Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • i are robot

    senior tag

    válasz Arpee78 #47 üzenetére

    Na én már végképp kezdem elveszíteni a fonalat. :DDD

    Az ellenőrző mérést sosem úgy értjük, hogy mit mutata a monitor az előző méréshez képest, az nem izgat. Mindig az abszolút jóságot ellenőrizzük, tehát hogy azt mutatja-e a monitor, amit a VGA által neki megadott jel szerint mutatnia kellene. Tehát a referencia mindig az, hogy az oprendszer által használt színprofilnak minek kellene lennie, ezt a kalibráló műszer és a szoftvere tudja, és azt méri, hogy a monitor mennyivel eltérő színt jelenít meg. Ez az a bizonyos deltaE érték. A színingadozás, abban az értelemben amit te mondasz, azért nem jön szóba manapság, mert az LCD kiejlzők mentesek mindattól, amitől egy CRT szenvedett, nem érinti az elektromágneses sugárzás, nem vibrál, stb. Azért lehet hogy mondjuk fél év alatt mást mutat, mint azelőtt, mert a monitorok is öregednek, folyamatosan veszítenek a fényerőből is, és azért kell a kalibrálást ilyenkor újra elvégezni, hogy ezeket a deformációkat kiküszöböljük. Ha csak simán ellenőrizni akarod, hogy kell-e kalibrálni, akkor azt sem azért teszed, hogy megnézd mennyivel tért el az előző kalibráció értékeihez képest, hanem ekkor is arra vagy kíváncsi, hogy az abszolút értékhez képest mennyi a deltaE, és ha meghaladja a határértékeket (ld. korábbi írásomban), akkor bizony szükség lehet az újrakalibrálásra. A referencia tehát az az elméleti számhalmaz, aminek megfelelőt kellene mutatnia a monitornak. Az elméleti érték meg mindig attól függ, milyen színkezelő profilt (ICC, ICM) használsz operációs rendszer szintjén. Ha az sRGB-t, akkor azt. Ha saját korábbi kalibráció által készített profilt, akkor azt. Igy már homályos? Vagy éppen én vagyok az? :D

  • i are robot

    senior tag

    válasz Arpee78 #47 üzenetére

    Egyáltalán a kalibrálóprogikban az "ellenőrzéskor" van lehetőség referenciát választani?

    Ezt fejtsd ki bővebben, légyszíves. Mit értesz itt referencia alatt, mihez kéne szerinted referencia? Félek hogy valahogy máshogy képzeled el a kaibráció lényegét, és amiatt vagyunk mi most fogalomzavarban. :D

Új hozzászólás Aktív témák