Az USA szerint a CATL és a Tencent kiszolgálhatják a hadiipart

Az USA a CATL-t és a Tencentet is felvette azon cégek listájára, amelyeket a kínai hadsereg kiszolgálásával vádol – mindkét óriás visszautasítja a vádakat.

Az USA védelmi minisztériuma közölte: felvette a CATL akkumulátorgyártót és a Tencent közösségi- és gamingóriást azon cégek listájára, amelyek a vádjaik szerint a kínai hadsereget segítik. A listára került még a Changxin Memory Technologies, a Quectel Wireless, az Autel Robotics és a COSCO Shipping Holdings, GI Tech, Origincell Technology is, többek között. Az évente frissülő listán most 134 cég szerepel.

Az elemzők megjegyzik, hogy a listára kerülés nem jár automatikus betiltásokkal, ugyanakkor az érintett cégek hírnevének rosszat tesz, ugyanis figyelmeztetés az amerikai cégeknek az üzlet esetleges kockázatáról. Szakértők szerint továbbá nyomást helyez az USA pénzügyminisztériumára, hogy vessen ki szankciókat a cégekre.

A Tencet árfolyama mindennek hatására érezhetően esett. A cég szerint az, hogy szerepelnek a listán, egyértelműen egy hiba, ők nem katonai cég vagy beszállító.

A CATL árfolyama szintén esett, és ők is hibának nevezték a megjelölést, és közölték: nem vesznek részt semmiféle hadiiparhoz köthető tevékenységben. A CATL-t ugyanakkor régóta a listára akarták rakatni az amerikai politikusok, és élesen kritizálták a Forddal való amerikai együttműködést is.

A Washingtonban lévő kínai nagykövetség ellenezte a lépést, és a diszkrimináló gyakorlat orvoslását kérte.

A listára 2021-ben a Xiaomi is felkerült, majd levették, miután a cég beperelte az USA kormányát, egy szövetségi bíró a kormány lépését pedig súlyos hibának nevezte.

A DJI és a Hesai szintén beperelték a Pentagont emiatt, de még a listán vannak. 6 cég ugyanakkor lekerült idén a listáról.

Elemzők szerint Trumpon és csapatán múlnak majd a konkrét következmények, az ugyanakkor jól látszik, hogy az USA és Kína között továbbra sem ér véget az adok-kapok.

Azóta történt

Előzmények