Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • föccer

    nagyúr

    válasz carr #39913 üzenetére

    Társasházban a szomszédokat használni fűtésként alapvetően súrolja az etikusság határát.

    Az ilyen egyedi mérők szerintem nem a légtér hőmérsékletét mérik, hanem a mérő óránál a bemenő és a kimenő csövekben átfolyó víz mennyiségét és hőmérsékletét és ebből számított hőmennyiséget, ami alapján kiszámolják a költségeidet. Ezt nem igazán lehet befolyásolni, mert közvetlen a bejövő csöveken van mérve a fogyasztott hőmennyiség.

    üdv, föccer

    Építésztechnikus. Építőmérnök.

  • pjen

    félisten

    válasz carr #39913 üzenetére

    Fűtesz,ha nem fűtenél olyan hideg lenne mint az utcán.A szomszéd lakások sem akarják ingyen fűteni a lakásokat.

  • szabjan

    tag

    válasz carr #39916 üzenetére

    A csövek nem fűtenek fel egy lakást.
    Ha ez panel lakás ott egyenletesen felosszák a hőteljesítményt és csak egy arány van lakásonként négyzetméterenként ha leállítod a fűtést.
    Ez változó valamennyire, de ez talán max 30% ha lehet. Ha valakinél több mikor nem fűt akkor én kérek elnézést. Itt valóban minden lakás fűti a másikat ha akarja ha nem. Még a felső lakó is fűt téged menyezet fűtésként. HA alulról nem kapsz maximum az arányon lehet némileg vitatkozni a közös képviselővel vagy a távfűtővel.
    A másik példa a központi hőmennyiségmérős lakás. A mai lakóparkok már nem hülyék. Az igénytelen építkezés és a szigetelések majdnem teljes hiánya itt is azt eredményezi, hogy mindenképp elszámoltatják a hőmennyiség egy részét azzal a lakóval is akinél 0 a mennyiségmérő fogyasztása. Persze itt sokszor szépen álcázva készenléti díjnak hívják. /csepelen téglaház, új lakópark 7000 Ft per hónap/
    Ha valaki valóban nullás fogyasztást akar akkor sajnos egyedi gázórás lakást kell néznie. Itt is közösen fűtik a házat a lakók tévedés ne legyen, csak itt nincs kinek reklamálni.
    / Itt battán ahol lakom, nálunk nincs semmilyen mennyiségmérő. Fixet fizet mindenki négyzetméter alapján. A nappali radiátorom 2003 óta zárva van. Egyszer bementem az alattam lévőhöz, seggel jöttem kifelé. Ő 26 fokot szeret. Ennyi............./

    [ Szerkesztve ]

    a vizesember

  • Pikkolo^^

    addikt

    válasz carr #39916 üzenetére

    Neked költségosztód van. Ez méri a szoba hőmérsékletet és a radiátor felületi hőmérsékletet, ebből számol valamilyen egységet. A teljes fűtési költséget ennek megfelelően osztják le a lakásokra.

  • fasyrt

    őstag

    válasz carr #39913 üzenetére

    Csak azt fizeted, ami kötelezö. Vagy te jotekonysagi alapon fizetsz fütest? :D

    Na, komolyra forditva a szot. Az egyedi merövel rendelkezö tarsashazak szabalyozzak, hogy milyen aranyban legyen megosztva a (regen altalanos) altalany es az egyedi meres eredmenyei között. Azaz olyan nincs, hogyha a meröd 0-t mutat, akkor 0-t is fizetsz, hiszen valahogy bent csak melegebb van, mint kint, nem igaz? :)

    Jellemzöen az elhasznalt fütesi energia 40...60%-at allapitjak meg az egyedi költsegmegosztok merese alapjan. (Hogy a radiatorra ragasztott/hegesztett ketyere hogyan mer, azt nem tudom. Az biztos, hogy azert nem fizetsz, mert 18...24 fok van a lakasban, hanem azert, mert meleg a radiator.) Ennek ket oka van:
    1.) A lakasok atfütenek a szigeteletlen falakon. A földszintieket füti a pinceben levö höelosztö/höközpont is.
    2.) Az atmenö csöveken mindenfelekepp törtenek höleadas, technologiabol adodoan.

    Ha valami nagyon ügybuzgo közös kepviselötök van, akkor meg egy szazalekos szorzo is benne van a haz külsö falaival hatarolt lakok javara: ott nem füt senki vissza, csak a szigeteles igyekszik a höveszteseget csökkenteni. Ertelem szerüen aki mondjuk a hetediken lakik minden oldalrol körbefütve, ennek a rendszernek a tamogatoja. Ez olyan 0,95...1,05 között szokott mozogni.

    A melegviz az nagyon egyszerü. Van mellekvizmeröd, ott a bejövö melegvizet külön mered, es meg van hatarozva, hogy 1 m3 melegvizre hany GJ energiat szamolnak el.

    Ja, a meröketyereröl meg egy gondolat. Nalunk anno elöször ragasztottak, es a melegtöl elengedett a ragaszto. (Epic fail, nem? Megiscsak egy radiatorhoz ragasztasz egy hömennyiseg-meröt...) Sokan jeleztek es eleg hamar visszaforrasztottak... Paran ´elfelejtettek´ szolni. A nepharag mellett egy pofas birsagot is kaptak mikor kiderült leolvasasnal. :)

  • vzozo

    senior tag

    válasz carr #39913 üzenetére

    A rövid válasz: megszoptad. Mint ahogy még párszázezer költségosztós honfitársad szintén. Ha hosszú választ keresel, akkor több tíz(?)ezer hozzászólásos fórumok vannak a témában.

    A költségosztó sohasem fog korrekten mérni, mivel nem műszer, hanem egy vicc. Pontosabban persze, azt méri, amire kitalálták, csakhogy annak kb. nagyon kevés köze van egy társasház és az adott lakások pontos hőfogyasztásához.

    Gondolatébresztőnek:

    - Hogyan is kalibrálják be a sokféle, évtizedek távlatában a piacon volt / lévő radiátorra? Nyertél: sehogy, hasraütnek, és valamilyen arányszámot (amit te nem tudsz leellenőrizni) beleégetnek. Ha lefizeted a szakit, akkor lehet kisebbet, ha látja a lapostévét a szobádban, akkor lehet kétszer akkorát ír bele. Bármi lehetséges.

    - Nem laksz a lakásban, adott szobát nem fűtöd: jól látod, fizetni kell. Mondjuk ez a társasházi átfűtés miatt részben érthető és véleményem szerint kell is, hogy legyen átalányelszámolás IS (százalékos arányban, légköbméterre).

    - Csalók: na ezzel nem tudsz mit kezdeni. Worst case egy 100 lakásos társasházban mondjuk 99 lakó a fűtési szezon elején lecseréli az összes radiátorát olyanra, amire nincs mérő felhegesztve (megtehetik, hiszen a fűtés"korszerűsítés" során alul-felül elzárókat is felszerelnek, de valamiért kibaszott filléres műanyag plombára már nem költ a társasház, vajon miért?) - Te nem, 6 hónap alatt fűtesz mondjuk 1 napon át, fogyasztasz 1 egységet, miközben a többiek semmit. Akkor az egész ház fogyasztása 1 egység, került 100 millió HUF-ba, azt mind te fogyasztottad. Nájsz. (Nyilván ez egy szélsőséges példa, de a rendszer elméletileg magában hordozza a lehetőségét!)

    - Nem hiába van ezerféle trükközés, arányszám, korrekciós tényező, lakás elhelyezkedése, etc. alapján. Mindenki érzi, hogy alapvetően ez egy szar rendszer, de az átlag parasztnak le kell tolni a torkán valahogy. A kvázi "fogyasztás alapú" elszámolás miatt pedig azok is elzárják a fűtést, akik addig az ablak nyitogatásával szabályozták a hőmérsékletet. Sajnos a primitív embereket csak a bot erejével (=pénz) lehet meggyőzni.

    Én már nem lakom Magyarországon, de mielőtt elköltöztem, volt lehetőségem egy ilyen csodát élvezni. Nos, amíg légköbméterre fizettünk, addig qrva drága volt, de fullra letekert fűtéssel (nálam már akkor is szabályozható volt, úgy vettem a lakást, hogy egy felújítás során cserélték a radiátorokat, és elzáró is került rá) is megvolt a 22 fok minden szobában. Most megintcsak fullra letekerve van, hiszen nem lakom ott, minek menjen. Nos, így is qrva sokat fizetek, cserébe van olyan 16-18 fok, amikor néha hazalátogatok.

    A konklúziót mindenki levonhatja magának. A társasházi + közös fűtéses lét egyik nagy hátránya ez, megszoksz vagy megszöksz.:/

Új hozzászólás Aktív témák