Jogi kérdések
Kedves Olvasóink!
A közelmúltban új állandó rovatot indítottunk, Az Olvasó ír címmel. Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy alig találni az informatika területén olyan témát, amelyben állandó olvasóink és fórumistáink közül ne lennének többen is otthon. Így korábban is előfordult már, hogy egy-egy témát valamely olvasónk dolgozott fel egy cikk keretében – most csupán annyi változik, hogy ennek jelenleg már önálló rovatot szentelünk!
Akiben tehát már régóta buzog a vágy – vagy épp ellenkezőleg e felhívás nyomán éledt fel –, hogy választott szakterülete egy-egy érdekes témájáról az IT.news hasábjain számoljon be, postázza levelét az címre. A nagy nekirugaszkodás előtt ugyanezen a címen válaszolunk a terjedelmi, formai és egyéb megkötésekkel kapcsolatos kérdésekre.
Az IT.news szerkesztői
[Az Olvasó ír rovatban a szerző írásos engedélyével megjelenő cikkek olvasóink véleményét tükrözik, azok tartalmával szerkesztőségünk nem feltétlenül azonosul, értük felelősséget nem vállal.]
Az ASVA és a józan ész kritikája – jogi kérdések
Tisztelt Szerkesztőség,
"Az ASVA és a józan ész kritikája" című, az Olvasó ír rovatban megjelent írásra reagálnék röviden.
Számomra megdöbbentő, hogy egy profi jogászokból álló szervezet (ASVA) ilyen szinten ne ismerje a hatályos törvényeket és ajánlásokat (az fel sem merül bennem, hogy ismeri, csak éppen nem alkalmazza). Az adatvédelmi biztos által kiadott tájékoztató ugyanis konkrétan tárgyalja az olvasói levél tárgyát képező szituációt.
"Ha az intézmény biztosítja a hallgatók részére, hogy számítógépet használjanak az intézményen belül, akkor az azon tárolt személyes jellegű anyagokat nem ismerheti meg az érintett hozzájárulása nélkül."
"Az a tény, hogy ki milyen internetoldalakat és milyen gyakorisággal tekint meg, személyes adatnak minősül. Abban az esetben, ha a hallgatók számára az intézmény hozzáférhetővé teszi a világhálót, az internethasználatra vonatkozó adatokat, így a látogatott oldalak címét nem ismerheti meg. Ha mégis vizsgálja az internet használatát, és erről kimutatást készít vagy készíttet, jogellenes adatkezelést végez."
(Az adatvédelmi biztos állásfoglalásának teljes szövege elérhető a következő címen: http://abiweb.obh.hu/abi/gyik/felsoktatas.htm – a szerk.)
A beidézett állásfoglalás meglehetősen konkrét és egyértelmű. Kötelező törvényi ereje ugyan nincs, de mivel az adatvédelmi biztos intézményét pont azért (is) hozták létre, hogy a meglehetősen szűkszavú, csak elvi iránymutatást nyújtó 1992. évi LXIII. törvény és a napi gyakorlat közötti rést – olykor szakadékot – áthidalja, így egy esetleges per kapcsán bizonyára döntő lenne.
Ennek tudatában érthetetlen számomra az ASVA eljárása.
Kemecsei Zsolt