Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tknof1871

    őstag

    Üdv!

    “Reverse engineering"-hez kérek segítséget.

    A 3M-nek van ipari felhasználásra egy akkumulátorról működő hordozható levegőszűrője. Ventilátor segítségével szívja át a levegőt egy szűrőn. Jó lenne ilyenben dolgozni de drága, itthon egy cég se venne ilyet a dolgozóknak.

    Itt egy videó róla.

    Arra vagyok kíváncsi lehet-e csinálni hasonlót házilag és mi kellene hozzá.

    Valamennyi elképzelésem nekem is van. A szűrő betét a többször használható maszkokhoz és félmaszkokhoz való lehetne. Ehhez az akkumulátoros készülékhez speciális kialakítású szűrő betét kell, ami beleillik a készülék házába. Ilyen házat műanyagból fröccsenteni vagy 3D nyomtatóval nyomtatni nem tudok. A többször felhasználható félmaszkok szűrői eleve jobban elterjedtebbek, könnyebb a beszerzésük.

    Az eredeti tápellátását két Li Ion akkumulátor adhatja: 54Wh, 11.1V 4.8Ah (8-18 óra battery life) vagy 29Wh, 11.1V 2.6Ah (4-6 óra battery life).

    A gyáriban 12V DC motorral hajtott ventilátort van? Van példa konkrétan milyen ventilátorral lehet helyettesíteni ami hasonló mennyiségű levegőt tud beszívni szűrőn keresztül?

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    válasz atesss #73547 üzenetére

    De a szűrőbetétes megoldás az teljesen más. Nekem az első hallásra sokkal inkább működőképesnek tűnik. Csak hát a légszállítási mennyiség miatt (itt már nem egyetlen emberi tüdő légzéséhez szükséges levegőmennyiség kell csak) gondolom a szűrő mérete, és emiatt az ára az ami elég kérdéses. Főleg hogy elég hamar kell cserélni gondolom ha biztosra mész.

    Én gyárban dolgozom, fizikai munkát végzek. A porrészecskék és a szerves gázok gőzök aggasztanak. Vírus nincs. FFP1-es eldobható papír maszkunk van egyéni védőfelszerelésnek ami nem véd a szerves gázoktól és brutálisan kimerítő benne dolgozni. Nem is használják. Nekem a videón szereplő akkumulátoros egyéni védőfelszerelésre lenne szükségem amit a derekamon hordozhatok.

    Ha több embert kellene szűrt levegővel ellátni arra is van egy megoldása a 3M-nek. De ez is ipari felhasználásra készült. Ha van kompresszor a munkahelyen és megfelelő minőségű sűrített levegőt szolgáltat akkor egy derékszíjra rögzített (az akkumulátoros egyéni védőfelszerelésnél kisebb) nyomólevegős szabályzóegységen keresztül lehet a levegőrendszerre csatlakozni és a többször felhasználható maszkba juttatni a levegőt.
    Például egy laboratóriumban ez több embernek tud szőrt levegőt biztosítani. Egy ilyen derékon hordható kis szabályozóegység a 3M™ S-200 NYOMÓLEVEGŐS KÉSZÜLÉK, 3M 6000-es fél- és teljesálarcokhoz csatlakoztatható • öv részén 3-7 bar bemeneti légnyomásértékek mellett, 140-300 l/perc között állítható légáram szabályozó • a tömlők másik felére 3M gázszűrő betétet téve hagyományos légzésvédőként (pl. ha szünetel a levegőáramlás) vagy kettős üzemmódban is használható • opcionálisan festékszóró készlet is csatlakoztatható hozzá.

    Van pontos adatod hogy mekkora légszállítás kellene ehhez ?

    Google keresés alapján egy felnőtt nyugalomban percenként 15-18 légzést végez ami mondjuk 9 liter légcsere percenként. Fizikai munka során ez hatszoros is lehet, az már 54 liter percenként.

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    Üdv!
    A power bankoknak problémás lehet ha állandóan töltőn vannak és közben állandóan táplálnak egy fogyasztót?
    230 V AC -> pl egy fali telefontöltő -> power bank -> valamilyen 5 V DC fogyasztó (mondjuk Raspberry Pi 4B, 24/7 üzem.
    Gyakorlatilag szünetmentes tápegységnek használni a power bankot de a fogyasztó nyilván 5 V DC tápfeszültséget igényel.
    (Raspberry Pi 4B-t, 5V DC, max stress 1.25 A, 6.25 Watt.)

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    válasz *Ropi* #73801 üzenetére

    Köszönöm a válaszokat!
    Akkor a legjobb megoldás megvenni a legkisebb szünetmentes tápegységet és beledugni a Raspberry tápegységét. Ennyi?

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    válasz *Ropi* #73820 üzenetére

    Ebbe a rendszerbe (230V AC fali csatlakozó -> UPS -> Raspberry tápegység -> Raspberry Pi home servernek használva) ugye sehol se lehet beilleszteni egy vezeték nélküli töltőt? Itt nincs is mit tölteni.

    A eredeti koncepció egy a 230V AC hálózatról teljesen leválasztott home server volt. Egy szuperbiztos ami akkor is működik ha becsap a villám és a túlfeszültség végigfut mindenen ami a hálózatra van kötve ami UTP kábelhez csatlakozik, minden elektronikát tönkretesz de a home servert nem tudja elérni. Még a routerhez se kapcsolódna, mobilnetes USB stick-kel kapcsolódna a nethez.
    Ez nézett volna ki úgy hogy 230V AC fali csatlakozó -> wireless töltővel tölteni a power bankot -> power bankból táplálni a home servert.

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    Üdv!
    Ez a Lidl forrasztópáka most 3 000 Forint. Nem vagyok egy megrögzött barkács viszont néha nagyon jól jönne egy forrasztópáka. Elektronikától (NYÁK, diódák és hasonló apró alkatrészek forrasztása) 230 Voltos dolgokig.
    Alkalmas rá? Sokat nem használnám de ennyi pénzt nem sajnálok rá.

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    Üdv! Hibakeresés.

    A padlóventilátor égett szagot ad, forró a motor. A ventilátor forog, nem látszik, hogy lassabban forogna. 1 fázisú, 220-240 Volt, 65 Watt.

    Mi lehet az ok?

    A tengely és a persely között rossz a kenés?
    Több éves ventilátor, lakásban használt. Talán sok port, szöszmöszt beszívott és a kenőanyag minőségét elrontotta? Esetleg a kenőanyag fogyott el?

    Gondolom, mint minden 1 fázisú AC vagy váltakozó áramú elektromos motornál, padlóventilátorokban is van motorindító kondenzátor. A kondenzátor is okozhatja? Nem vagyok biztos, de azt hiszem, ha a kondenzátor hibás lenne akkor a motor se forogna a normális fordulatszámon.

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    válasz Dr. Szilikát #79268 üzenetére

    A kenést lehet érezni mechanikailag, hogy siklik rendesen vagy nem.

    Én nem foglalkozok villanymotorokkal, nem tudom összehasonlítani egy hibátlan ugyanilyen motorral.

    Most megfogom a tengelyt és megpörgetem. Szerintem nincs nagy ellenállás. Körülbelül 1 másodpercig pörög magától, mire megáll a tengely. Eszerint milyen állapotban van a kenése?

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    válasz tknof1871 #79269 üzenetére

    Előtte a propellert már leszedtem amikor megpörgettem a tengelyt.

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    Üdv! Ez egy 230 V-os padlóventilátor motorja. Valószínűleg nincs kenés, biztos piszok is ment bele. Maximumon se indul meg a forgás. Ezt a motor szét lehet szedni vagy egy életre összerakták? Minden nyáron ez történik valamelyik ventilátorommal.
    Elől és hátul is mintha fém színű karmok kapaszkodnának belülről a fekete burkolatba elől és hátul. Nem tudtam felhajtani vagy benyomni őket. Valaki szedett szét ilyen motort?

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    válasz Intruder2k5 #84234 üzenetére

    Barret001, Intruder2k5, köszönöm a válaszokat!

    Holnap munkahelyen kifújom a koszt. Majdnem 8 bar van a rendszerben, mielőtt elindulnak a gépek. Ez a legtöbb amivel kifújhatom. Ez a nyomás kárt tehet a motorban?
    Spray kivételű kenőanyagból is van teflon-t tartalmazó.
    Még tegnap itthon csepegtettem a tengelyre finom műszerolajat. 2-3 cseppet. Ennek ellenére így is csak fogóval bírom megforgatni a tengelyt.

    A képeken látszik, hogy a motor burkolata 2 darabból van. 2 kicsi leveses tányérra hasonlít (az egyik tányér alján 1 lyukkal amin a tengely kijön), amiket a tetejüknél összeillesztettek. Kivettem minden csavart ami a két "tányér" peremein átment és összefogta őket. A képeken jól látszik. Mégse bírtam széthúzni őket. Egymáshoz képest elfogatni se tudtam őket. Mi tartja egyben a motor burkolatának a 2 darabját?

    Ezek a teljesen fém padlóventilátorok 15 000-18 000 forint körül kaphatók. Nem szabadna engedni, hogy ennyire nehezen karbantartható ventilátorokat forgalmazzanak. Vagy tennének rá cserélhető levegőszűrőt, ami nem engedi a koszt bejutni a motorba.

    (Ezt mellékesen jegyzem meg, ha valaki ilyesmin töri a fejét. Egyszer valaki a számítógépet behozta, kifújni a port. A hűtőventilátorról letörte a lapátokat. Óvatosan kell engedni a levegőt, a levegőpisztolyt persze nem szabad rányomni az alaplapra. Ésszel használva gyönyörűen kitisztítják a PC-t. 6-7 bar légnyomás nem játék.)

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    válasz Intruder2k5 #84237 üzenetére

    És nem, a villanymotorban nem fog kárt tenni a 8bar.
    Kifújtam, és nem láttam koszt vagy port kijönni. Elöl hátul fújtam bele. Talán 4 darab pici, 5 mm méretű, papírvékony műanyag lapocskákat fújtam ki. Gondolom valamit szigeteltek. Sajnos ezek már nem lesznek visszatéve. Remélem nem lesz testzárlatos.

    #84238Lëvï
    Az akkumulátoros fúró nélkül semmit se ért a féktisztító. Újra fújtam a tengelyre féktisztítót, közben a fúróval forgattam a tengelyt. Most már kézzel is lehet forgatni. :R

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    Üdv! kapcsolók, AC 230 Volt, világítás
    Van egy sejtésem. Vajon igaz?
    A lakás fürdőszobájában mintha túl gyakran mennének tönkre az E27 menetes LED fényforrások. Panel, nincs ablaka, valószínűleg 50 év alatt a legtöbbet a fürdő villanykapcsolója volt használva. Nem hallani sercegő hangot, nem érezni füstszagot, nem látni fényt a kapcsoló burkolata alatt ezért szerintem ívet se húz. Lehet a kapcsolóban a hiba? Talán valamennyire még is rossz a kontakt a kapcsolóban és a modern fényforrások elektronikáját idővel tönkreteszi?
    A foglalatban már meghúztam a csavarokat. (A lakást előtte áramtalanítottam!)

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    válasz Dr. Szilikát #85608 üzenetére

    Üdv!
    Viszont a LED-ek kiéghetnek bármelyikben, főleg az olcsóbb példányokban, ami a problémák fő oka.
    Tungsram filament LED volt az utolsó ami örökre kialudt. Azt mondják a Tungsram jó márka.

    #85615 ecaddsell
    Fürdőszoba meg ugye tip. extrán meleg...
    + vastag matt üvegbúra van rácsavarva aminek talán 1 liter sincs a térfogata. Egy izzó éppen belefér. Például az egyenes kompakt fénycsőre már nem lehet rácsavarni a burát. Egy teljesen zárt kicsi térben van az E27-es LED. Bent reked a hő amit termel és "megfő".

    Nem csavarom rá a burát és majd kiderül, segít-e.

    Köszönöm a magyarázatokat! :R

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    válasz tordaitibi #85640 üzenetére

    Munkahelyemen a térvilágítást korszerűsítettük 3 évvel ezelőtt, 160W HGL helyett ment 32W ledes gömbizzó a kandeláberekbe.
    Az akkor vett 17 darabból 3darab 1 év múlva, 5 darab két év múlva halt meg, a maradék meg 3. éve bírja a minden éjjeli üzemet,. Napi kb. 10 órát mennek télen-nyáron minden éjjel.
    Ez is eléggé érthetetlen, ugyanaz a gyártmány.

    Nálunk kb. 1 éve volt ilyen korszerűsítés. A gyárcsarnokban az iparban használt hosszú fénycsöveket az armatúrákkal együtt leszedték. Új armatúrákat tettek fel amik rövidebbek, keskenyebbek, 1 LED van bennük. Talán hagyományos fénycsőhöz való csatlakozás van benne, de LED a világítótest. 5 méter magasságban vannak. Sajnos nem tudtam megnézni őket a földön. A szalagon dolgozok, nem lehet elsétálni.
    Tippre kevesebb a hőingadozás mint plusz mínusz 10 fok. Eddig nincs velük meghibásodás.
    Raktárban a kvarclámpákat cserélték LED-re. Ezek majdnem 20 méter magasságban vannak. Ezek a LED-ek úgy néznek ki, mint egy nagyon vastag tablet. A raktárban nincs fűtés, majdnem olyan, mintha a szabadban lennének csak nincs csapadék és szél. Eddig ezek se hibásodtak meg. Még ma is kicsit megdöbbent ezeknek mekkora fényerejük van.
    A gyárban a kompresszorok érdekes dolgokat csinálhatnak a belső elektromos hálózaton. Most nem tudom, az öltözőben vagy az ebédlőben, a világítás egy pillanatra elhalványul, mikor valamelyik kompresszor elindul. A csarnokban vagy a raktárban még sosem láttam ilyet. Azok talán olyan áramkörön vannak amiket valami véd az ingadozásoktól.
    Még a gyár is, ahol dolgozom, ki van téve ilyen elektromos zavaroknak. Körülöttünk sok más gyár van és az egyik, a legújabb kompresszor elektronikája sokáig letiltotta az elindulást. Mindig a délelőtti műszakkezdés előtt. Nem felelt meg neki az áram valamelyik tulajdonsága. Van egy kis monitora és oda kiírta. Egy szakember elmondta, a körülöttünk lévő gyárak is ugyanakkor kapcsolják be a gépeiket és ez hatott a környék elektromos hálózatára, és a legújabb kompresszor megtagadta a bekapcsolást. Már megoldották. Még szép, sok pénzébe került a cég tulajdonosának.

    Elnézést! Hosszúra nyúlt. Érdekel az elektromosság, a műszaki témák.

    Dr. Szilikát-nak van igaza. Mindegyik E27 LED-et szét kéne szedni, az alkatrészeket megvizsgálni. Talán vissza lehetne követni mi okozza a hibát. Ez a modern technika átka. A volframi izzószálban még nem volt túl sok alkatrész ami meghibásodhatott.

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    Üdv!
    Egy földelt kapcsolós elosztó. Már nem világít a kapcsoló "I" pozícióban és nem működik ami bele van dugva. Néhány napja bekapcsoltam és vibrált a fény majd kialudt. Nem is volt rajta terhelés. Azóta használhatatlan.
    Ezt úgy gyártották, hogy nem lehet szétszedni, javítani? Az alján a furatokban (persze nem furat, fröccsöntött műanyag az elosztó burkolata) nem csavarfejeknek látszanak. Olyanok, mintha szegecsfejek lennének. De már annyi csavarfej van, nem tudom eldönteni. Talán valami speciális csőkulcs kell hozzá? Mert ha ezek tényleg nem csavarok akkor senki se fog menetet vágni bele, hogy össze lehessen szerelni javítás után.

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    Üdv! akkumulátor hiba?
    Ez az akkumulátor (3 cm hosszú) egy fejen hordható bone conduction headset-ben van. A headset az olcsóbb fajta az Aliexpress-ről. Működik, csak mintha gyakrabban kellene töltőre tenni, mert hamar lemerül. A PC-ről töltöm micro USB-n.

    Olyan, mintha kicsit felpuffadt, meghízott. Nem tudom, eredetileg milyen volt az alakja.
    A háttérben a fekete trapéz alakú lap fedte le, de fellazult és kíváncsiságból levettem.

    Aggódok. Nem tudom, használhatom-e a headsetet, mert az akkumulátor is a fejemen van. Videón láttam ahogy telefon vagy dron akkumulátorokat szándékosan megütnek, átszúrnak, és akkor azok felpuffadnak és elkezdenek nagy lánggal égni vagy felrobbannak.

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

  • tknof1871

    őstag

    válasz Dr. Szilikát #93388 üzenetére

    #93384 mezis és #93388 Dr. Szilikát köszönöm a válaszokat! Rögtön felhagyok a használatával és eltüntetem a lakásból. Ezek szerint a következő bekapcsolás után talán a Sürgősségi Betegellátó Osztály-on kötöttem volna ki.
    :R
    A minőségi Bone Conduction heasetek akkor nem véletlenül kerülnek kb. 70 000 Forintba.

    [ Szerkesztve ]

    Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

Új hozzászólás Aktív témák