Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ViZion

    félisten

    válasz lanszelot #87117 üzenetére

    túltolod a törölgetést, a pákahegy elég égettnek néz ki. Előónozni nem kell csak 250-280°C, meg sok helyen forrasztani is elég ez.
    alkatrész lábakat melegítsd fel és forrassz, majd belejössz.

    Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

  • tordaitibi

    veterán

    válasz lanszelot #87117 üzenetére

    Tegyél be egy új hegyet.
    Felmelegíted, és amikor olvad az ón, adsz a hegyre relatíve bőségesen ónt, lerázod, akár többször is megfuttatod ónnal és elkezded az alkatrészt/vezetéket forrasztani. Sok ón kell, először a pákára teszed hogy az olvadék átvigye a hőt az alkatrészre. Ha már azon is kezd megfolyni akkor arra adagolod az ónt.
    Ha a hegy már nem teljesen fürdik a forraszanyagba, elveszed az alkatrésztől, adagolsz rá ismét és lerázod. Ha ez sem elég, énnekem nincs forgácsom, egy konyhai papírtörlőbe vagy akár újságpapírba megtörlöm, akkor lejön róla a fekete kosz, gyantamaradék, ismét ónozni, és lehet tovább forrasztani.

    Ha kész, páka kikapcsol, és bőven ónt kell tenni rá, ha úgy hűl ki hogy egy nagy gombóc marad rajta az a legjobb.
    Sose szabad hagyni feketére égni mert onnan gyakran nehéz visszahozni a hegyet, illetve némelyiket.

    Menet közbe sok sok ónt kell erre sajnos elhasználni. Törekedni kell a minél alacsonyabb de még biztosan olvasztó hőmérsékletre, ezt ki kell tapasztalni mert pl. ami egy 0,25W ellenállásnak bőven elég, a 2,5-ös rézvezetékhez kevés mert elviszi a hőt, odafagy a páka és a hidegforrasz a későbbi szívások, kontakthibák melegágya.

    Én így csinálom egy félgagyi Fahrenheit vashegyű pákával évek óta, még az eredeti a hegy és akkor is le tudom pucolni ha előtte épp műanyagot égettem vele.

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz lanszelot #87117 üzenetére

    Megég a felület, oxidálódik, alacsonyabb hőfokkal kellene próbálkozni. Bár nekem gyanúsak egyes kínai hegyek is, én sem tudtam normálisan dolgozni vele. Ezért is rendeltem inkább ilyen rézhegyet, ami biztos:

    https://www.aliexpress.com/item/4000801534987.html

    Ez a fotó azért érdekes, mert rézhegyből is van olyan, amiből kispórolják az acél bélést, de amit linkeltem, az ilyen bélelt:

    Amikor a 90 W-os pákára felraktam a vastag hegyet és egy TV-tuner kiszakadt koax. csatlakozóján vajszerűen olvasztotta az ónt... az egy sikerélmény (a tuner fémháza erősen hőelvezető, jó teljesítmény kell hozzá).

    A megégett hegy felületét próbálhatod kapirgálni szikével fémtisztára, vagy polírpapírral csiszolni (vasréteg van a réz betéten), utána gyantázás stb.

    A rézforgáccsal inkább lehúzgálni kellene, bár lehet, hogy tologatással is ugyanott vagy. Múltkor mobilról nem tudtam linkelni, így néz ki az acélforgács, ami szintén jól működik, noha a réz elvileg jobb:

    https://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_80889-80889.html

    [ Szerkesztve ]

  • mezis

    nagyúr

    válasz lanszelot #87117 üzenetére

    Ha az ón szépen befutja a páka hegyet, akkor nem kell tisztogatni. Tisztogatni olyankor kell, amikor pl ráég a gyanta. A gyanta is inkább a forrasztandó RÉZ felületekhez kell.
    Alkatrész lábát szokás úgy futtatni meg ónnal, hogy gyantához érintve kapja az ónt a pákáról.
    Ahogy lanszelot is írta, a 320°C tényleg sok a szokásos forrasztáshoz. Sűrűbben kell tisztogatni a páka hegyét.
    Inkább türelemmel, alacsonyabb hőfokot.

    mezis

  • rednifegnar

    senior tag

    válasz lanszelot #87117 üzenetére

    akkor kerdezd meg a tanart, az a dolga h segitsen.
    nekem olyan mintha a 330 beallitott fok ellenere (ami eleve sok) megse annyi a hegy. a folyaszto ennyin fortyog a cin meg csopog, te meg nyomod ra es alig olvad.

    A camera does not make art, the artist makes art.

  • ekkold

    Topikgazda

    válasz lanszelot #87117 üzenetére

    Ha a pákahegyen ennyire nem fut az ón, akkor az a pákahegy enyhén szólva ócska. Persze el is lehet szúrni ha állandóan "szárazra" van törölve, mert akkor az a bevonat réteg oxidálódik amin amúgy futna az ón. A réz pákahegyen jól fut az ón, könnyebb vele forrasztani, cserébe lassan beoldódik az olvadékba - és elfogy, ill. eltorzul a formája.
    A jobb minőségű Weller, JBC (és még néhány tipus) pákahegyeken olyan bevonat van ami nem oldódik (vagy csak nagyon kis mértékben) de mégis jól nedvesíti a forraszanyag. Ezek meglehetősen hosszú élettartamúak.

    A forrasztás hőmérsékletéről, és az anyagokról:
    Az ólomtartalmú forraszanyagok jobbak, könnyebb vele dolgozni, a forrasztások jobb minőségűek, az élettartamuk is nagyobb. Annak idején azért ötvözték ólommal az ónt, mert ólom nélkül hajlamos úgynevezett "ónpestisre" (érdemes utána nézni mi is ez) és egy másik "tin whiskers" magyarul talán ónbajusz-nak nevezhető jelenségre (nem részletezem mert itt nem fér bele).
    A ólommentes ón esetében próbálták az ólmot kiváltani más ötvöző anyagokkal (réz, ezüst, cink, platina stb...), ezek nélkül gyakorlatilag használhatatlan lenne a forraszanyag, de még így sem közelíti meg az ólomtartalmú forraszanyag minőségét.

    A repülőgép-ipar, és az orvosi műszerek gyártása emiatt mentességet kapott az ólommentes forraszanyagok kötelező használata alól, és egy ideig az autóiparban is használható volt az ólomtartalmú forraszanyag.

    Régen kattogós Wellerrel forrasztottam (nagyon sokat), rengeteg panelt tervezetem és raktam is össze. Itt a 7-es hőmérsékletkódú hegy volt az optimális, a 6-os heggyel már nehéz volt forrasztani nem olvasztott rendesen, és a nagyobb felületekhez hozzáragadt, a 8-as meg gyorsan elégette, eloxidálta az ónt. Én is meglepődtem amikor utána néztem, de a 7-es hegy hőmérséklete 350...370 fok, a 6-os 310 fok.
    Jelenleg JBC pákát használok, az optimális hőfok 320...330 fok általános használathoz. A páka hőmérsékletét nem saccoltam, hanem megmértem. Sokkal jobb mint a régi weller pákáim voltak. A forrasztóállomást én készítettem, mert a gyári kissé drága, egy kis cikket is írtam róla régebben: [link]

    Még annyit, hogy ha a pákahegy túl szárazra van törölve, akkor rossz lesz a hőátadás, a rajta levő oxid rossz hővezető, ezért még magasabb hőmérsékleten sem olvaszt rendesen.

    Az előző tanévben közel 200 diákom tanult meg forrasztani, gyakorlatilag a nulláról úgy, hogy a tanév végére IC-ket tartalmazó áramköröket is simán megépítettek, egy-egy gyakorlaton.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó: https://www.hobbielektronika.hu/apro/apro_159350.html

  • lanszelot

    addikt

    válasz lanszelot #87117 üzenetére

    Először is köszönöm szépen a válaszokat mindenkinek :R

    Nem tudom mi történt, eltűnt a hozzászólásom ahol megköszöntem.

    A réz hegyeket már múlt héten megrendeltem, csak még nem jött meg.

    A pálka hegy 1-2 alkalom után így néz ki. Tehát valószínű rossz minőséget adtak az állomáshoz.

    320 fokon azért használom mert a videókban annyit mondanak.
    Abban is amit ti küldtetek.

  • Ribi

    nagyúr

    válasz lanszelot #87117 üzenetére

    Nekem nagyon fura, hogy mindenki az írja, hogy 315-320 már sok.
    Nekem a pákában 7-es hegy van, ami elvileg 370 fokos és nincs semmi probléma, 6-os hegy lenne 315 és az sokszor kevés.

Új hozzászólás Aktív témák