Új hozzászólás Aktív témák

  • -szp-

    aktív tag

    válasz Vesa #1 üzenetére

    A Laser Micromachiningről: Rizvi tudós, a Bangor egyetemen végzett. Itt összeszedett némi kapcsolati tőkét, aztán egy vállalkozáshoz került, ahol félvezetőkkel foglalkoztak, kis egyszerű alkalmazott volt. Később csoportvezető lett, majd visszahívta az egyetem tanítani. Itt lettek kormányközeli ismerősei. A britek nagyon jól menedzselik a tehetségeket, próbálnak lehetőségeket biztosítani. Ilyen kitörési pont volt az a pályázat, amin a fickó kapott egy csomag pénzt, hogy újra a szakterületét kutassa. Mivel pénzt magánembernek nem adnak, csinált egy céget. Ezt tolja 10 éve. Az első gépét az állam pénzén vette, de például az első mikroszkópja gagyi volt, ezért az első munkái a lencsékkel kapcsolatosak voltak. Végül sikerült áttörést elérnie, saját maga gyártott jobb optikát a saját gépéhez. Azóta sokszor kaptak támogatást, de még mindig csak hat embert foglalkoztat. Azokat viszont iszonyatosan nagy becsben tartja, kizárólag elismerően nyilatkozik mindenkiről.Nem fél átadni a tudását, és nem szégyenlős élni az ismeretségeivel sem.

    A Leader Optec esetében családi tőkéből indult a vállalkozás, de jóval kisebb befektetést is igényelt, mint a lézeres csapatnak. Itt is igaz viszont, hogy alacsony a fluktuáció, és az alkalmazottak elégedettek azzal, amit a munkájukért cserébe kapnak. Itt nem csak a pénzről, mentalitásbeli különbségekről van szó. Az Optecnél három emléktáblát láttam, az eredeti tulajdonosét, és két alkalmazottét. Nem mertem rákérdezni, de gyanítom semmi különlegeset nem tettek, egyszerűen sokkal közelebb állnak egymáshoz, mint hazánkban. Bár a kis, családi vállalkozásoknál itthon is előfordul, hogy az alkalmazottakat a tenyerükön hordozzák.

    Biztos recept nincs, de jó kapcsolatok vagy örökölt tőke nélkül Walesben is nagyon nehéz elindulni. Ha viszont felfigyeltek rád, akkor nem engedik el a kezed. Már nem lenne feltétlenül szükség rá, de mint a mellékelt ábra is mutatja, továbbra is tolják ezeket a cégeket, mert befektetésként tekint rájuk az állam. Mindenkinek jó, ha pénzt ölnek bele, ki is teszik őket a kirakatba. A folyamat pedig generálja önmagát.

    <!-- Hello tourist on the right side, hello tourist on the left side -->

Új hozzászólás Aktív témák