Új hozzászólás Aktív témák

  • Szten Márs

    nagyúr

    válasz Eastman #31502 üzenetére

    -=Libria=- és syn7h37ic már leírt szinte mindent, amit én is leírtam volna.

    A gitárosok veszettül tudnak ragaszkodni a tradíciókhoz. Főleg az elektromos- és a klasszikus gitárosok. Nem véletlen, hogy a szénszálas gitárok (és egyébként mindenféle egyéb unortodox megoldások) leginkább pont a fémhúros akusztikusok világában kezdenek elterjedni, ott a legkisebb a tradíció-alapú ellenállás. A gitárgyártóknak így sem megy szuperül, lsd Gibson. A fogyasztók nem szoktak jól reagálni a formabontó, sőt, meghökkentő újdonságokra, tekintet nélkül arra, hogy az úgy amúgy jó lenne-e. Egyszerűen egy ilyen változtatást szentségtörésnek tartana a legtöbb ember, és üzletileg öngyilkos húzás lenne bármelyik gyártótól ebbe beleállni.

    brickm #31503:
    Az, hogy a hangszedőket nem érdekli a test rezgése, teljesen alapvető dolog. A mákos tekercsben is pont annyi az önindukció, mint amennyit áramot indukál egy fa rezgése a hangszedők tekercseiben. Az, hogy miért más egy üreges testű gitár hangja, mint egy tömöré, érdekes kérdés. Első körben két pontosan azonos gitárt kéne meghallgatni, amik csak a tömörségben/üregességben különböznek. Másodrészben én is sokat gondolkoztam ezen a "fa befolyásolja a hangot" dolgon. Abszurdnak hangzik, de épp nemrég írtam másnak, hogy attól, hogy valamit nem értünk, nem feltétlenül hülyeség. Egyrészt biztos, hogy igaza van Zoli133-nak a #31527-ben. Természetesen a fa rezgésétől valamilyen minimális szinten mozognak a hangszedők, amik hatással vannak a hangra - de én kétlem, hogy ez a hatás bármilyen szinten kihallható lenne. A másik, amire gondolni tudok, hogy a fa átveszi és elnyeli a húrok rezgéseit. Az az ötletem, hogy a különböző fafajták a különböző frekvenciájú rezgéseket más-más mértékben képesek átvenni, így egy fafajtánál x, egy másiknál y frekvencia hal el hamarabb, az egyiknél z következik, a másiknál z meg sokáig nem nyelődik el stb stb stb. Csak tippelgetek, de másra egyszerűen nem tudok gondolni. Mindenesetre minimum erősen kétlem, hogy a faanyagnak olyan erős hatása lenne egy elektromos gitár hangjára, mint ahogy azt az elektromos gitárosok gondolják. És persze a fent említett mechanizmus az üreges - nem üreges különbséget nem magyarázza. Ha valakinek van konkrét infója, hogy igen, ez meg ez a fizikai háttere a dolognak, szívesen veszem.

    -----

    Sorry mindenkitől a késői válaszért, most kerültem rendes gép elé.

Új hozzászólás Aktív témák