Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #65675776

    törölt tag

    válasz intensa_man #844 üzenetére

    Hello!

    Amit tudok, hogy az Eduard az eléggé készésgesen kiszolgálja az alkatrészigényeket. A Revell az kb nem foglalkozik vele.

    Egyébként türelem. Egyrészt ünnepi időszak van, kb nem is működik most sehol az ügyfélszolgálat. Másrészt alapból nem szokott ez gyorsan menni.

    Egyébként mi hiányzik milyen készletből? Csak érdeklődés. Néha érdekes dolgok történnek. Nekem egy Esci 1/48-as F-4J-m van, aminek a szárnyvégére már nem jutott elegendő műanyag, így kissé defektes. Ezt biztosan nem fogom tudni pótoltatni, valahogy ki kell majd tömíteni. Illetve mind a két Fujimi 1/72-es A-7E-mnek sikerült eltörnöm a szélvédőjét.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz intensa_man #846 üzenetére

    Azt a pár átlátszó alkatrészt szerintem ki tudod csiszolni akár egy átlátszó öntőketerből is. Az elválasztó páncélüveget meg kivágod mondjuk egy ing gallérmerevítőjéből. Keresni kell képeket az adott területekről.

    A matrica az már neccesebb. Legalábbis az Apache esetén. Olyan kevés jelzést tartalmaz, hogy pár száz forintnál többet nem ér.

    Rengeteg 3rd party matrica létezik, mondjuk nem feltétlenül olcsóak. De ha találsz valahol az adott készlethez mellékeltet külön eladót, az sem feltétlenül kerül kevesebbe. A 3rd party-k előnye és egyben hátránya is, hogy egy csomagban akár 8-10 gépre való matricát tartalmaznak. Előny, mert akár másik maketthez is felhasználhatod, de hátrány, mert jó eséllyel nincs szükséged annyira. Egy TA-7C esetén vagyok én is így ezzel. Görögöt akarok építeni, de a Hobby Boss nem mellékel ilyen matricát. Létezik külön, de minek vegyek meg még 12(!) gépre valót mellé? Szerencsére egy haveromnak van egy A-7D-je, amihez érthetetlen módon adtak görög matricát. Átadja nekem.

    F-16-hoz esetleg ez jó lehet, feltéve ha szánsz rá ennyit. [link] És legalább különleges, bár a festés maga a szabvány amerikai. Persze ha egy C-ről van szó, akkor már neccesebb, más készletet kell nézned. Ez mondjuk érdekes. Katalógusszámok alapján esetleg érdemes szétnézni, hátha valahol olcsóbban megtalálod.

    Itt egy példa, hogy a gyári matrica ugyanannyi, mint a 3rd party.

    Persze ha erre is rákérdeztél az Italerinél, akkor lehet nem fog pénzbe kerülni. Ha leírtad a körülményeket, akkor viszont lehet elhajtanak.

    3rd party-k esetén persze előfordul, hogy a stencileket nem adja, csak az egyedi jelzéseket. De ez sok esetben a gyáriról is hiányzik.

    [ Szerkesztve ]

  • #65675776

    törölt tag

    válasz intensa_man #848 üzenetére

    Beteg.

    Sikerült jutni valamire egyébként a pótalkatrészekkel?

  • #65675776

    törölt tag

    válasz intensa_man #850 üzenetére

    Esetleg még írd be a kérdésed a makettinfo csere-bere topicjába. Hátha tud valaki segíteni. Nekem nincs 48-as F-16-om, ha lenne, akkor a felesleget odaadnám szívesen.

    $8 meg vicc. Alig olcsóbb, mint egy 3rd party. Ez ráadásul Mo-on van. [link] Posta persze így is van rá. Nem lehet hülyeség ellátogatni makettversenyekre akár, a legtöbbön van börze is. Kb egy hónap múlva Miskolc, rá egy hónapra Szolnok, megint egy hónap múlva Móvár, és így tovább (Bolyait most éppen nem tudom mikor lesz idén). Ha nem sürgős, akkor inkább ezeken a helyeken érdemes utánanézni. Ha esetleg tagja vagy valamelyik klubnak, akkor sok esetben az is működik, hogy webshopos rendelést összeírjátok, és a boltos leviszi az adott versenyre, szóval még a posta is megspórolható.

    Remusz911: A németek nem éles kontúrral festették a hk-ikat? Egyébként ha kis átszóródást akarsz festeni, akkor azt általában úgy szokták megoldani, hogy BluTack-ből sodornak csíkokat, és azzal maszkolják ki a mintát. Így lesz egy kis átszóródás. Valamilyen szinten szabályozható is az átszóródás ezzel, méghozzá a hurkák átmérőjével.

    Egyébként egészen jól néz ki.

    [ Szerkesztve ]

  • #65675776

    törölt tag

    válasz intensa_man #871 üzenetére

    Novo? Ősrégi szovjet márka, nem éppen a részletes kidolgozásról és pontosságról híres. Kb olyan, mint a Frog. Hacsak nem kezdtek bele újra, esetleg jobb minőségben.

    A Revell Tomcat-je alapvetően jó, csak a panelvonalak vetekszenek az I. vh-s lövészárkokkal. Túl szélesek, túl mélyek.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz intensa_man #901 üzenetére

    A gázhűtők külön alkatrészek, opcionális a felszerelésük. Viszont ha nem rakod fel őket, akkor csak bizonyos verziókat tudsz megépíteni, amennyiben ragaszkodsz a pontossághoz. Persze átalakítással megoldható a többi is. Eleve nem lehet belőle D-t építeni dobozból, mert csak a Spiralok vannak a készletben, a Falagák nem. Persze utóbbi is beszerezhető más cégektől kiegészítőként.

    Egyébjént nem rossz készlet, közepes minőség, elfogadható illeszkedéssel.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz intensa_man #903 üzenetére

    A Mi-24P-t építettem meg még régebben. Az általad linkelt makett csak a csöves fegyverzetben tér el attól.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz intensa_man #908 üzenetére

    Igen. De miért kellene feketét használni erre? Alapszín sötétítve ha utóárnyékolsz.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz intensa_man #910 üzenetére

    Feketét előárnyékolás esetén érdemes használni. Utóárnyékolásnál nem. Bemosásra van még értelme a rommáhígított feketének, de azt nagyrészt úgyis visszamosod, törlöd.

    Egyékbént tudom, hogy sokan izomfeketével eresztik be a panelvonalakat, de az egyrészt gusztustalan, másrészt teljesen irreális. Nekem is mondták már versenyen, hogy "jó lenne az a makett ha feketével rendesen ki lennének emelve a panelvonalak." Mikor megkértem őket, hogy akkor legyenek szívesek mutassanak egyetlen képet akár, ahol a panelvonalak oly látványosan az ember arcába ugranak, akkor meg csak hebegtek-habogtak.

    Szóval utóárnyékolásnál az alapszín sötétebb változatát használd. A híg szürke is jó lehet. A feketét inkább hagyd.

  • #65675776

    törölt tag

    válasz intensa_man #919 üzenetére

    Alapvetően ugyanaz, csak az oldószer és egyéb összetevők aránya más. A probléma inkább az lesz, hogy az ecsetesben szinte biztosan sűrűbb az anyag, kérdés mennyire lesz hajlandó átmenni a csövön.

    Revellnek a ragasztókínálata mondhatni egydimenziós, a hígítás tér el csak.

    [ Szerkesztve ]

  • #65675776

    törölt tag

    válasz intensa_man #921 üzenetére

    Próbálhatod acetonnal és/vagy benzollal hígítani. A makettragasztók oldószere tipikusan ennek a kettőnek a keveréke.

  • intensa_man

    tag

    válasz intensa_man #953 üzenetére

    Ilyesmire gondoltam:

    /a fotó az iho.hu egyik cikkéből van. /
    Köszönöm!

  • #65675776

    törölt tag

    válasz intensa_man #980 üzenetére

    Hello!

    A csíkosodást több minden okozhatja. Nem csak a hígítatlanság, de akár a túlhígítottság is. Szóval az a tanácsma hogy hígítsd hülyére rossz volt. Meg kell találni az optimális hígítást, ami minden egyes festéknél eltérő. Általában akkor szokott jó lenni a hígítás, hogyha a festéket lassan keverve az ecsettel az gyöngyözni kezd.

    Ha nem hígítod eléggé, akkor nem tud elterülni rendesen, megfolyik, a változó vastagság miatt nem szárad egyenletesen. Ha túlhígítod, akkor nem lesz meg a pigmentek közötti kapcsolat (mivel a kötöanyagot túlzottan híggá tetted), emiatt a fedés nem lesz homogén.

    Szintén okozhat csíkozódást a nem megfelelő felületelőkészítés. Minden esetben zsírtalanítani kell a felületet, erre egy alkoholos átmosás megfelel általában.

    Hígítani soha sem szabad tisztán vízzel, de igazából tisztán alkohollal sem. A kettő keverékét kell alkalmazni, ecsettel festéshez kb fele-fele arányban. Ha tisztán vízzel hígítod, akkor a száradás túl lassú is lesz, tovább rontva a terülési jellemzőket, egyszerűen szétfolyik a festék, ráadásul az ívek miatt eltérő mértékben. Tiszta alkoholos hígítás a másik véglet, az meg túlzottan gyors száradást eredményezhet, ezáltal nem lesz ideje terülni a festéknek.

    Ami még okozhatja a csíkozódást, az a túl magas felületi feszültség. Ez tisztán vizes hígításnál a legnagyobb probléma, az alkohol ebben is segít valamennyit. De nem árt némi felületi feszültséget csökkentő anyagot használni. Ha nem akarsz erre külön költeni, akkor keverja festékbe valamilyen konyhai mosogatószert. Ezek minden esetben tartalmaznak ilyen anyagokat, mert ez elengedhetetlen a tisztító hatásukhoz. Vagy elmész egy patikába és veszel glicerint (kb ezt tartalmazzák oldott formában a mosogatószerek is). Emellett a glicerinnek van némi retarder hatása is, azaz lassítja a száradást. Lehet vele szabályozni a száradási időt, a hozzáadott mennyiséggel. Túl sok azért nem kell bele. Fél liter bekevert hígítóhoz kell kb 1-4 ml (ízlés szerint).

    Persze ha nem akarsz mindezel tökölni, akkor bemész egy boltba, veszel egy legolcsóbb ablaktisztítót, és hígítod azzal. A legtöbb akrilfestékhez tökéletesen megfelelnek, megvan bennük minden szükséges összetevő. Plusz pár egyéb, de azok nem zavarják az eredményt. Másik lehetőség a téli szélvédőmosó.

    A másik fontos dolog, hogy soha sem szabad egy rétegben festeni. Felkened az elsőt, és hagyod megszáradni. Még akkor is ha nem homogén, foltos, csíkos. Utána rámész még egy réteggel, lehetőség szerint az előző réteg festési irányára merőlegesen. Ezt is hagyod megszáradni. És tipikusan kell egy harmadik réteg is. Csak ekkor várhatsz kellően homogén eredményt. A száradási időt mindenképpen meg kell várni, különben az újabb réteg visszaoldhatja a korábbiakat. Ez pisztoly esetén annyira nem probléma, ecsetnél viszont szigorú, áthághatatlan szabály!

    Ecsettel festéshez egyébként az enamel festékek klasszisokal jobbak az akriloknál. Azoknál is oda kell figyelni persze több dologra is (főleg a hígító minőségére), de messze könnyebben kezelhetőek.

    Milyen méretarány? Mert 1/72-ben akár figyelmen kívül is hagyhatod az átszóródást, kb 0,1-0,15 mm szélesnek kellene lennie. 48-ban már esetleg érdemes lehet foglalkozni vele. Lehet próbálkozni szivaccsal elmosni az éleket vagy ritkított szőrű ecsettel. De akár a rétegek festésénél is tudsz játszani. Az újabb rétegekkel nem szabad teljesen a korábbi réteg széléig menni. Aztán lehetőségként ott van, hogy a készre festett makettnél az élek mentén tényleg huggyá hígított világosabb színnel húzol csíkot, majd a száradás után visszamosod. Itt viszont alapszabály, hogy másfajta festékkel kell csinálni! Máskülönben visszamoshatoid az alapszínt is. Szóval ha akrillal festettél, akkor lehetőség szerint enamellel. Vagy legalábbis az alapszín és az árnyékoló réteg közé kell kenned egy vékony lakkréteget.

    Persze mindezeket lehetőleg nem egy komolyan gondolt maketten kell kipróbálni, hanem valami máson.

  • vlevi

    nagyúr

    válasz intensa_man #1004 üzenetére

    Momax-ban vettem, de szerintem papír írószer boltokban is lehet hasonlókat kapni. Vagy, muveszellato boltokban.
    Van akril, és van olajos is.

    Például [link]

    [ Szerkesztve ]

  • #65675776

    törölt tag

    válasz intensa_man #1004 üzenetére

    Revell festékeit inkább ne erőltesd. Az enameljei mondjuk még nem is annyira rosszak, de nagyon vastag réteget adnak. Az akriljaik viszont borzasztóak. Félelmetes mértékben ingadozik a minőségük, nem lehet velük konzisztens eredményt elérni.

    Wow, ezt a Tomcat-et még gyártja az Italeri és a Revell is? Ráférne már egy felújítás. Alapvetően nem egy rossz makett, bár gondolom még mindig pozitív panelvonalas (Bár mintha a Revell vésett lenne. Pontosabban Revellesen árkolt). Kezdő készletnek viszont jó. Nincs veszélyes ára, könnyen építhető, és aránylag pontos. Bár szerintem 5k-t nem ér. (Főleg annak fényében nem, hogy 5-6k körül ilyen minőségű készletek vannak. Tomcat-ből ennyiért meg inkább az Academy, vagy Hasegawa. De miért erőlteti mindenki ennyire ezt a Jolly Rogers-t???) Az Italeri 3200, és teljesen ugyanaz a készlet.

    Továbbra is azt mondom, hogy a Modell Master enameljei nagyon jók. Képek alapján ez a készlet egy sima egyszínű példányt mutat. Innen megnézheted, hogy melyik festékek jók hozzá (Testors = Modell Master). A Scale fade egy érdekes dolog, vagy foglalkozol vele, vagy nem. Itt van egyébként a Tomcat kezdőoldala.

    Modell Master esetén (de ez kb minden enamel-re igaz) vagy megveszed méregdrágán a saját hígítóját (50 ml 800-1000 HUF körül). Vagy, és én inkább ezt ajánlom, veszel lakkbenzint. Abból viszont nem mindegy milyet. Az olcsó annyit is ér. Ablakok, csövek és egyéb háztartási dolgok festésekor hígítani, tisztítani megfelelnek. De makettezésre alkalmatlanok. Tele vannak szennyező anyagokkal, rengeteg az aromás és akár észteres összetevőjük (de ha LB-t és észterhígítót akarnál összekeverni, az bezzeg nem megy). Ebből kifolyólag a PS-t is megtámadják némileg (volt szerencsém olyan LB-hez, amit majdhogynem ragasztónak is tudtam használni), de a legnagyobb gond, hogy még akár 1-.2 nap száradás után is képesek visszaoldani az előző réteget. Szóval csak a legjobbat érdemes megvenni: Supralux! Lehet, hogy 1200 HUF körül van az ára (azaz akár 2x annyiba is kerülhet, mint a legolcsóbbak), de minden szempontból megéri, mert egyszerűen fényévekkel jobb is. Minimális szennyezők, minimális agresszivitás, kitűnő eredmény. Megkerülhetetlen szerintem ha LB-t használsz. (Mikor haverom szívott a visszaoldással, pedig Humbrol-t használt, amire ez alig jellemző, gyorstesztben MM-rel próbáltam ki a dolgot. Már 10-15 perc száradás után rá tudtam menni újra visszaoldás nélkül, pedig a MM esetén mindenki pont erre panaszkodik mindig, ezért nem szokták ajánlani ecsethez. A különbség haverom és közöttem annyi volt, hogy ő olcsó LB-t vett, én meg Supraluxot. Miután a nálam levő még bő fél flakonnyit odaadtam neki, egyből le tudta festeni rendesen a WB-ot.) Az olcsó LB még jó lehet mondjuk ecsetet takarítani. Erre jobban is jön az agresszívabb oldószar, persze az ecset láthatja kárát.

    Alapozó annyira nem kell, maga a makett középszürke lesz, szóval az alapszín jó alapozónak is. Ergo nem kell alapoznod. Max első nekifutásra az illesztési vonalakat húzd végig egy enyhén hígított réteggel, hogy az esetleges ragasztási hibákat kiemelje. Ha nincs hiba, akkor mosd vissza, aztán mehet telibe a dolog 2-3 vékony rétegben.

    De ne felejts el jó minőségű ecsetet is venni! Ecsettel festés esetén a legfontosabb dolog, fontosabb a festéknél is. A legjobb festéket sem fogod tudni szépen, csíkmentesen festeni rossz ecsettel.

    vlevi: Ezekre az olajokra lehet rá fogok nézni. Ha más nem filterezésre, koszolásra, bemosásra használhatóak lehetnek. Ezeknél még előny is sok esetben a nagyobb pigment. Bár bemosónak meg a huggyáhígított mattlak lereszelt pasztellkrétával vegyítve is tökéletes megoldás.

    [ Szerkesztve ]

  • vlevi

    nagyúr

    válasz intensa_man #1010 üzenetére

    A Revell azért ad meg mindenre kevert festéket, mert semmire nincs rendes színük.
    pl. egy Messer-t sem lehet rendesen lefesteni Revell festékekből, de egy normális 2.vh-s harcjárművet sem. Nincs pl. okkersárga, ami a német harcjárművek legfontosabb színe volt. Csak homoksárga.
    Más makettek útmutatóit nézd meg, pl. egy Italeri, vagy Airfix tomcatet, abban van Humbrol és Modelmaster szín
    pl. [link]
    Alul fehér, felül pedig FS36440, Gull Gray. Modelmaster 1730, Humbrol 129
    A képet elnézve azonban ez a gép nem ezzel a kétszínű kamóval van festve, mert valamikor a haditengerészet áttért a 70-es években használt fehér/gull gray színkombinációról az egyszerűbb szürkére, mint ez itt [link]

  • #65675776

    törölt tag

    válasz intensa_man #1010 üzenetére

    Igen, a Revell másik baja, hogy az enamel vonalán leginkább csak RAL szabványú színek vannak. A hadviselésben viszont leginkább a Federal Standard terjedt el.

    Igazából még mindig nem értem a JR cool faktorát. Főleg, hogy a csapból is ez folyik. Ettől inkább kommersz lesz, mint cool.

    A Tomcatters volt viszont az egyetlen Tomcat század, amelynek a gépein valaha fekete orrkúp volt. Erre nem ilyen festésű géphez való matricákat adnak. Ahogy a Sundowners volt az egyetlen cápaszájasz század. De szerencsére ők ezt végig megtartották, szóval vagy olyan matrica jár hozzá, van nem VF-111.

    Mindeközben meg elfelejtenek "nevesebb" példányokhoz matricát adni. Pl Gypsy 202 és 207, Fast Eagle 102 és 107. De egyébként ez eléggé tipikus. Cunningham és Driscoll F-4J-jéről (Showtime 100) sincs matrica gyárilag szinte egyetlen maketthez sem (az Academy pattintós, előre festett készletét nem tekintem makettnek), ahogy Steve Richie F-4-eiről sem (F-4D: Oyster 03, Icebag 01, Buick 01, F-4E: Paula 01). Alig találniu kicsit is érdekesebb matricákat gyárilag makettek mellett. Pedig milyen kellemes is volt a Monogram F-4J a Silver Kings matricákkal. Mindenhol csak ugyanazok a tucatdolgok. Egy görög A-7H/TA-7H-hoz sem találni még aftermarket matricát sem.

    vlevi: Az adott géphez nem a light gull gray kell, hanem a dark ghost gray! A Cybermodeler-es linken ott van hozzá minden. Amikor még light gull gray volt a színük, akkor az orruk is fekete volt a Tomcatters gépeinek. Érdekes, hogy high visibility festésű gépeikről alig találni képeket.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák