Nem csak az EU-ban néz szembe trösztellenes haraggal az NVIDIA. Kína hétfőn közölte: vizsgálatot indított az NVIDIA ellen, mert azt gyanítják, hogy a cég megszegte az ország monopolellenes törvényét. A szakértők ezt válaszlépésnek tartják az USA legutóbbi korlátozásaira, amikkel a kínai chipszektort célozták.
A kínai SAMR hatóság nem részletezte, hogy az NVIDIA hogyan sértette meg a helyi törvényeket. Hozzátették ugyanakkor, hogy vélhetően megszegte a cég azon vállalásait, amelyeket akkor tett, mikor 2020-ban felvásárolta a Mellanox Technologies izraeli chiptervező céget. Ennek megvételét ugyanis feltételekkel hagyták jóvá.
Minderre azután került sor, hogy az USA a múlt héten három év alatt a harmadik nagy korlátozást rótta ki a kínai félvezetőiparra, az exportot 140 cégnél korlátozták. Kína válaszlépésként és eddigi legkomolyabb intézkedéseként nem sokkal ezután betiltotta a gallium, germánium és antimon exportját az USA-ba. A nyersanyagkorlátozásokat állítólag sok nyugati cég megérzi, egész ágazatok akadozhatnak emiatt (az EU-ban is).
Ugyanazon a napon Kína legnagyobb ipari szervezetei egybehangzóan kijelentették, hogy a kínai cégeknek tartózkodniuk kellene az amerikai chipektől, mert azok többé nem biztonságosak – inkább vegyenek helyi termékeket.
Az NVIDIA korábban is belekerült az USA és Kína közötti viszályba, akkor amerikai korlátozás miatt nem árulhatták Kínában a legfejlettebb AI-chipjeiket – erre gyengébb, az előírásoknak megfelelő verziókkal válaszoltak. Míg a korlátozások előtt Kína AI-chipes piacának több mint 90 százaléka volt az NVIDIA kezében, addig immáron a helyi riválisok kerülnek szerepbe, köztük a Huawei. Januárral bezáróan az NVIDIA éves bevételének 17 százalékát a kínai piac adta.
Kína utoljára 2013-ban indított monopolellenes ügyben vizsgálatot ismert külföldi tech cég ellen – akkor a Qualcomm leányvállalatát a piaci helyzetével való visszaéléssel és túlszámlázással vádolták, a cég végül 975 millió dolláros bírságot fizetett.