Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Novver #51199 üzenetére

    Nem, ott van a listában, hogy mikhez jó (vagyis igazából az azokkal rokon OEM, pl. HP, Dell, Levono márkásított Samsung-okhoz is jó). De azokkal is minimális a különbség a Windows-éhoz képest.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Armagedown #51226 üzenetére

    Vagy Deluge-t, de kétlem, hogy ez lenne a gond. Már csak azért is, mert általában a Windows is cache-eli az írásokat, és az dönt, hogy mikor/hogy flush-ol lemezre (lehet, hogy van olyan torrent kliens, amiben választható a DirectIO).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz csibe1 #51236 üzenetére

    Az AMD-nek volt ilyen PRO VGA-ja (megtoldotta a VRAM-ot egy M.2 SSD).

    #51238 Doky586 - És nem minden lap tud bifurcation-t.

    Ez amúgy semmivel nem jobb, mint a második 16 hosszú, 8x-re limitált slot-ba tenni az SSD-t egy kártya formájú foglalattal.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Doky586 #51242 üzenetére

    Csinálnak olyan alaplapot, amin 16/8+4, nem 16/8+8? Annak csak a filléreskedés az értelme, vagy ha onnan ágazik le egy M.2 slot, és már akkor is 8x-re vált a 16-képes, ha üres a másik 16 hosszú 4x. De ezen sem segít a VGA-s slot.
    Lehet, hogy én vagyok hülye, de nem igazán látok rá esetet, amikor bármit segít a VGA-ra tenni az M.2-t, csak ha kispórolták a huzalozást, vagy a foglalatot az alaplapból (de arra megoldás, ha nem a leggagyibb lapot veszed meg...). Esetleg azt, ha mATX a lap, így korlátozott a foglalatok száma, és van egy x16 CPU-s, mellette pedig egy x4 PCH-s, és nincs M.2 (de manapság min nincs legalább egy M.2?), vagy egynél több több SSD-t akarsz, és van már egy hálókártya/RAIDvezérlő a 4x slot-ban (de miért építkezel mATX-ből, ha egy tucat kütyüt akarsz ráaggatni...?).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Danecay #51263 üzenetére

    Ez akkor fordul elő, ha:
    - rossz a kábel/csatlakozó, vagy rosszul van összedugva (esetleg koszos az érintkező)
    - hibás a vezérlő (vagy az alaplap oldalán, vagy az SSD oldalán)
    - ha hot-plug/remove során először nem a tápkábelt húzod ki, hanem a SATA-t
    - USB-n keresztül használod, és az USB-SATA vezérlő a egyel fentebbi dolgot idézi elő
    Alapvetően nem "egészséges" dolog, ha folyamatosan nő a szám, nem csak egyszer futott össze sok, aztán megszűnt a jelenség.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz .:Kristian:. #51269 üzenetére

    A 250Gb-os 980 Pro-ra 6400/2700 a gyári érték. Itt is igaz, mint már SATAII óta, hogy minél nagyobb a kapacitás, annál gyorsabb (míg ki nem meríted a SATA/PCI-e sávszélt, vagy a kontroller csatornáit/teljesítményét).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz tasiadam #51278 üzenetére

    Van egy nagyon régi Intel X-25M G2 80Gb SSD-m (SATAII MLC), amit használtan vettem (nem emlékszem, hogy milyen kondícióval) és 10+ éve egy házi szerverben van, 66646 üzemóra után 1 szektor-áthelyezést és 94%-os kondíciót jelez a SMART. (Sőt, Btrfs volt már rajta, mikor megjelent az a szektorhiba, és a checksum-olt filerendszer nem naplózott el szektorhibát, úgyhogy azt is sikeresen javította az SSD vezérlő.) A régi jó SSD-k még effektíve örök életűek -> ami tök jó poén, mert mikor ezeket árulták, még állandó, csitíthatatlan téma volt, hogy miként óvjuk őket mindenféle hülyeséggel az elhasználódástól (mindenféle Windows tweak, hogy kevesebbet írást kapjanak).

    A tiéd már nem "igazi" Intel, hanem SandForce vezérlő Hynix NAND-al, de attól még MLC. Az is szinte elnyűhetetlen még.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Ma jöttem rá véletlenül, hogy egy USB 3.0 házban, amivel ráadásul az UAS sem működik (a Linux letiltja, mert tudja, hogy hibásan működne vele, Windows alatt pedig egyáltalán nem működik) nincs TRIM.
    Ebben az USB házban egy 2.5" HDD volt, amit backup-nak használtam, de bedöglött, és nem volt kéznél másik 2.5" HDD, egy régi rossz laptopban viszont volt itthon egy 512Gb-os Lite-On SSD, így rádugtam azt, és úgy is maradt.

    Ma megpróbáltam teleírni a szabad területet nullákkal, ami ~32Mb/s szekvenciális írással zajlott, majd töröltem a zero file-t és vártam ~10 percet, elkezdtem újra nullákkal írni, és most is ~32Mb/s-el indult neki.

    Azt hittem, hogy egy "bármire való" SSD felfogja, hogy egy nagy rakás LBA szektor csupa nulla, és törli a totál üres NAND blokkokat, illetve akár csinál is egy "garbage collection"-t, és átcsoportosítja az adatokat úgy, hogy még több totál nullás NAND blokkja legyen, hogy azokat is törölhesse.
    Bizonyos SSD-knél ez teljesen bevált módszer volt a host oldali TRIM megjelenése előtt (pl. az Intel SSD ToolBox is ezt csinálta, mikor még nem létezett az OS TRIM).
    De úgy néz ki, hogy itt ez nem így történt.

    Mondjuk a SMART szerint még mindig 100% az SSD élettartama (pedig nem mai darab, kiszolgált egy laptopot, míg az szó szerint széthullott). Most ritkán megy rá írás, és végül is teljesen mindegy, hogy milyen lassan történik meg a backup.
    De azért érdekelne, hogy manapság lehet-e már olyan USB házat venni olcsón, amin keresztülmegy a TRIM úgy is, ha cask 3.0-ás USB portra van dugva.
    (Az nagy macera lenne, hogy pl. havonta átrakom másik gépbe és TRIM-elem.)
    Igen, tudom, adjam el, és vegyek egy HDD-t az árának a feléből... Az se hülyeség...

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz janos666 #51288 üzenetére

    Áh! OK, csak több idő kellett neki a GC-hez. Megint elindítottam a nullázást, és most már 10x gyorsabb a szekvenciális írás. Nem halt meg a hitem az SSD vezérlőkben. :B

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Doky586 #51291 üzenetére

    Tudom, hogy vacak az USB ház, ezzel kezdtem, hogy Windows-al egyáltalán nem is működik. De #51290-ben írtam, hogy végül is működött a GC úgy is, ahogy én csináltam, csak a vártnál tovább tartott, míg megtörtént.

    Megnéztem ezt a cipher-t. Lényegében ez sem csinál mást, mint hogy felülírja nullákkal a filrendszerben szabad területet. Csak ugye mint írtam, Linux-ról van szó. Ott a DD-vel értem el ugyan ezt (dd if=/dev/zero of=/mnt/backup/zero bs=32M oflag=direct).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz King Unique #51293 üzenetére

    De van ilyen! Benne van a Linux kernel forráskódban a blacklist! (Megnéztem, mikor váratlanul ért a DMESG lapozgatásakor, hogy miért tiltja le az UAS-t.) Ezért működik a ház Linux-al (ahol használom), és fagy ki Windows-on (ami nem használ blacklist-et).

    Miért ne ellensúlyozná teljesen? Csak az vele a gáz, hogy ilyenkor pörög a SMART adatok közt az elnaplózott írt mennyiség, ami esetleg oda vezethet, hogy letilt az SSD vezérlő, és read-only módba megy, de ahogy nézem, ez nem is naplózza a host írást, szóval ez nem fenyeget. Na meg az, hogy nem automata és neked kell kitalálni, hogy milyen sűrűn csináld (ha egyáltalán). De még automatizálható is, ha akarom (pl. heti cronjob, vagy akár az, hogy minden egyes backup frissítés végén megcsinálja ezt is).
    Akkor lenne ez probléma, ha folyamatosan használva lenne, mert akkor sűrűn kéne csinálni, és maga a nullázó művelet is lassítaná a normál működést.

    Igen, már írtam, hogy bevált a nullázás, csak a vártnál sokkal tovább tartott, mire látszódott a hatása. Elhamarkodtam, hogy írtam róla. :U

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz King Unique #51295 üzenetére

    - Nem, nem, nem... Félreérted. Az USB ház egy fos, szar, kuka kínai vacak. Ez a baj.
    Windows-on meg se moccan, Linux-on működik UAS nélkül. Értem?! Értem? :))
    - Mert pontosan ugyan azt éred el vele: törli a vezérlő az üres NAND blokkokat.
    Persze van hátránya, azokat én magam is felsoroltam. Csak ezzel a felhasználással nem nem probléma, amire én használom.
    - Tudom. Csak felsoroltam mindent, ami eszembe jutott, de írtam is, hogy engem ez itt nem érint.
    - Az, hogy milyen sűrűn kell a soha és a nagyon sűrűn közt, az abszolút felhasználás függő (mennyit és miként nyúzod írással és milyen teljesítményt vársz el). Ahogy írtam is, az is felhasználás függő, hogy ez befolyásolhatja-e a normál használatot, vagy totál irreleváns.

    Na, még valaki? Nem akar valaki behozni egy MacOS-t a témába? Az még nem'vo't. :o
    Elnézést kérek, hogy türelmetlen voltam, és felhoztam a témát. Megbántam.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz King Unique #51297 üzenetére

    De én teszteltem, és szar. Illetve mások is tesztelték, és nekik is szar.
    Itt van a teljes lista az UAS blacklist-ről ("unusual"-nek írják, nem "shit"-nek, de ugyan az).
    https://git.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/torvalds/linux.git/tree/drivers/...
    Ott vannak az email címek is, hogy ki jegyezte be, miután tesztelte. Tesztelve van! Értem?!

    Amúgy az SSD vezérlő bármikor dönthet úgy, hogy totál figyelmen kívül hagyja a TRIM parancsokat. Illetve már maga az OS is dönthet úgy, hogy inkább ki sem küldi a TRIM parancsot (olyankor, ha úgy gondolja, hogy van fontosabb dolga).
    Ezért szokta rendszeresen TRIM-elni a Windows töredezettségmentesítő az SSD-ket. (Mert tudja magáról, hogy mikor megtelik a TRIM buffere, akkor nem TRIM-elt mindent.)
    Nyilván sokkal jobb és elegánsabb a TRIM, de nincs fundamentális különbség a nullázáshoz képest egy épkézláb SSD vezérlővel (és ha értelmesen nullázunk, alacsony és nem magas prioritású folyamattal, illetve olyankor, mikor nem a legelfoglaltabb, hanem a leg kihasználatlanabb az eszköz).

    Ok, de érted. Ha nem vetem fel ezt a kérdést, akkor jön a válasz, hogy vigyázzak vele, mert előfordulhat, hogy baj lesz belőle. Ha felvetem, akkor abba kötnek bele, hogy nem feltétlenül lesz belőle baj. Ez már olyan vitává fajult, mint a "ha van sapkád, akkor azért, ha nincs, akkor azért ütlek meg". Szerintem zárjuk le.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    A kis házi-szerveremben OS frissítéskor már nem elég a 8Gb RAM, de van benne egy szabad PCI-e 3.0 2x M.2 slot (SATA SSD-t már nem fogad, mert tömve vannak a SATA portok, és osztoznak, illetve csak 2 sávja marad más PCI-e kártyák miatt), a rendszer SSD pedig egy régi SATAII X25M (ami mai szemmel nem túl gyors), így gondoltam ideális lesz bele swap lemeznek egy Optane M10 16Gb, ami manapság borravalókért megy (postával együtt 2000Ft volt volt), ami pont PCI-e 3.0 2x (mint ha pont ide találták volna ki :D).

    Gondoltam, hogy mielőtt berakom a Linux-os gépbe, letesztelem Windows-on is, hogy muzsikál, ha átrakom rá a pagefile-t egy 980 Pro-ról, letiltom a RAM jó részét, és benchmark-olok.
    Nos, katasztrófa. ;] 12Gb RAM-al és 13.6Gb pagefile-al Blender-ezve a 980 Pro-ra lapozva gyakorlatilag észre sem lehetett venni, hogy lapozgat a Windows, a renderidő is majdnem ugyan annyi volt, mint 32Gb RAM-al. Az M10-re lapozva a render teszt elején (mikor betöltögeti a cuccait) megállt a videólejátszóban a kép és később sisteregni kezdett a hang, a renderidő ~15%-al nőtt.

    Nagyon úgy tűnik, hogy lapozás a szekvenciális sebességen bukik el, nem a randomon. Legalább is Windows 11 alatt. Mert randomban hasonló az M10.
    Gondolom, hogy a lapozhatónak ítélt RAM tartalmat szekvenciálisan írja ki lemezre a Windows, amiben ~27x gyorsabb a 980 Pro. Aztán ha olvasni már esetleg random olvas vissza (mert csordultig rakott RAM-al csak annyit olvas vissza, amennyit épp muszáj), ott már csak ~1.58x gyorsabb az M10.
    Na mindegy, 2000Ft nem volt pénz érte ~0 percesen, az X25M-től mindenképp gyorsabb és tartósabb (375TBW vs. 7,5TBW, szóval ez tuti nem kopik el soha).

    Az M10-en nincs kapcsolgatható write cache, de on-board RAM chip se (mondjuk ettől még van olyan SSD, amin nincs külön RAM, csak ami a vezérlőbe van integrálva, mégis ki/be kapcsolgatható ez a Windows opció - bár lehet, hogy ott semmit sem csinál...).
    Ezért mértem le a 980 Pro-t is letiltott cache-el.

    Érdekes, hogy mennyire beszakad a 980 Pro-n a írási sebesség a cache nélkül, pedig biztos SLC módban írta ki a teszt adatait (4x1 Gb elvileg még akkor is marad SLC cache-nek, ha már szinte dugig van, de nincs).
    Ezek szerint azt a 4Gb fedélzeti RAM-ot nem csak FLT lookup és readahead cache-nek használja, hanem számottevő mennyiségű "piszkos" adatot is tart benne íráskor?

    Ami még eszembe jut erről a 2000Ft-os M10-ről, hogy olcsó kínai NVMe->USB átalakítóval csinálni lehet belőle egy olcsó, de gyors pendrive-ot: nyáklap, zsugorfólia, hő és kész. :DDD

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz AndrewTdi #51337 üzenetére

    70 fok alatt kb. annyit ér a hőfokjelző, mint egy telefon app, ami a frissítés gommra kattintáskor megnyugtat, hogy még nem robbant át mélyebb vákuumba az univerzum, úgyhogy még élsz. De az igazi throttling talán csak valahol 95 körül kezdődik. Otthoni használattal nem fogod megütni.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák