Új hozzászólás Aktív témák

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz tildy #782 üzenetére

    Igen, megfeledkeztem a gázáteresztö keménylencsékröl. Köszi a kiegészítést.

    ''A múltban mereven

    ...A köznyelvben kissé pontatlanul félkeménynek titulált kontaktlencse, fajtájától függően, kisebb nagyobb százalékban, de teljes terjedelemben átereszti a levegő oxigénjét. Ezáltal közvetlenül lélegezhet a szaruhártya legértékesebb, központi része is. Az efféle jó gázáteresztő lencsék nagyobb gond nélkül viselhetők magasabb hőmérsékletű környezetben vagy hosszas repülőutakon, ahol alacsony a páratartalom, a levgő szárazsága irritálhatja a szemet. Az esetlegesen jelentkező égő, csípő viszkető érzés műkönnyel elmulasztható, illetve ilyenkor át lehet váltani szemüvegre.
    A szóban forgó lencsével a közel- vagy távollátás 20-25 dioptriáig korrigálható. Mindenkinek az oxigénáteresztő fajta javasolt, kiváltképpen azoknak a ''hagyományos'' kontaktlencsét régóta viselőknek, akiknek szaruhártyáján mikroszkopikus vizsgálattal kimutatható a nem kellő oxigénellátás. A kemény lencsékkel javítható a legoptimálisabban a szaruhártya egyenetlen felszínéből, ívéből adódó fénytörési hiba, a szemtengelyferdülés (asztigmia, ami nem azonos a kancsalsággal), az elváltozás mértékétől függően.


    Kezdetben nehezebb megszokni a kemény lencsét. Merevsége, vastagsága, mozgása idegentest érzést válthat ki, amit nem mindenki tolerál egyformán. Ezért a mintegy félórás próbaidő alatt a kontaktológusnak alaposan meg kell figyelnie a látószerv reakcióit és meghallgatni, mérlegelni a páciens benyomásait. Épp ennyire fontos az egy hónapos szoktatási idő gondos betartása is, hallottuk Hagyárossy doktornőtől. Ugyanakkor jóval egyszerűbb ezen lencsék gondozása. A tömör műanyagból készült változat víztaszító, nem tapad meg rajta a szennyeződés. Így a napi használat után elég csak rácsöppenteni a tisztítófolyadékból, máris a tiszta tárolóoldattal teli tartóba helyezhető. Az oxigénáteresztő változatoknál mindez annyiban módosul, hogy 7-10 naponta az esti levételt követően intenzív kezeléssel kell eltávolítani a légzőjáratokba beivódott zsírokat, fehérjéket. Ehhez az úgynevezett fehérjeoldó tablettákat kell a tárolófolyadékban vagy a gyógyszertárakban kapható desztillált vízben feloldani, majd egy-két óráig áztatni benne a lencséket. Azután az említet oldattal jól leöblítve kell a tárolófolyadékkal feltöltött tokba tenni. De tanácsos csak másnap viselni, különben a benne maradt vegyszer kis felületi sebet okozhat a szaruhártyán.
    Szeles, poros környezetben célszerű védőszemüveget, illetve nyaranta (garantáltan UV-szűrő) napszemüveget viselni. A kemény lencse és a szem közé ugyanis könnyen beszorulhat a porszem és könnyen felsértheti a szaruhártyát. Ha a könny nem mossa ki, akkor tanácsos, akár egy kapualjba húzódva, megszabadulni a lencsétől, majd a szennyeződéstől. Bár a higiénikus kezeléshez hozzátartozik a kézmosás is, erre nem mindig van lehetőség, például több napos autóbuszozás során. A kemény lencse óriási előnye a könnyű levétel és felhelyezés - az előbbit egy tiszta zsebkendővel is meg lehet oldani, az utóbbi, jobb híján, a tárolófolyadékban megtisztított ujjakkal elvégezhatő.''



    Lágyra hangolt jövő


    A lágy lencsék ugyancsak mindenfajta látáshibát korrigálnak, a torikus típusok az asztigmatizmust is, bár nem olyan fokon, mint a kemények. Viszont ez a kontaktlencsecsoport széles választékánál fogva jobban igazodik a páciens igényeihez, életmódjához. A közvetlenül a szaruhártya hámján elhelyezkedő, lényegesen kisebb mozgást végző puha, vékony műanyaghártya rugalmasabban követi a szem formáját, ezért könnyebb megszokni, kényelmesebb viselni, De gondosan kell kezelni, mert a lágy lencsék vízszívóak, a felszínükre került szennyeződést hamar megkötik, ami táptalaja lehet a fertőzéseknek. Nagyon oda kell figyelni az adott lencsetípusra érvényes szabályok betartására. Ennek megszegésekor jelez a szem (kivörösödik, fáj) a rendszeres ''renitenskedés'' pedig szaruhártya-károsodáshoz vezethet, ezért szorgalmazzák a félévenkénti kontrollt a szakemberek. A sűrűbben cserélendő lencsék karbantartásánál a minden célra alkalmas (all in one) ápolószerk váltak be, más típusoknál a többlépcsős tisztító- és tárolóoldatokkal előzhető meg a fertőzés. A lágy kontaktlencsék magas oxigénátersztő képességük, víztartalmuk, vékonyságuk miatt hamarabb öregszenek. A napi 8 órai viselésre alkalmasakat általában félévente, a 10-12 óráig hordhatókat 3 havonta, az ébrenlét teljes tartamára szolgálókat pedig 2-4 hetente cserélni kell. Akinek módja van rá, természetesen nagyobb készletet is rendelhet egyszerre, amelyet később (a meghatározott élettartam idejéig) felhasználhat, ha addig a steril csomagolást nem bontja meg. Az éjjel-nappal viselhető, hetente eldobható lencsénél alapelv, hogy nem érheti víz a fertőzésveszély miatt, ezért csukott szemmel kell zuhanyozni, s hordása uszodában, szaunában, szoláriumban nem javasolt. Vízi sporthoz, túrához jobban megfelelő az egynapos, egyszer használatos változat, amely még a víz alatti úszáskor sem veszik el, mint a kemény lencse, bár a biztonság kedvéért nem árt feltenni egy jól záródó úszószemüveget. ...''

    Csak ha valaki lusta lett volna a linket meglesni. ;)

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

Új hozzászólás Aktív témák