Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Sk8erPeter #7119 üzenetére

    Ja, és már próbálkoztam a telepítő CD hibajavítókonzoljában a "BOOTCFG /REBUILD" paranccsal is, ami elvileg megkeresi a telepített oprendszereket. De csak az XP-t találta meg. Mondjuk az XP CD-t használtam, de valszeg a 98-as CD fel se ismerte volna az NTFS-en lévő oprendszert.

    Sk8erPeter

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Sk8erPeter #7119 üzenetére

    Félreérted, pont azt írtam, hogyan lehet berakni a menübe a Win98-at. Nem úgy kell beírni a bootmenübe, mint egy XP-t, hanem másképp, ráadásul a beírás önmagában még nem is elég.

    Ezért nem alkalmas bootcfg /rebuild parancs sem, mivel az csak NT-alapú kernelt keres a számítógép merevlemezein (ntoskrnl.exe, hal.dll) más oprendszerekkel egyáltalán nem foglalkozik.

    Az Ntldr (hozzátartozó konfigurációs fájl a boot.ini) képes azonban emellett bármilyen más partícióra átpasszolni a bootfolyamatot, ahol már közömbös az oprendszer fajtája (lehet Linux is vagy bármi).

    Ehhez annak a partíciónak a legelső szektorát (bootszektor) fájlba kell menteni, gyökérbe az Ntldr mellé tenni, továbbá a boot.ini-be beírni az elérési útvonalát. De mindezt már leírtam, legfeljebb más szavakkal. A bootszektorban van egyébként egy indítókód, azt tölti be a memóriába ilyenkor az Ntldr, átadva neki a vezérlést.

    Bootszektor mentése pl. diskeditorral lehetséges, vagy létezik erre célprogram is, ami a mentést, sőt a boot.ini módosítást is maga intézi:

    http://www.winimage.com/bootpart.htm

    De sajnos még így is lehet belőle kellemetlenség, másik vinyó átmentett bootszektora nem biztos, hogy minden számítógépen működik ilyen módon. (Ugyanazon HDD másik partíció boot-kódja inkább.)

    Ami biztosabb ilyenkor, ha a Win98 HDD van beállítva bootvinyónak. Az XP telepítő így először is észre fogja venni, mivel a boot-eszközre elkerülhetetlenül szükség van a számítógép működéséhez.

    Ezért oda fogja pakolni az ntldr, boot.ini stb fájlokat, rendezi a bootszektort és bootmenüt, tehát a Win98at felveszi menübe. Ugyanezt elvégzi a javítótelepítés is. A másik vinyót (ahol az XP van) kell választani javításra, de a telepítő attól még tudni fogja, hogy nem az a boot-HDD, hanem a Win98-as.

    Más kérdés, mi történik a Win98 HDD kivételekor? Ha az XP vinyóján megmaradtak a régi indítófájlok (ntldr stb.) annak segítségével ugyanúgy elindul. Bár elvben itt is előfordulhat egy speciális probléma (BIOS függő).

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák