Hirdetés

2017. szeptember 20., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Gazdaság, jog  »  Adóbevallás

Téma összefoglaló

(#951) cuebler válasza khron78 (#950) üzenetére

cuebler
(senior tag)

ha úgy gondolod, hogy tudok segíteni, írj rám.

"Vannak, akik csak a csúfságot látják a világban... a zűrzavart. Én a szépséget látom..."

(#952) werszomjas

werszomjas
(őstag)

Sziasztok,

"új online felületen 2017. március 15-e után a WebNYK program segítségével készítheti el személyijövedelemadó-bevallását".

Hol találom ezt az online felületes WebNYK programot?

Csak az ÁNYK-ot látom, gondolom a kettő nem ugyanaz. :R

[ Szerkesztve ]

üdv

(#953) BornToBePuli válasza werszomjas (#952) üzenetére

BornToBePuli
(kvázi-tag)

Ügyfélkapu, NAV honlap, google kereső...

(#954) werszomjas válasza BornToBePuli (#953) üzenetére

werszomjas
(őstag)

Jó, most már értem, sajnos nincs ügyfélkapu, gondoltam, ez az online felületes program pont azoknak jó, akiknek nincs ügyfélkapu, ezáltal nem kapták meg a NAV-tól a bevallási tervezetet, és lekésték a március 15-ös sms-es igénylést, plusz még külföldön is vannak, és nem tudják azt személyesen megkérni.

[ Szerkesztve ]

üdv

(#955) BornToBePuli válasza werszomjas (#954) üzenetére

BornToBePuli
(kvázi-tag)

Akkor nyitni kell egy ügyfélkaput.

Belföldön az adóhivatal ügyfélszolgálati helyein ebben tudnak segíteni, illetve a kormányablak (járási hivatal) tud segíteni.

Külföldön pedig érdemes megpróbálkozni a konzulátuson.

Persze lehetséges elektronikus aláírással nyitni. Utóbbinak utána kell nézni.

Ha van, akkor meg szerintem az adóhivatal ügyfélszolgálatán segítenek a beküldésben, a tervezetben. Én azt mondanám, hogy a tervezetet minden új ügyfélkapuhoz el kellene készíteni.

(#956) Lauda

Lauda
(PH! félisten)
LOGOUT blog

Az ado 1+1% felajanlasanal most ugy van, hogy a kedvezmenyezett 1+1%-ot kap, vagy ket kedvezmenyezettnek lehet felajanlani 1%-ot?

(#957) BornToBePuli válasza Lauda (#956) üzenetére

BornToBePuli
(kvázi-tag)

Utóbbi években nem változott. 1 százalék civil szervezetnek, 1 százalék pedig egyháznak vagy költségvetési "irányzatnak".

(#958) Lauda válasza BornToBePuli (#957) üzenetére

Lauda
(PH! félisten)
LOGOUT blog

Koszonom!

(#959) st6969

st6969
(fanatikus tag)

Üdv, lehet, hogy nem igazán ide tartozik, de szerintem tudtok segíteni :)
Adott egy idős, 3 éve özvegy hölgy. A házat, amit a 70-es években építettek, el szeretné adni. A néhai férjével közös volt a tulajdon, 3 éve értelemszerűen már csak egyedül tulajdonos. Ez az adásvétel el fog tartani 4-5 hónapig is, ameddig a vevő megkapja a pénzét. Addig a család összedobná neki ezt a pénzt, mert a lakás, amit venni akar, nem biztos, hogy 4-5 hónap múlva is meglesz. Tehát a tulajdonába kerül egy ingatlan, majd pár hónap múlva megkapja a vételárat a házáért (amiből nyilván kifizeti az összedobott pénzt a családnak).
Legális ez így? Keletkezik adóköteles jövedelem?
Köszönöm :R

(#960) KMan

KMan
(őstag)

Sziasztok!
Gyors kerdes: az OTP Banknal vannak reszvenyeim, amelyek utan osztalekot kapok. Ugy latom, hogy a Bank levonja a 15%-os adot mielott kifizetne a szamlamra az osztalekot, most az adobevallaskor a NAV pedig ujra keri, hogy fizessem be. Ketszer nem szeretnem befizetni:) Mit tudtok tancsolni? Vagy csak en neztem el?

Csak a balekok alszanak „Mindennek, aminek nekifogunk, célja a VÁLTS_ – és mindent, amin VÁLToztatunk_, jobbá és a Nissanra jellemzőbbé teszünk” – Carlos Ghosn [SAS]

(#961) BornToBePuli válasza KMan (#960) üzenetére

BornToBePuli
(kvázi-tag)

Elnézted, nem kell befizetni kétszer. Csak bevallásban kell bevallani (szerepeltetni).

(#962) Siriusb

Siriusb
(PH! kedvence)

Kis segítséget kérnék. Adott egy öröklésből származó szántó, ami eladásra került.
Ha minden igaz, ezt a 160-as sorban kell feltüntetni. Az adó a leltári érték és az eladás ár különbözetének 15%-a, igaz? Akkor sem adómentes, ha a különbözet kevesebb, mint 200 eFt?
Nem tudom értelmezni, kell külön levélben a szerződésről egy másolatot küldeni a NAV-nak vagy ez csak a kárpótlási jegyes dogokra vonatkozik?
További kérdés: a hagyatéki eljárást vezető közjegyző díja a költségbe beleszámolható (több földterület volt a hagyatékban)?
Köszönöm!

(#963) cuebler válasza Siriusb (#962) üzenetére

cuebler
(senior tag)

én úgy tudom, hogy bizonyos feltételek mellett adómentes a termőföld-értékesítésből származó jövedelem. de ehhez kellene egy adásvételi is. az szja törvény 1. számú mellékletében a 9.5 szakaszban minden le van írva a termőföld értékesítés adómentességének a feltételeiről. a nav-nak adásvételit ne küldj, mert azt már szerintem te adod el, mint örökös, a te bevallásodban kell szerepelnie az előzőek szerint. a többiről fogalmatlan vagyok.

[ Szerkesztve ]

"Vannak, akik csak a csúfságot látják a világban... a zűrzavart. Én a szépséget látom..."

(#964) Siriusb válasza cuebler (#963) üzenetére

Siriusb
(PH! kedvence)

Én úgy értelmezem, ez csak kárpótlásos esetre vonatkozik, de olyan faramucian van írva sok minden, inkább kérdezek:
Ebben az esetben igazolni kell a NAV felé a földvásárlást a földhivatal által iktatott szerződés
másolatával. A szerződést ne a bevallással együtt, hanem külön borítékban (kísérőlevéllel)
küldje be a NAV-hoz!

Itt is olyan nagy térközzel van elválasztva a két bekezdés, hogy nem tudom, együtt értendő-e, vagy külön:

Adómentes a termőföld értékesítéséből származó jövedelem összegéből az évi
200 000 forintot meg nem haladó rész, ha a vevő rendelkezik regisztrációs számmal, és a
termőföldet legalább 5 évig egyéni vállalkozóként vagy mezőgazdasági őstermelőként
hasznosítja. Ugyanez a szabály vonatkozik arra az esetre, ha a vevő regisztrált mezőgazdasági
társas vállalkozás alkalmazottja, és a munkáltatójának a termőföldet legalább 10 évre bérbe
adja.

Ha a termőföld értékesítéséből származó jövedelem meghaladja a 200 000 forintot, akkor a
jövedelmet a „d” oszlopban tüntesse fel! A 15%-os adót a jövedelemnek a 200 000 forint
feletti része után kell számítani és az „e” oszlopba beírni. Kérjük, hogy az „a” oszlopban
tüntesse fel a termőföld értékesítésére jutó kedvezmény összegét! A „d” oszlopban szereplő
jövedelem utáni adó teljes összegét tehát az „a” és az „e” oszlop együttes összege adja.

[ Szerkesztve ]

(#965) cuebler válasza Siriusb (#964) üzenetére

cuebler
(senior tag)

én konkrétan a 9.5.1 c. pontra gondoltam: "Adómentes a termőföld átruházásából származó jövedelem... ...összege, ha a magánszemély a termőföldet regisztrációs számmal rendelkező állattenyésztést folytató olyan magánszemélynek adja el, aki a termőföldet egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként legalább 5 évig az állattartó telep takarmánytermelése céljából használja, vagy azt az őt alkalmazó mezőgazdasági társas vállalkozásnak az állattenyésztés takarmánybiztosítása érdekében legalább 10 évre bérbe adja,..." mivel a termőföldről szóló törvény szerint már nem is adhatod el nagyon másnak a földet, ezért szerintem szinte bizonyos, hogy megfelelne a földértékesítés ennek. a kárpótlás csak a szerzés módja és a jövedelem megállapításánál lenne jelentősége. a földszerződést a nav-nak értékesítéskor meg szokták küldeni, de nálunk az ügyvéd intézi, ahogy a bejelentőlap kitöltését is vevőként. arról nem tudok, hogy külön az eladónak is meg kell küldenie...
ez ilyen adóhatóság általi adóbevallás készítése elhunytak részére?

(#966) Siriusb válasza cuebler (#965) üzenetére

Siriusb
(PH! kedvence)

Most kicsit jobban belemélyedtem a dologba. A szerződés kifejezetten írja, hogy a vevő regisztrációs számmal rendelkezik, és ez eladónak ilyen meg olyan nyilatkozatot ad, s külön adatlapon kéri az illetékmentesség megadását. Mindezzel pusztán annyi a probléma, hogy említett nyilatkozatok nincsenek meg (vagy nem is voltak?). Amúgy örökölt ingatlanról van szó.
Mint írtad, nálatok az ügyvéd intézi, bennem is ez merült fel, hogy az ügyvédet felhívjuk, aki a szerződést készítette, s megpróbáljuk tisztázni a helyzetet.

(#967) cuebler válasza Siriusb (#966) üzenetére

cuebler
(senior tag)

az illetékmentességi nyilatkozatot a vevő tölti ki és nyújtja be, igazából semmi közöd hozzá, hogy finoman fogalmazzak ;] ez csak azért fontos, mert bizonyos feltételek mellett nem kell megfizetnie a 4% vagyonszerzési illetéket, így próbálják meg úgy irányítani az adásvételeket, hogy a tényleges használókhoz kerülhessen a termőföld és ne a befektetők tollasodjanak rajta :C célszerű az elmélyedéskor elővenni a szerződést is, akár ceruzával pipálgatni benne a megfelelő részeket. hívd fel a rend kedvéért az ügyvédet is, valószínűleg csípőből tudni fogja, hogy megfelel-e az ingatlanértékesítésed az adómentesség feltételeinek...

(#968) Siriusb válasza cuebler (#967) üzenetére

Siriusb
(PH! kedvence)

Nos, sikerült egy könyvelővel beszélnem, megmutattam neki a szerződés idevágó pontját. Azt mondta, szerinte sem kell adót fizetni.
n+1-edjére is elolvasva a kitöltési útmutatót, arra a következtetésre jutottam, hogy nem kell bevallást sem küldeni, mert:
"Az előzőekben ismertetett adómentességi szabályok akkor alkalmazhatóak, ha az eladó
legkésőbb a bevallás benyújtásakor rendelkezik a vevő közjegyző által készített, vagy ügyvéd
által ellenjegyzett okiratba foglalt nyilatkozatával arról, hogy a termőföld értékesítése az
adómentesség feltételeinek megfelel. Az okiratnak tartalmaznia kell a vevő természetes
azonosító adatait és az adóazonosító jelét is. Az eladónak a vevő nyilatkozatát az elévülésig
meg kell őriznie. A valótlan tartalmú nyilatkozat miatt keletkező adóhiányt a vevőnek kell
megfizetnie.
Amennyiben a vevő a nyilatkozatában foglaltakat nem teljesíti, termőföld átruházásából
származó jövedelemként kell bevallania az átruházásról szóló szerződésben meghatározott
ellenértéket.
Abban az esetben, ha Ön az előzőek szerinti feltételeknek megfelelően értékesítette a
termőföldjét 2016-ban, erről nem kell a bevallásban nyilatkoznia, tehát ha e mellett nincs más
bevallásadási kötelezettség alá eső jövedelme, nem kell bevallást benyújtania.
"

Szóval egy heti kínlódás után rájöttem, hogy nem kell csinálni semmit. :D

(#969) Reaper

Reaper
(senior tag)

Sziasztok!

Nem tudom jó helyen kérdezem-e, de remélem tudtok segíteni.
Az Asszonnyal 2015.06.06ikán házasodtunk össze, ami után elméletileg jár az "első házasok adókedvezménye". A probléma ott van, hogy tavaly a munkáltatómnál nem tudtam elintézni a nyilatkozat kitöltését hozzá, így csak idén januárban sikerült leadni.
Na most a kérdésem az, hogy ebben a szuper idei eSZJA-ban, be lehet-e vinni az elmaradt hónapokat, ha igen, akkor hogyan, és mennyit. Nekem ez az adózás full kínai, gondolom a 2016-os visszatérítési időszak az akkor januártól-decemberig tart, és akkor így havi 5000x12=60'000HUF? Hova kéne ezt beírni? Vagy máshogy kéne számolni? Vagy hagyjam a fenébe?

(#970) bebe159

bebe159
(senior tag)

Sziasztok! Lenne egy kérdésem, nem találtam pontos infót, ha nincs ügyfélkapus regisztráció, akkor postán be kell küldeni a bevallást, mint az előző években, vagy anélkül is megcsinálják a navnál?

SPEmall kedvezménykuponok Leeco, Xiaomi, Meizu stb. telefonokhoz: https://hardverapro.hu/apro/spemall_kedvezmenyek/

(#971) Directors

Directors
(senior tag)

Sziasztok!

Az adóbevallásomat ha könyvelővel csináltattam és be kell küldenem borítékba a nav-hoz akkor azt ajánlottan küldjem ?

Ide kellene küldenem: NAV Bp Pf.:535

Illetve utalnom is kell a nav-nak. Az lenne itt a kérdésem hogy a megjegyzés rovatba mit kell írnom ? Elég annyit hogy "103-as kódú szja" ? Nem kell semmi adószámomat vagy valamit hogy azonosítsam magam hogy befizettem ?

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#972) cuebler válasza Directors (#971) üzenetére

cuebler
(senior tag)

970: csináld meg, biztos ami biztos alapon. lehet, hogy valami oknál fogva nem feleltél meg a kritériumoknak, hogy a nav megcsinálhassa. inkább ne kockáztass...
971: CSAK az adóazonosítódat írd be (8cal kezdődő tíz jegyű szám), az alapján azonosítják, hogy a te befizetésed. és célszerű ajánlottan beküldeni, így tudod igazolni, hogy feladtad.

[ Szerkesztve ]

(#973) cuebler válasza Reaper (#969) üzenetére

cuebler
(senior tag)

16SZJA nyomtatvány 03. lap, 151. blokk. az összeget nem tudom, de a gép/nyomtatvány/program asszem automatikusan megjelöli a maximálisan igénybe összeget, amit akár meg is oszthatsz az asszonnyal az esetleges optimális igénybevétel céljából.

(#974) Directors válasza cuebler (#972) üzenetére

Directors
(senior tag)

Köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#975) Reaper válasza cuebler (#973) üzenetére

Reaper
(senior tag)

Köszi! Azt elfelejtettem mondani, hogy nekem a NAV csinálja elvileg a bevallást, és minden amim van az a eszja.nav.gov.hu/app -oldalon van. Itt is be lehet ezt valahogy tenni, vagy ezt elfogadni, és külön beküldeni a 16SZJA nyomtatványnak azt a részét ami erre vonatkozik? Vagy más mód?
Esetleg ide beírni és valami nyomtatványt beküldeni?

(#976) cuebler válasza Reaper (#975) üzenetére

cuebler
(senior tag)

gondolom, talán a módosításnál. az igazat megvallva, eddig két tervezettel találkoztam, az egyiknél sokkal kevesebb családi kedvezményt számoltak, mint járt; a másiknál pedig rokkant-kedvezményt számolt a nav, pedig a srác tutira nem rokkant és nem is kért soha ilyen ellátást vagy megállapítást :)) a papíralapúnál láttam valami papírt, amire beírhattad, hogy mivel nem értesz egyet, ez lehet a módosítás a netes verziónál... de ez csak "elmélet".
most ránéztem fateroméra, de nála "valamiért" nem tudom szerkeszteni az első házasok kedvezményét :DDD szerintem valahogy ott lehet szerkeszteni (nála az 5. pont), de elképzelhető, hogy valamiféle anyakönyvi hivatali adatszolgáltatás esetén tudod csak szerkeszteni (ugye a nav így értesül a házasságkötésről)

[ Szerkesztve ]

(#977) Reaper válasza cuebler (#976) üzenetére

Reaper
(senior tag)

Köszi, megvan, a módosítás alatt volt a 20-as sorban. Már csak az a kérdésem, hogy mivel egész évre nem vettem igénybe 2016-ban, akkor a súgó szerint 2016-ban legfeljebb 400'020HUF-al csökkenthető az összevont adóalap. Mit jelent itt a "legfeljebb"? Ha a 18-as sor (Az összevont adóalapba tartozó jövedelmek összege) ennél nagyobb számot tartalmaz, akkor mondhatni "van rá fedezet" és beírhatom nyugodtan a maximális számot? Vagy van még valahova elrakva valami rejtett feltétel amit nem látok?

(#978) cuebler válasza Reaper (#977) üzenetére

cuebler
(senior tag)

nem. az adóalap jogosultsági hónaponként 33.335 Ft-tal csökkenthető, 12x33.335 pont 400.020, tehát kimaxolhatod az igényelhető kedvezményt :C

[ Szerkesztve ]

(#979) Reaper válasza cuebler (#978) üzenetére

Reaper
(senior tag)

Királyság, köszi szépen a segítséget! :) :R

(#980) rlazol

rlazol
(PH! kedvence)

Sziasztok!

Ha NAV megcsinálta az ügyfélkapura az adóbevallásom és nekem az jó, akkor van azzal bármi teendőm?
Hogy tudok ilyen esetben 1%ot intézni?

tudom, h utolsó pillanat van, bocsánat. :B

köszi

Az orvosom szerint elmebajban szenvedek. Ez butaság. Minden percét élvezem!

(#981) kicsi83 válasza rlazol (#980) üzenetére

kicsi83
(kvázi-tag)

Ügyfélkapun keresztül meg tudod nézni és el is tudod fogadni az adóbevallást. Ha nem csinálsz semmit, akkor automatikusan érvényes lesz. Szintén tudsz nyilatkozni az 1+1%-ról, pár kattintás az egész.

Moto X 2014

(#982) Doom

Doom
(fanatikus tag)

Sziasztok!

Ha nekem tavaly nem volt magyarországi jövedelmem (tavalyelőtt mentem külföldre), akkor kell adóbevallást leadnom? Kicsit megtévesztő a helyzet, mert ügyfélkapun kaptam értesítést a NAV -tól, hogy megcsinálják ők az adóbevallást, de nem kaptam semmit azóta sem.

Köszi,
D

(#983) rlazol válasza kicsi83 (#981) üzenetére

rlazol
(PH! kedvence)

megvolt még időben, köszi!

Az orvosom szerint elmebajban szenvedek. Ez butaság. Minden percét élvezem!

Útvonal

Fórumok  »  Gazdaság, jog  »  Adóbevallás
Copyright © 2000-2017 PROHARDVER Informatikai Kft.