Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lapa

    veterán

    válasz essexboy #4 üzenetére

    nekem egy pár éves modell áll a nappaliban, és húsvét óta napfénnyel megy. ha mákom van és szépen nőnek az energiaárak, akkor 10-12 év közötti megtérülést tudok csinálni mint lelkes amatőr, kisipari módszerekkel.

    szóval meg lehetne oldani az átállást legalább nagyrészt megújulóra, de könnyebb semmitse csinálni. vagy legfeljebb egy picivel többet, mint a szomszéd központ.

  • lapa

    veterán

    válasz essexboy #8 üzenetére

    Nem tudsz ilyet otthon gyártani. Szerintem te a napkollektorra gondolsz, de azzal melegvizet vagy levegöt tudsz csinálni, áramot nemigen.

  • lapa

    veterán

    válasz essexboy #11 üzenetére

    ja, bocs. a tervezés meg a szerelés saját meló. még a tetőkeretet is én farigcsáltam össze. ilyen szempontból értettem a kisiparit.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz julius666 #13 üzenetére

    a gyártók általában 20 vagy 25 évre garantálják a névleges teljesítmény 80%-át. nézz meg tetszőleges panel datasheetet.

    nem kell minden urbánlegendet elhinni.

    nem viccből nem használnak, hanem mert még nincs 10 éven belül a megtérülése.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz moha21 #18 üzenetére

    a háztetőkre jellemzően a monokristályosokat rakják. itt vannak jóárasítottak. klikkolásra kijön a datasheet.

    de most látom ugyanezt linkelted. szóval ott vannak benne a hatásfokok is, aminek azért némi jelentősége van. mégpedig olyan szempontból, hogy logikusan a tető besugárzott oldalát / oldalait tudod csak teli rakni napelemmel és napkollektorral. a napkollektor onnan jön, hogy nyilván az is kell a tetőre. a napkollektor megcsinál akár 80% hatásfokot, azaz össz energiában jóval többet ad, mint a (persze nem termikus) napelem. ez nagyjából azt jelenti, hogy logikus a tetőre kollektort is meg napelemet is pakolni.

    ha szigorúan gazdasági alapon döntünk meg sokkal hamarabb térül meg a kollektor, azaz leginkább már a napelem előtt felkerül a tetőre. ráadásul nagyobb felületű a kollektor, mint a napelem. innentől kezdve meg egyből nem olyan végtelen nagy a hely a paneleknek (pl sátortetővel), hogy mindegy legyen egy mondjuk kétszeres hatásfok-különbözet.

    az az 50w panel a gyakorlatban a legritkább esetben fog neked 50w-ot csinálni. nem azért mert a gyártók hazudnak, hanem mert a technikailag tökéletes napsütés (1040w / nm) elég ritka. egy szikrázó napsütésben is lehet magaslégköri felhő meg pára, amit szabad szemmel nem lehet kivenni, de a "műszert" már befolyásolja. itt nálunk 1250 kwh / év a várható teljesítmény 1000wp-ként (azaz névleges panel kw-onként). magyarán az 50w panel fix déli 40 fok tájolással ~60 kwh-t fog csinálni egy év alatt, ennek 80-90%-át tavasztól őszig. ez nagyjából 2800 forintnyi villanynak felel meg (47 huf / kwh-val számolva).

    egy következő kérdéskör a napkövetés, ami logikusan hangzik hiszen a rettentő drága panelekből ki kéne hozni a maximumot. viszont egy ilyen 50x50 centis kis panelhez arányosan drága egy forgató mechanika meg a vezérlés, egy komolyabb felület forgatóját meg egyrészt iszonyú erősre kell csinálni (vitorla a viharban) és el is vesz az értékes telekterületből. nagyobb méretű panelt napkövetéssel szerintem kevés tetőhöz lehet csak rögzíteni, nem is szokták csinálni, ezeket a földre rakják.

    igen, akksi meg töltésvezérlő kell még egy alap (szigetüzemű) rendszerhez. a manapság kapható töltésvezérlők munkapont-követők, ezzel sokat behoznak a szórt fénynél mérhető hatékonyságon. 10-20% plusz teljesítményről írnak felhős / párás időben.

    nálam csak dc van, inverter sajnos nem kell mert nem termelek annyit, hogy a dc fogyasztókon kívül mást is ellássak. egyébként nálam pont et volt a terv, a rendszer nagyon szigorúan erre van méretezve. de a dc betáp sem egyszerű mert 12v-ról csak paneltápot tudsz közvetlenül kihajtani, de azok (azaz a paneltápos kisgépek) meg sokat esznek egy kis napelemes rendszerhez (nálam a 15-20w már sok, főleg folyamatos üzemnél).

    maradnak a (szub)notik, de a notikat is csak dc-dc átalakítón keresztül lehet meghajtani, ami ugyanúgy legalább 15% veszteség, mint az ac / dc. hozzáteszem nem adtam fel, hogy a noti akksijába közvetlenül belehekkeljem a 12 voltot, de nem triviális a megvalósítás. azzal lehetne nyerni még 2w körül, és akkor tényleg 6w-os szerverem lenne.

    a ledes világítás viszont közvetlen az akksiról megy, ott nincs már dc-dc átalakítás, csak áramkorlátok.

Új hozzászólás Aktív témák