Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tüzi #30 üzenetére

    Teljesen mindegy, hogy mit gondolok Trumpról, mert azt, hogy joga van-e megszólalni, vagy hogy a hülyeségeivel kinek árt, azt nem az én tisztem eldönteni.
    És nem is a Facebook-é vagy a Twitteré.

    Tételezzük fel, hogy a facebook mondjuk megszeg egy sor törvényt, pl. adatokat szolgáltat ki harmadik félnek illegálisan.
    Tehet-e olyat egy kormányzat, hogy egyszerűen betiltja?
    Nem, mert egy jogállamban a törvényhozást és a törvények alkalmazását külön hatalmi ágak felügyelik és a rendszer egy sor felülvizsgálati lehetőséget tartalmaz.

    Ehhez képest a Twitter és a Facebook önhatalmúlag eldöntötte, hogy Trump tehet az egész balhéról és azonnal végre is hajtotta az ítéletet.
    Még egyszer: ha ezt mondjuk a New York Times teszi meg, azzal semmi gond nincs. Adott egy média, van egy ideológiai beállítottsága és ha úgy ítélik meg, hogy holnap Trump semmilyen balfaszságáról nem írnak, az az ő dolguk.
    Csakhogy a New York Times minden egyes leírt betűért jogi felelősséggel tartozik.
    A Twitter és a Facebook ezzel szemben a rajtuk megjelenő tartalomért semmilyen jogi felelősséget nem vállal mondván, hogy ők tartalom semleges távközlő média.
    Ebben az esetben viszont nincs joguk elhallgattatni egy legálisan megválasztott elnököt.

    Azon meg tök felesleges rugózni, hogy Trump tömérdek hülyesége kinek mennyit árt vagy használ, mert ez egy politikai kérdés. Pl. ha BLM aktivistáknak szabad szobrokat döntögetni, gyújtogatni, fosztogatni, állami hivatalokat megtámadni, elfoglalni egy fél várost és kikiáltani egy független államot, akkor szvsz Trump hívei is joggal feltételezték, hogy ha ez mostantól legális módszer, akkor egy - szerintük - elcsalt választásra részükről is korrekt válasz lehet a szenátus elfoglalása. Érdekes módon a BLM vandálok közül senkit sem tiltott le a Twitter vagy a Facebook az EULA megsértésére hivatkozva, ezzel szemben pl. BLM csoportok előszeretettel pcztek ki nekik nem tetsző embereket és tömeges, koordinált bejelentésekkel elérték, hogy töröljenek accountokat. Ez nyílt visszaélés a moderációs rendszerrel, mégsem tiltották le ezeket a csoportokat.
    De mint mondtam, ez politikai kérdés, amiről mindenkinek meglehet a maga sarkos véleménye.

    A Twitter és a Facebook nagyon súlyos szereptévesztése viszont már igen komoly szabályozási kérdéseket és emberi jogi aggályokat vet fel, Trump megítélésétől függetlenül, ezt kellene végre megérteni.

    #34 hcl:
    "WTF nem az egyik alkalmazása a másik? :D Mármint a fb. és társai esetében, mert amúgy arról volt szó."

    Egy oldal moderálási szabályai lehetnek szépek és jók, totál összhangban a joggal, de ha a moderációs gyakorlat nem a meghirdetett irányelveket követi, akkor a hajadra kenheted a moderálási szabályokat. Ezért nem mindegy, hogy a moderálási elvekről, vagy a moderálás konkrét gyakorlatáról van-e szó.

Új hozzászólás Aktív témák