Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ferkoboy

    aktív tag

    Ha valakit erdekelnek jo minosegu, eredeti cuccosok:

    [link]

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Obi-1 #556 üzenetére

    A cylinder nem azt jelenti! Kerlek ha nem ertessz hozza ne szolj hozza a témához!

    Amirol te beszelsz azt strabizmusnak hivjak(=kancsalsag), ez a ''cylinderes'' dolog pedig astigmatizmus. Astigmatizmusnal a szaruhartya(cornea) szabalytalansaga miatt kell cylinderes lencsevel korrigalni ezt a szabalytalansagot. Ez esetben a fuggoleges es vizszintes iranyban a lencse mas es mas dioptriaerteku. Cylinderes hatásu lencsét alkalmaznak a látszerészetben, ezáltal érik el, hogy éles kép keletkezzen a retinán. Gyakorlatilag hogy élesen lásson az illetö.

    Nincs idöm hozzászólásod minden egyes mondatát megcáfolni,de ha kéred szivesen elmagyarázom egy másik alkalommal, s megkérlek addig is ne irj hülyeséget a témában!
    Köszönöm!

    Üdv: Ferko

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Obi-1 #558 üzenetére

    Ehhez nem kell szemesz szakorvosnak lenni...szerintem.
    A ''vegyél vissza egy kicsit az arcodból'' mondatra nem reagalnek, mert a vegen ismet megsertenelek, s nem ezt akartam elerni!
    Arra szerettelek volna megkerni,hogy ne irj le olyan dolgokat,amiknek nincs valosagtartalmuk, s csak egy gondolkodo elme kovetkeztetesei, s nem fedik a tenyallast. A te #556-os hozzaszolasodat is meglehetosen sertonek tartom. Tekintve hogy ezzel az optikai korrekciora szorulok kb 1/3-at ''kancsaloztad'' le. A kancsalsagot altalaban a szemet mozgato izmok nem megfelelo mukodese (kello osszhang hianya) okozza. NINCS koze a Cylinderhez!

    Ui: Elnezesedet kerem amiert szemmel lathatoan megbantottalak, nem ezt akartam! (Gondolom egy altalad jobban ismert temaban ha valaki nagy butasagot ir, te sem nezed szotlanul, hogy emberek szazait -akik ezt olvassak- megteveszti.Nyilvan a hibad kijavitasa lett volna a celom, a modszer nem sikerult tul jol.Bocsanat.)
    Ha barmi kerdesed van, szivesen megvalaszolom.

    Udv: Ferko


    mod:
    ''A nagyon közelre látás (20 centin belül) nekem is homályosabb lencsében, mert a szem 30 centinél közelebb nem jól fókuszál, kivéve rövidlátók. Ne nézd olyan közelről a könyvet, vagy takard le az egyik szemed...''
    - Ehhez annyit fuznek hozza gyorsan,hogy a kozelpont(a legkozelebbi pont,amit elesen latsz) az eletkor elorehaladtaval egyre no.Gyerekkorban ez kb 7cm, tizenevesen 14cm, .... mig 40-50 evesen el nem er addig, hogy ''rovid lesz a keze'' az illetonek, s innen mar olvaso szemuveg hasznalata valik szuksegesse. Ez sem betegseg, csak a szemlencse elveszti alkalmazkodo kepesseget az eletkor elorehaladtaval. ;)

    [Szerkesztve]

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz alitak #577 üzenetére

    Csak akarat kerdese az egesz, meglasd kis gyakorlassal mar tukor nelkul is menni fog. (sajat tapasztalat +anycim szemesz-kontaktologus, lattam mar egy-ket betanitast, ritka a remenytelen eset, altalaban az az illeto nem is igazan szeretne szemuveg helyett lencset)

    Nem teljesen ertettem,h. hogy-s-mint gondolta az elottem szolo ezt a be-s-kivetelt, biztos mukodokepes, azert mondok en is egy valtozatot.
    Pl. jobb szembe betenni a lencset a kovetkezokeppen szoktam:

    - lencse kivesz a tarolotokbol, mutatoujj vegere tesz(jobb kez)
    [par csepp apoloszerrel ''atmosom'' a lencset,kozben finoman megdorzsolom a mutato es huvelykujjammal(dorzsolesmentes apoloszer ide vagy oda, ez nem art)]

    - az ujjam vegen ellenorzom,h nincsen e kifordulva a lencse
    [erre ket lehetoseget ismerek: 1.Megnezed a lencse szelet oldalrol,h jol all -e.Ha ki van fordulva akkor olyan mint egy melytanyer, azaz van egy kis pereme, ilyenkor a szele kifele all. (nyugodtan nezd meg igy is,majd forditsd ki, nezd meg ugy is - latni fogod ;) )
    2. Amikor az ujjadon van, a lencset a szelen a bal mutato es huvelykujjaddal megprobalod osszenyomni finoman.A lencse alakvaltozasaibol tudsz ra kovetkeztetni,h ki van e fordulva (ha nincs kifordulva, akkor szep szabalyosan valtoztatja a formajat annak megfeleloen ahogy nyomod - ezt a modszert is probald ki mind kiforditott, mind normal allapotaban a lencsenek)]

    - mutatoujjon van a lencse, nincs kiforditva, kovetkezhet a lencse betevese
    Bal kez kozepso ujjaval (kicsit atnyulva a fejem felett) felhuzom a felso-szemhejamat. Jobb kez kozepso ujjaval lehuzom az also-szemhejamat, s kozben a jobb kez mutato ujjan talalhato lencsevel kozelitek a szaruhartyamhoz(szememhez) egeszen addig, amig ra nem teszem. Ekkor,h. rajta is maradjon(s ne az ujjamon), egy kicsit el szoktam huzni oldaliranyba az ujjam a lencsevel,akar mozgatom is balra-jobbra,h konnyebben felfekudjon a lencse a szememen, s utana el tudjam venni az ujjam anelkul h a lencse meg mindig ratapadna.
    Van par praktika, ami szemelyenkent mas es mas. Egy hagyomanyos lencsenel jo ha lerazod a mutatoujjadrol a nedvesseget(apoloszert), ugy teszed ra vissza a lencset, s aztan probalod betenni, ugyanis ekkor a feluleti feszultseggel nem kell megharcolnod, h rajta maradjon a lencse a szemeden, s ne az ujjadon.
    Szilikohidrogel lencsenel meg jobb ha nem szaraz az ujjad, ugyanis az jobban tapad a borhoz, ezaltal meg nehezebb szaraz ujjal betenni, mint ha egy kicsit nedves lenne az mutatoujjad az apoloszertol.

    Kivenni ugyanugy veszem ki - szethuzom a ket kozepso ujjammal alulrol es felulrol az also- es felso szemhejamat, majd a jobb kez mutato es huvelykujjaval finoman osszecsipve leveszem a szaruhartyamrol(szememrol) a lencset.

    Na remelem kozertheto volt a hosszu monologom, s sikerul belole ihletet meritened, meg egy kis erot,h. ne add fel, gyakorlas teszi a mestert. ;)

    Udv: Ferko

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Loretto #582 üzenetére

    :R Jogos. Nekem is ott szokott lenni a lencsen egy csepp folyadek. ;)

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz whitezo88 #584 üzenetére

    Ezt inkabb nem kommentalnam ha nem haragszol.

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz whitezo88 #586 üzenetére

    1.A ''domborubb'' eleg szubjektiv, s nem allja meg a helyet a lencse kiforditott allapotanak megallapitasara.
    2. A te leirasodbol valahogy ha elso kontaktlencses lennek, en nem jonnek ra, h mi-hogy-s-mint akar lenni - igy is bogarasznom kellett,h hogyan is gondolhattad.
    3. Azt,h. mennyire volt felesleges,vagy sem, kerlek ne te dontsd el, nem neked szolt.

    (Mellesleg talan tobb tapasztalatom van ezen a teren,es igyekeztem kozertheto lenni. Ennyi.)

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz alitak #588 üzenetére

    Csak nezz magaddal (illetve azzal a szemeddel amelyikbe teszed be a lencset) farkasszemet. Pont bele, s nem lesz gond. ;)

    mod: persze tukron keresztul.

    [Szerkesztve]

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Cumulus #593 üzenetére

    Semmi extra, bar azert nem mindennapi a problemad.
    Valoszinuleg nincs mar aszemedben a lencse, mert maximum a felso szemhejad ala tud beragadni, de ilyenkor eleg kellemetlenul erezned a bennt maradt lencset.Egyszeruen erezned h van ott valami ami nem oda valo.
    Ha elmesz egy szemorvoshoz, akkor sem kell semmitol tartanod. Nem fog fajni.
    Ez nem amolyan kozhely, hanem tenyleg igy igaz.(Edesanyam szemesz-kontaktologus, forditotta mar ki parszor a felso szemhejam [megjegyzem mar en is magamnak], es nem jar semmi fajdalommal.Kicsit furcsa erzes, ha nem tudod mit-hogyan kell, akkor magad semmikepp ne fogj hozza, de egyebkent nincs mitol tartanod. Maximum kiforditja a felso szemhejad,s ha bennemaradt a szemedben a lencse, akkor ott kell lennie, egyebkent pedig mar tutira kijott. ;) )
    Csak nyugalom,s ha nincs semmi kukonos erzesed most, akkor biztosan nem maradt benne a lencse a szemedben. Azert fo az ovatossag, egy szakember azert szakember,h segitsen, s biztosraveszem,h mindenki keszseggel fog segiteni, akit felkeresel eme gondoddal (felteve ha az adott szemesz ert a kontaktologiahoz, vagy pedig optometrista->ott tanuljak a diploma keretein belul is a foiskolan).

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz alitak #598 üzenetére

    Szivesen. Nem fog kelleni teged felteni ugy veszem eszre, csak egy kis gyakorlas, es elsore is menni fog az. ;)
    Hajra!

    Udv: Ferko

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Rommel6600 #603 üzenetére

    Amikor 2-3 hetes lencset vagy havi lencset hagysz el, az nem jo, de sokkalta xarabb volt, amikor csak fel-eves, eves lencsek voltak. Azt elhagyni... nem volt leanyalom, senki edesanyjara nezve. ... :)

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz alitak #605 üzenetére

    Ha sokat gyotrod a szemed, akkor valamelyest normalis. Mindemellett vannak bizonyos tipusu lencsek, melyen ''erezik'' a szemet. Fontos h a szemed fokozatosan szokja meg a lencset, minden nap par oraval tovabb lehet bennt. Lassan es turelmesen kell haladni,de lehet nem eleg jo a lencse oxigenatereszto kepessege a te szemednek. Mindenkepp erdemes felkeresned a kontaktologusodat,ha ez tartosan megmarad.

    Egyebkent milyen lencset hasznalsz? Tudok ajanlani masik lencset, ha ez kesobb sem lesz jobb.

    Udv: Ferko

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Ariadne #609 üzenetére

    Meglehetosen ''sulyos'' a mutet koltsege is, s mint minden mutetnek, van kockazata is.
    Ha nagyon nem latnek, akkor talan elgondolkoznek rajta...

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Ariadne #611 üzenetére

    Tudtommal benne van egy ilyen mutet kb 500e huf-ba. Nem mind1 az a 30% kedvezmeny, de meg ugy sem olcso. Ha nagyon nem latsz, illetve olyan munkat vegzel ahol hatrany pl. a szemuveg,akkor biztos megeri vallalni.

    [Szerkesztve]

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz tildy #629 üzenetére

    Bocsi,de te valamit nagyon felreertettel. Azt mondtam fel- egy eves lencsek.... Nem azt, h kemenylencsek! Lagy lencsekrol beszeltem...
    Az elhagyas ugyanugy elhagyas, de nem mindegy mennyit ''vesztessz'' egy db lencsevel. (elhagyod, elszakad, ...)

    Polirozas pedig egy nagyon finom forgacsolo megmunkalas, mely lehetetlen a feluleti dioptria minimalis megvaltozasa nelkul. Lehet,h ezt meg sem erzi az ember, olyan minimalis, de akkor is van...

    Kemenylencset soha nem hordtam, nem is szandekozom, tudom,h jo asztigmatikus (cylinderes) szemre a leheto legjobb megoldas ez volt, bar mostanaban mar megkozelitik ezt az asztigmatikus lagy-lencsek is. Kenyelem/komforterzet tekinteteben pedig nem lehet kerdes.

    A mutetrol annyit,h tobbfajta muteti beavatkozas letezik, ennek megfeleloen az arak is valtoznak. Amit en mondtam, az tekintheto kb a plafonnak. 200k korul tenyleg meg lehet uszni, ha valakinek olyan mertekben van szuksege lataskorrekciora, akkor ok, rendben, megeri,ha...(persze kockazat azert van), de en pl. -1.25/-1.00 sph D-val nem vallalnek soha mutetet. Meiner meinung nach...

    Udv: Ferko

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz tildy #633 üzenetére

    Bocsi, csak ugyebar lencsek elhagyasarol volt szo, es ugy jutottunk el odaig a napi-kethetes-havi lencsektol, h ezt 1 eves lencseknel ''meredekebb'' volt osszehozni.
    azert valljuk be kemeny lencset elveszteni a sajat szemedben eleg nehez... (Tekintve h innen indult ki a dolog) S nehezebb elhagyni is. -mondom ezt ugy h en nem hordtam soha kemeny lencset-

    Lagylencsenel soha nem volt az a nyomaszto erzesem,h ''ratapadna'' a szememre. Kenyelmesen illeszkedik, s hordanom is kenyelmes. ;)
    Van sejtesem azert a mutetrol. Edesanyam szemesz-foorvos, s szokott kuldeni pacienseket mutetre is. Noha nem a focusmedicalhoz, o inkabb az Optikmed-ben bizik.
    Tole tudom,h mutettipustol-helytol fuggoen 100-200k/szem!!!
    Persze biztos van ettol az artol olcsobb is -akar diakkedvezmeny-,de atlagban erre kell szamitani. S noha viszonylag kicsi ezeknek a muteteknek a kockazata,de azert van.

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz tildy #635 üzenetére

    Nem csak prk-t csinalnak... (pl Lastic-ot is...[remelem jol MleXem a nevere]) 3 eve azert nem most volt. Szemmutetes topicban mintha 160k-t mondtal volna, s focusmedicalt,de lehet en emlexem rosszul, ha igy lenne bocsanat, de sietek, s nincs mar idom visszanezni.

    Udv: Ferko

    (nem akarok okvetlen vitatkozni, ha igy erezned, akkor sorry!) ;)

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz INNUENDO #638 üzenetére

    Ajanlom figyelmedbe:

    Johnson&Johnson Acuvue Advance for Astigmatism (illeszkedést meg kell nézni legalább optometristának, vagy szemész-kontaktológusnak), vagy
    Cooper Vision Proclear Toric lencséket.

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz tildy #637 üzenetére

    En csak arrol beszéltem h mit/miket csinálnak, de ha te jobban/mashogy tudod, akkor szivesen meghallgatlak téged is. Arról egy szót sem szóltam,h neked mit is csináltak, de mind1.Kicsit olyan érzésem van,h. elbeszélünk egymás mellett.
    Én maradok a kontaktlencsénél, a lágynál. Bevált.

    [Szerkesztve]

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Freeya #652 üzenetére

    Hallgass Tildy-re! ;)
    Kemenylencsevel mindenkeppen egy klinikat keress meg, masnak soha nem lesz annyi tapasztalata errol, mint a klinikakon azoknak az orvosoknak, akik foleg erre specializalodtak.
    Edesanyam is ha vmelyik paciense kemenylencset szeretne, akkor a Debreceni Klinikara kuldi a megfelelo kolleginajahoz. Ott semmi felnivalod! Megmondjak ha nem lehet esetleg kemenylencsed, s ha lehet,azt is. ;)

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz INNU_&_O #659 üzenetére

    Ha Eszak-Kelet Magyarorszag, akkor GO Debreceni Klinika !!!
    Vagy ha oly kedved van, akkor mehetsz Pestre is, te tudod.

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz INNU_&_O #680 üzenetére

    Bausch&Lombnak, es a Sauflonnak van kifejezetten kemeny lencsehez tarolo/tisztito folyadeka.Feherjeoldotabletta is van mind2 gyarto kinalataban. En szemely szerint nem lattam meg mas gyartotol kemenylencsehez cuccost(bar biztos van).

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    Igen,kemenylencsehez Sauflon Delta az apoloszer neve, Bauch&Lombnal meg vmi All-In-One a tarolo tisztito, meg fogalmamsincs mi a tarolo folyadek neve. :(
    Bar en nem hordtam soha sem kemenylencset, azt tobbektol hallottam mar (es tapasztaltam is,h kertek tolem kemenylencsehez) feherjeoldo tablettat.


    Egyetertek azzal, h ne valassz Night-And-Day lencseket, most nem kifejezetten a Ciba lencsejere gondolok, hanem ugy unblock. Nem egeszseges a szemednek! Megeri kivenni a lencset!
    Jok a Ciba lencsek, de azert akad meg 1-2 alternativa. ;)

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz tökfey #733 üzenetére

    Jó lencsék, ha havit szeretnél, akkor mindenképp talán az egyik legjobb megoldás. (esetleg ahogy már Kew is irta Acuvue Oasys).
    Ha szükséged van rá jó áron, akkor keress meg.

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    Egyébként pedig a 3 hónap tényleg 3 hónap az ápolószerek lejárati idejét tekintve.(felbontás után)
    Én a magam részéröl nem rizikózom, inkább kisebbet használok, s ha véletlen megmarad, akkor kiöntöm. Higiénia elég fontos a szaruhártya számára. Amennyit ezen bukok, azt hosszutávon ugyis visszanyerem... De mindenkinek saját döntése.
    Rendszeres(napi) használattal pedig nekem is egy 360ml-es ápolószer kb 2.5-3 hónapig tart...

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Ariadne #775 üzenetére

    Azért ez nem teljesen igaz, mármint a szemész vs ''optikus''.
    Édesanyám szemész, ...

    szoval:

    Látszerész: (hétköznapi néven:optikus) kereskedelmet folytat, szemüvegeket készit, de nem vizsgál.

    Optometrista: ezt Semmelweis Egyetemen oktatják, föiskolai szinten, most ujabban 4 év. Itt az optometrisákat orvosok (is) oktatják, külön tanulnak kontaktlencse illesztést.
    Az optometrisa látásvizsgálatot végez, joga és tudása is van kontaktlencse illesztéshez, betanitáshoz, stb.. Látást javitó optikai segédeszközöket irhat fel, javasolhat, stb.. de a szem betegségeit nem gyógyithatja.

    Szemész orvos: na ők nem tanulnak kontaktológiát. Egyerüen ezt nem oktatják nekik az egyetemen. Vannak akik továbbképzik magukat,s levizsgáznak kontaktológiábol. Édesanyám több mint 15 éve kontaktlencsézik, én magam egy látszerész üzletben dolgozom, ugyvélem van rálátásom a dologra. Nem mellesleg pedig én is lencsézek.

    Keménylencsés témába nem szeretek belefolyni. Lágy lencse kétségkivül drágább, de szerintem kényelmesebb. Vékonyabb, a könnyfilm (ez van a szaruhártyán- ez tartja nedvesen) segitségével marad fennt a helyén, nomeg könnyü is. Szellözése sokkalta jobb mint a keménylencsének. A fejlesztéseknek köszönhetöen egyre jobb az oxigénáteresztő képességük. Van egy ugynevezett DK/T érték lencséknél, mely nagyjábol azt mutatja h mennyire ''jó'' egy lencse.

    Mindenki döntse el maga, h mit választ.
    Vizsgálattal kapcsolatban pedig annyit, h évente egy alkalommal kontroll javasolt. Persze ha panasz jelentkezik a kontaktlencseviselés során, akkor érdemes rögtön szemész orvoshoz, vagy optometristához fordulni.


    Nálunk az optikában 2 optometrista vizsgál, illetve szemész szakorvos is van heti 2 alkalommal (1-1 orvos). Róluk annyit, h öket az optometrista kolleganöim tanitották/tanitják be...
    Több ''mühelytitkot'' már nem árulok el. :)

    Köszi annak aki végigolvasta, remélem tudtam segiteni.

    Üdv: Ferkó

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Ariadne #772 üzenetére

    Szines lencsét tudok szerezni,ha érdekel, de csak Johnson&Johnson-t. Cibát sajnos nem tudnék jó áron.

    J&J Acuvue2 Colours (2 hetes lencse)
    J&J 1Day Colour (napi)

    Ápolószer:
    SoloCare-t már ujra gyártják, valahogy augusztusban indult ujra a gyártás.
    Nálunk optikában van, tudsz vásárolni ott, én személy szerint ezt nem tudom jó áron beszerezni.
    Opti-Free tartójával nem tudom, h te irtad e, vag más, de az OPTI-Free Express tartójánál a két kupak csavaros, nem pattintós. S mellesleg sztem ez az egyik legjobb ápolószer.

    100ml-es ápolószert lehet kapni...ha valakinek repülöre kellene. Persze csak egy-lét gyár gyárt ilyen kiszerelésben, nem tul elterjedt.
    Esetleg ha kell valakinek akkor tudok 60ml-es kis Opti-Free Express-t, tárolóval. Ez ugymond egy StarterKit. Kezdö lencséseknek szoktunk egy ilyet adni ajándékba. Kereskedelmi forgalomban hivatalosan nem árusitható...ellenpéldák sajnos vannak

    Aszem ez minden igy hirtelen beleolvasgatva a fórumba.

    Üdv: Ferkó

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz moma #780 üzenetére

    Attól függ milyen lecséröl. De érezni fogod azonnal ha nem jó. Ez ugy egy napon belül eldöl. Sztem próbáld ki nyugodtan. Tudok adni próbalencsét, csak amint KEW is mondta, kell a pontos dioptria, és a bázisgörbület.

    üdv: Ferkó

    mod:elirás

    [Szerkesztve]

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz tildy #782 üzenetére

    Igen, megfeledkeztem a gázáteresztö keménylencsékröl. Köszi a kiegészítést.

    ''A múltban mereven

    ...A köznyelvben kissé pontatlanul félkeménynek titulált kontaktlencse, fajtájától függően, kisebb nagyobb százalékban, de teljes terjedelemben átereszti a levegő oxigénjét. Ezáltal közvetlenül lélegezhet a szaruhártya legértékesebb, központi része is. Az efféle jó gázáteresztő lencsék nagyobb gond nélkül viselhetők magasabb hőmérsékletű környezetben vagy hosszas repülőutakon, ahol alacsony a páratartalom, a levgő szárazsága irritálhatja a szemet. Az esetlegesen jelentkező égő, csípő viszkető érzés műkönnyel elmulasztható, illetve ilyenkor át lehet váltani szemüvegre.
    A szóban forgó lencsével a közel- vagy távollátás 20-25 dioptriáig korrigálható. Mindenkinek az oxigénáteresztő fajta javasolt, kiváltképpen azoknak a ''hagyományos'' kontaktlencsét régóta viselőknek, akiknek szaruhártyáján mikroszkopikus vizsgálattal kimutatható a nem kellő oxigénellátás. A kemény lencsékkel javítható a legoptimálisabban a szaruhártya egyenetlen felszínéből, ívéből adódó fénytörési hiba, a szemtengelyferdülés (asztigmia, ami nem azonos a kancsalsággal), az elváltozás mértékétől függően.


    Kezdetben nehezebb megszokni a kemény lencsét. Merevsége, vastagsága, mozgása idegentest érzést válthat ki, amit nem mindenki tolerál egyformán. Ezért a mintegy félórás próbaidő alatt a kontaktológusnak alaposan meg kell figyelnie a látószerv reakcióit és meghallgatni, mérlegelni a páciens benyomásait. Épp ennyire fontos az egy hónapos szoktatási idő gondos betartása is, hallottuk Hagyárossy doktornőtől. Ugyanakkor jóval egyszerűbb ezen lencsék gondozása. A tömör műanyagból készült változat víztaszító, nem tapad meg rajta a szennyeződés. Így a napi használat után elég csak rácsöppenteni a tisztítófolyadékból, máris a tiszta tárolóoldattal teli tartóba helyezhető. Az oxigénáteresztő változatoknál mindez annyiban módosul, hogy 7-10 naponta az esti levételt követően intenzív kezeléssel kell eltávolítani a légzőjáratokba beivódott zsírokat, fehérjéket. Ehhez az úgynevezett fehérjeoldó tablettákat kell a tárolófolyadékban vagy a gyógyszertárakban kapható desztillált vízben feloldani, majd egy-két óráig áztatni benne a lencséket. Azután az említet oldattal jól leöblítve kell a tárolófolyadékkal feltöltött tokba tenni. De tanácsos csak másnap viselni, különben a benne maradt vegyszer kis felületi sebet okozhat a szaruhártyán.
    Szeles, poros környezetben célszerű védőszemüveget, illetve nyaranta (garantáltan UV-szűrő) napszemüveget viselni. A kemény lencse és a szem közé ugyanis könnyen beszorulhat a porszem és könnyen felsértheti a szaruhártyát. Ha a könny nem mossa ki, akkor tanácsos, akár egy kapualjba húzódva, megszabadulni a lencsétől, majd a szennyeződéstől. Bár a higiénikus kezeléshez hozzátartozik a kézmosás is, erre nem mindig van lehetőség, például több napos autóbuszozás során. A kemény lencse óriási előnye a könnyű levétel és felhelyezés - az előbbit egy tiszta zsebkendővel is meg lehet oldani, az utóbbi, jobb híján, a tárolófolyadékban megtisztított ujjakkal elvégezhatő.''



    Lágyra hangolt jövő


    A lágy lencsék ugyancsak mindenfajta látáshibát korrigálnak, a torikus típusok az asztigmatizmust is, bár nem olyan fokon, mint a kemények. Viszont ez a kontaktlencsecsoport széles választékánál fogva jobban igazodik a páciens igényeihez, életmódjához. A közvetlenül a szaruhártya hámján elhelyezkedő, lényegesen kisebb mozgást végző puha, vékony műanyaghártya rugalmasabban követi a szem formáját, ezért könnyebb megszokni, kényelmesebb viselni, De gondosan kell kezelni, mert a lágy lencsék vízszívóak, a felszínükre került szennyeződést hamar megkötik, ami táptalaja lehet a fertőzéseknek. Nagyon oda kell figyelni az adott lencsetípusra érvényes szabályok betartására. Ennek megszegésekor jelez a szem (kivörösödik, fáj) a rendszeres ''renitenskedés'' pedig szaruhártya-károsodáshoz vezethet, ezért szorgalmazzák a félévenkénti kontrollt a szakemberek. A sűrűbben cserélendő lencsék karbantartásánál a minden célra alkalmas (all in one) ápolószerk váltak be, más típusoknál a többlépcsős tisztító- és tárolóoldatokkal előzhető meg a fertőzés. A lágy kontaktlencsék magas oxigénátersztő képességük, víztartalmuk, vékonyságuk miatt hamarabb öregszenek. A napi 8 órai viselésre alkalmasakat általában félévente, a 10-12 óráig hordhatókat 3 havonta, az ébrenlét teljes tartamára szolgálókat pedig 2-4 hetente cserélni kell. Akinek módja van rá, természetesen nagyobb készletet is rendelhet egyszerre, amelyet később (a meghatározott élettartam idejéig) felhasználhat, ha addig a steril csomagolást nem bontja meg. Az éjjel-nappal viselhető, hetente eldobható lencsénél alapelv, hogy nem érheti víz a fertőzésveszély miatt, ezért csukott szemmel kell zuhanyozni, s hordása uszodában, szaunában, szoláriumban nem javasolt. Vízi sporthoz, túrához jobban megfelelő az egynapos, egyszer használatos változat, amely még a víz alatti úszáskor sem veszik el, mint a kemény lencse, bár a biztonság kedvéért nem árt feltenni egy jól záródó úszószemüveget. ...''

    Csak ha valaki lusta lett volna a linket meglesni. ;)

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz #785 üzenetére

    Sajnos ez van tórikus lágylencséknél. Egyedi gyártás, korlátozott raktárkészlet, gyártás esetén külföld (pl Johnson&Johnson-nál USA)...
    Ha jó tórikus lágylencsét szeretnél, akkor J&J , vagy esetleg:
    Proclear Toric (A CooperVision a gyártója- megbizható, jo minöségü lencse, egyik kolleganöm is ezt hordja (mellesleg optometrista :) ) )

    Üdv: Ferkó

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz #787 üzenetére

    J&J:

    Acuvue Advance for Astigmatism - 2-3 hetes viselés - Szilikohidrogél alapanyag (komfortosabb viselés a nap végén is, hátránya talán annyi, h kicsit hajlamosabb az emberi kézen lévö zsir összeszedésére, ezért finom dörzsölés itt ajánlott lencsetiszitásnál)
    Acuvue Toric - 2-3 hetes viselés

    Ezeket be tudom én is szerezni, átfutási ideje 2-3 hét szokott lenni. Tudok belöle próbát is kérni. Árban a próba nem kerül semmibe, maga a lencse olyan lencsebolt.hu körüli áron lenne.


    Proclear Toric: havi tórikus kontaktlencse
    Ez is megtalálható a lencsebolt.hu kinálatában. Én ezt nem tudom beszerezni kedvezö áron.

    Van vizsgálati eredményed? Ha van, akkor nincs semmi akadálya,h akár rajtam keresztül, akár a lencsebolt.hu-n meg tudd rendelni.
    Ha nincs akkor javasolnám, h gyere el hozzánk az optikába. Részleteket privátban meg tudjuk beszélni. Vizsgálati dij van, privátban elmondok mindent, ha érdekel.
    Ha még nem próbáltad egyik lencsét sem, akkor javasolnám mindenképp a vizsgálatot. Föleg ha még betanitáson sem voltál. Nálunk is van mindegyik lencse az optikában, bár árban azért drágább mint a lencsebolt.hu.
    Részletekért keress meg akkor privátban.

    Üdv: Ferkó

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz #789 üzenetére

    Hi!

    Tényleg nem tudsz jobbat,mint kivárni. Magyarországi raktáron tórikus lencsékböl kevés van. Kicsit olyan kombinatorika szagu a dolog, ha belegondolsz, h itt nemcsak negyed/fél dioptriánként kell, adott bázisgörbületeknek megfelelöen lennie KL-nek, hanem itt a cylinder diotria is változó, nem is beszélve a szögállásrol. Van pár gyakoribb ''kombináció'' ami megtalálható azért a raktárakban, dehát nem lehet mindenkinek ''sablon'' szeme.

    ProClear jöhetne még szóba nálad, 30napos hordásával, s ezért ez árban is kedvezöbben jön ki. Várd meg a próbát,aztán meglátjuk.
    Érdemes erre a szállitási idöre odafigyelned, h idöben rendeld be a lencséd.

    Ha tudok még valamiben segiteni, akkor szivesen. Keress meg nyugodtan privátban.

    Üdv: Ferkó

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Bommel17 #821 üzenetére

    Helló!

    1. hely - jó és olcsó? ritka. (Elfogult vagyok, nem ajánlok semmit.)

    2. Focus Night&Day - elsö lencsésként ne akarj N&D lencsét, ne ezzel kezdj. A szemednek jobb ha reggel beteszed a lencsét, este pedig kiveszed. (Mellesleg a Focus Night&Day már nem is létezik, a Ciba egy ujabbat vezetett be - AirOptix néven. Ennek az Air Optix-nak van sima változata, és Night&Day változata is. Én nem ajánlom ezt, tapasztalatok miatt - de kinek a pap,...)

    3. Szerek. - Kinek meddig tart. Nagyjábol/áltatlába kaphatók 120ml-es, 240ml-es, 360ml-es kiszerelésü ápolószerek. Mindig a nagy van a legkedvezöbb áron. Szinte mindegyiknek a szavatossági ideje felbontástól számitva 3 hónap. Általános tapasztalatom, h 3 hónap alatt pont egy 360ml-eset használok el. Van aki ezen is spórol, de hidd el nem érdemes. (nem jó móka egy szaruhártya-átültetés)

    4. Próba. - Ha most akarsz elöször kontaktlencsét, akkor el kell menned egy kontaktológushoz (szemész orvos[akinek van képesitése kontaktológiából], vagy optometrista[=diplomás szemvizsgáló]). Ott általában a kontaktlencs-vizsgálat árában benne van az egy pár próbalencse is. Itt megmondják, h milyen dioptiájú, milyen bázisgörbületü lencsére van szükséged. És ajánlanak egy adott lencsét (ami nem okvetlen neked a legjobb, hanem kereskedelem lévén az adott helynek - persze ez kicsit sarkitva) Gyakorlatilag azt fogják ajánlani, amelyik céggel nekik kapcsolatuk van, s amivel a legkevesebb a gondjuk,s remélhetöleg neked se lesz vele gondod.

    Remélem tudtam segiteni.

    Üdv: Ferkó

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz lorcsi #834 üzenetére

    Attól függ milyen lencse. Keress meg, hátha ki tudunk találni valamit.

    Üdv: Ferkó

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Ramirex #883 üzenetére

    Hello!

    Az nem torzió, hanem tórikus lencse. (lencséd tipusa:Night and Day Toric) Ez annyit jelent, h egy adott szögben (0-180 fok) van egy adott dioptriája a lencsédnek, míg rá meröleges szögben más dioptriaértékkel rendelkezik a lencséd. Valószinüleg a szaruhártyád egyenetlensége miatt ez a lencse szükséges ahhoz, h éles kép kerüljön a retinádra(ideghártya) -> tehát élesen láss. A 0,50-es érték az a Cylinder lesz. Annyival erösebb/gyengébb (+ vagy -) az alap értéktöl a lencséd a rá meröleges irányban.

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Fjoe #880 üzenetére

    Hello!

    Valószinüleg egy Johnson Acuvue vagy Acuvue2 lencsét kaphattál, mely lehetövé teszi,h éjjel-nappal is bennt maradhasson a lencséd akár 1 héten keresztül.
    Helyesen mondták azért azt,h kezdö kontaktlencseviselöknél folyamatosan célszerü megbarátkoznod a lencséddel. Elöször 1 órát, majd fokozatosan egyre többet viselve.
    Általában a bevett gyakorlat az vizsgálat esetén, h az orvos/optometrista felteszi neked a szemedre a lencsét. Ilyenkor van egy fél órás próbahordás. Megnézik az adott lencse hogy illeszkedik a szaruhártyádon, s ez idö alatt eldöl az is, h mennyire birja a szemed a lencsét.
    Ezt követöen kiveszi az orvos/optometrista a lencsét. És addig nem enged el a vizsgálatról (betanításról) míg el nem mondott mindent a biztonságos lencsehasználatról, és magadnak legalább 1x be ne tennéd, és ki ne vennéd a lencsét...

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz #858 üzenetére

    Hello!

    Vizsgálat esetén az adatok közül ugy tudod kiszürni, h melyik szemedhez melyik dioptia tartozik, h a vizsgálók közül mindenki elöször a jobb szem adatait irja felülre, s alá kerül minden esetben a bal szem korrekciójának dioptriaértéke.

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz #893 üzenetére

    #887
    Sikerült kihámozni?

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Hani #896 üzenetére

    A kiterjesztett viselet annyit jelent, h egy nap hosszabb idötartamot is bennt lehet a lencse. Gyakorlatilag 12-14 órát jelethet, bár nem ismerem ezt a lencsét.
    Benne alvást semmi esetre sem!
    ''kiterjesztett nappali viselet''

    Üdv: Ferkó

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Tütüm #899 üzenetére

    Akkor csak hajrá, fog az menni. Csakis gyakorlás és akarat kérdése.

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Drizzt #900 üzenetére

    Hello!
    Kevés az elfogulatlan a szakmában. Mindenki mást fog ajánlani. Köszönhetöen annak, h mi az érdeke, de emellett minden lencse elég szubjektiv. Egyiknek ez jön be, másiknak az. Személye válogatja.
    Orvosi felügyelettel kapcsolatban pedig annyit, hogy mindeképp jó, ha egy orvos-kontaktológus, vagy egy optometrista megnézni,hogy az adott uj lencse hogy illeszkedik a szaruhártyádon.
    Persze müködhet a dolog közvetve is. Magyarán ugyis észreveszed, ha van valami gond a lencséddel. Kényelmetlen lesz. De az nem mindegy, hogy magadat szivatod meg eközbe, vagy sem.
    Nem mellesleg pedig a szemeddel ''játszol''. Jó odafigyelni mindenre. Természetes dolog, hogy látunk, de ha valami gond van vele, rögtön megérzi az ember mennyit is számit a szem.
    Vannak dolgok, amin nem éri meg spórolni. Egy bevállt kényelmes lencsét anyagi megfontolásbol nem biztos hogy megéri lecserélni. Persze az is lehet, hogy nem fogsz nagy különbséget érezni, és jobban megéri a váltás.

    Üdv: Ferkó

    [Szerkesztve]

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Josipp #903 üzenetére

    Hali!
    AOSEPT Plus csak a saját tokjával hazsnálható! Ez egy hidrogén-peroxidos oldat, ami a saját tartójában lévö katalizátor-karikával (fogaskerék alakú valami) lép reakcióba. Ez a karika kell hozzá, hogy beinduljon a bomlási folyamat. Ezután kell min. 6 ótát bennehagyni, had menjen végbe a reakció. Szigorúan csak ez után lehet a lencsét az oldatból a szemre helyezni.
    Közvetlen szembe cseppentésre nem alkalmas! Csak ''leöbliteni'' sem szabad vele a lencsét.
    Jó ápolószer, sokkalta jobb tisztító hatással, mint bármelyik más szernek, csak körülményesebb a használata. Valamit-valamiért.

    Az O2 Optix lencsét váltotta a cibánál az Air Optix. Létezik csak nappal hordható, és Night&Day(24h/nap) változata is. Kb. ugyanaz a lencse mint korábban.

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz moma #906 üzenetére

    megy egy tipp pm.-be

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz adnoctum18 #908 üzenetére

    Mindig lepje el a lencsédet az ápolószer a tárolóban.
    Vigyázz a körmöddel.
    Elöfordul néha-napján egy-egy lencse, mely elszakad. Lehet pont kifogtál egy ilyen hibásat.
    Ha rám hallgatsz visszamész és elmondod hogy jártál, lehet adnak másikat. Ha meg nem, akkor sem vesztettél egy kérdéssel semmit.

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz adnoctum18 #913 üzenetére

    Látod-látod... nem kell rögtön kétségbe esni. :) Örülök, hogy sikerrel jártál!
    További jó barátkozást a lencsékkel! ;)

    Üdv: Ferkó

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz burgatshow #915 üzenetére

    Eléggé elterjedt. Próbalencse nincs sajnos belőlük, complett dobozzal lehet vásárolni.
    Egyáltalán nem lehetetlen ilyen lencséket beszerezni. ;)

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Stalker-2572 #996 üzenetére

    Hi!

    Kontaktlencse.
    Lehet napi 12 órán többet is bennt lencse. Léteznek napi 24 órában használható, night&day-nek nevezett lencsék. Én ezeket nem ajánlanám, van akinek beválik, de jobb az amikor éjszakára pihenhet a szemed.
    Kontaktlencsegyártás is fejlődik, igy míg régeben napi 8-12 órát lehetett egy lencsét hordani, mára ez normál cserés lencsénél (adott alapanyagból!) kényelmesen lehet napi 16-18 óra is.
    Szilikon-hidrogél lencsék kezdenek elterjedni, illetve 1-2 éve már piacon vannak, pozitiv visszajelzésekkel. Hagyományos alapanyagból (etafilcon, metapilcon,...) készült lencsék is kaphatóak, ezek az olcsóbbak, ha naponta hosszabb viselési idöre kell, akkor megéri a kis plusszt. Föleg hogy a szemedröl s a látásodról van szó.
    Ha korszerő, jó lencsét szeretnél, akkor 2 példa, amivel kapcsolatba vannak pozitiv tapasztalataim, visszajelzések is igazolják.
    CooperVision - Biofinity
    Johnson&Johnson - Oasys

    Ciba-AirOptix lencsékkel nekem inkább negativ tapasztalataim vannak, de ez személyenként változik, van akinek az "jön be".

    Más: lencse hordása.
    A hordási idö inkább attól függ, hogy ténylegesen mennyit hordod.
    Pl egy 2 hetes lencsénél, ha csak minden második nap hordod, s megfelelöen van ápolva-tárolva, akkor nyugodtan hordhatod 1 hóanpig (össz 2 hét.) Birni fogja.
    Tulhordás.
    Inkább egy ujfajta lencsét hordj túl (pl 2 heteset 3-4 hétig), mint egy régebbi technológiájut akár 2-3 nappal.
    Különbség? A szaruhártyádnak (a szem első felszine) oxigénre van szüksége, meg könnyfilmre (abban is van oxigén). Nem a viztartalom számit a lencséknél (komfortérzetet ad), hanem az oxigénáteresztés, Dk/t érték... de ebbe most nem folynék bele. :)

    Köszi annak aki végigolvasta.
    Reméelm tudtam segiteni.

    Üdv: Ferkó

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Nordik #1596 üzenetére

    Szia!

    Van létjogosultséga a félkemény-kemény lencséknek még napjainkban is.
    Kevés helyen illesztik, és a hozzászokás is több időt vesz igénybe (elején rendkívül kellemetlen).
    Más a működése mint a lágy lencséknek. Ezek kisebb átmérővel rendelkeznek, jobban cserélődik alatta a könny, ami által a cornea (szaruhártya) oxigén-ellátása biztosított.
    A lágy-lencsék túlnyúlnak a limbuson, az alatt a könny sokkal nehezebben cserélődik, ezért van ott szükség a minél nagyobb oxigén-áteresztésre (Dk/t, oxigén-flux).
    Kemény lencse hamarabb le-eshet a szemről. De pl. kisebb a hordásakor a fertőzésveszély, nagyobb a kihordási idő,...illetve pl nagyobb mértékű szaruhártya-asztigmiák csak velük javíthatóak.

    Elterjedtebb (sokkal) megoldás a lágy-lencse, sokkalta kényelmesebb is, de megvan mindkettőnek az előnye-hátránya.

    Üdv: Ferkó

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Triumph #1601 üzenetére

    Szia!

    Ezért is találták ki a próbalencséket, vizsgálattal.
    Nem bántásból, de tudod a próba nem csak neked próba, hanem nem árt, hogy az illesztő-kontaktológus is lássa, hogy jól fekszik e fel a lencse a szaruhártyán, megfelelően mozog -e.
    Ugyanis mozognia kell. Nem lehet túl laza, de a szoros lencse árt!
    Ha tudok segíteni, az esetben szívesen. Megkereshetsz privátban is.

    Üdv: Ferkó

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

Új hozzászólás Aktív témák