Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • simico

    aktív tag

    válasz Gravity1234 #59914 üzenetére

    Végigolvastam amiket írtál és biztosra veszem, hogy ugyanaz van nálad is mint az esetek 90%-ban: egyszerűen nem szellőztettek megfelelően és eleget. Ha 21 fokra fűtött szobában a 17 fokos fal penészedik, akkor ott a relatív páratartalom 75% vagy feletti, ami nagyon sok. Ha nem vízszivárgás vagy vízszigetelési hiány/gond miatt vizesedik a lakás, akkor a rendszeres intenzív szellőztetés hiánya miatt ilyen magas a páratartalom. Ami még ennél is rosszabb és amit mindenki elfelejt, hogy rosszul (vagy szinte egyáltalán nem) szellőztetett házban a pára mellett a CO2 szint is magas!! És a páramentesítő nem fog a CO2-ből friss oxigént csinálni!

    Mielőtt milliókat költesz el, állj át a rendes szellőztetésre. Reggel felkelés után a lakásban/házban levő összes nyílászárót tökig kinyitod. Ha kialakul rendes huzat (süvít a szobákon át a levegő), akkor 5 perc elég, ha viszont nem akkor minimum 10 percig nyitva marad minden. Igen, pár fokot le fog hűlni a lakás/ház, de 10-15 perc alatt visszamelegszik. Este lefekvés előtt ugyanez. Ha egész nap otthon vagytok, akkor 3-4 óránként szellőztetés, hogy az elhasznált, párás levegőt frissre cseréld.
    Ne várd, hogy hipp-hopp egyik napról a másikra megoldódik a gond. Ahol sokáig magas volt a páratartalom a rendes szellőztetés hiánya miatt, ott a bútorok, matracok, ruhák, vakolat, stb, mind hosszú ideig gyűjtötte magába a párát és a rendes szellőztetés megkezdése után szintén hosszú idő lesz mire kiadják magukból. Szóval ne csodálkozz, ha néhány hétig azt tapasztalod, hogy szellőztetés után viszonylag hamar felmegy a relatív páratartalom - az előbb említett dolgok végre kiad(hat)nak magukból némi nedvességet a szárazabb levegőnek köszönhetően.

    Én már végigjártam ezt, saját tapasztalat és szakemberekkel való beszélgetések. Másfél évtizedig voltunk panelben, ahol a központi szellőztetés miatt a baromi száraz (30% relatív páratartalom) levegővel küzdöttünk és megszoktuk, hogy elég lefekvés előtt egy pár perces "szellőztetés". Aztán családi házba költöztünk és első télen jött a meglepetés penészesedés formájában, az elégtelen szellőztetés miatti (23 fok mellett) 70-80% relatív páratartalomnak köszönhetően. Persze a magas CO2 miatt fáradékonyabbak, rosszabbul alvók is voltunk. A rendes szellőztetésre átállás után szépen megszűntek ezek a gondok. Azon a télen még szellőztetés után fél-egy órával visszament 60-65%, reggelre 70% körülire a relatív páratartalom, következő télen már 50-55% volt a max, harmadik télen meg már ismét a száraz (40-45% körüli) levegő kezd probléma lenni.
    Ja igen, Aldis páramentesítőt én is vettem az elején, de az rendes szellőztetést nem helyettesíti. Most már csak a fürdőben használjuk. Ami még segített: teregetés helyett szárítógép, konyhában főzéskor elszívó és nyitott ablak.

Új hozzászólás Aktív témák