Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    LOGOUT blog

    válasz Eugene Roe #6 üzenetére

    Ha hozzávesszük, hogy milyen költségvetéssel dolgozik az Intel bőven beleférne egy AMD hibakereső verseny finanszírozása, aztán talán lenne mit mutogatni.

    (#1) velizare:
    Gyün a karácsony vaze, nincs idő inteles lejárató hírekre. Na jó ma indult be a vegyél AMD-t karácsonyra kampány :P

  • borg25

    senior tag

    LOGOUT blog

    válasz koko52 #37 üzenetére

    A vas, nos az a legolcsóbb egy rendszer üzemeltetésében. A szoftware és az adatok ára többszöröse a vasénak. Szóval szerintem az a 100% vs 50% inkább 100% vs 90%
    S mindezt milyen áron? Ha kiderül, hogy bug van az osztással, mert másik proci, vagy ahogy említették Mari néni programocskája nem megy az már egyből nem éri meg azt a pár százalékot a teljes üzemeltetési élettartalomban.

    (#36) SaGaIn:
    "Bár nagyoknál általában ... van pénz lecserélni átiratni ha gond van..."
    Nem olyan biztos, ők nem 50e Office-t használnak. Az alap szoftver ára könnyen lehet tízmilliós nagyságrend, a per fő licenc is millióban mérhető, a szoftver teljesen a vállalat munkavállalóinak igényeire szabva. Ezek után a gyártó vagy azt mondja, van támogatás az alap szoftverhez vagy nem. Ha nem, akkor még ha nem is a proci a ludas, a gyártó mossa a kezét. Ha valamit mókolni kell, hogy működjön, vagy költöztetni az alkalmazást másik infrastruktúrára, akkor az megint könnyen milliós support keret lehívást jelent. Mindezt miért? Mármint tudod-te, hogy a java alkalmazás szerver mennyivel lesz gyorsabb az új környezetben? Egyáltalán gyorsabbnak kell lennie? Adatbázis sebessége hogy változik? Az ráadásul inkább IO érzékeny. Sokszor olcsóbb úgy hagyni a dolgokat...
    Persze ott a lehetőség, hogy használd a szoftver legújabb verzióját az már AMD certificated. Mindezt milyen áron? Upgrade költsége? A testreszabás működni fog az upgrade után is, vagy hozzá kell nyúlni? Support persze örül a keret lehívásnak, ami rendszere válogatja, de lehet 50+ embernap is

  • borg25

    senior tag

    LOGOUT blog

    válasz joysefke #43 üzenetére

    Általánosságról hallottál?
    Most, hogy te kriptóvalutát bányászol s az áram a legfőbb gondod, s örülsz neki, hogy a videokártyák ára normalizálódott egy dolog.
    De képzeld a világban vannak más dolgok is!
    Nézzünk mondjuk egy Oracle licenc költséget:
    4 magos Intel proci, Enterprise licenccel mert szeretnéd használni a Particionálási funkciót. DB-t optimalizálni akarod tehát jön mellé egy kis Diagnostik pack + Tunink, s máris ott vagyunk, hogy 158730$. Csak az adatbázis 47500$
    Ő mennyi egy 4 magos proci? + RAM + Minőségi SSD?
    Ülj le fiam ez bizony egyes.
    Akkor jön az, hogy mondjuk te ezen a vason ezzel az adatbázissal az eszköznyilvántartásodat szeretnéd megcsinálni. Gondolom feltételezhetjük, hogy ilyen softvaren nem csak 6 gépet akarsz nyilvántartani. Nos azt fel kell mérni, leltároztatni kell, ha peched van a kábelek a földben vannak, a dokumentáció már rég elporladt. Vagy digitalizálhatod az aktákat az se könnyű munka.

    De nézhetünk egy Adobe Photoshop licencet is: 12,69euro/hó kb 50eFt/év. Ha viszont bármi mást akarsz akkor az duplája, ha az összes szoftware fizetsz elő akkor az 250eFt.
    Photoshophoz egy gép a monitor miatt inkább 2-300eFt

    Visual Studio Legolcsóbb licenc 45$/hó azaz 540$/év ha szeretnél supportot stb az 1200/800$/év

    Complex jogtár legolcsóbb előfizetés 125eFt/év legdrágább 234e. Ok ügyvédünk 200eFt+ laptopon használja a laptopot 4 évig.

    Persze mondhatod, hogy luser usereid vannak egy kis irodában s mindenki Linuxot használ LibreOfficeal meg Thunderbirdel akkor tényleg 0-t költöttél szoftverre. De elhiszed nekem, hogy nem ez az általános?

  • borg25

    senior tag

    LOGOUT blog

    válasz Reggie0 #47 üzenetére

    Végül is mindenkinek otthon a családi ház pincéjében ott egy Top5-ös szuperszámítógép ahogy te mondod, meg mindenki digitális aláírással foglalkozik szóval kell neki egy atombiztos bunker hozzá két őr, hogy vigyázzon a kiadott kulcsokat tároló HDD-re. A szoftver meg OpenSSL. Világos, a ti eseteitek az általánosak.
    Semmin se az, hogy Windows + Office + Célszoftver a mezei ember gépen.
    Esetleg egyéni igényekre szarrá adoptált célszoftwer egy központi szerveren valszeg Oracle adatbázissal. Annál ha a cég supportot vásárol, az filléres nagyságrend.
    SAP vállalatirányítási rendszer szoftver + beállítás megvan 20e HUF-ból és még kávéra is telik.
    Nem azt mondom, hogy nincs igazad. Egy szuperszámítógép összerakásánál a vas lesz a legdrágább. Szoftver értéke érdekes, mert azt ugye a kutató fogja rá írni, az ő bérét hogy osztod rá, egyáltalán ráoszthatod-e? De szuperszámítógépet ritkábban vesznek, mint Oracle Enterprise licenct.
    Vagy nézzük a kütyüket: Mit fizetsz meg egy almás termékben? A vasat, szoftvert, fejlesztést, státusz szimbólumot? Mi a különbség egy mezei kínai és egy Xiaomi órában?

    (#46) joysef:
    Ülj le fiam ez bizony egyes.
    Egészen biztosan nem vagyok a fiad
    Hidd el ennek én is örülök, mert ilyen mondat általában a tanár szájából hangzik el, nem a szülőtől. Számomra nagy szégyen lenne, ha fiamként nem tudnád.

  • borg25

    senior tag

    LOGOUT blog

    válasz Ribi #49 üzenetére

    Várj, a bányászatot azért hoztam fel, mert joysefke említette, hogy van, hogy az áram a legdrágább. Ez a kriptóbányászatra jellemző. Nem túl általános dolog.
    Van, hogy a kiszolgáló infrastruktúrára költesz a legtöbbet. Az se sűrű általános eset.
    Reggie0 említette a szuperszervereket, arra mondtam, hogy aham, mindenkinek ott a pincéjében, mert az se sűrű eset.

    Mikor leírom, hogy pl egy Photoshopnak milyen ára van, vagy egy jogászok által használt szoftvernek az meg speciális? Elismerem nem mindenki programozik C#-ban, az Eclipse meg ingyen van, de van úgy, hogy a fejlesztő környezet szoftveréért is fizetni kell.
    VMWare árak? Ma már szinte mindenki virtuális környezetet használ, az se két fillér, de abban megy a "ingyenes" linux. Ha nem Redhat Enterprise...

    Szinte mindenki használ valamilyen okos eszközt, azok árában is jelentkezik a szoftver minősége. Miért választasz 2-3x drágább mobilt a 20e kínai occó helyett? Csak a vas miatt? Pont ezek a termékek miért is lehetnek olcsóbbak? Csak nem azért mert a személyes adataidat értékesítik, s meg éri nekik annyival olcsóbban adni?
    Miért éri meg a Googlenek, Facebooknak "ingyen" vasat és szoftvert adni? Talán nem azért mert az általa nyert adat vagy értékesítési lehetőség értékesebb?

    Egyébként meg hallottam pár szoftver bevezetés árát hazai nagy vállalatoknál, és nem a vas volt benne a legdrágább tétel.
    Elismerem vannak speciális esetek, mikor nem a szoftver vagy az adat a legdrágább, de az esetek többségénél ezek.

    Időtállóság. Mezei user mennyi időnként vesz magának új telefont illetve vált jelszót, vagy lakcímet?

  • borg25

    senior tag

    LOGOUT blog

    válasz joysefke #50 üzenetére

    Azt nem vitatom, hogy van mikor nem a szoftver, vagy az adat a legdrágább. Csak azt a kijelentésedet, hogy nem általános, hogy a szoftver és adat legyen a legdrágább.
    Semmi gond se lett volna, ha azt mondod, hogy igen, lehet, hogy általánosságban ez az elv, s régen ezt tanították, de ma már a szabad szoftverek megjelenésével van úgy hogy ez nem áll fent. Erre te ideböfögted, hogy "ha két hétig székrekedésem van, utána meg két hétig fosásom van, akkor átlagban elég jól vagyok" Ok statisztika sok mindent elfed, de ez a sokkal speciálisabb eset, mint amit te kikértél, hogy Photoshopnak, és célszoftvereknek ára van. Baz. Általában minden cégnek kell számlát kiadnia, most az a gond, hogy nem számlázóprogram árát vettem figyelembe? A jogtár sokkal drágább, mint egy AutoCAD?

    Elismerem Amazon AWS, MS Azure abból él, hogy egy csomó vasat összerak, azt saját vagy ingyenes szoftverekkel üzemeteti, és bérbe adja. Aztán a bérlő vagy ő is saját vagy ingyenes szoftvert használ rajta, vagy fizetőset. Ezt diplomatikusan már nem ecsetelted.

    De a lényeg, hogy az Amazon AWS, MS Azure, Google, Facebookon túl is van élet. Ezekhez közelállóan, mondjuk Oracle felhő, ahol máris plusz pénzt csengetsz (AWS-hez képest) a DB-ért, de még mindig olcsóbb lehet, mint a saját. De ezen kívül ott van még a PrivateCloude, VM, Asztali PC, célhw, mobil, robot porszívó, NAS, szuperszámítógépek stb. Ahol már nem biztos, hogy meg tudod úszni a (minőségi) szoftver árának a kicsengetését.

    "Ha amit írtál igaz lenne, akkor az intel még följebb emelhetné a szerverproci árakat, hiszen "az úgyis csak egy kisebb költség" alig nyom az ügyfélnek a latban. Aztán mégis annyiba kerülnek az intel procik -ellátási nehézségekkel együtt- amennyibe kerülnek és nem a duplájába."
    Akkor erre most válaszolok: Mindenért igyekeznek elkérni a maximális árat. Ami nem jelenti azt, hogy egy összetett rendszerben egy adott részelem képezné a legnagyobb költséget. (eleve logikailag értelmetlen) pl tégla. Elkérik érte a maximális árat, amit még elkérhetnek érte, hogy a többség ne fából, nyomtatással betonból, vagy ytong téglából építkezzen. Ennek ellenére nem a tégla a legdrágább egy házban. S nem is a festék, vagy a bejárati ajtó. Ráadásul ott is előjön az, hogyha az ablak 20% drágább de éves szinten meg lehet spórolni x Ft fűtést/klímát akkor...

    A licenszmodel vs licenszmodellhez igazított processzorkínálat egy örök harc, mert mindkét fél nagyobb szeletet akar az ügyfél büdzséjéből kiszakítani a másik kárára....
    Egyetértünk. Abban is, hogy a HW ára is számít az összképben. De ebben az összképben sok más tényező is van, s lehet, hogy egy fajta HW-en 50% HW költséget lehetne spórolni, vagy másikon a HW költség +30% lenne, de ha máshol viszont $-ban kifejezve többet változtat, akkor az önmagában nem szempont, hogy a HW ára +/- x százalék.
    Igen helyzete válogatja, ebben igazad van, de faék egyszerűséggel még mindig a HW a legolcsóbb a legtöbb helyzetben. (Bár ott az ellenpélda, hogy a home PC-ben, pont a HW a legdrágább a komponens, mert minden "ingyé" van a magos szoftverboltban.)

Új hozzászólás Aktív témák