Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kolosanyi

    veterán

    válasz duo #4705 üzenetére

    Nálunk egyre több belles kap gerincsérvet, velem együtt már 4 ilyen eset van. Jellemzően magasabb, nagyobb testsúlyú emberek, ahogy én is. Úgy látszik ehhez az alkathoz nem passzol a bell. :(

    (#4706) IreN!CuS
    LaLanne, ez kiváló váll és törzs gyakorlat, de a mell és a széles hátizom is jó kis terhelést kap. Side to side, ez a hagyományos fekvőnél nehezebb, igazából a hagyományos és az íjász fekvő között van nehézségben.

  • kolosanyi

    veterán

    válasz Mr.Rain #4925 üzenetére

    Nem csak a profi testépítők doppingolnak, bár náluk nagyon szembeötlő. Vannak szerek, amik doppinglistásak, mégse izomtömeg növelése miatt szedik, nem az az elsődleges hatása. Van amelyik erő növelésére, van amelyik zsírégetéshez jó, vannak idegi stimulánsok stb. Nem vagyok jártas ebben a témakörben, nem is szeretnék az lenni, de azt tudom, hogy amilyen formáért/teljesítményért naturálban nagyon komolyan meg kell szenvedni, kémiával röhögve, különösebb odafigyelés nélkül hozható. Nem véletlen, hogy az utóbbi időben nagyon megszaporodtak a középszerű fizikummal észt osztó emberek a neten. Elég nagy port kavart például Zyzz halála, bár mint tudjuk, ő "nem a kokszba halt bele". Az meg hogy Hannibal naturál-e, nem tudom. Lehet az is, illetve kokszer is, igazából teljesen mindegy, durva amit csinál. Mindenesetre egy érdekes cikk olvasható róla.

    (#4930) Mr.Rain
    Jó ötlet. :) Ha mindent összeadunk, akkor elég régóta. Most vagyok 23, általános iskolában, negyedikes koromban kezdtem el úszni, aztán hatodik és nyolcadik között versenyeztem, de nyolcadikban elkezdtem röplabdázni. Ifi válogatottig, illetve felnőtt NB 1-ig jutottam, de 19 évesen abbahagytam. Két év züllés (pia, cigi, bulik stb.) után elkezdtem készülni a felvételimre (BME-re jártam, de ott hagytam, most az NKE hallgatója vagyok), azóta megállás nélkül nyomom. Egy évet végig kettlebelleztem, meg nehéz súlyos edzéseket nyomtam, de nyáron gerincsérvet diagnosztizáltak, azóta amit lehet, saját súllyal oldok meg. Itthon edzek, van 4 db 20 kilós egykezesem, 3 ilyen gumikötelem, egy házibarkács GFlex-em, illetve még egy-két apróságom. A célom egy sokoldalú, sokrétű edzésterhelés biztosítása, ami által a saját testemet is viszonylag jól tudom mozgatni, illetve egy relatíve nehéz súlyt is meg tudok mozgatni. Saját súlyos elemekből a mérlegszerű tartások alap verzióit szeretném megtanulni, illetve a lassú abcúgot, még egyik se megy, de ezen nem csodálkozom, az átlagnál lassabban fejlődök, mert 195 centi vagyok és jelenleg 119 kg. :)

  • kolosanyi

    veterán

    válasz Hatchet #6289 üzenetére

    Én mindig nyújtottam eddig (röplabdás beidegződés, kb negyed óra nyújtás volt nálunk minden edzés, meccs előtt, hogy ne húzódjunk meg a sok robbanékony mozdulat miatt, kellett is), ha keményebb edzésem volt, akkor utána is. Azonban olvastam, hogy erővesztést okoz a statikus nyújtás edzés előtti alkalmazása és inkább dinamikus a tuti. Na, a saját káromon tanultam meg, hogy ez egy idiótaság.
    Én azért nyomom, mert gerincsérvvel nem tudok már többet súllyal guggolni, illetve felhúzni se. Természetesen a kettlebellről is lemondhatok, pedig szerettem mindet. Akárhányszor próbáltam valamelyiket, mióta diagnosztizálták a problémát, másnapra mindig rohadtul fájt a derekam. Bármennyire figyeltem is oda, egyszerűen a nagy súlyt nem bírja már a gerincem. Mindegy, a pisztoly elég jó terhelést ad ahhoz, hogy ne kelljen nagy súlyt a hátamra venni, illetve nagy súlyos alapgyakorlatnak ott van még a bolgár guggolás, ott amúgy is tök egyenes a törzs.

    Ezt meg csak úgy, mert pont ide vág. Jól magyaráz a tag, gyakorlatilag ingyen technikai képzés a neten. :)

    [ Szerkesztve ]

  • kolosanyi

    veterán

    válasz aizen92 #6393 üzenetére

    Illetve ha van gyűrűd, vagy valami felfüggesztéses eszközöd, akkor azon végezve, szintén megemelt lábbal, alsó holtponton szétengedve széles tartásba a gyűrűt, felső holtponton meg összeérintve azokat. Azonban ez veszélyes, az instabil felület és a nagy mozgástartomány miatt egy rossz mozdulat komoly sérüléshez vezethet, ha nem csinálod régóta, akkor felejtsd el ezt. A kulcs egyébként a mellizom izolálásához az, hogy nyomó gyakorlatoknál megpróbálod közelíteni a karokat egymáshoz. Képzeld el, hogy a kezedbe fogsz egy labdát és megpróbálod a melled előtt összenyomni azt. Na most ugyanilyen "összenyomós" módszerrel végezd a fekvőt a talajon, garantáltan érezni fogod. Mivel a mellizmok egyik fő funkciója a karok közelítése, így tudod a legjobban aktiválni.

    Bónusz tipp. Ha izolálni akarsz, szard le az erőszintet, ne érdekeljen, hogy milyen nehéz gyakorlatból hányat tudsz megcsinálni. Ellenben figyelj az izimfeszülési időre, próbálj 3-2-1-es tempóval dolgozni. 3 másodpercig ereszted le magad a negatív szakaszban, alul 2 másodpercig tartod, majd 1 másodperc alatt robbanékonyan feljössz és megint ugyanez. A robbanékonyság nem jelenti azt, hogy formaromlás belefér, ne legyen rángatózás a vége. Ezzel szintén fokozod az intenzitást, növeled az izomfeszülési időt, ez pedig fontos ha elsősorban növekedésre mész. Tarts rövid, fél-egy perces pihenőket, tuti megölöd a célizmokat.

    (#6394) westcoastog

    Nyomsz egy mellhez vételt és csinálsz elölguggolást. Kezdd el üres rúddal tanulni, könnyen gerincsérv lehet a vége ha szarul csinálod. Addig nyomj bolgár guggolást azzal a 30-35 kilóval, hogy érjen is valamit, ne csak kis súllyal pumpálgass.

    [ Szerkesztve ]

  • emiki6

    veterán

    válasz batai15 #7200 üzenetére

    Gondolom. :F
    Nekünk tesi órán kell néha fekvőzni, szóval nekem adott volt.

    Az viszont szégyen szerintem, hogy egy húzódzkodás nincs benne a "tanterben", valamint a teljes felülésből 100 elvárás a fittségi felmérőn a max ponthoz az kész őrület... :W
    Helyette lenne mondjuk a 2 perc plank vagy más. Ráadásul a teljes felülés még a gerincsérv kialakulásában is besegít...

    Visszatérve a faltolásra. Ahogy én nézem az "alvó" izmok arra elegendőek, hogy az alap mozgások menjenek (járás, gugolás, ilyenek) ahhoz viszont hogy nagyobb erő kifejtésére legyenek képesek fel kell őket évreszteni rendszeres terheléssel, innen a kezdeti gyors fejlődés. Majd további terheléssel ébren kell őket tartani, valamint rávenni őket a további fejlődésre.
    A felébresztéshez nálad elég volt a faltolás.
    Én így írnám le ezt leegyszerűsítve. :)

    [ Szerkesztve ]

    Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Quad Era-1, Grado Hemp & Neumann NDH-30 "salesman"

  • kolosanyi

    veterán

    válasz westcoastog #7925 üzenetére

    Én a helyedben sürgősen visszalépnék egyet és átgondolnám a helyzetet. Az üléssel együtt, amit leírtál, ez eléggé gerincsérv gyanús. Nem kell tőle megijedni, a felnőtt lakosság 70%-ának van valamilyen szintű kiboltosodása, mégha nem is tud róla, mert tünetmentes. Tengely irányban nyújtsd a gerinced, ha nincs vérnyomás problémád, a legjobb a denevérpad, de hasonló hatást érhetsz el, ha teljesen ellazítod az izmaid és csak lógsz a nyújtón. Picit ugrálhatsz is fel-le közben, de végig legyen olyan laza az izomzatod - főleg a derekadnál -, amennyire csak lehetséges. Természetesen gyógytornával szintén sikeres lehetsz, nekem az hozta helyre a gerincem. Ha ezt nem is csinálod, arra figyelj, hogy legalább annyi hátra hajló mozdulatot csinálj, mint előre. Magyarul nyomjad a hidat, kobra, sáska állást ezzel. Ez a rengeteg ülés következménye. Ja, és tanulj meg rendesen ülni, nem görnyedten, hanem a hátsód teljesen benyomva a háttámláig, egyenes háttal, illetve még jobb, ha egy törölközőt hengeresre összehajtasz és közben becsúsztatod a derekad mögé.

  • kolosanyi

    veterán

    válasz eames #8050 üzenetére

    Óvatosan a felhúzással, meg a guggolással, ha nem jól csinálod - kezdőként meg nem fogod jól csinálni -, gerincsérvet kaphatsz. Javaslom John Candito videóit, itt mindent megtalálsz, ami súlyemeléssel kapcsolatos. Részletesen bemutatja a technikákat a gyerek.

    (#8051) itouchfan
    Hát ilyen adatokkal pedig valószínűleg ektomorf alkat vagy. :)

    [ Szerkesztve ]

  • kolosanyi

    veterán

    válasz itouchfan #8560 üzenetére

    Csináld a támasz ülőtartás mellé a hidat is és nem lesz baj. Szépen lassan, óvatosan haladj vele és kész, Én gerincsérv ellenére is tudok fejlődni benne, szóval neked is menni fog. Csak előnyödre válik ez a két gyakorlat egyébként, nagyon sokat hozzátesz az erős, egészséges törzsizomzathoz.

  • kolosanyi

    veterán

    válasz itouchfan #8571 üzenetére

    Mert te meg focizol (ha jól emlékszem), a te lábad is állandó terhelést kap. Ebből látszik, hogy nem jól csinálják itthon az utánpótlás nevelést, aránytalanságok alakulnak ki a nem megfelelő edzésmunka miatt. Lehet nagyon erős lábad, ha a törzsed gyenge, minden egyes levegőből leérkezéskor szükségtelenül terheled a gerinced. Nekem gerincsérvem is lett, bár akkor már nem röpiztem. Most meddig tartana 5-6 gyakorlatot beilleszteni az edzésprogramba és rendszeresen végeztetni a sportolókkal? Akár csak a fegyenc gyakorlatait. Összesen 60 percet venne el egy héten, az nulla. 3 edzéssel számolva az 20 perc. Ennyit kéne rászánni és máris kevesebb sérülés lenne, sokkal erősebb sportolók állnának rendelkezésre, jobban lehetne építkezni. Ehelyett megy az, hogy alig van erőnléti edzés az utánpótlás csapatoknál (14-5 éves kortól el lehetne kezdeni simán), többnyire a nyári edzőtáborokban csináltatnak ilyen programot, amit aztán jól nem tartanak szinten az év folyamán.

  • kolosanyi

    veterán

    Toltam a szobában egy edzést, HSPU-ban nagyon visszaestem, ilyen kettők, hármak mennek, pedig nyolc-kilenc körül csináltam még tavasszal. De hát azóta nem nagyon gyakoroltam, persze, hogy visszaestem. :)
    Egyébként gumiszalagoztam egyet, így esős időben elment, bár nem az igazi csak ezzel edzeni, de jobb, mint a semmi.

    Viszont a néni tiszteletre méltó! :R

    (#9250) itouchfan
    Konditeremben is lehet ám saját súlyos gyakorlatokat csinálni. :)
    Ha törzsre akarsz edzeni, akkor csinálj lábemelést, hiperhajlítást, támasz ülőtartást, hidat, mellső/hátsó függőmérleget, támaszmérleget, zászlót sokat. Nekem ezek rendbe rakták a gerincsérvem. Ha már konditeremben vagy, akkor hasznosak lehetnek a kézisúlyzók, csigás gépek, faszán tudsz velük külön mozdulatokra erősíteni. Csigás géppel gyakorlod az egykezes húzódzkodást, hollow bodyval csinálsz előre emelést gépen és/vagy súlyzóval (támaszmérleg erősítésére jó), nyújtott karos lehúzást csinálsz homorú háttal (mellső függőmérlegre jó), szintén géppel gyakorolhatod az abcúgot is ha még nem vagy elég erős hozzá (nekem például jól jönne most). Ha fejlődni akarsz az erőgyakorlatokban, akkor a jól felszerelt terem csak előnyödre válik. Lehet edzeni fapadosan kevés eszközzel is, de azért nem fog rontani a hatékonyságon, ha kiegészíted.

    [ Szerkesztve ]

  • kolosanyi

    veterán

    válasz Cathfaern #10373 üzenetére

    Persze ettől még nagyobbat lesz képes emelni az ember a saját súlyos edzés hatására is, de nem olyan mértékben, mintha súlyzós erőedzést végezne. Nem testépítő jellegű edzést, attól elég korlátozottan növekszik csak az erőszint. Saját példa: Amikor jó néhány év gyúrás után elkezdtem kettlebellezni, 24 kiló volt kaztonai nyomásban az erőmhöz megfelelő súly. Egy év bell után képes voltam a 32-est kinyomni egyszer, ami egész jó fejlődés volt. Aztán jött a gerincsérvem és ráálltam a fegyenc jellegű edzésre. Fél év után újra rápróbáltam a nyomásra és akkor már 2 ismétlés ment gond nélkül a 40 kilóssal. Ez a kézállásban karhajlításnak köszönhető, amihez hozzáerősödtem ezalatt. De ha ezt a másfél évet arra fordítottam volna, hogy ezt meg még pár alap gyakorlatot fejlesszek, akkor valószínűleg sokkal gyorsabban fejlődtem volna. Nem így történt, azóta meg pláne nem, hogy nem igazán érdekelnek ezek, a nyújtott karos, saját súlyos erőgyakorlatokban szeretnék fejlődni. :)

  • kolosanyi

    veterán

    válasz Because #10534 üzenetére

    Amúgy akkor jöttek elő megint a tűnetek gyerekkorom óta, mikor leköltöztünk a belvárosba Budapesten. Eddig a hegyen volt a kolink, meg ott voltak az órák is, a betondzsungelben keveset voltam, most meg minden napomat ott töltöm. Tuti közrejátszik benne. Nem hiába szeretem én a vidéki kisebb városokat. Nekem a főváros már túl nagy. :N

    (#10535) itouchfan
    Eddig én is így voltam. Kihagytam egy edzést és utána egész héten szarabbul ment, mint előtte. Viszont nyár végén jó formában voltam, utána ősszel elkezdtem stagnálni, tél elején meg visszafejlődtem. Jött ez a truttyos, megfázós, hülye időszak, meg a hajtás a zh és vizsgaidőszakban, betett a regenerálódásomnak. Most kipihentem magam, jobban is vagyok, szóval érthető, hogy kezdem összeszedni magam.

    Az erőedzés meg egy olyan dolog, hogy erősödni lassan lehet, de ha már megvolt egy szint, azt elég hamar vissza lehet hozni újra. Ellenben mondjuk az aerob kapacitás elég gyorsan fejlődik és sokáig megmarad. Legalábbbis nekem ez a tapasztalatom. :)

    A vállad meg úgy látszik érzékeny. Ezt csak úgy tudod megoldani, hogy odafigyelsz rá, óvatosan terheled. Ha nem muszáj, ne erőltesd a minél nagyobb mozgástartományt. A te esetedben, problémás vállal nehéz lesz mondjuk az abcúgot megtanulni, ezt kalkuláld bele. De hát nem mindegyik gyakorlat való mindenkinek, én például nem guggolhatok meg húzhatok fel nagy súllyal és a kettlebell is felejtős. Gerincsérvvel nem jó dolog ilyeneket csinálni.

    [ Szerkesztve ]

  • kolosanyi

    veterán

    válasz kk831228 #11149 üzenetére

    Céltól és alap testalkattól függ, nekem az a meglátásom. A kisebb, vékonyabb embereknek a súlyzós edzés mindenképp kell, mert masszát felpakolni jól lehet úgy. A nagyobb daraboknak viszont relatív erőt fejleszteni, valamint tömörebb, szálkásabb izomzatot elérni nagyon jó a saját súlyos erőedzés. A kettőt viszont nagyon jól lehet kombinálni, ahogy a fentebbi videóban is csinálja a fazon.

    (#11150) userxy
    Igen. :K Mondjuk én pont nem merem csinálni ezeket már a derekam miatt. Sajnos gerincsérv után nem terhelhetem nagy emelésekkel a derekam. Viszont nekem a futás nagyon megdobta most a teljesítményem. Három hete csinálom a résztávos, magas pulzusos edzéseket és kezd visszajönni az a fajta atletikusságom, mint anno válogatott koromban volt. Még nem tartok ott, de haladok. Ja, és a vádlim elég sokat izmosodott tőle. :))

    (#11151) westcoastog
    Igen, ez minta lehet mindenkinek. :K

    (#11152) Kopaaasz
    Ajánlom a fegyencedzést, teljesen kezdőknek ideális. Felhívom a figyelmed, hogy csak a gyakorlatok és maga az edzésmódszer értékes a könyvben, a kondisok fikázása meg a börtönösdi marketing az csak blabla.

    [ Szerkesztve ]

  • kolosanyi

    veterán

    válasz RBJ #11755 üzenetére

    Rejtettre tették a videót. Egy magyar srác ~40 másodpercig tartotta ki a mellső mérleget, olyan 47 körül van a világrekord jelenleg.

    ______________________________________

    Végre megvan a támasz ülőtartás kápán (mini parallette bars/parallettes)! :C
    Majdnem 2 év edzésmunkája van ebben az elemben. Gerincsérv után erősítettem meg úgy a törzsem, hogy most már ez is megy, a tanulság az, hogy talpra lehet állni a sérülésekből. Ne adjátok fel! :)

  • kolosanyi

    veterán

    válasz userxy #11759 üzenetére

    Köszi. :)

    Ez az és annak ellenére, hogy könnyűnek tűnik, egyáltalán nem az. Legalábbis így, szabályosan végezve. A legnehezebb gyűrűn, utána talajon, majd ezen a kápán, magas korláton és végül nyújtón függeszkedve a legkönnyebb (az ügye már függő ülőtartás).

    Az a dolog nehézsége, hogy kiakasztva kell tartani az ízületeket, ezért a comb- és karfeszítők ott kapják a legnagyobb terhelést, ahol a leggyengébbek, továbbá igen erős hasfalra és csípőhajlító izmokra van hozzá szükség és az átlagosnál jóval hajlékonyabb combfeszítőkre, alsó hátizmokra. Az egész test dolgozik, koncentrálni kell a főbb izomcsoportokra, hogy sikerüljön. Itt egy szemléletes bemutató.

    Illetve meg kell hagyni, hogy a legtöbb embernek korántsem olyan nehéz, a tornában ez egy "A" szintű elem, tehát a legkönnyebb (mondjuk az abcúg, a hátsó függőmérleg és a kézállás is az). Viszont a gerincsérv egyik következménye, hogy görcsösen összehúzódnak a törzs hátsó izmai a fájdalom hatására, az elülsők meg kilazulnak, gyengévé válnak. Ez a gyakorlat a teljes elülső mozgási láncot igénybe veszi, szóval én jelentős hendikeppel indultam. Már az nagy szó volt, hogy össze tudom csukni úgy a törzsem, hogy ne érezzek fájdalmat, ez meg kifejezetten sikerszámba megy nálam. :)

  • kolosanyi

    veterán

    Bírom amikor olyanok szövegelnek, akik életükben nem próbálták:

    Why the Planche and Front Lever Won’t Make You Bigger

    1. Skill based movements suck for hypertrophy and basic strength development.

    When a movement is complex and demands too much skill, it immediately becomes less suitable for hypertrophy.

    For example, weighted pull-ups and dips are great for hypertrophy while stuff like L-sits, front levers and planches are static holds mainly dependent on joint strength (damn elbows) and skill development. Also, those movements are heavily affected by weight gain. Even 5 pounds may be enough to throw everything off.

    Ügyesség a seggem. Próbálj meg kitartani egy egyszerű ülőtartást rendesen, majd rájössz.

    2. Static holds could be hell on the joints

    The actual strength needed by the primary muscle groups involved in the front lever and planche develops relatively fast. The lats, long head of the triceps and scapula retractors can have the strength to hold the front lever position in 4-6 months.

    What’s hard is getting to that level without destroying your elbows, which need a lot of time to adapt. Whenever a movement is limited by very specific joint adaptation, it’s less favorable for growth. I am not saying this makes it a bad movement in general, but when we are selecting exercises specifically for hypertrophy gains, it’s better to choose more basic techniques.

    Ez csak annyira igaz, mint más erőfejlesztő gyakorlatoknál. Lásd a fekvenyomás és a vállproblémák, felhúzás/guggolás és a gerincsérvek, tönkrement térdek esetét.

    Egyébként abban igaza van, hogy van egyszerűbb módja ugyanolyan mértékű tömegnövelésnek, ezért alkották meg a csigás, kábeles kondigépeket. Viszont az nem igaz, hogy egyáltalán nem izmosodsz tőle. Na meg ki az a hülye, aki csak ezt a kettőt csinálja? Meg mi van akkor ha ezek dinamikus párjait is beiktatja a programjába, a karhajlítást és az evezést a gyanorlatokban? Akkor már jó lesz hirtelen?

  • kolosanyi

    veterán

    válasz Deck #13448 üzenetére

    Én is gondolkodom a hibrid edzésen. Vannak olyan pontok, amit saját súllyal nem tudok annyira erősíteni, súlyzóval viszont egyszerű. Ilyenek például a láb, alsó hát (hiperhajlítással pl, vagy felhúzással, bár ezt nem bírja a gerincsérvem), vagy akár a fej fölötti nyomó gyakorlatok alsó holtpontja (HSPU-nál csak derékszögig hajlik a kar). De jó dolog még kábales gépekkel ráerősíteni az erőgyakorlatokra. Pl csigás lehúzó gépen erősíteni az egykezes huzira, mellső mérlegre, alsó csigán lehet erősíteni a hátsó mérleget, támaszmérleget stb.

  • kolosanyi

    veterán

    válasz SkyS1gn #13983 üzenetére

    Az így szabályos, jól teszed. :)

    (#13984) Szakbarbár
    Akkor stop, mielőtt gerincsérved lesz. Csinálj sok hidat, olvasgasd a porckorong.hu-t és várj amíg elmúlik a fájdalom. A planknél nem szabadna fájni, gyanítom, hogy gyenge a hasfalad és nem tudod szabályosan csinálni. Javaslom a bicikli hasprést amíg nem erősödsz meg picit.

  • kolosanyi

    veterán

    válasz F34R #14901 üzenetére

    Vidd el egy normális orvoshoz. Az idegsebészeket kerüld, mert egyből műteni akarnak, a reumatológusok meg többnyire fájdalomcsillapítással kívánják letudni, de az nem megoldás. Úszás vagy kerékpározás nagyon alacsony intenzitással javítana a keringésén, illetve a gerincsérvével ezeket nyugodtan végezheti. A gerincre a trakciós terápia a leghatásosabb, de az ő esetében inverziós eszközök nem jöhetnek szóba. Súlyfürdő és dekompressziós gépek viszont nagyon jól alkalmazhatók az ő esetében, ahogy különféle gyógytornás megoldások is.

Új hozzászólás Aktív témák