Új hozzászólás Aktív témák

  • freemanone

    őstag

    válasz fgyorgy #442 üzenetére

    A kínai motyókról azért nem árt tudni, hogy alapesetben "hazabeszélnek" és a kínai serverek nélkül nem működnek.
    Én azért pedig senkinek nem fizetnék, hogy ha egy server nem működik valahol a nagyvilágban, neadj isten becsődölt és bezárta a kapukat, akkor onnantól azok a kütyük ne működjenek tovább.
    Sok cikkben látom például a HUE cuccoknál is hogy a HUB megléte negatívumként van feltüntetve, mint extra költség és plusz doboz csupán. Pedig valójában az autonóm rendszer egyik előfeltétele. Ha elmegy az internet alexa halott, a kínai kütyük többsége gyári állapotban szintén. A HUE viszont teszi a dolgát a kapcsolóival és mozgásérzékelőivel, mintha mi sem történt volna. (Fibaro is ilyen lenne)
    Kínai irányba szerintem csak akkor menjen el bárki is, hogyha:
    - custom FW, scriptelgetés és forrasztó pálka gondolata nem testidegen
    - vagy nem zavarja hogy esetenként nem működik, külső server probléma miatt
    - nem zavarja hogy kína kvázi mindent is "lát"
    - nem zavarja hogy a mikró épp üzemelt és bezavart az RF cuccainak (nem mindennapi dolog, de megeshet)
    - RF cuccoknál nincs visszajelzés (megnyomtad a gombot, de nem történik semmi, az otthoni központod pedig mutatja, hogy pl a garázskapu nyitva van, mert a jelet kiküldte, de hogy azt vette-e valami? nem... valójában zárva van és a kütyü tegnap lemerült, csak nem tud kinek, hogy, szólni...)

    Viszont amint custom FW és kínai kütyük mellett dönt az ember, oda is kell valami HUB szerűség (HomeAssistant, Domotiz, stb), amin keresztül kezeli az egészet és azt bizony valakinek fel kell építenie. Szóval nem árt hozzá némi IT-s affinitás.

    A fibaro és a zwave egy másik világ. Az tényleg okos. Amíg az RF az csak "okoskodó" ahogy hívni szoktam, mert nincs statuszod, max szemmel vered.
    Szóval.... ha tényleg stabil, autonóm, okos rendszert szeretnél, amit viszonylag könnyű programozni, NE menj el kína irányába.
    Ezt nálam egy fióknyi kínai kütyü hangos bólogatása erősíti meg, valamint egy lakásnyi HUE, ami kiválóan teszi a dolgát 4db echo dot társaságában. Pedig szeretek DIY-kodni... szabadidőm nagy részét azzal foglalom le. (a fióknyi cuccon lassan túl kéne inkább adnom... a HUE viszont minden forintot megért)

    Aztán hogy a topichoz is illjen egy kicsit. Az alexa integráció a kínai motyókkal addig működik szépen, amíg minden a kinti servereken, gyári FW-en van.
    HA-val például csak akkor összekapcsolható. ha SSL-t is beállítasz kellően erős hitelesítő tanusítványok megléte mellett. Domoticz és egyéb otthon automatizációs cuccokkal nincs sok tapasztalatom, de ahogy észrevettem, az a tábor gyengébb, kevesebb támogatással rendelkezik alapvetően.

    A broadlinkes kütyük nagyon hektikusak, nem is térnék ki rá túlzottan. Van akinek szépen megy, van akinek csak 1-2 dolog és van akinek szinte semmi. A GDPR-os kavarás óta egy katasztrófa az egész szerintem. Nálam HA alatt van befogva egy mini3 infra vető, a TV, hangcucc, álló venti irányításához, de ugye ez már egyedi megoldás és inkább száműzném.
    (A ventit át is fogom építeni egy nodemcu segítségével igazi okos cuccá, a jelenlegi infrás megoldás mellett kap wifi-t és státusz lekérdezést! :D )

Új hozzászólás Aktív témák