Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • T1B3R1U5

    csendes tag

    Sziasztok!
    Egy kis laptop fejlesztés előtt állok (több, mint 3 éves a gép), első körben SSD beépítésről és rendszer újratelepítésről lenne szó...
    Részletek:
    Adott egy Acer Aspire V3-772G

    Processzor típusa Intel Core i7
    Processzor modell 4702MQ
    Processzor órajel 2.2 GHz
    Cache mérete 6 MB

    Memória mérete 8 GB
    Memória típusa DDR3
    Memória maximális sebessége 1600 MHz
    Memória foglalatok száma 2
    Memória maximális mérete 16 GB

    Kijelző mérete 17.3"
    Kijelző felbontása 1920 x 1080
    Videokártya típusa Dedikált
    Videokártya modell Nvidia GeForce GTX 760M
    Grafikus memória mérete 2 GB

    Háttértár típusa HDD
    Merevlemez kapacitása 1000 GB
    Merevlemez fordulatszáma 5400 rpm

    Extrák
    720p HD webkamera,
    sztereó hangszórók Dolby támogatással,
    mSATA foglalat,
    2,5" HDD foglalat

    Ehhez kerülne első körben egy Samsung 860EVO (Sata 6Gb/s) (aztán még egy 8GB-os memória, de az most nem lényeg)

    Tehát az új rendszer a szűz SSD-re kerülne és a HDD is formázva lesz a Windows telepítővel - gondolom az működik, hogy a boot pendriveval először formázom a HDD-t, esetleg készítek 2 partíciót azon is és utána az SSD-re indítom a telepítést
    (személyes adatok mentése megy egy külső HDD-re előtte)
    Boot pendrive Rufussal készül el majd és most jönnek a kérdések...
    (Rengeteg cikket elolvastam már SSD-re való telepítésről, de 90%-a elavult... a HDD is fejlődött és a Windows 10 is jobban kezeli már, így nem jutottam dűlőre)
    A projektben egyébként annyi trükk van, hogy dual-boot rendszert szeretnék felállítani, mert a Windows10 mellé még a LinuxMint is felkerülne az SSD-re, tehát az SSD-n lenne a 2 rendszer és esetleg 1-2 játék vagy nagyobb program pl. PS vagy egy komolyabb videó vágó szoftver. Minden más adat menne az 1TB-os HDD-re.
    Szóval a kérdések:
    Abszolút nem tudom, hogy milyen telepítést válasszak?
    Ebben az esetben mindegy, hogy MBR vagy GPT?
    Mintha azt olvastam volna, hogy a Windows rendszere UEFI-s telepítéssel gyorsabb lesz, de lehet, hogy félreértettem valamit, igazából ennyire nem értem a témát.
    3 éve telepítettem erre a szóban forgó laptopra a Windows, semmi gondot nem okozott, bár valószínűleg azt sem tudtam, hogy vannak ilyen opciók. :)
    Nem tudom, hogy az alaplap/processzor egyáltalán engedi-e az UEFI-s telepítést (BIOS-ban ezeket még nem nézegettem)
    Olvastam már Legacy BIOS-ról is, de ezek a rövidítések és opciók nekem még nagy kavart okoznak, pedig szívesen olvasnék róla egy modern/friss cikket!

    King Unique, úgy látom, Te vagy itt a szakértő! Kérlek, ha tudsz, pár szóval segíts nekem! :)
    Olvastam mások problémáját és hogy szinte mindenkinek tudtál segíteni, most az én konkrét kérdésemre keresem a választ és viszonylag értelmes srác vagyok, ha egyszerűen pár lépésben leírod/leírjátok, hogy a fent említett feltételek mellett (már ami a hardvert illeti) milyen beállítások mellett tudom optimálissá tenni a gépemet az újratelepítéssel, azt megköszönném!
    Szóval érdekelne a Rufus beállítása, hogy milyen boot pendriveot készítsek és hogy a BIOS-ban kell-e állítanom valamit, hogy sikeres legyen a Windows 10 telepítése.
    Aztán a Linux telepítése hab a tortán, első körben legyen meg a Windows :)

    Előre is köszönöm a segítségeteket! :)

  • T1B3R1U5

    csendes tag

    válasz King Unique #285 üzenetére

    Hát igen! Hittem, hogy jó vagy és tényleg egy félisten! :D Köszi szépen!

    Direkt megnéztem az előbb a BIOS-t...
    A Főmenüben a SATA mode: AHCI-be van állítva (gondolom ez maradjon az IDE mode helyett) és
    BOOT menüben UEFI mode van használva (a Legacy helyett)
    Tehát ezek az alapbeállítások maradjanak, mert a kívánt telepítéshez majd ez kell! Ugye?
    Jól sejted, meglévő ISO fájlt szeretnék a Rufus segítésével telepítő eszköznek elkészíteni.
    Akkor a Rufus beállítása a következő: GPT/UEFI (FAT32) és kész is a telepítő...
    Közben a BIOS-ban átállítom a bootolás sorrendjét - itt azt olvastam, érdemes 1. helyre az SSD-t és 2. helyre a telepítő pendrive-ot állítani, így a telepítés 2. része már az SSD-ről fog menni!
    Igazából ennyi is az egész?
    Ha jól írtam le a dolgokat, akkor csak egy rövig "igen" is elég visszajelzésként! :)
    Ha esetleg az elméletemben találtál hibát azt kérlek jelezd! :)

    Annyi még, hogy egy 250GB-os SSD-ről van szó. Az úgy jó, ha abból csinálok egy GPT partíciót 200GB-tal a Windows10-nek és pár nagyobb szoftvernek és a maradék ~50GBra meg mehet majd a Linux?

    Tényleg köszönöm a segítséget, nagy vagy! :)

  • T1B3R1U5

    csendes tag

    válasz King Unique #287 üzenetére

    Nem akarlak kiakasztani, de kicsit úgy érzem az írásodból, hogy nem annyira szívleled/támogatod ezt az UEFI-s telepítést! Leírtam a BIOS-ban lévő módokat (UEFI és Legacy - csak ez a 2 van), ebből gondolom, hogy UEFI-s a laptop! Azt esetleg máshonnan is megtudom?
    A SATA mode meg lehet AHCI és IDE, semmi más...
    Lehet mégsem kellene erőltetni ezt a GPT-t, elég nekem az MBR is? Melyik a stabilabb? Mert ugye a GPT kicsit gyorsabb...
    Egész büszke voltam magamra, hogy a segítségeddel összeraktam elméletben a folyamatot, erre megint bizonytalan lettem, hogy valóban ez a telepítés lesz-e az optimális számomra! :D
    Esetleg tudsz még ennél is jobb eljárást - maximalista vagyok és a legjobbat szeretném elérni, úgyhogy ha lenne egyéb javaslatod, azt nagyon szívesen venném!
    Én egy egyszerű felhasználó vagyok, nem akarok több TB-nyi adatot mozgatni, csak azt szeretném, hogy a 3 éves gépem, korához képest gyors legyen, netezésre, média szerkesztésre (kép, hang, videó) és lejátszásra... Még a játékok sem annyira érdekelnek... Szóval egy korához képest gyors gépet szeretnék, egy optimális rendszerrel! :)
    Ennyi!
    Szóval ha tényleg van saját ötleted és meg is osztod azt, annak örülnék! (csak pár lépésben, a lényeget már látom, csak az optimális beállításokra lenne szükségem)
    Komolyan elbizonytalanítottál! :D
    És ígérem utána már nem nyaggatlak többet! (csak legyen meg az optimális rendszer!) :D

  • T1B3R1U5

    csendes tag

    válasz King Unique #289 üzenetére

    Értelek! :) .
    Valószínűleg nálam is egy lebutított UEFI BIOS lehet, mert elég puritán a design, ahhoz képest, hogy milyen vagány felületeket láttam már videókon
    A lemezt is ellenőriztem már korábban és most is GPT-ben van (már 3 éve) particionálva...
    LinuxMint-et szeretnék majd dual-system-ként telepíteni, remélem azzal sem lesz gond! Állítólag a Linux sokkal rugalmasabb ilyen téren és nem okoz neki gondot az, ami pl. a Windows-nak igen.
    Azt is írtad és én is olvastam, hogy a mai modernebb gépeknek és a rendszernek is jobban fekszik a GPT, szóval ezt érdemes választanom.
    Amiket megjelöltél példának, nagyon jók, viszont, írtam is, hogy kiakasztó, mennyire nem készülnek új cikkek, ezzel a témával kapcsolatban! A 3 évvel ezelőtti problémákat már régen túlnőtte a technológia!
    Alapból az SSD-k működése is jobb, nem annyira kényesek, a Windows10 (nem is értem, hogy miért alkalmaznak még más rendszert a felhasználók, főleg a 7-est) is kompatibilis lett ezekkel az újabb technológiákkal, rendszerekkel, így a GPT is működőképes kell, hogy legyen UEFI telepítésnél...
    De persze itt feltétel, hogy viszonylag új hardver legyen az ember birtokában. Igaz az én laptopom is már több, mint 3 éves, de akkor elég jó konfigurációnak számított és talán még most is tudok majd egy kis ráncfelvarrást eszközölni rajta! :)
    A rendszerklónozás is ismerős téma, de szándékosan szeretném újra telepíteni a Windows-t... 3 évente egy tisztasági újratelepítés nem árt! :) Gondolom viszonylag sok szemét bekerült a rendszerbe.

    Hát egyelőre jól laktam az információkkal, már nagyon várom a projektet, remélem sikerülni fog. Majd hétvégén kiderül! Nagyon köszönöm a segítségedet, sokat ért! Ha esetleg valami felmerül, még úgyis írok! Annyira könnyen nem szabadulsz meg tőlem!
    Köszönöm szépen még egyszer! Szép napot! :)

    [ Szerkesztve ]

  • T1B3R1U5

    csendes tag

    válasz T1B3R1U5 #290 üzenetére

    Üdv!

    Csak jelezni szeretném, hogy a korábban hosszasan ecsetelt tervem mostanra teljesen kész és tökéletes!
    Fent van a Windows10 és minden kötelező kiegészítő program! Egy élmény így, az SSD-n üzemeltetett rendszerrel a gép! Minden azonnal indul és fut hiba nélkül! Szuper lett! Köszönöm a szakmai és lelki támaszt King Unique! ;)

    További kellemes hétvégét!

    U.i.: Igazából most, hogy teljes mértékben meg vagyok elégedve a ("hipergyors")Windows rendszerrel, egyelőre hanyagolom is a Linuxot! Jó ez így nekem! :)

Új hozzászólás Aktív témák