Új hozzászólás Aktív témák

  • Dr.Szilícium

    kezdő

    válasz Dr.Szilícium #75965 üzenetére

    Ha már felmerült a tápok témája, tegnap nem akartam tovább nyújtani, nemrég kísérleteztem a népszerű CC/CV-modul módosításával, ólom-savas akku töltésére:

    Tehát a 14,4 V-os szakasz végén, amikor az akku által felvett áram, a CC-szakasz értékének ötödére csökken, a szabályzó ejtsen vissza 13,6 V tartófeszültségre!

    Egyszerűen a megjelölt pontokra:

    Bekötöttem egy optocsatolót:

    ...és működik. A 4. lábnál valójában 68k + 10k trimmert építettem be, amivel beállítható pontosan a 13,6 V.

    A bekarikázott ellenállások arányán múlik, hogy mennyire kell visszaesni az áramnak a váltáshoz. A modult Li-ion akkuhoz gondolták, hogy tizedrésznél jelezzen a felhasználónak.

    Savas akkunál ötödrész a megfelelő, mivel 0,1C a standard töltőáram és 0,02C az ajánlott váltási küszöb.

    Ez a 100k ellenállásra párhuzamosított trimmerrel vagy fix ellenállással elérhető, viszont áramfüggő is, azaz a valóság nem követi pontosan az ellenállások arányát. Ezért a kívánt töltőáramra kell bejátszani a pontos értékét.

    Szerencsére van egy önmagát erősítő hatás: amikor csökken az áram, az optocsatoló egy ponton a feszültség csökkentésére kényszerít, amitől viszont az áram is tovább csökken. Így a váltás nem bizonytalankodik az átmenetnél, hanem határozottan leül a feszültség.

Új hozzászólás Aktív témák