Vakarja a fejét a félvezetőipar: az egekben az antimon ára

A szakértők szerint a kínai exporttilalom új magasságokba emelte az antimon árát.

Miközben az USA újabb és újabb intézkedéseket, szankciókat, exportkorlátozásokat és listákat hoz Kína és a kínai cégek ellen, egy ideje Kína is válaszol ezekre, többek között nyersanyagok és ásványok, nemesfémek exportjának korlátozásával vagy betiltásával.

Az elemzők azt mondják: az antimon ára rekordmagasságokba emelkedik, mivel a vevők alternatív forrásokat keresnek. Kína ugyanis exporttilalmat vezetett be a kereskedelmi feszültségek miatt az USA felé, a gallium, germánium és antimon kapcsán is a múlt hónapban.

Az antimont a félvezetőipar és a hadiipar is használja, ennek ára most tonnánként 39,5 és 40 ezer dollár között mozog. Tavaly 240 százalékos áremelkedés történt, de a kereskedők szerint tovább nő az ár a tiltás miatt, ráadásul globális hiány is van.

Egyes európai kereskedők már 40 ezer dollár fölé vitték az áraikat, és közölték, a nyugati eladók tovább emelnek, hogy maximalizálják a profitot.

Eközben a globális antimonkészletek közel felét Kína termelte tavaly, mondja a USGS.

Az USA a történtek hatására egy ideje már diverzifikálta az ellátási láncát, ahol lehet, ott Kína helyett délkelet-ázsiai országokra támaszkodik. Rövid távon azonban az elemzők szerint gondban lehetnek.

Az elemzők szerint a kereskedők mindent megtesznek, hogy kihasználják a tiltást az árak felverésére. Más szakemberek szerint ez is mutatja, mennyire fontos a Kínán kívüli ellátási lánc – és az exporttilalmi intézkedések következő eleme a a bizmut és a mangán lehet.

Előzmények