Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz p.lac #14838 üzenetére

    Szerintem van rá magyarázat. Az újraírás segít "töredezettségmentesíteni".

    A vezérlő több érthető okból is próbálja elkerüli azt, hogy saját szakállára írjon a NAND-ra, így alapvetően akkor ütyködik, mikor a SATA felől is kérnek tőle írást (kivéve, ha már muszály neki). Az új írásokat próbálja úgy végezni, hogy (fél/)passzívan elvégezze vele közben a "töredezettségmentesítést" is.
    Ha így írsz rá (viszonylag nagy blokkokban, szekvenciális jelleggel), akkor közben kedvezőbben rendezi magát újra, mint ahogy korábban véletlenszerűen alakult (ha pl. OS van rajta).
    Ez a "refresh" szekvenciális jellegű, a normál használat pedig részben random. A szekvenciális írás "töredezettségmentesíthet" (vagy legalább eleve nem tördel), a random "tördelhet" (mikor mennyire, de úgy általánosságban, előfordulhat, ha van időnként sok apró írás).

    Na meg SandForce-nál még tovább "tördelhet" a tömörítés is.
    Úgy sejtem, hogy ehhez van köze annak, hogy a TRIM sem mindig éri el teljesen a várt hatást (ezeken a SandForce-okon), az ilyen "refresh" (mint a backup-restore is, főleg ha közben SE-t is kap) viszont igen.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz p.lac #14838 üzenetére

    Ja, az a rész el is kerülte a figyelmem, hogy lassult a maximális olvasás, csak "nagy okosan" megmagyaráztam az érthető jelenséget. :Y
    Bocs. :B

    Na, erre nem nagyon van ötletem.

    Annyi vak tippem lenne, hogy mikor egy ilyen kvázi-folytonos és statikus elméleti felső korláttal is bíró folyamatban nő az átlag és csökken az ettől negatív irányba történő kilengés momentuma is, akkor ha nem is törvényszerű, de normálisnak tűnik, hogy csökken a pozitív irányba történő lengésé is (nincs olyasmi, hogy amikor "megbotlik" valamiben az egyik "keze", akkor közben a másikkal előre dolgozik egy bufferbe, amit aztán az elvi maximális sebességen tud továbbdobni, mielőtt ismét az átlaghoz kezd konvergálni ott, ahol nincs annyi kátyú az úton).
    -> Ugyanakkor a particionálatlan LBA terület méréseire nagyon passzol ez az elmélet.

    Egy másik vak tipp, hogy eddig ugye sohasem használtad a particionálatlan terület LBA szektorait, most viszont igen (akkor is, ha csupa nullát olvasott ki és írt vissza a diskfresh program).

    Szóval ... izé ... talán épp most bizonyítottad be ezzel a teszttel, hogy még a tömörítős SandForce vezérlőnek sem mindegy, hogy TRIM-elve van-e a partíció/filrendszer szinten üres LBA terület, még akkor sem, ha ott minden LBA csupa nullákkal van tele (de még sincs törölhetőnek jelölve TRIM-el). :C

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • Emperor_

    addikt

    válasz p.lac #14838 üzenetére

    Nos.

    Az első mérés 4 MB-os blokkmérettel történt, a második meg 2 MB-os blokkmérettel.

    Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

  • Emperor_

    addikt

    válasz p.lac #14847 üzenetére

    Megnéztem a Help-et és mélyen hallgat, arról, hogy mi alapján állítja be a blokkméretet Linear Read esetén. 2 próba mérés végeztem egyszer 4 MB, egyszer meg 1 MB volt.

    Lehet, hogy nem evvel progival kéne mérni, hogy az eredmények összevethetőek legyenek.

    Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz p.lac #14847 üzenetére

    Ha tesztelni szeretnél, engem jobban érdekelne, hogy:
    - most futtatsz egy olvasási tesztet
    - Live Linux-ból blkdiscard-al TRIM-eled a particionálatlan területet (legegyszerűbb, ha felraksz egy átmeneti particiót, TRIM-eled a RAW particiót, aztán törlöd -> sőt, ezt igazából Windows-ból is megteheted: create partition, format quick, assign, defrag e: /L , delete partition).
    - megismétled az olvasási tesztet

    Bár megint SandForce... nem biztos, hogy úgy reagál a TRIM-re, mint a legtöbb SSD vezérlő, szóval szerintem nem változna semmi.

    Következőben pedig hagynám a refresher-t, helyette
    - készítenék egy backup-ot (de a file-okról, nem a nyers szektorokról + MBR-t, vagyis az első blokk DD-vel)
    - secure erase
    - restore (MBR DD-s visszaállítása után a file-ok visszamásolása, pl egy-egy TAR file-ból kibontva)
    - új olvasás teszt

    Amúgy...
    "beáldozok mindjárt még kb. 55GB-nyi írást"
    Vigyázz, mielőtt terroristának bélyegeznek az ilyesmikért. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • Atomnyuszi

    csendes tag

    válasz p.lac #14835 üzenetére

    Én is így tudom, nem egy cikket olvastam, direkt erről a típusról is. Mindenhol kevesebbet fogyaszt/tovább bírja. Lehet, hogy megtaláltam az egyetlen HDD feletti fogyasztású SSD-t :DD

    ''Ajándék csónak ne nézd a lapát...''

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz p.lac #14850 üzenetére

    Úgy látom gyorsabban szülted meg a parancsot, mint hogy begépeltem az alternatívát. :D Igen. Érdekelne. (Olvasás blkdiscard előtt és után).

    Aztán esetleg a másik, amit írtam, de ebben a sorrendben, és a második teszt csak úgy, ha a diskrefresh helyett csinálod, a kedvemért ne nyúzd.

    Hmm... Ha nem egy HDD-n lévő VHD-ban lenne egy dísznek tartott Linux-om, akkor pont tele lenne a 128Gb-os SSD-m.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz p.lac #14858 üzenetére

    Mindenképpen több partícióra lesz szükségem később, mert teszek fel egy második Linuxot, hogy szokjam az Arch alapúakat is. Partícionáljam egybe és később felezzem meg, ha sor kerül a második disztróra?

  • Atomnyuszi

    csendes tag

    válasz p.lac #14854 üzenetére

    Igen, az a Hitachi volt benne a Samsungban (előző lapos). Direkt kinéztem, kiválasztottam, teszteket olvastam...erre ez. Azért egy kicsit felba*zcsizza az agyamat, hogy játszadozik velem :) :W
    Értelmes magyarázatért egyelőre sokat fizetnék...

    ''Ajándék csónak ne nézd a lapát...''

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz p.lac #14918 üzenetére

    Igen, bocs, teljesen igazad van, azt sikerült végül elírni. Szóval nem a törlés során van TRIM (legalábbis az eredeti hsz. szerint), hanem a fájlrendszer létrehozásakor.

    (#14919) janos666:
    Érdekes lehet az is, hogy mi van a 7-es (6.1 SP1) GUI-ja mögött, és mi változott az efölötti Windows-okban (8.x és most már 10). Persze nem várom el, hogy mindet teszteld. :DDD Azért az elég sok tökölés lehet. Bár sok érdekesség megtudható lenne belőle (hogy kb. mi zajlik a háttérben, és mi változott ilyen tekintetben (ha egyáltalán) a különböző verziók közt).

    "Na meg legtöbben amúgy is telepítéskor particionálnak (kézileg vagy automatikusan), nem előre egy működő Windows alól. -> Igaz, az automata telepítős GUI-t sem teszteltem le, csakis a DISKPART-ot."
    A legtöbben az automatikus particionálást választják, bevallom, többnyire engem sem érdekel a kérdés annyira, hogy ilyenkor kézzel hozzam létre a partíciókat (persze lehetne helyet spórolni, de őszintén szólva ilyenkor túl lusta vagyok ahhoz, hogy ezzel foglalkozzak, így talán szemedben szentségtöréssel egyenlő módon megelégszem a 100 MB-os System Reserved partícióval, és a maradék fennmaradó helyre a rendszerpartíciót automatikusan létrehozós módszerrel).
    Szóval ja, az is érdekes lehet, hogy maga a telepítő GUI-ja ugyanazokat a műveleteket végzi-e el, ugyanazt az eszköztárat használja-e, mint maga a diskpart. 7-esnél még kb. azt feltételezném, hogy ja, de amúgy fingom sincs, a 8.x-vonalnál meg végképp nem tudom, mi változott ilyen tekintetben (annyi minden változott, hogy elképzelhetőnek/valószínűnek tartom, hogy ehhez is hozzányúltak).

    (#14916) Doky586:
    "TRIM téma: igen, legalábbis arra szavaznék első körben. De meg lehet ezt tudományosabban is közelíteni: egy jól kidolgozott kisérlettel kimutatható melyik az igaz.."
    Őőő, hát nyilván, de pontosan ez az, amire eddig senki nem tudta beáldozni az idejét... :) Ha neked van kedved, én nagyon kíváncsi lennék az eredményre. :K :D

    Sk8erPeter

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz p.lac #14928 üzenetére

    Nem kötekedésnek veszem, hanem lustaságnak, mert erre is úgy fogok válaszolni, hogy beszúrom a top5 google találatok közül azt a kettőt, ami első ránézésre a legrelevánsabbnak tűnik. :P :P :P

    Ez a második google találat a micron.com-ról, vagyis "közvetlenül a ló szájából", ahogy az angolszász szerzője mondhatná (már ha valamiért lónak szeretné magát nevezni):

    http://www.micron.com/-/media/documents/products/technical%20marketing%20brief/ssd_effect_data_placement_writes_tech_brief.pdf

    Ahol is ez olvasható:

    Page is the smallest unit of storage that can be written to, typically 4K or 8K."

    De az első találat sem rossz:

    http://codecapsule.com/2014/02/12/coding-for-ssds-part-2-architecture-of-an-ssd-and-benchmarking/

    "Cells are grouped into a grid, called a block, and blocks are grouped into planes. The smallest unit through which a block can be read or written is a page. Pages cannot be erased individually, only whole blocks can be erased. The size of a NAND-flash page size can vary, and most drive have pages of size 2 KB, 4 KB, 8 KB or 16 KB. Most SSDs have blocks of 128 or 256 pages, which means that the size of a block can vary between 256 KB and 4 MB. For example, the Samsung SSD 840 EVO has blocks of size 2048 KB, and each block contains 256 pages of 8 KB each."

    Az a pár Mb-os Erase Block, ami pár száz Page-ből áll, az szó szerint Erase Block, vagyis egy-egy ilyen blokk törölhető egyszerre. De az írás Page-enként történik.

    De eleve csak gondolj be abba, hogy mennyire beb@szna, ha pl. a szintetikus random 4k írás teszt minden IOPS-ra 1-2Mb írást generálna az SSD-n belül. Futtatnád a sok tízezer IOPS-t generáló tesztedet, aztán hirtelen azon kapnád magad, hogy elhasználtál több tucat P/E ciklust (és valószínáleg tapinthatóan meleg az SSD pár perc után ;]).
    Egy nap alatt ki lehetne így nyírni egy 840 EVO-t (P/E ciklus elkoptatással vagy túlmelegedéssel), ha ez így működne, nem? ;]

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz p.lac #14937 üzenetére

    Bocs, először azt hittem, hogy a cikkből kimásolt szöveg van ellentmondásban önmagával, de félreértettem (pontosabban én először nem is vettem figyelembe azt a rész, mert nem tűnt közvetlen módon relevánsnak a saját kijelentéseimre nézve, csak akkor gondolkodtam el rajta, mikor kiemelted benne ezt a rész):

    "Az SSD csak üres lap(ok)ra (4 kB-os egységek) írhatja fel az új adatokat, az érvénytelen adatokat tartalmazó lapok pedig ottmaradnak a helyükön, amíg szükség nem lesz a szabad területre. Ráadásul létezik még egy korlátozás, ami további problémát jelent: az SSD csak egy komplett blokk (512 kB, azaz 128 darab 4 kB-os lap) törlésére vagy felülírására képes."

    Itt a FELÜLírás a kulcsszó.
    Írni csak üres Page-re tudunk, üres Page-t pedig csak Erase Block törléssel tudunk csinálni. Ez nem jelenti azt, hogy minden Page felírásakor törölni kell egy Erase Block-ot, hogy legyen üres Page-ünk, mert általában lehet találni eleve üres Page-t is, ha TRIM-elünk és nem pakoljuk koppig az SSD-t (úgy, hogy még a host elől rejtett rész is dugig tömődjön). A felülírás viszont kifejezi, hogy a Page, amit módosítani szeretnénk, az nem üres. Ilyen esetben pedig csak úgy lesz üres az a felülírni kívánt Page, ha a teljes Erase Block-ot töröljük, amihez az a felülírni kívánt Page tartozik. Tehát ilyenkor kénytelenek vagyunk akár olyat is csinálni, hogy olvas-módosít-töröl-ír (jó lassan) egy egész Erase Block-on.

    De most segítséget kérek, hogy ez miként áll ellentmondással azzal, amit eredetileg írtam (figyelembe véve azt is, hogy TRIM-elünk, mert mostanság az a megszokott), mert bevallom, hogy ezzel most már talán elvesztettem a fonalat. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • válasz p.lac #14946 üzenetére

    Ájj... kicsit félreértettem a dolgokat amit írtok.

    Szóval azt akartam mondani, hogy a lehető legritkább esetben van az az eset amiről beszéltek. Hogy valamit ki kell olvasni, módosítani, törölni ugyanazt a cellát és visszaírni. Előfordulhat, de ez csak nagyon teli meghajtón és nagyon ritkán. Még TRIM-el sem, mert azis ritkán történik meg úgy egy azonos cellán (hogy kiolvas módosít töröl újraír azonnal ugyanazt). :)

    Szóval amikor az SSD ír, akkor valójában is csak ír a letöbb esetben egyszer, egy üres/törölt helyre.

    Ettől függetlenül párhuzamosan, pl üresjáratban is folyik a felszabadult blokkok törlése a háttérben, ha van TRIM vagy valami belső jól működö GC. Ezért jobb a TRIM mint az ha nincs, mert gyakorlatilag az esetek jeletős többségében szinte mindig biztosítva van egy új üres lap/blokk íráskor (ha kell).

    [ Szerkesztve ]

    Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz p.lac #14941 üzenetére

    "Vagyis nem olvas-módosít-töröl-ír, hanem olvas(A blokkot)-ír(B blokkba az A blokkból az érvényes page-eket)-töröl(A blokkot)."

    Ha tovább bonyolítjuk a kérdést a GC-vel, akkor igen.
    De megint idézem és pingálom az eredeti mondatom:

    "Tehát ilyenkor kénytelenek vagyunk akár olyat is csinálni, hogy olvas-módosít-töröl-ír."

    Szerintem ez a mondat sem azt fejezi ki, hogy ez lenne a leggyakrabban, mértékadó helyzetben, vagy akár csak sűrűn előforduló eset, hanem egy bizonyos (még a 2010-es cikkből idézett szövegben felvetett) lehetséges felállás.
    (Sőt, igazából még az is lehet, hogy a cikk szerzője egyszerűen hibázott | akár félreértett akkoriban valamit, vagy rosszul sikerült megfogalmaznia a gondolatait és a mondata mást jelent, mint amire gondolt | és most csak mi magyaráztuk meg, hogy igazából úgy is igaza van. Bárkivel bármikor megeshet. De ennyire messzire talán már tényleg ne menjünk. :)))

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • Emperor_

    addikt

    válasz p.lac #14972 üzenetére

    Mire gondolsz?
    Kiütötte a firmware frissítés azt a SMART értéket, ami alapján a még hátralevő időt számolják?
    Ezért tévednek a progik?

    Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

  • Doky586

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz p.lac #14989 üzenetére

    几经研商,最后马英九同意,把年终慰问金的发放门槛,从月退俸2万元以下,提高到2万5千元,发放员额从原本的7万人增加至12万人(若不设门槛全面恢复则有44万人,国库负担高达190亿),马英九并公开表示:“若经济情况好转,未来可以再检讨调整”,虽然与原来全面恢复仍存在很大差异,但总算是对退休军公教人员的怒气,做了一番交代。
    只不过,此举不但被绿营指责是“政策买票”,也引起身为连胜文市政顾问团成员之一的前卫生署长杨志良不满。杨志良公开呼吁连胜文,“反正胜选无望,留点骨气,叫这些死要钱的叔叔、伯伯滚回去吧!”引发一些浅蓝选票对“失去改革初衷”的不满;一正一负之间,究竟能增加多少选票?不无疑问。

  • Tonyk

    veterán

    válasz p.lac #16351 üzenetére

    Idézek magamtól: " Windows 8.1 alatt mindenféle hibernáció és betöltődésgyorsítás kikapcsolva."
    Tehát igen, ez is ki van kapcsolva.

    shutdown -s -t 0 -val normál shutdown hajtódik végre, de ez után is ugyanennyi idő alatt áll fel.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

Új hozzászólás Aktív témák