Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cinemazealot

    addikt

    válasz PROTRON #20578 üzenetére

    Mármint arra gondolsz, hogy párhuzamosan kapcsolt UPS-ek kimeneteinek fázisait és nulláit "pólus"-helyesen összekötni? Szerintem nem kis pukk lenne belőle átkapcsoláskor. :D

    Ha a két UPS inverterei minimálisan is eltérő feszültséggel, frekvenciával vagy fázisban generálják a kimeneti jelet, és ez már az átkapcsolás pillanatában is így van, akkor szerencsés esetben az erősebb/gyorsabb gép túlterhelés miatt leállna. Szerencsétlen esetben ott helyben el is durranna. A gyengébb/lassabb meg nem tudna mit kezdeni az esetleg visszafelé áramló "túlterheléssel" és az invertere sülne meg. Ha átkapcsoláskor még szinkronban vannak, de a két gép koppra egyezik, akkor huzamosabb ideig is kibírhatják egymást. Ha viszont szép lassan elcsúsznak egymáshoz képest, így hosszabb távon eltérés mutatkozik a feszültség/frekvencia/fázis értékekben, akkor ezek eltéréseinek mértéke (tehát hogy a két UPS mennyire kezd egymással birkózni) dönt arról, hogy a fenti jelenségek milyen hamar következnek be.

    Összegezve: én nem próbálnám ki. :N

    Generátorokkal viszont bátran megteheted. Ennek mikéntjét iskolában is tanítják. :K

    Ami viszont régóta piszkálja a csőröm, az az, hogy egy UPS-szel működésre lehet-e bírni egy grid-tie solar invertert. A probléma ugye az ezeknél, hogy ha elmegy az áram, akkor hiába van fent a tetődön több kW-nyi napelem, semmire nem mész vele, hiszen az inverter a hálózat elszállását érzékelve lekapcsol (előírás szerűen). Ezért gondoltam arra, hogy oké, bírjuk működésre, hogy szimulálom a hálózatot egy UPS-szel. Első körben még bíztam a dolog sikerében, aztán elgondolkoztam azon, hogyan működik egy hálózatra visszatápláló solar inverter: frekvenciára és feszültségre is rászinkronizál, rákapcsol, majd a napelemből kivehető teljesítmény mértékében elkezdi a feszültséget szép lassan emelni. Ez egy szimpla UPS esetén nem működne, hiszen a solar inverter mindenáron a kimenetén keresztül próbálna meg megerőszakolni, így valószínűleg a UPS előbb-utóbb elfüstölne. Csak úgy működne a dolog, ha a solar inverter által betáplált teljesítményt rögtön ugyanakkora terheléssel le is tudnánk venni róla, így a UPS végig terheletlen lenne. No, de hogy lehet ezt valós időben ennyire pontosan mérni és szabályozni? :) És itt el is akadtam a gondolatmenettel.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák