Az emberek szeretnek idegenek hívására ébredni

Ébredni mindenki szokott

Másfél millió felhasználóval, harminc millió ébresztőhívással a háta mögött a Wakie most az iOS operációs rendszerű mobileszközöket is meghódítaná azután, hogy az év elején megjelent Androidra és Windows Phone-ra.

A Wakie egy izgalmas új vonalat képviselő ébresztő alkalmazás. Vagy legalábbis érdekes, de majd meglátjuk. Az alkalmazás ugyanis úgy működik, hogy nem engedi visszaaludni az ébredőket azáltal, hogy egyperces hanghívás során élő emberrel kell beszélgetni, olyannal, aki bizony kérdez, választ vár, egy egész percen keresztül azon fáradozik, hogy ne is akarjon még öt percet szundítani az ember. Ráadásul a kérdésekre illik válaszolni is, meg persze arra is oda kell figyelni, hogy az ember ne tűnjön tuskónak akkor sem, amikor éppen valaki megpróbálja felébreszteni.

Hrachik Adjamian, a Wakie alapítója és ügyvezetője úgy érzi, „egy kedves idegennel megosztva az ébredés pillanatát máris jobban indul a reggel”. Annál mindenképp, mint ha a vekker csörömpölésére kellene felkelni – annak soha egy kedves szava sincs.

Rengetegen használják a szundi funkciót, ami a Wakie alapítója szerint (és az alváskutatók jelentős része is egyetért ebben) azzal jár, hogy egész nap zombiként üldögélnek munkahelyükön. A Wakie kitalálója azt állítja, kutatásokkal igazolta, hogy az egyperces diskurzus egy idegennel 99 százalékos garanciával felébreszti az agyat annyira, hogy ne akarjon már visszaaludni az ember. Amikor valaki kérdéseket tesz fel, az agynak reagálnia kell. Az ember ösztönösen próbál kedves is lenni amikor olyannal beszél, akivel korábban még nem – próbálunk jó benyomást tenni, ilyenek vagyunk. Szerencsére – teszem hozzá gyorsan, ugyanis ez a másik dolog, ami sokat segít abban, hogy az alvó könnyebben felébredjen társaságban. Az is agymunkát igényel ugyanis, hogy felidézzük a megfelelő szociális mintázatokat, miközben rá kell jönnie, hogy férfival, nővel, fiatallal vagy éppen időssel beszél. „A hívás után nem tudsz többé visszaaludni, akkor sem, ha csak alig valamit pihentél előtte" teszi hozzá Adjamian.

Android, iOS, Windows Phone plaftormokon
Android, iOS, Windows Phone plaftormokon

A rendszer alapvetően anonim, az ébresztő fél csak azt látja, melyik országot hívja éppen a Wakie. Az ébresztés maximum 1 percig tarthat, ekkor automatikusan megszakad. Ennyi idő alatt nem sok mindenre van idő, főleg, ha az ébresztett fél nem izgult különösebben a hívás miatt, így nem is ébredt fel három perccel a csörgés előtt teljesen fitten és éberen. Mert bizony erre is van példa. Érdekes azonban, hogy nem kizárólag az első pár napban fordul elő ilyesmi, a felhasználók visszajelzései alapján sokan vannak, akik annyira várják a reggeli ébresztést, hogy izgalmukban felkelnek hamarabb.

Valószínűleg nekik találták ki a Wakie fizetős verzióját, ami olyan funkciókat engedélyez majd, mint az ébresztés utáni kontakt adatok megtekintése (amennyiben a másik felhasználó profilja ezt lehetővé teszi), vagy az akár öt percig is húzható reggeli csevej. Azt is meghatározhatja, aki fizet a szolgáltatásért, hogy nők vagy férfiak ébresszék, illetve ő maga is válogathat azok között, akiket lenne kedve keltegetni.

Ha ez még nem lenne elég, ennél tovább is van. A Wakie-nél dolgoznak azon, hogy olyan intelligens géphívásokat tudjanak eszközölni, amelyek a helyi időjárásról, hírekről, érdekes tényekről, vagy egy rakás más, izgalmas dologról tájékoztathatnák az álmos felhasználókat.

A felelősség a miénk, ha más ébreszt is

„Szintén teszteltünk egy érdekes új funkciót, a Híresség-ébresztőt. Csak ki kell választani a megfelelő sztárt”, akinek a heti rendszerességgel felvett ébresztő monológjaira szeretne ébredni az ember, és kész.

Az alkalmazás jelenleg az USA, Kanada, az Egyesült Királyság, Írország, Hong-Kong és Szingapúr területén érhető el. Első körben további, angol nyelvű országokat terveznek bevonni, csak később jöhetnek majd az egyéb nyelvet használók. Az alkalmazást persze le lehet tölteni hazánkból is, csak sok értelme nincs. Az történik ugyanis, hogy senki sem ébreszti fel az embert. Még csak az sincs, mint a fent említett országokban akkor, ha éppen senki sincs, aki ébresszen, ott ugyanis olyankor egy robot csörög be és kíván szép napot. Ha elérhető lenne a szolgáltatás, akkor a kért időponthoz képest +/- 5 perccel ébresztene egyébként valaki. Így jelenleg meg kell elégedni azzal, hogy klasszikus ébresztőként működik, amiben van egy beépített üzenőfal is.

A rendszer alapvetően ingyenes, a hívások a Wakie szerverein keresztül VoIP alapon indulnak 1, illetve prémium előfizetőként 5 perces útjukra. Hívott félként azonban normál bejövő hívást kapunk, tehát a telefonszám megadása kötelező, viszont nem kell egész éjjel internetkapcsolattal hagyni a készüléket, elég ha a hálózaton fent van. Viszont aki lenémítja, az majd meghallgathatja üzenetrögzítőről az ébresztést, de ha elkésik, hiába jön majd azzal, hogy senki sem ébresztette!

Na de a személyes adatok? Rendben van, hogy a cég kifejezetten megígéri, hogy bár elkéri az adatainkat, azokat senkinek nem adja át az engedélyünk nélkül. Láttunk már ilyet, de persze nem kell azonnal rosszat feltételezni.

Nyilván a leendő prémium funkció, amivel az ébresztettről vagy éppen az ébresztőről lehet többet megtudni egy-egy hívás után, az mindkét fél által jóváhagyott. Az alkalmazásban van egy üzenőfal jellegű szekció, ami segíthet az ingyenes modellt választóknak egymásra találni. Ezen tettem fel a kérdést, hogy volt-e valaha valakinek negatív tapasztalata. Huszonhét választ kaptam, mindenki szerint elbűvölő, kedves és vicces hölgyek és urak ébresztgetik egymást a szolgáltatásban.

A fizetős szolgáltatások egyelőre nem kerültek még bele az éles alkalmazásba, de 30 millió hívás árát valahogy vissza kell hozni, még akkor is, ha a VoIP tényleg nagyon olcsó.

Azóta történt

Előzmények