Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • imibogyo

    veterán

    válasz n@p@lm #203 üzenetére

    NA ez hosszú lesz, előre is elnézést kérek.... :R

    Házvásárlás előtt állunk. Ez egy jelenlegi állapotában szigeteletlen kockaház, hatalmas cserépkályhával (ránézésre úgy 1,5 x 1 x 2 méteres) + konvektoros fűtéssel (na ez a második az ami biztosan nem marad így). Épp ezért én most ásom bele magam mélyebben (pár hónapja már...) a fűtéskorszerűsítés témakörbe. A technikai részletek és paraméterek még nem teljesen alakultak ki a fejemben a saját rendszerrel kapcsolatban (szakértő is be lesz vonva a jövőben természetesen, de szeretem érteni a dolgokat), ezért szinte biztosan kérdezni fogok itt is.

    Azért nagy vonalakban:
    A mi rendszerünk alapvetően radiátoros lesz, mivel padlófűtés kialakításához rengeteg mindent fel kellene bontanunk (gyönyörű, frissen csiszolt és kezelt tömör fa parketta a szobákban, 15 centiméteres aljzatbeton a többi helyiségben (e felett pedig bontás nélkül nem férnénk el normális rétegrenddel, vagy csak rohadt drágán) stb.).

    Ezt egészíti majd ki egy alap elektromos "infra-szőnyeg" rendszer a csempe burkolatok alatt (a szobák kivételével persze), de ez egyelőre nem lesz rákötve a "normál" elektromos hálózatra fűtési jelleggel, tehát nem állandóan fog működni. Le lesz terítve a "szőnyeg" mindenhova (úgy számoltam, hogy 2-300.000-ből kijön az egész maximum). Ezek rá lesznek kötve egy három relés kapcsolóból álló, félautomata vezérlésre (a 3 fázis adott, ehhez jönne egy alap kis Arduino-s vezérlés mely egyrészt nem engedi a három kört egyszerre üzemelni (felkapcsolni), valamint be lehetne neki állítani a napi/időszakonkénti limitet (ha mondjuk például ment 5 percet a rendszer, akkor utána egy órán át nem engedne újabb 5 perces etapot, napi szinten pedig lekorlátoznám mondjuk 10 ilyen engedélyezett futásra mind a 3 fő kört (folyosó --> ebédlő --> konyha))), tehát átmelegítjük a padlót 5-10 perc alatt, hogy kellemes legyen érzetre, majd lekapcsoljuk).

    A jövőben természetesen majd rendesen be lenne állandóra üzemelve, de majd csak akkor ha sikerül a tervezett kb. 5 Kw-os napelemrendszer beszerzése (ekkora teljesítménnyel "forgó üzemben" a fenti vezérlővel (folyosó --> ebédlő --> konyha --> folyosó --> ebédlő --> konyha) már működtethető lesz a rendszer a számításaim szerint).

    Utolsó kiegészítője a teljes rendszernek pedig egy szolár vízmelegítős kör lenne (3-5 darab 30 vákuumcsöves napkollektor), mely a pufferek hőcserélőin keresztül a fűtésbe, a hőcserélős villanybojleren keresztül pedig a melegvíz előállításba is besegítene majd, de ezt még tovább kell terveznem, csak ötlet szintjén vagyok)...

    Na és itt kapcsolódom a te hsz.-edhez:
    Nekünk is a gázfűtés (kondenzációs fali kazán) lesz az elsődleges fűtési megoldásunk a házban (természetesen komoly szigeteléssel megtámogatva), eddig tiszta sor, de azért a közelmúlt eseményeit figyelembe véve (2009-es Ukrajnai gáz elzárás, vagy az "aktuális" ukrajnai - európai helyzet miatt is) én szükségesnek érzem, hogy legyen alternatíva akár új, akár régi házról beszélünk. És mindenkinek ezt is szoktam tanácsolni. Láttunk már karón varjút...

    A saját adottságaink miatt (hatalmas 3000 m2-es fás bokros telek, emiatt pedig rengeteg égethető "hulladék", valamint szintén rengeteg brikettálható, nem műanyagos papírhoz való hozzáférés), nekem a cserépkályha alapból "támogatandó" dolog (tehát biztosan marad), hosszútávon pedig e mellé tervezek vegyes tüzelésű központi fűtést is kialakítani puffertartállyal megtámogatva (2000 literrel tervezek). Ezek, mivel alapvetően az alacsonyabb keresetűek közé tartozunk (a fentebb felsorolt terveim ne tévesszenek meg senkit, itt most több éves tervhalmazom került bele egyetlen hozzászólásba... :B), mindig hasznos kiegészítői / helyettesítői lesznek a gázfűtésnek, és egyébként is jó ha mindig azzal tudunk fűteni, ami éppen olcsóbb...

    Szóval összegezve az a véleményem, hogy minimum egy alternatíva kell egy családi házba a fő fűtés mellé akár új, akár régi házról beszélünk, legyen az bármi (szolár, hálózati elektromos, vegyes tüzelésű kazán, cserépkályha, kandalló, akármi...). Persze ez szigorúan magán vélemény egy laikustól, csak ez futott végig az agyamon a hsz.-edet olvasva... :B

  • imibogyo

    veterán

    válasz Misi1980 #219 üzenetére

    Reális dolgokat írsz, de azért leírom, hogy én hogyan gondolkodom és nekünk mi van a háttérben. :K

    Azt amit leírtál tényleg nem úgy tűnik hogy kiskeresetű lennél.
    Pedig hidd el, jelenleg Magyarországon tőlünk feleségemmel már csak a minimálbéresek és közfogisok keresnek rosszabbul, de ha így haladunk tovább, hamarosan ők sem... ;] :P

    Azt kell viszont látni, hogy mi most egy relatíve olcsó használt ház vásárlásáról + annak felújításáról beszélünk és egy 16 év alatt már lényegében összegyűjtött összeg elköltéséről. Így a "beköltözhető" 12-13 milliós minimum költségvetés sima gázfűtéssel már rögtön nem tűnik annyira irreálisnak, de még a full extrás szolár rendszeres 18-19 milliós költségvetés sem, mondjuk további 10 évre vetítve. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy rengeteg minden a rendelkezésemre áll már eszközök tekintetében (hőcserélős bojler például), de azért számolok velük a költségvetésben, így biztosan elég lesz a kikalkulált keret.

    Eredetileg építkezni szerettünk volna de a nagyságrendileg 24-26 milliós költségvetésnél be tudtuk látni (sokaknak ez nem megy és ezért inkább eladósítják magukat egy életre), hogy ez túl nagy falat nekünk, a 18 milliós költségvetésünk pedig álom (köszönjük önerős építkezés megszüntetése és köszönjük e-napló). 5 évvel korábban a nővéreméknek egy mediterrán házat húztunk fel ennyiből, mert nekik még volt önerős építkezés (elég volt a szakember megléte, ha rokon volt elvégezhette a munkát "ingyen")...

    és soha a büdös életbe nem térül meg
    Én ezzel a "mikor térül meg?" témakörrel nem tudok soha mit kezdeni...

    Először is például az én esetemben szinte ingyen van/lesz a fa (és nem, nem csak a kert miatt, az csak egy példa volt, írtam a papír brikettet is), de a lényeg, hogy lesz "elég" fám/papírom a gázfűtés jelentős (valószínűleg nem teljes, vagy nem állandó) kiváltására. Én ennél olcsóbbat nem igazán tudok. Mivel ez a fához jutás azonban néha ad hoc jelleggel működik, ezért gondolok elsődlegesként a gázfűtésre (az stabilnak tekinthető egész évben), de szerintem így már megéri kiépíteni a vegyes részt is (maximum spórolósan, ahogy te is írod).

    Másrészt én úgy nézem ezeket a beruházásokat, hogy most van rá "felesleges" pénzem, ami most nem kell másra. Lehet, hogy 5 év múlva már nem lesz ilyen lehetőségem. Szóval lehet, hogy csak 20 év múlva jön vissza például az 5 (10) kW-os napelem és a napkollektor rendszer ára, csakhogy én ezalatt a 20 év alatt, lényegében nem fizetek villanyszámlát, szinte ingyen van a víz melegítése, sőt ha sikerül komolyabb szolár rendszerre fejlesztenem az évek alatt, akkor akár még a fűtés is (családban már van egy ilyen működő 10 kW-os napelemes rendszer (fűtés + áram + melegvíz) és jól működik).

    Harmadrészt pedig nem vagyok önző ember. Van két gyerekem (tervben a harmadik), akik ha megöröklik ezt a házat, akkor nekik a kötelező karbantartásokon kívül nem lesz kiadásuk ezekre a rendszerekre (épp ezért választok direkt alacsony karbantartásigényűeket) és onnantól nekik is van egy javarészt önellátó házuk, amit aztán vagy él majd valamelyikük, vagy eladják, vagy mit tudom én, de az ő szemszögükből egy ilyen ház értéke mindenképpen plusszos lesz, hiszen az én befektetésemet "élvezik". Szerintem ez sem rossz dolog...

    Ne hidd hogy a pufferes vegyestüzelésű rendszer fütése olcsobb mint a gáz.
    Nem hiszem, sőt ha a kényelmi oldalát is nézem, akkor pláne nem. És ha mindent szigorúan pénzért kellene vennem, akkor én sem foglalkoznék vele és megmaradna csak a cserépkályha vészfűtésnek. De mivel nem így van, ezért rentábilisnek érzem a kiadást.

    A szolár rendszer nem rossz ötlet de szerintem drága.
    Igaz, viszont ha tudsz eleget termelni, vagy megfordítva nem vagy masszív fogyasztó, úgy még termelni is képes a szolgáltatón keresztül. Nekem ez a tervem (főleg mivel nem szeretnék sok karbantartást igénylő akkus rendszerrel foglalkozni). Az 5 kW-os rendszert idővel 10 kW-ig szeretném felfejleszteni, így van nagybátyámnál is. Ugyan 10 évébe telt mire elérte ezt a szintet, de most már az éves elszámolásnál elég csinos összegeket írnak neki jóvá (relatíve kis háza van és nem túl sok fogyasztója, nem egy power user, (ahogy mi sem). Napkollektoros rendszerből pedig egy alap szettet már 5-600.000 Ft környékén is meg lehet venni, szerintem az sem a világ vége.

    ha tényleg félsz hogy elzárják az oroszok a gázt dobj be mellé egy vegyestüzelésű kazánt,amivel átmeneti időszakban el tudod égetni a telkeden keletkező fahulladékot,így tudsz spórolni a gázzal.
    De hát lényegében ezt írtam le én is. Annyi különbséggel, hogy én hosszútávon minimum egy darab 1000 literes pufferrel is számolok a jövőben (ha sikerül persze, ez azért nekem sem létszükséglet). :K

    Szó van róla hogy szabályozni fogják a vegyestüzelést a szállópor miatt 2018-tól amit nem tudom pontossan mit takar de én biztos nem költenék vagyonokat a vegyestüzelésre.
    Ezt nem tudom mit takar én sem, de egy fapados vegyes rendszert szűken, pufferezés nélkül szerintem 3-500.000-ből is ki lehet hozni (kazán, tágulási, keringető, "vész alkatrészek", 5-10 méternyi cső + szerelvények, ha szükséges akkor új kémény), ha már "minden más" adott a gázos fűtés miatt. Az azért szerintem nem egy vagyon, főleg ha sarkítva ingyen tudok benne tüzelni. Puffer meg vagy lesz a jövőben, vagy nem, ez majd eldől... ;)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák