontosan. A merülés mélysége állítható ütközővel. Illetve a legtöbb típushoz jár jóféle vezetősín is, amibe belerakod a fűrészt, így nagyon egyszerű hosszabb egyenest vágni.

    diegho: Kézi körfűrésszel nem nagyjából vágod, hanem méretre. Jól fel kell rajzolni, megfelelő vezető mellett pontosan ki lehet vágni. Arra figyelj, hogy számold a lap hosszát (pontosabban az ívét) minden irányba, nehogy túlszaladj. A végén pedig, ha nagyon dekopírozni akarsz, azzal megvághatod a négy sarkot, de japánfűrésszel vagy rókafarkú fűrésszel is kivágható a maradék, ami fogja még.

    [ Szerkesztve ]

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    Indirekt tárolónál az egy és két csőkígyós változatok csak a csőkígyóban mások? Konkrétan alig van különbség árban. Gondolom a két kígyós hamarabb fűt, ha a kazán mindkét kígyót fűti.

    Illetve a réz csőkígyók kikoptak a piacról? Néztem olcsóbbat, drágábbat, de mindben zománcozott acél a kígyó anyaga.

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    válasz swoody #125695 üzenetére

    Nyugodtan fúrhatsz a 7 centis betonba, de csak fúrókalapáccsal (SDS tokmányos fúró), mert a sima ütvefúró nem nagyon viszi. körülbelül középen támadd meg, nem lesz semmi baja.

    Mondjuk a képen látható ajtóra mágneszárnál komolyabbat nem raknék, mert annyi visszatartó ereje van, mint a ne gyere be feliratnak. Ha gyerek miatt kell, akkor is. Hamar rájön, hogy alul kicsit kifeszíti, és kifér.

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    Szükségem lenne némi segítségre. Gipszkartonozni szeretném a melléképületből kialakított mosókonyhát. A helyiségben lesz egy zuhanyzó, egy WC (mindkettő alkalmi használatra, főként nyáron, mikor egyébként is kint vagyunk többet). A helyiség a házból nyílik, de a másik kijárata az udvar, szóval kézenfekvő volt így kialakítani. Emellett egy mosó és egy szárítógép, egy kis kézmosó, és némi szekrény lesz. Takarófal lesz kartonból, mert a jelenlegi vakolatot tégláig kellene leverni, hogy szép legyen a vége. Burkolatok a falon csak a zuhanyzóban és a WC illetve mosdó körül lesznek.

    Favázzal akarom, mert egy rakat Bramac léc maradt. A mennyezet is függesztett karton lesz. Nagyvonalakban tisztában vagyok a hogyannal, a kérdésem a villany szerelvényezése karton mögött. Úgy láttam, nem csöveznek, hanem MBCU megy a karton mögött. Kötésdoboz sincs? Ha esetleg bemutató videója akad valakinek, annak külön örülnék.

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    válasz szaszlaci #126315 üzenetére

    Magával a villanyszereléssel nincs problémám, a kérdésem leginkább arra irányult, hogy miben, hogyan szokták a vezetéket a fal mögött intézni, de arra jutottam, a 16os MÜ III cső is jó oda, mivel duplán lécezek, hogy 5cm kőzetgyapot elférjen a fal mögött. Így bőven elfér a lécek között a cső, tudom egyenesen vinni, lemérve pedig kisebb eséllyel találom el pár év múlva, ha épp valamit fel kellene fúrni a falra...tömör vezetékkel azért szívatom magam, mert eddig olcsóbb volt. Nyílván 2 méterért nem lenne értelme, de 50-60 méternél már akad különbség. A csatos Wago (a 221-et preferálom) viszont sokkal drágább, mint a "bedugós" 2273.

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    válasz zoli03 #126402 üzenetére

    Mivel közvetetten én indítottam el a lavinát, annyit még kérdezék, amin megakadt a szemem, és én máshogy tudom. Nagyon sokszor lett említve a sodrott réz, Wago és érvéghüvely egy mondatban. Legjobb tudomásom szerint sodrottnál, Wago-s kötésnél tilos az érvég használata, elékeim szerint azért, mert így a rugós szorítás nagyobb felületen tud érvényesülni.

    Más téma: Készítek egy tetőt a terasz fölé, aminek a fedését eddig bronz légkamrás polikarbonáttal terveztem, de mivel elég komoly ára van a cuccnak, egyre inkább a PVC hullámlemezen gondolkodom, mint alternatíván. Abból is elérhető bronz színű (a szín azért, mert állítólag ez alatt kevésbé van forróság, mint a víztiszta/más színű) alatt. Mindenképp olyan fedés kell rá, ami részben átengedi a napfényt, mert a terasz felől jön be fény a hátsó előszobába.

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    Sziasztok, remélem jó helyen járok...füstérzékelőt akartam venni, de Honeywell-t nem kapni, sehol. Mit érdemes venni? Kombinált kellene (hő és füst).

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    A ház mellett van egy független helyiség, ami mosókonyhaként működik. A házzal a kazánház köti össze. 9 körös ITAP osztó gyűjtőről megy a fűtés, kettő kör fűti ezt a helyiséget. Szeretném külön termosztáttal vezérelni a helyiséget, mert ide elég alacsonyabb hőmérséklet is. A vezérlést megcsinálom, a kérdés, hogy milyen elektrotermikus szelepet tegyek az osztóra? Alapból zártat vagy nyitottat? Mivel itt kevesebbet kell fűteni, az alapból zárt lenne jobb. Milyen szabályok vannak erre, hogy mikor melyik lenne jobb?

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    A konyha a ház északi oldalán, a konyhaszekrény sor is ezen a falon foglal helyet. A szekrénysor bal oldala, ami egyben a sarok is (ház nyugati és északi falának sarka), innen megy a bútor jobbra, végig az északi oldalon. Kb. 2.5 méter után lesz egy plusz helyiség a fal külső oldalán (a hátsó bejárat szélfogója). Szóval ez a 2.5 méter tragédia. Brutálisan penészes mögötte, és gyakorlatilag folyik ki a víz az elemek alól (nem, biztos, hogy itt nincs sem fűtés, sem sima vízcső, mindent a nyáron cseréltünk). Az álló szekrény mögött és mellette van 5cm hely, az alsó elemek mögött is van légrés, de hát a levegő nem jár, mert nincs miért. A konyhában egyébként nagyon meleg van, de ide benyúlva szinte jégverem van a szekrény mögött. Sajnos a szigetelésre, és padlófűtés kialakítására már nem jutott keret.

    Segítene-e a dolgon, ha gyors megoldásként leszigetelném kívülről a ház ezen sarkát? Nyilván ilyen időben csak habbal tudom ragasztani és dűbelezni, hálózni már nem lehet a hideg miatt.

    Gondoltam rá, hogy elektromos fűtőtest levegőjét bevezetni valahogy, de ahhoz csatornázni kellene, valami lapos csővel, egy kisebb vagyon megint, és nem is biztos, hogy hatásos.

    Javasolták a páramentesítő gépet, de a szekrény mögött nem mozog a levegő, nem tudom, mennyire lenne hatásos.

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    válasz Chris0321 #133859 üzenetére

    Van, a szekrénysor vége felé. Miért?

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    válasz Chris0321 #133862 üzenetére

    A páratartalom tragédia (65-70%). Sok vakolás és betonozás volt a nyáron a házban, de kétlem, hogy ne szellőző volna ki (négy hónapig nem volt ablak és ajtó a fürdőben/WC-ben). Attól félek, hogy a magas párát részben az okozza, hogy a régi fűtésrendszer kilyuladt (felújítás előtt egy héttel, csak nem bírta ki addig...), és a konyhában folyt el valahol a víz, az említett saroktól egy méterre, a föld alatt a visszatérő ágban.

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    Folyékony fóliával kezelt felület meddig marad burkolható? Ha megcsinálom ma, három hónap múlva is tudok rá burkolni, vagy inkább csak a burkolás előtt álljak neki? Illetve Ytong válaszfalat kell-e hálóznom, ha teljesen burkolva lesz (folyékony fóliát is kap, zuhanyzó oldala, másik oldal WC) minden oldalról? Ha igen, thermoragasztóba ágyazhatom a hálót?

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

  • Samus

    addikt

    A házi barkács topikban már kérdeztem, de eszembe jutott, hogy itt talán specifikusabb válaszokat kaphatnék.

    Adott egy 50 éves halszálkában rakott parketta aljzat, ami párnafára van ültetve (szegelve), a párnafák pedig kátrányba lettek rakva, legalábbis anno. A gyerekszobát megcsináltam (bontás, új retegrend, padlófűtés), onnan tudom (a fenyő párnafák fele elrohadt, a tölgy parkettával együtt, felül még türhető, de alul gatya volt). Viszont a két nagyszobára egyelőre nincs keret (9nm is egy vagyon volt tavaly), de már borzasztóan recseg a cucc, ha járkálunk rajta. Néhol szét vannak csúszva (tehát van hézag), néhol jónak tűnik, de ugyanúgy recseg. Úgy 4-5 évig kellene kibírnia, és eléggé árérzékeny a téma (nem költenék rá sokat, mert minek), mivel lehetne némává tenni? Nem számít, hogy fog kinézni utána, csak csendes legyen.

    '' Az élet egyszerű. Döntéseket hozol és nem nézel vissza.'' // Tomorrow's just your future yesterday!

Új hozzászólás Aktív témák